Robili ste si pedagogické minimum?

patka6
20. nov 2012

Potrebujem poradit ci sa to robi na vyske, ci ako pomaturitne studium, kolko rokov sa to studuje a ci mozem potom ucit aj na základke? Ja mam vystudovany odbor pedagogika na UKF v Nitre, magister, a kedze je to dost vseobecny odbor , tak sa pozeram po niecom co este dostudovat aby som mohla ucit na 1. stupni ZŠ, ak by to bol možne.
dakujem krasne za rady🙂

miskax2
20. nov 2012

@patka6 ja ked som sa bola pyta ohladom ped. minima tak mi bolo povedane ze to jje pre tych co ma ju 1alebo2 stupen vs v oboroch ako napr. uctovnictvo medicina pravo it a to minimum je k tomu aby to co studovali mohli aj ucit ale ako je to ked si studovala pedagogiku neviem......mozno staci aj to mozno bude treba daku specializaciiu na konkretny predmet.....ja som chcela ako pomaturite studium ale musim mat najprv vs.....dlzku neviem

patka6
autor
20. nov 2012

@miskax2 ahaaaa no tak to ozaj mne nebude k nicomu:( vdaka za info 🙂

alena0305
20. nov 2012

ja učím na ZŠna druhom stupni, pedagické mininum si robia tí, ktorí nemajú vyštudovanú pedagogickú fakultu. Ale ak by si chcela učiť na prvom stupni - toto by ti asi nepomohlo, tam to treba asi študovať celé - pretože je tam veľa predmetov. Na druhý stupeň - by ti stačilo 2-ročné štúdium konkrétneho predmetu - dejepis, biologia a pod.

raszuz
20. nov 2012

@alena0305 nie je pravda, že iba tí, čo nemajú pedagogickú fakultu si robia DPŠ, ak chcú učiť ... ja mám skončenú pedagogickú, ale nie učiteľský smer, ak by som chcela učiť, tak by som musela si urobiť DPŠ a mohla by som učiť len pedagogiku

patka6
autor
20. nov 2012

@alena0305 dvojrocne studium magisterske myslis? to sa da aby zobrali niekoho rovno na mgr ked ma iba pedagogiku?

grettka
20. nov 2012

@patka6 "pedagogicke minimum" alebo inak povedane doplnkove pedagogicke studium trva dva roky, ale nie je to magisterske studium. Toto dvojrocne studium sa da urobit len k predmetom z ktorych mas statnu skusku, teda by si mohla ucit pedagogiku. Myslim vsak, ze toto studium sa da urobit aj vtedy, ked si niekto rozsiruje aprobaciu o dalsie predmety.
Co sa tyka kvalifikacnych predpokladov na ucenie na I. stupni, je potrebne pozriet si zakon o pedagogickych zamestnancoch, presnejsie kvalifikacne predpoklady.

elin20
20. nov 2012

Ahoj, ja studujem na Katolickej univerzite v Ruzomberku, ucitelstvo pre 1.stupen, staci ak vystudujes posledne 2 roky, cize Mgr. a mozes ucit aj v MS aj na prvom stupni. Ja mam socialnu pracu.

patka6
autor
20. nov 2012

@elin20 to ozaj? aj ked mam len pedagogiku? a mozem ucit na prvom stupni? a aky je to odbor?

grettka
20. nov 2012

kazda skola ma zverejnene podmienky prijimacieho konania. Myslim, ze tak ako pise elin20, pokial uz mas ukoncene jedno kompletne vs studium, mozes si dat prihlasku len na mgr. ale v tom pripade to nie je "pedagogicke minimum" o ktorom som pisala v predoslom prispevku. Napriklad Pedagogicka fakulta UK ma podmienku pre prijatie na mgr. stupen
"UČITEĽSTVO PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE
Podmienky prijatia sú:
 ukončené bakalárske štúdium v študijnom programe Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo pre školské kluby detí, alebo v študijnom odbore Predškolská a elementárna pedagogika."
Podobne je to to aj na UMB v Banskej Bystrici.

Treba si kazdopadne overit na webkach pedagogickych fakult, ake maju podmienky pre prijatie. Pretoze niekde to jednoducho nejde, aj ked uz mas ukoncene vs studium.

kmkke
20. nov 2012

@patka6 Takže k tvojej otázke. Ak by si si spravila pedagogické minimum, t.j. dva roky na určitej vysokej škole ktorá na to má aprobáciu, mohla by si učiť len predmet pedagogika. Toto pedagogické minimum sa viaže len na ukončené vysokoškolské vzdelanie. Napr. Ja mám Ing na Strojníckej fakulte, v odbore Priemyselné inžinierstvo, štátnu skúšku som mala z Ekonomika podniku, Projektovanie výrobných procesov a Riadenie ľudských zdrojov - teda stručne povedané môžem učiť len toto, prípadne predmet Strojníctvo. Ak chceš učiť na 1.stupni, musíš si spraviť zvlášť vysokú školu pedagogickú len pre učiteľstvo 1.stupňa, ak by si chcela učiť na 2.stupni, tak si zvoliť kombináciu predmetov. V niektorých školách vezmú do úvahy aj iné predmety, sestra napríklad má Hutnícku fakultu, odbor Enviromentalistika a životné prostredie v chemickom prostredí a uznali jej, že môže učiť životné prostredie a chémiu na strednej škole. Je to však aj vec dohody medzi vedením a tebou.

alena0305
20. nov 2012

@patka6 Ak som to správne pochopila - máš na pedagogickej fakulte vyštudované učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetoch: odbor pedagogika- čiže už máš titul magister. Tak by si si dorobila nejaký 1 predmet a mohla by si ho učiť na 2. stupni. Ak to tak nie je napíš presne čo to máš ukončené. Treba si pozrieť ponuky vysokých škôl aké odbory otvárajú. Na prvý stupeň by si musela urobiť asi celú školu nanovo.

patka6
autor
20. nov 2012

@alena0305 no ja mam vystudovane na pedagogickej fakulte odbor pedagogika sa to vola, cisto len pedagogika , toto presne http://www.kpg.pf.ukf.sk/

alena0305
20. nov 2012

@patka6 Tak toto by si mohla učiť len na strednej pedagogickej škole ako predmet: pedagogika. Na 2.stupeň by ti malo stačiť vyštudovať 2 roky nejaký konkrétny predmet. Najlepšie bude zavolať na študijné oddelenie nejakej VŠ - oni by ti asi vedeli poradiť. A ak by si chcela učiť na nejakej konkrétnej alebo konkrétnych ZŠ - napr. blízko bydliska - mohla by si tam zájsť a vysvetliť svoju situáciu a možno by ti povedali - napr. potrebovali by sme učiteľa napr. s dejepisom- vieš aby si neštudovala niečo s čím si potom bude ťažko nájsť prácu. U nás keď mali kolegyne v pláne študovať - tak sa priamo riaditeľa spýtali, čo by bolo vhodné - čo budú potrebovať. Niekto môže ísť napr. do dôchodku.

lenkaerika
20. nov 2012

ahoj, ja mám vyštudovanú slovenskú technickú univerzitu, som Ing. a posledné dva roky štúdia som študovala aj doplnkové pedagogické štúdium ukončené záverečnou skúškou. Kedysi sa to volalo pedagogické minimum, ale trvalo len pár hodín, teraz to je už 2-ročné štúdium končiace záverečnou skúškou, prácou a so všetkým s tým súvisiacim. Na základe neho som mohla učiť na strednej škole technické predmety. Prvý rok bolo tých predmetov 9 - od vodohospodárskych stavieb, cez technické kreslenie, až po matematiku, fyziku..., druhý rok už 11-ale to som ani nezačala učiť, lebo sa mi už našťastie podarilo nájsť si prácu v techn.odbore.

dadica
20. nov 2012

Ahoj ja som si robila pedagogické minimum počas vysokej školy (mám odbor aplikovaná biológia- ing.) a môžem učiť odborné predmety na strednej škole a prírodopis na zš. popri zamestnaní som ešte študovala jednoodborové doplňujúce štúdium, trvalo 6 semestrov , odbor anglický jazyk a literatúra. Myslím si, že keby si si zvolila napr. tento odbor, tak ho môžeš učiť aj na prvom, aj na druhom stupni.

anavila
20. nov 2012

@patka6 ja som robila DPS a som inžinierka, my sme to mali bud externou formou, alebo aj subezne so studium na VS, ale tam len inžinieri chodili a mozem ucit na strednej odborne predmety z mojho odboru

luciahromadkova
20. nov 2012

@patka6 no ak by si chcela ucit na 1. stupni /ty mas neucitelsky odbor, teda ucit na skole nemozes/ mala by si absolvovat iny odbor konkretne uc. pre 1. stupen ZS, ale skus pozriet tuto vyhlasku http://www.minedu.sk/data/att/651.pdf, ktorá taxatívne vymdzuje kvalifikačné požiadavky na prácu učiteľa alebo iných odborných zamestnancov na jednotlivých typoch skol
v cast VIII, bod. 2 je ale uvedene, ze by si mohla ucit, kedze si absolventkou neucitelskeho odboru pedagogika na strednej skole odborný predmet pedagogika po doplnení pedagogickej sposobilosti.
takze moja rada - doplnit si pedagogicku sposobilost a mozes vyucovat na pedagogickej a socialnej akademii predmety- pedagogika, pedagogicka prax /otazne ale je, ci su v takýchto skolach volne miesta, teda aby si mala uplatnenie v praxi 😒 /
mozno po prestudovani vyhlasky najdes aj ine sposoby uplatnenia, ktoré by boli vhodne pre teba.

elin20
21. nov 2012

Ano, ked si das prihlasku na KU v Ruzomberku, maju pobocku (VS) aj v Levoci, na Mgr.mozes ucit na 1.stupni a MŠ, ale musis si urobit diferencne skusky, ale to až ked budes prijata, sú to statnice z PS, PG, a myslim z preds. pg, ale kedze ty mas statnice z Pg tak tie ti budu uznane, a robis uz len z tych 2, plus vsetky skusky z pg budes mat uznane počas tych 2 rokov 🙂

elin20
21. nov 2012

A odbor je to Ucitelstvo pre primarne vzdelavanie

patka6
autor
22. nov 2012

@elin20 takze cisto len dva roky mgr by som si spravila? a uznali by mi predmety aj ked som studovala na inej vyske ako na tej ich? a tie diferencialne skusky sa teda robia pocas tych dvoch rokov?

patka6
autor
22. nov 2012

@patka6 a riadne tam musis aj skusky robit akoze na prijatie? aj tie talentovky? lebo to ma dost desi , kedze neviem hrat ani na hudobny nastroj ....,

patka6
autor
22. nov 2012

@elin20 a riadne tam musis aj skusky robit akoze na prijatie? aj tie talentovky? lebo to ma dost desi , kedze neviem hrat ani na hudobny nastroj ....,

elin20
22. nov 2012

Ano skusky budes mat uznane, a počas tých 2 rokov musis urobit diferencne skusky, inak ta nepustia k statniciam, a co sa tyka telen. skusok, neboj sa, neboli tazke, aj ja som sa hrozne bala, ale myslim, ze zobrali kazdeho kto sa prihlasil, lebo je to platene studium, a skola ma peniaze...

patka6
autor
23. nov 2012

@elin20 a ak sa smiem spytat s tym platenim je to tam ako? musis zaplatit skolne hned na cely rok? a skola byva v piatok aj v sobotu? A ked mi uznaju skusky, tym padom nebudem asi musiet uz navstevovat tie predmety z ktorych uz mam skusku, ak si dobre myslim? Tak budem mat vlastne skratene to vyucovanie? No ale nebolo by opovazlive keby neviem hrat na hudobny nastroj, co neviem, a pridem na priimacky?

lenitta
23. nov 2012

ja si robím pedagogické minimum teraz, druhý rok. Prvý rok som bola tehotná a tento druhý dochádzam aj s drobcom do Bratislavy 250km tam a 250 km späť raz mesačne, lebo ho ešte kojím 🙂 platím 230 eur za semester. Prijímačky som nerobila, nakoľko je to platené, podmienkou bolo len mať vyštudovaný odbor. Školu mám od deviatej do dvanástej- didaktika herectva a od jednej do štvrtej mám školskú pedagogiku. Skúšky sme robili na konci prvého roka, no tie som osobne neabsolvovala, lebo ma deň pred skúškou vzali do nemocnice, začala som sa otvárať 😒

rodinnevikendy2
23. nov 2012

@lenitta Ahoj Lenita, na akej skole si to robis? Uz mas aj inu VS vystudovanu?

lenitta
23. nov 2012

@rodinnevikendy2 na VŠMU, a áno, už som skončila vysokú školu, herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici

elin20
23. nov 2012

Moze sa zaplatit zimny 425 a letny semester 425, co som videla tlaciva, mozes poziadat aj o mensie splatky, ale to sa musis opytat tam...no a keby si sa naučila aspon jednu detsku pesnicku na flaute alebo varhanach, máš este dost casu do talentoviek, nie je to tazke, len si musíš niekoho pohladat kto ta to nauci...napis mi spravu, a nieco ti napisem.

elin20
23. nov 2012

A ano predmety ktore budes mat uznane, na tie nemusís chodit, a skolu sme mali tento semester tak: 7 piatkov a 4 soboty, cize aj piatky a soboty

bibuska22
23. jún 2013

@elin20 dobrý den, môžem sa opýtat? pisali ste, ze máte vystudovanú sociálnu pravu a dva roky (ako Mgr.) studujete ucitelstvo? ja som chodila 3roky na socialnu pracu , mam Bc. a chcela by som byt ucitelka MS, alebo ZS, alebo vychovávatelka, alebo vyucovat odbornú prax, neviete mi poradit, ci by mi stacilo k tým 3 rokom sociálnej prace vystudovat este pedag. minimum a mohla by som vyucovat? a ak , tak by som mohla vyucovat len sociálnu pracu? alebo? dakujem za kazdu odpoved!