Časté absencie v práci kvôli chorému dieťaťu

lenrietta
5. apr 2019

Ahojte mamičky..obraciam sa na vás s pomocou o radu..a možno aj o podporu.. Ste mamičky aj chorých detí, aj školopovinných detí, tak ma zaujíma váš názor.
Mám dve dcérky, mladšia má 4 roky a je často chorá, má astmu. Stáva sa, že je chorá aj dvakrát do mesiaca, a úplne bežne som s ňou doma každý mesiac. Keď sa dá, vystrieda ma aj manžel, ale nie vždy je to reálne. Starí rodičia ešte pracujú a aj tak bývajú ďalej od nás.
Problém spočíva v tom, že pracujem ako učiteľka na základke, učím ANJ a Chémiu a už to začína viacerým rodičom prekážať, že často chýbam. Vedenie sa snaží na zastupované hodiny angličtiny poslať niekoho, kto anj ovláda a ja keď sa vrátim, sa vždy ku každej gramatike vrátim a detí sa pýtam, ktoré cvičenia si potrebujú so mnou prejsť. Čo sa známok týka, predpísané je, že žiak má mať za polroka dve známky, čo u mňa majú, aj napriek mojim absenciám, viac. . Trochu ma zraňuje postoj rodičov..ich nepochopenie, samu ma štve, že tak veľa chýbam..a chápem, že si nemôžem žiakov zbaliť domov a dohnať s nimi učivo po večeroch, či cez víkend.. Keby som chýbala, že chodím po dovolenkách, nepovedala by som ani slovo.
Na druhej strane, keby často chýbala vyučujúca mojej dcéry, aj mňa by to asi hnevalo, možno by som si doma pofrflala, ale určite by som sa nešla sťažovať rovno na vedenie školy.. ak, tak najskôr by som zašla za dotyčnou vyučujúcou..Som od prírody empatický človek a určite by som chápala, prečo tak často chýba.. Nedokážem ani vynadať pani na pošte pri okienku, lebo viem, že za blbé predpisy ona nemôže..
Takže keďže som teraz s dcérou zase doma, v pondelok by som mala ísť do práce a tam sa dozvedieť postoj vedenia.. Čo však ďalej? Neplatené voľno? Predĺžená rodičovská? Výpoveď? Opatrovateľka?
Ďakujem za vaše názory..

mogaa
7. apr 2019

@pbra40 detto uplne nereálny návrh - riaditeľka by komplet musela meniť rozvrh vo všetkých triedach kde mamička dieťaťa učí....

mogaa
7. apr 2019

@zuzinabila no nemôže súbežne poberať na predĺženej materkej aj rodičák aj plat......dieťa môže ísť do škôlky len na max.4hodny a ona je učiteľka

bibistec
7. apr 2019

@mogaa nie na platenej moze ist dieta na cely den do skolky a moze subezne aj poberat plat. Kamoska tak mala. Ak je na neplatenej vtedy moze ist dieta len na 4 hodiny do skolky

mogaa
7. apr 2019

@bibistec tak potom sorry na nesprávnu info....len mi to príde nelogické, ale polovica vecí v tomto štáte je nelogických🙂

zuzinabila
7. apr 2019

@mogaa máš úplne zle informácie...viem čo hovorim.ma to v sebe aj veľkú logiku,ktoru nechápu rodičia zdravých detí.ak mas totiz dieťa so zdravotnou indikaciou,Tvoja šanca normálne pracovať a normálne zarobiť je mizivá..

mtsl
7. apr 2019

ak chceš názor tak by mi to vadilo aj ako kolegyni a aj ako matke dieťaťa ktoré učíš. Jednu takú v kolektíve máme a ver mi že nie je u nikoho obľúbená napriek tomu že je to dobrý a šikovný človek. Kvalita práce kvôli neprítomnosti takmer žiadna. Stále ju treba zastupovať. Nájdi si prácu v jazykovke - tam budeš pracovať poobede, keď môže byť s malou manžel a tiež si môžeš voliť dĺžku pracovného času.

mogaa
7. apr 2019

@zuzinabila ale je tam tá šanca, čiže štát platí mamičke RP , dieťa je celý deň v škôlke a mamička v robote.....a naopak, mamičke za ktorú platí štát len zdravotku , tá môže dať dieťa do škôlky max na 4hodiny....prepáč fakt mi to pripadá na hlavu....ale každý sa na to pozerá zo svojej strany....

zuzinabila
7. apr 2019

@mogaa ja to zas vidím tak že ak je dieťa zdravé a matka ostane doma, stat ti platí zdravotnú,dieťa by bolo v škôlke celý deň a mama by doma celý deň sedela na zadku🙂

senta_sofia
7. apr 2019

@mogaa ty vies aky ma rozvrh? Spomina, ze problemy su s anglictinou, dieta je doma najma kvolu dolieceniu, v akutnej faze ochorenia isto nie je cely mesiac. Mam tri deti a ver mi, ze ked terminy nepustia, tak nikoho nezaujima, kde mam chore dieta a ci mi zrovna nesedi na kolenach, ked potrebujem, aby vec bola hotova. Kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada vyhovorky.

mogaa
7. apr 2019

@zuzinabila ale ak mamička chodí do práce a dieťa je v škôlke, tak štát jej platí za čo ? veď dieťa má 3roky a asi až tak choré nie je keďže zvláda škôlku na celý deň......Ono že býva často choré, každé dieťa ten prvý rok čo začne chodiť do škôlky býva choré, nemusí mať ani žiadny hendikep....veľa mamičiek jednoducho ostáva na neplatenej predĺženej materskej preto, že dieťa je často choré a zamestnávateľ im netoleruje že každý mesiac sú na očr-ke s dieťaťom.....nie je to o tom že chcú dať dieťa do škôlky a oni budú sedieť doma na riti....u nás bola škôlka za prvý polrok zavretá 3x , lebo veľa detí bolo chorých....to museli doma ostať aj zdravé deti.....u tých najmenších je minimálne 5 mamičiek čo mávajú v kuse choré deti - takže mamičky to buď plátali ako sa dalo- babky, dedkovia ,opatrovateľky, občas očr alebo zvažovali neplatenú RD(keďže dieťa je síce často choré ale nemá správnu diagnózu aby mohli ostať na platenej RD).....takže to je zase môj pohľad na vec

zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
minuskad
7. apr 2019

@mogaa ak budes mat stale chore dieta a nechavat v lekárni aj 150e v lekarni kazdy mesiac, pochopis preco to tak je.

bibistec
7. apr 2019

@mogaa aj mne sa to najprv zdalo nelogicke ale au aj postihnute deti ktore chodia do specializovanych centier a pod + rodic moze pracovat z domu. V kazdom pripade taketo deti nie su ako ostatne zdrave, tam je to casovo narocne aj to obiehanie lekarov ktore je vecne potrebne + rehabilitacie, liecenia a pod.

mogaa
7. apr 2019

Ale ja som nepoukazovala na to, že mamičky chorých detí dostávajú RP, to je v poriadku. Len mi je nelogické,že nie sú rovnaké podmienky na to aby bolo dieťa v škôlke v oboch prípadoch aj na predľženej platenej RD a aj na dobrovoľnej RD. Ide o to že je veľa mamičiek čo práve preto ostávajú na dobrovolnej predĺženej RD že dieťa býva často choré a majú prácu že nemôžu ostávať každý mesiac na OČR-ke...dieťa býva často choré v oboch prípadoch len v jednom môže chodiť do škôlky na celý deň a v druhom prípade max.na pol dňa - a tam je zase prax taká že ak poviete že chcete škôlku na pol dňa tak tam vám dieťa račej nevezmú.....

hettinka
7. apr 2019

Ja myslím, že ak je dieťa naozaj veľmi často choré, má takú vážnu diagnózu, kvôli ktorej musí byť matka doma na predlženej RD a poberá RP, tak by si ho mala nechať doma a nie ho dávať do škôlky, kde je po väčšinu roka v infekčnom prostredí. Takéto dieťa by malo navštevovať iné zariadenie - nejaký denný stacionár, sanatórium, špeciálne škôlky s menším počtom detí a nie bežný škôlkársky kolektív. Chorľavému dieťaťu nemôže bežná škôlka vyhovovať.
Do škôlky by mohlo nastúpiť trebárs až v predškolskom veku, v 5 rokoch, aby nabralo sociálne zručnosti a potrebné vedomosti pre nástup do školy.

Pokiaľ má matka možnosť práce z domu, prípadne na pár hodín ísť do práce na dohodu, prečo nie ... ale prečo by mala brať aj RP, aj dieťa mať v škôlke, ona v práci, to má aký zmysel potom tá predlžená RD???

siska53
7. apr 2019

@lenrietta no..je to tazke.. ja som chybala kvoli sebe tyzden kazdy mesiac.. zmenila som profesiu.. Aj teraz vela chybam, raz kvôli sebe, inokedy kvoli detom.. ale zlepsuje sa to pomaly.. Tiez nie su nadšení..ale som.tam.uz 4 roky...

U teba by som.zvazila predlzenu rodicovsku.. a hladala.si pracu,kde mozes robit aj z domu..

behulka
7. apr 2019

@hettinka podľa mňa nešťastne nastavený systém, pomenovanie, či ako to nazvať, ak by sa to bralo ako kompenzačný príspevok, nevyvolávalo by to v ľuďoch negatívne emócie.
@mogaa ak ostávam na neplatenej predĺženej RD, prečo by som mala mať dieťa v škôlke? Napadá ma jedine kvôli práci a popri nej sa nedá byť na tej predĺženej rodičovskej.

mogaa
7. apr 2019

@behulka keď viem že moje dieťa má rado deti ,robia tak denne rôzne aktivity a viem že doma tie aktivity robiť s dieťaťom nebudem - či karneval, besiedka, nové básničky, pesničky, súťaže.....tak prečo by som ho do škôlky nedala....len ak ho dáš a zistíš že tam chce byť, páči sa mu tam, má tam kamarátov, škôlka mu zjavne prospieva a zrazu máš problém v práci, lebo dieťa každý mesiac choré, takže buď nemáš dieťa kde dať alebo dostaneš výpoveď lebo si stále na očr-ke.....preto sa to rieši neplatenou predĺženou rodičovskou....nikto nechce ostať doma a čakať až pôjde dieťa do školy.....väčšinou ide o ten prvý rok pokiaľ si dieťa vybuduje imunitu, ak ho necháš doma a dáš do kolektívu o rok môže ťa čakať presne to isté...

mogaa
7. apr 2019

@behulka rovnako financie chýbajú keď si doma, tak čakáš či si dieťa posilní imunitu a nebude choré mesiac čo mesiac....lebo rozumnejšie je nebrať ho zo škôlky aby si naozaj vybudovalo imunitu a nechať ho doma len ak je choré.....lebo o rok o dva ťa môže čakať to isté....ja nehovorím o diagnózach ako oslabená imunita, astma alebo niečo podobné ale o bežných detských ochoreniach - kašel, sople, angíny....nie každý si môže dovoliť ostať doma do 6rokov dieťaťa, hlavne ak splácaš hypo...

senta_sofia
7. apr 2019

@lenrietta inak teraz pozeram, odkial si, v Trnave je denne sanatorium, myslim, ze s jej diagnozou ju tam v pohode vezmu

lenrietta
autor
8. apr 2019

@senta_sofia Vdaka, od dnes je tam 🙂