Asistentka na súde - vaše skúsenosti

sanny2993
19. mar 2024

Ahojte. Nastúpila som ako asistentka na súde, na trestnom oddelení. Ako laik v právnych veciach mám pocit že je ta praca pre toho kto nepozná zákony takmer nemožná - praca v Registry, tlačiva, zápisnice, spisy, pečiatky …. Aké sú vaše skúsenosti ? Chce to len zvyk alebo je ta praca naozaj náročná ? Mám pocit že za ten peniaz sa tam zatiaľ len deriem a ničím si psychiku, …. Som tam ani nie týždeň, skúšobnú mám 3 mesiace a rozmýšľam že podám výpoveď. Neviem či do toho dokážem vhupnut, či to chce čas, či čo robiť 🙈

Veľmi mi vyhovuje pracovný čas, to je jeden z dôvodov ktoré ma tlačia “do boja”.

hipuska
19. mar 2024

Týždeň? To je malo na akúkoľvek robotu.

oriesocek
19. mar 2024

Je to pre teba uplne nové, jedna známa presne toto robí. Školu na to nemala (nemá vš právo). Ale robí to už dlhé roky..

emma2782
19. mar 2024

Určite počkaj, max pritom sleduj iné ponuky. Možno to chce len čas a uvidíš, že sa do toho časom dostaneš a získaš aj nové užitočné vedomosti. Ak nie, tak stále môžeš dať výpoveď kľudne i na konci skúšobnej doby a aspoň zatiaľ máš príjem + nové skúsenosti, informácie

madeincssr
19. mar 2024

@sanny2993 skor je dolezite, ci su v tej praci vludni ludia, ktori ti dokazu v zaciatkoch pomoct, poradit. 'Ucenej z nebe nespad' a kto chce, nauci sa (takmer) vsetko. Este to nevzdavaj, mas skusobnu dobu cas.

leskky
19. mar 2024

Jasné že to chce čas. Teraz nemáš tušenie kde čo, potom už budeš tie spisy poznať, veľa veci pôjdeš automaticky. Ja keď som začínala, nemala som tiež ani tušenie kde ide aká pečiatka a čo pre pána odomna všetci chcú 😁 a už ťahám 14. rok 🤦

kosican1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuwa78
19. mar 2024

@sanny2993 nevzdavaj sa uz hned na začiatku....

1sally12
20. mar 2024

Ja podobne ako @leskky keď som nastúpila som si vravela že preboha ja tu nebudem, veď toľko spisov, čo mám s ktorým robiť😃 už som tu 6.rok. Ale je pravda že ja som na treste nikdy nerobila.

lucia147852
20. mar 2024

Toto sa všetko naučíš. Veď sa ešte len zaucas. Hlavná otázka je, akých máš kolegov. Ja som odišla po roku, kvôli katastrofálnym vzťahom. Ja čerstvo po škole, kolegyne 40+. Čo by nevadilo, keby nebolo zákerne protivy, čo na miesto rady podkopávali nohy.

beyb13
24. mar 2024

Ahojte, neviete mi poradiť ohľadne výberového konania na súd? Onedlho ma to čaká a neviem čo očakávať na tých testoch z gramatiky atď. 🙂 Ďakujem za odpoveď baby 🙂 ! Peknú nedeľu ešte 🙂

1sally12
24. mar 2024

@beyb13 keď som bola ja 6 rokov dozadu prepisovali sme text z papiera do wordu a ďalší text nám diktovala dozorná - tu už išlo o rýchlosť.

beyb13
24. mar 2024

@1sally12 ďakujem za odpoveď a nejaké otázky okolo zákonov ich zaujímali? 🙂

ankare
24. mar 2024

@sanny2993 začiatky sú všade ťažké, výdrž ešte

1sally12
24. mar 2024

@beyb13 nie. Teda pokiaľ ideš za asistentku.

beyb13
24. mar 2024

@1sally12 áno asistentka senátu 🙂

sanny2993
autor
24. mar 2024

@beyb13 Ahoj, ja som nastúpila pred 2 týždňami necelými. Prijímačky boli z testu - nakoniec sme sa dozvedeli že to bol monitor 9 z gramatiky tohtoročný, potom sme predpisovali text na klávesnici z papiera a potom sme mali ustny ale to len formalita bola … prijímanie je v poho, horšie je už zabehnut sa 🙈🙈😃😃

leskky
24. mar 2024

@sanny2993 aj u nás je zvyk dávať monitor 😁 a koľko žien ale neprejde 🤦

sanny2993
autor
24. mar 2024

@leskky 😃😃 ako niektoré otázky potrápili aj mňa nebudem klamať 😂 inaaak, čítam že už si asistentka 14ty rok a zo začiatku si mala tiež guláš. Prosim ta koľko ti trvalo kým si sa do toho naozaj dostala ? 😃😃

1sally12
25. mar 2024

To som ano nevedela, že sa už dávajú aj nejaké testy 😳 pravda asi záleží aj na konkrétnom súde.

sasesoe
25. mar 2024

@sanny2993 ahoj, začiatok je náročný všade, ja som sa vrátila po dlhej RD do predchádzajúcej práce a prvý mesiac som sa len učila, druhý pribudli nejaké povinnosti a zase ďalšie veci, kt sa potrebujem doručiť atď... + Zvyknúť si na pracovný život/tempo.... Pokiaľ Ti to ľudskú, časovo a pod vyhovuje, tak toto čo popisujes chce čas a keď je to pre Teba úplne nové, tak rátaj, že min prvý rok sa budeš ešte učiť, ale jasne, že začiatok je najintenzívnejšie a do konca skúšobnej by si mala mať predstavu, či ti dáš ďalej ale nie, no nevzdávaj sa predčasne... Držím palce

natalienka12
25. mar 2024

Ach boze, zapisovatelky na sude, praca pre cvicene opice, sudca da pokyn kancelaria toto zapis, toto vyziadaj, tam doruc…keby ste vedeli aku narocnu pracu maju sudcovia a co vsetko si musime my studovat a ovladat.

zun
25. mar 2024

Koľko zarobí asistentka teraz v čistom? Pamätám pred 15 rokmi to bolo 380 EUR. Za takú zodpovednú a aj náročnú prácu. Ale zas človek v tom môže vidieť zmysel

zun
25. mar 2024

@natalienka12 ak si ty sudca a nevieš si vážiť prácu asistenta tak sorry osobnosť na takú prácu nemas

natalienka12
25. mar 2024

@zun Ja si viem vazit pracu asistentiek, ktore si vedia vazit pracu sudcov. Ale uprimne… vacsina len vykrikuje, ze aj ony chcu 13. a 14. plat, neobmedzeny pocet platenych paragrafov, plne hradenu peenku, 6 tyzdnov dovolenky a ine 😂 minuly tyzden sme dostali valorizacie platov, to zase mali reci zapisovatelky. To je normalne spravanie podla teba?

zun
25. mar 2024

No pretože peniaze tam sú fakt bieda. Zažila som aj české súdy kde sudcovia držia chrbát svojim asistentom - nie som ani sudca ani asistent, ale ťa osobnosť sudcu ťa jeho práca potom vyzerá inak. Keď sa k niekomu správať ako k povlu…

zun
25. mar 2024

Cvicene opice, kto sa takto vyjadruje. Len si zase dotvorila obraz o svk súdnictve a sudcoch

leskky
25. mar 2024

@sanny2993 už teraz asistentka nie som (niekedy si poviem chvalabohu, niekedy škoda 😁) ale netrvalo to dlho. Veľa bude záležať aj akú budes mať tajomníčku, vsu a sudcu. U nás našťastie s ľuďmi žiadny problem nikdy nebol

1sally12
25. mar 2024

Cvičené opice? 😳 asistentka má teda toho viac na starosti, ako si povedala sudca dá len pokyn - toto vyžiadaj, toto doruč...a nielen sudca ale pokyny dáva aj vsú a tajomníčka. Ako už bolo vyšsie uvedené...záleží na aký senát natrafíš. Ale že cvičené opice? 😳 Toto je teda riadna degradácia... Bez asistentky by ste sa ani nepohli, veď niektorí sudcovia by nevedeli ani rozsudok poslať. Ale samozrejme keď sa vyskytne problém ich vinou všetko hodia na asistentku, príp.na tajomníčku. Samozrejme že chceme vyšsie platy. Ešteže mám takého sudcu, ktorý si tie-ktoré vecí urobí aj sám.

fatimalady
25. mar 2024

@natalienka12 cvičené opice? fuuuu, takto sa vyjadruje sudca? nuž dobre, milá pani sudkyňa, tak si zamestnaj na súde tie opice, keď tú prácu vedia spraviť za banán... ja som v justícii 18 rokov, spolupracovala som s viacerými sudcami, ale toto si nedovolil ani jeden takto sa vyjadriť, ako ty.... či to boli mladí alebo starší sudcovia... a veru poniektorí nevedeli zapnúť ani počítač, ani otvoriť outlook, aby poslali obyčajný mail, nevedeli si vyplniť ani majetkové priznanie, robila som to ja a mala som prehľad o ich majetkoch, to boli teda iné šajby... spomínam si na žaloby sudcov na štát o doplatenie mzdy... my sme ako asistenti dlhé roky zarábali minimálnu mzdu, ktorá nebola adekvátna našim schopnostiam a vedomostiam, lebo stále sa riešili len sudcovia a ich platy a vymoženosti... chcelo by to trocha pokory, pani sudkyňa..... ešte stále si myslíte, že ste nadľudia? stačí spomenúť JUDr. Jankovskú, to bol dáreček..... hanba justície na sto rokov....

fatimalady
25. mar 2024

@sanny2993 začiatok je všade ťažký, ale chápem Ťa, lebo je to veľmi špecifická práca, ja som 18 rokov v justícii na tejto pozícii a tiež som momentálne pridelená na trestné, tak mám z toho hlavu jak kapustu, predtým som pracovala na občianskoprávnom oddelení a tam sme sa tiež každú chvíľu učili niečo nové, stále nám niečo pribúdalo... ale všetko sa dá naučiť, postupne, zákony ovládať nemusíš, ak nemáš právnické vzdelanie, to k našej práci nepotrebujeme, na to sú VSÚ a sudcovia... terminológiu si postupne osvojíš... ale pokiaľ Ťa tá práca nebude baviť, nemá zmysel zostávať len kvôli dobrej pracovnej dobe, lebo chodiť s nechuťou do práce asi nie je terno... to potom veľmi trpí psychika a následne sa nabaľujú aj zdravotné problémy....dobrý kolektív je základ, v každom sa nájdu rôzni ľudia, ja som sa naučila za tie roky nikoho si moc nepripúšťať "k telu", pretože je to predovšetkým ženský kolektív, to hovorí za všetko.... držím palce, nech je to každým dňom lepšie 🙂