Baby programátorky: Ako sa presadiť a prekonať predsudky?
Ahojte,
Je nas tu viac? Osobne kodujem v reciach Python a R, robim to ako vedlajsiu cinnost popri praci, ktorou si ulahcujem mnohe procesy. Venujem sa aj analyze velkych dat, kde bezne pouzivam R. Ste tu niektore ako ja, ze ste sa programovat naucili same, a potom vam to uznali na pracovnych pohovoroch? Stretavate sa s predsudkami ohladne pohlavia? Dakujem 🙂
@black_wolf "hovorili, ze technika nie je pre zeny" - ty kokos, ti su dobre za dinosaurami. Neviem, kedy si studovala, ale v dnesnej dobe by to bolo minimalne za napomenutie za diskriminaciu. Ja sa ucim tiez vsetko uplne sama, ked zmyknem Python, chcem ist na Javu 🙂
Nebolo to tak davno, co som zo skoly ;) zo 6 rokov, tiez som nechapala, preco tam prevladaju pomaly stredoveke nazory a clovek by si povedal, ze vsak STU je pokrokova.. to urcite 😁 vtipne je, ze najvacsi makaci boli prave niektore spoluziacky, co sa dokazali naucit asi hocico a tiez vypracovat hocijake zadanie.. s odstupom casu by som sa asi zbalila a isla studovat do zahranicia, uz aj CR je niekde inde
Inak, Python je fajn, z toho, co pocuvam, tak snad aj uplatnitelnejsi ako Java 😊 dolezite je vediet prepajat rozne systemy/platformy a vyuzivat technologie (ziadne vymyslanie kolesa), dnesnym ludom chyba trpezlivost a usilovnost, takze tieto schopnosti sa hodia tiez 😁 a samozrejme plati, ze ked sa chce a clovek ma aspon stipku logickeho myslenia, tak to pojde, drzim paste 🙃
@black_wolf Ak sa mozem opytat, co konkretne si vystudovala?
@black_wolf Este dodam kontext - momentalne si robim PhD vo vede, kde sa programovanie sice vyuziva, ale nie je to nejake jej jadro (imunogenetika), a ci ma s tymto backgroundom zoberu na nejaky developersky job, ked som sa kodovanie naucila na vlastnu past takpovediac. Mam iba par ECTS za predmety s programovanim, co som chodila u nas na univerzite s bakalarmi a magistrami sa nieco priucit.
Studovala som aplikovanu informatiku na FEI. Ono, mozno by som si na tvojom mieste najskor pohladala nejaku staz (uz idealne popri skole) alebo mala dost projektov v ramci portfolia, ktore sa daju odprezentovat na pohovore. IT firmy teraz prechadzaju recesiou (ako vacsina trhu), takze aj ten hiring je omnoho opatrnejsi ako pred covidom - nie su projekty (resp. nie je ich tak vela) a preto chcu skor ludi, co uz maju nejake realne skusenosti, pripadne su multifunkcni
Moje 16 rocne mlada kodi v C++. Tento rok robi SOC o ML, tak sa uci Python. Najradsej ma kompetitivne programovanie, takze chodi po sutaziach. S predsudkami sa zatial nestretava, ale je fakt, ze chlapcov je na sutaziach cca 5-6x viac ako dievcat. Ale, uz existuju aj dievcenske medzinarodne olympiady z matiky (EGMO) aj programovania (EGOI). Tak ako podpora je to fajn, aj ked je dost ludi, ktorym sa to nepaci..
Uni planuje v zahranici, tam zienky beru normalne…
Ja som bola viac ako 10 rokov IT analytik a mali sme vela kolegyn aj zien programatoriek. Aj hned po skole sme s kamoskou obe nastupili do prace, kde ja som bola IT analytik a ona programatorka - zaucili si nas. Nemalli sme skolu toho odboru.
Podla mna moze byt velkou vyhodou, ak by si si nasla miesto programatorky niekde, kde vies zuzitkovat aj svoje ine vedomosti - pretoze prave to sa ceni, ak rozumies oblasti, ktoru programujes. Logickejsie potom programujes, nemusi ti analytik uplne vsetko vysvetlovat 🙂
@guudy Fuha, sikovna teda 🙂 Vravis, ze sa ludom nepaci, ze sa dievcata ucia kodovat...osobne to nechapem a pride mi to sialene. Inak sranda je, ze v Amerike v 50-tych rokoch sa programovanie (v pociatocnom stadiu, kedy to bolo rozne prepajanie kablikov na obvodovej doske) bralo ako kancelarska a teda zenska robota. Pripajam obrazok 🙂
Nie nie, nepaci sa im len, ze dievcata maju aj zvlast sutaz, proti dievcatam nic nemaju 🙂
A dakujem, ano, je velmi sikovna 😊😊😊
@guudy nechcem byť zlá, ale ženy si toto robia samé. Na čo špeciálne súťaže pre dievčatá? Zbytočnosť. Šikovná baba predsa uspeje aj medzi chlapcami a nepotrebuje na to separátnu súťaž. Ani tu predsa dievča nie je niečo "nenormálne", ak študuje technický smer.
@autorka ja síce nie som developerka, ale IT je to, čo som vyštudovala, a čím sa živím (pred MD som bola cloud konzultantka, počas RD na skrátený úväzok cloud engineer). V mojej práci je žena skôr výnimočne, vo firme pred MD som bola jediná žena medzi sto mužmi. Robila som na Slovensku aj v Česku, nikdy som sa nestretla so žiadnymi predsudkami ani blbými komentármi, všetci muži boli nápomocní obzvlášť keď videli, že sa chcem učiť a byť v tom dobrá. Na ani jednej škole som taktiež nemala nikdy problém, hlavne na strednej boli učitelia veľmi podporní (odbor elektrotechnika-počítačové systémy). Netvrdím, že všetci sú super a nikto nebude mať blbé komentáre (veď aj tu nejaká baba písala svoju zlú skúsenosť), ale rozhodne to nie je bežné. Ženy v IT sú normálka, akurát o ten odbor nejavia záujem (tak ako napr. muži nejavia záujem o učiteľstvo v materských školách).
@lalala94 ja tie sutazi beriem ako podporu dievcat v IT. Nikto predsa nepise, ze sa nemozu zucastnit klasickych sutazi. Ale je ovela tazsie sa na nich dobre umiestnit… Na medzinarodne sutaze sa robi vyberko po celostatnom kole olympiady. Ide ten, kto ma najviac bodov. Nerobia sa rozdiely.
Osobne napr beriem ako fajn moznost ist sa otukat na medzinarodnu dievcensku sutaz, aj ked sa nedostane na klasicku. Urcite to pomoze v dalsom rozvoji a mozno sa dalsi rok dostane na klasicku.
@guudy Tiez to vnimam ako podporu a osvetu pre dievcata a zeny, ktore si mozno myslia, ze tu nemaju uplatnenie
@guudy neviem no, ja som osobne nikdy nechápala tie názory ako spomína aj autorka ohľadom osvety a podpory dievčat. Veď predsa ak chcem niečo študovať alebo sa niečomu venovať, tak jednoducho za tým idem a nech si hovorí kto chce, čo chce. Mne boli názory iných vždy ukradnuté, ale ak teda niekomu pomôžu/ motivujú aj takéto súťaže, ok.
Ten prvý komentár, ktorý si písala vyznel tak, že v zahraničí je normálnejšie, ak dievča študuje techniku, len preto som to spomenula. Ak sa jedná o úrovni výučby, tam ani netreba diskutovať, všetci vieme v akom stave je naše školstvo. Dcére držím palce, nech je tam spokojná a nech sa jej darí. 🙂
@lalala94 hej, su jasne typy ako ty, moja dcera. Ale je aj kopec dievcat, ktore su sikovne, ale nevyhranene tymto smerom. Podpora dievcat v IT ma urcite zmysel. 🙂
Preto som doplnila to info o Uni ;)
Vdaka, starsie uz konci Uni v zahranici (tiez comp.science), s mladsim dietatom je to uz vsetko lahsie ;)
Často obsadzujem pozície v rámci IT, iba veľmi výnimočne sa stretávam s tým, že klient má požiadavku, aby to iba muž, lebo ženám v tomto segmente príliš neverí. Skôr však na seniorných a vyšších pozíciách je očakávané adekvátne vzdelanie, Za celé roky som nemala jedinú naozaj super pozíciu, kde by nebolo požadovaná určitá úroveň vzdelania, pričom naučiť sa sám, cez online kurzy a podobne je úplne irelevantné pri týchto pozíciách.

Predsudky tu boli a budu vzdy, ja som teda chodila aj na potrebnu VS a tam to veru bolo 1000x horsie, kolkokrat ma cviciaci podcenovali a hovorili, ze technika nie je pre zeny 😁 az v praci prislo prave zadostucinenie a ked kolegovci videli, ze som schopna, tak si ma aj zacali vazit 😊 teraz mi zacala MD, ale kodila som hlavne v Groovy/Java a JS, mimo inych veci ako pouzivanie API a XSLT transformacii na dennej baze, vacsinu veci som sa naucila sama a v praci (po skole)