Aký máte plat, kde a ako ste si našli prácu?

dajana40
1. dec 2016

Ahojte, rada by som vedela skúsenosti aj iných ľudí, že koľko máte plat, alebo koľko zarábajú vaši muži? A ako ste sa dostali k terajšej práci? Ste nútení odchádzať do zahraničia, alebo máte dobre školy a pracujete spokojne tu...

sense
1. dec 2016

@lasina viesto ze ty nezavidis nezmamena ze dalsieho polmiliona tiaz nie a ver so zavistou sa stykam aj v kruhu sirsej rodiny a to ani nevedia presnu vysku mojho platu staci ze vidia co mame

luzzia
1. dec 2016

@doty1 ale toto chapem, to je normalna odpoved a reakcia, kebyze sa ta niekto opyta, niekto uplne cudzi alebo nei tak blizky, tak povies, to, co si prave napisala. to je proste normalna reakcia. a tak by to mali brat aj ti, ktori tuto temu videli. aj tu zacali v podstate hodnotit, aka je ta otazka nenormalna a autorka je neviem co.. to napriklad mne prislo byt voci nej nemiestne asi tak, ako niekomu pride byt nemiestna otazka zarobku 🙂

rakywanda
1. dec 2016

sú firmy, kde je prezradenie výšky platu dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru

lorela
1. dec 2016

@rakywanda Lebo prezradením výšky platu zamestnanca ide o porušenie zákona o osobných údajoch.

luzzia
1. dec 2016

@rakywanda ano, to je pravda, preto by som konkretne nepomenovala firmu, len poziciu vo vseobecnosti napriklad tu na koniku. alebo ked som si vedoma, ze by z toho mohol byt problem, tak proste poviem, ze nemozem o tom hovorit, lebo to mam v zmluve.

majusqa77
1. dec 2016

a zadavatelka mozno len cakala otazku ako je na tom ona, aby sa mohla pochvalit 🙂

libka28
1. dec 2016

Tak damy, na margo zde vznikajucich konfliktov a namitiek... taketo "komplexy" su len lokalne, ze mame problem verejne povedat, kolko zarobime. Cesi aj Slovaci su na tom podobne. No robila som personalneho konzultanta v Holandsku, a tam to bola uplne normalna vec, ze si kolegovia povedia, kolko kto ma, kolko ma manzel u ktoreho zamestnavatela a podobne. A tiez, ked chcem viac, Slovak ide rovno hladat novu pracu. Tam, co som bola, isiel za sefom, povedal, robim tu tolko a tolko, ste spokojni? Tak chcem viac (10,20,30%). Asi je to normalne aj inde (SRN, UK, USA) a potom maju zahranicni zamestnavatelia u nas s takouto komunikaciou problem.

sense
1. dec 2016

@majusqa77 ju dostala a nepochvalila sa

bluka2
1. dec 2016

@dada200 Len pre zaujimavost, v ktorom state su pridavky na dieta 175 Eur?

doty1
1. dec 2016

@luzzia vieš, položila nemiestnu otázku a dostala nemiestne odpovede, to je všetko. Ak by sa spýtala či sú ostatní spokojní so svojim platom, koľko si myslia, že by mali zarábať a podobne, možno by boli ostatní otvorenejší, drvivá väčšina ľudí proste považuje výšku svojho príjmu za svoj súkromný údaj....a v konečnom dôsledku ak sa ma niekto opýta, koľko zarábam a pritom sám o svojom plate drží bobríka mlčania, tak som automaticky nedôverčivá...

libka28
1. dec 2016

Ale chapem... prisla som tu na SK do prvej firmy a po par tyzdnoch som pochopila, ze si o mne kolegyne sepkaju... nechapala som preco? No nechcenym omylom zistili informaciu o mojom prijme a zavistivo si sepkali, preco mam ja nova o tolko viac ako ony, co uz tu robia neviem ako dlho. V NL normalne v takej situacii idem za sefom a poviem, co mam na srdci. A on mi to pravdepodobne odsuhlasi!

adulikka
1. dec 2016

My praci sme podpisovali ,ze nesmieme nikomu vravieť výšku platu.

dajana40
autor
1. dec 2016

effka ma nechytaj za slovíčka mna sa na to nik nepýtal, až shia. Ja mám do 500 eur, manžel nad 700 a ja som sa dostala k praci tak, že som tam brigadovala najprv, manžel mal prácu vybavenú poviem narovinu nakoľko všetci takmer píšete, že ste spokojné a zarábate dobre neviem potom, prečo sa vlastne ludia na SVK sťažujú. A ako písala Luzzia ide mi len o všeobecný prehľad, ta neviem čo sa čertíte ako by ste boli dáke herečky a naozaj nemali ste reagovať

dada200
1. dec 2016

@bluka2 v AT

sissy27
1. dec 2016

@dajana40 no dobre teda, tak sa pýtam:
1. koľko zarábaš v čistom ty a koľko tvoj manžel / partner?
2. dochádzate za prácou, alebo máte dobré školy a podarilo sa vám zamestnať v mieste vášho bydliska?
3. ako ste sa dostali k vašej práci?

Vopred ďakujem za priame odpovede 🙂

luzzia
1. dec 2016

@doty1 precitaj si, co napisala @libka28 , tiez mam tuto skusenost zo zahranicia 🙂 a vobec to nemyslim zle voci nikomu, kazdy ma pravo odpovedat alebo neodpovedat ako sa mu zachce, samozrejme.

popolusska
1. dec 2016

@bluka2 napr. v Nemecku 198 na 1. dieta, 192 na 2. a 3.

doty1
1. dec 2016

@luzzia ja ani nemám skúsenosť zo zahraničia a vždy som takto pristupovala k svojmu platu...ale nikdy som ho neriešila s nikým iným, len so svojim zamestnávateľom alebo zadávateľom práce....lebo mňa nezaujíma koľko kto zarába, či má kolega ktorý je tu týždeň aj s cestou viac ako ja, alebo menej....mňa zaujíma to, koľko chcem ja za svoju prácu ak ju vykonám zodpovedne a kvalitne.

bluka2
1. dec 2016

@dada200 Fakt? Ja som v AT, musim sa pozriet na ucet, myslela som, ze dostavame menej!

dajana40
autor
1. dec 2016

sissi 27 už som odpovedala, a za prácou dochádzame,a školy stredné s maturitou

dada200
1. dec 2016

@bluka2 dcéra má 9.rokov a ked tam žije, tak vieš,ze výška záleží od vekuú dieťaťa,ci navštevuje škôlku a potom školu 😉

montrojruza
1. dec 2016

@dajana40 neporovnavaj cele slovensko a ich spokojnost / nespokojnost s platmi s par ludmi co su registrovani na MK, a ktori ti odpovedia na tvoju otazku.

bluka2
1. dec 2016

@dada200 Mas pravdu, je to 170 za 2 rocnych

dajana40
autor
1. dec 2016

neporovnávam, iba dedukujem

bluka2
1. dec 2016

@dajana40 To co je za odpoved na otazku kolko zarabate v cistom? Do 500 eur moze byt aj nic, nad 700 eur moze byt 5000. Nic sme sa nedozvedeli. Chces sa dozvediet iba ty, ci ako?

luzzia
1. dec 2016

@bluka2 tak ale nehnevaj sa, toto su uz take trapne utoky, rypave, hadku vyvolavajuce chytanie za slovicka.. ved autorka asi nie je demetna, ked povie do 500 eur, tak to asi znamena nieco do 500 eur bez par drobnych a to iste nad 700..

dominika6
1. dec 2016

@dajana40 mám dobrú prácu,uspokojovivý plat,dlhoročnú prax,manžel tiež má uspokojivý plat,dobrú školu...čísla ti nik nebude dávať..je to drzosť pýtať,čo je pre jeného vela,je pre iného málo..

renimac
1. dec 2016

@libka28 to je síce pekné, že si robila v NL, ale ty porovnávas dve úplne rôzne krajiny. A teraz nehovorím o zamestnancoch. Pracujem v HR od roku 2008, všetko zahraničné firmy (CH, NL, BE), ale na SVK sa riadia našimi zákonmi a zvyklostami. A bohužiaľ, stále je to vo väčšine firiem tak, že mzda je tabu - či je to uvedené v samotnej zmluve alebo smerniciach. Firma si môže dať do smerníc v zásade čo chce, pokiaľ to neporušuje zákon. A tu sa dostávame k podstate problému. Keďže je to dlhé roky tabu, ľudia sa o tom boja hovoriť, ak povedia, druhí im môžu závidieť vyšší plat, potom príde za nadriadeným 10 podriadených, že aj oni chcú vyšší plat, lebo Janko či Marienka má taký a taký. Šéf ich vacsinou pošle kade ľahšie a ja ako HR mám 5 výpovedi na stole. Btw. ja o svojom plate nehovorím okrem manžela nikomu. Či kvôli závisti, alebo ochrane vlastného súkromia, keďže zverejnovanim osobných údajov sa tieto dajú krásne zneužiť. Ak ste zárobkovo zaujímaví pre určitú zaujmovu skupinu.

guinevre
1. dec 2016

@eeffka Samozrejme, vo verejnom zivote je to nieco ine a pytat sa to na fore je uplne ine. Tiez som mala take pripady, ze skolska s ktorou sme sa nevideli 10 rokov sa ma pyta kolko zarabam. Nebolo mi prijemne, a povedala som jej o 50% nizsiu sumu aka v realite je :D

rakywanda
1. dec 2016

@guinevre prečo? mala si povedať o 50% viac, nech takých ľudí od závisti roztrhá