Dovolenka po materskej a po rodičovskej

standy222
18. feb 2015

Ahojte baby chcela by som vedieť ako je to s dovolenkou po MD+RD.Pred MD som pracovala 5rokov a všetku dovolenku som vyčerpala.Budem mať nárok na nejaku ked nastupim po Rd do práce?

josephine77
18. feb 2015

Počas trvania materskej, nie rodičovskej ti patrí alikvotná čiasta dovolenky. Takže ak si na matreskú nastupovala a zostatok si mala 0 dní dovolenky tak za materskú ti prináleží cca. 2 dni za každý mesiac materskej, ale nie rodičovskej....tá sa ti presúva po nástupe do práce

josephine77
18. feb 2015

materská trvá spravila 34 týždňov od nástupu na materskú 🙂

standy222
autor
18. feb 2015

Ďakujem.Čiže sa to neprepočitava z celkoveho počtu dovolenky za obdobie 1roku?Ja som totiž učiteľka a my máme do roka 45 dní dovolenky.

josephine77
18. feb 2015

toto ti neviem povedať ako je to u učiteliek, ale myslím že ti bude prináležať alikvot. čiastka z tých 45 dní

standy222
autor
18. feb 2015

Ďakujem.Potrbujem vyplniť "hluché obdobie" medzi RD a novou Md pretože do práce nemôžem nastúpiť. 😉

petrouchka
18. feb 2015

@josephine77
@standy222
dovolenka pocas MD sa vypocitava inak, a nie ako alikvotna ciastka. Ide o to, kedy si isla na MD (den a mesiac) a kedy presne si koncila.
Ak si isla na MD zaciatkom roka, tak je mozne, ze mas narok na celych 45 dni, nakolko MD sa rata ako vykon prace a narok na dovolenku sa krati podla poctu vymeskanych dni.

standy222
autor
18. feb 2015

No ja som nastúpila na Md 2.septembra a v ten rok som si vlasne dovolenku vyčerpala,ale ťahala som materskú až do 2013 takže tie dni mi asi ostali keď som to správne pochopila.

standy222
autor
18. feb 2015

V roku 2013 som bola na MD do konca apríla,čiže 4 mesiace.

petrouchka
19. feb 2015

@standy222 neviem ako sa to pocita ucitelom, ale ak si bola na md do konca aprila, vymeskala si zhruba 170 pracovnyc dni v roku 2013, za prvych 100 vymeskanych dni sa odrata 1/12, cize podiel za jeden mesiac
Za kazdych dalsich 21 vymeskanych dni, v tvojom pripade cca. 70 dni, sa odrata zase 1/12, cize spolu sa Ti odrata z rocnej vymery 4/12
Pri 45 dnoch je to 3,75 dna na mesiac, cize spolu sa odrata 15 dni, zostane 30

Za rok predtym Ti pocas MD tiez vznikol narok na dovolenku, ale to musis vediet Ty, ci si do nastupu vycerpala celu dovolenku na rok, alebo iba alikvotnu ciastku do nastupu na dovolenku

standy222
autor
20. feb 2015

Ďakujem no tu dovolenku pred nastupom na md.som vyčerpala na celý rok,to viem určite.Ďakujem krásne 🙂

dasticka
20. feb 2015

@josephine77 ahoj, aj ja by som sa chcela opytat ako to bude s dovolenkou. Zamestnana som v jednej firme 3,5 roka. K dnesnemu dnu mam zostatok dovolenky 19 dni. Na PN-ku pojdem cca od 20.marca a na matersku cca od polovice juna. Ako mi budu preplacat dovolenku, resp. aky budem mat narok? Dakujem

josephine77
20. feb 2015

a 19 dní je tohtoročná dovolenka alebo aj minuloročná teda za rok 2014

dasticka
20. feb 2015

@josephine77 19 dni je narok tohtorocny, z minuleho roku mam zostatok 0.

josephine77
20. feb 2015

Narok mas na celu tohtorocnu dovcu lebo dovolenka ti patri aj pocas materskej

dasticka
21. feb 2015

@josephine77 to znamena ze ak ju nevycerpem kym budem v praci, na konci materskej si mozem poziadat o cele jej preplatenie, alebo ako sa to robi? pocas rodicovskej narok nemam?

baklik
21. feb 2015

baby, skuste napisat babe s nickom zalka, je to odbornicka a vela maminam na MK uz poradila...
alebo si vyhladajte temy, kde radi...

josephine77
22. feb 2015

Keď si ju nevyčerpáš po materskej dovolenke požiadaš zamestnávateľa o čerpanie tejto dovolenky - nebudeš chodiť do práce a príde ti normálne výplata, čiže zaplatená dovolenka. A nárok máš len na dovolenku počas materskej dovolenky, počas rodičovskej dovolenky ti nárok na dovolenku nevzniká.