Materská + rodičovská dovolenka

challanger
26. dec 2022

Dobrý deň,

Chcel by som sa informovať, manželka je na rodičovskej dovolenke, poberá aj rodičovský príspevok. Čakáme druhé bábätko, je možné, že cez tehotenstvo nepôjde na 3 mesiace do práce, ale ostane na rodičovskej dovolenke bez nároku na rodičovsky príspevok? A ja by som mohol ísť na materskú dovolenku? Ak áno, čo všetko je potrebné vybaviť?

lienka.7
26. dec 2022

@challanger nemôžete poberat RP a matersku zaroven. Prekrytie dvoch materských Vam nevychádza? Potom si musi nechať odnat RP den predtým, ako nastupite na matersku s mladsim. Dajte si to k 2.dnu v mesiaci, RP dostane za co mesiac a zvyšné dni Vy zase materskú. Plus treba si v praci vybaviť asi neplatené voľno na ten čas, keďže sa o nikoho nestara, mala by sa vrátiť do prace. Alebo PN, aj keď neplatenu

pondelok01
26. dec 2022

@challanger manzelka ostane na rodicovskej dovolenke, na ktoru ma na rok do 3 rokov veku dietata, a ty tiez. Rodicak si da odnat, aby tebe mohli vyplacat matersku. Kym sa narodi druhe dieta, resp vznikne narok na matersku s druhym dietatom, manzelka si bude platit zdravotne poistenie ako samoplatca. “ Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa môže žena aj muž požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič požiada, najviac však do 3 rokov veku dieťaťa.” Zamestnavatelovi nemusi oznamovat nic, okrem neskor nastup na novu MD.

challanger
autor
26. dec 2022

Práveže nám to nevychádza, nakoľko dcéra bude mať 3 roky a bude musieť ísť už do škôlky. Myslel som si, že to je možné vid tento príspevok https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/mozem-ostat-na-rodicovskej-dovolenke-bez-naroku-na-rodicovsky-prispevok/

Ale ďakujem aj tak za pomoc. Uvidíme ako to bude, asi najskôr ako vravíte na neplatené voľno.

challanger
autor
26. dec 2022

@pondelok01 ďakujem, za odpoveď, nebol som si tým istý či sa to tak dá. Ďakujem ešte raz.

pondelok01
26. dec 2022

@challanger kym nema tri roky, tak sa to da, my to tak tiez planujeme

lilinka88
26. dec 2022

@challanger manželka ostane u zamestnávateľa na rodičovskej dovolenke (do 3. rokov dieťaťa, resp do nástupu na ďalšiu materskú), požiada o odňatie RP a zdravotné poistenie si bude platiť ako samoplatca.
Na stránke SP si stiahnete žiadosť o materské iného poistenca, vypíšes okrem iného v bode B (bod A je v prípade žiadosti o otcovske), dáte v zamestnaní potvrdiť. Manželka požiada o odňatie RP, ideálne kópiu žiadosti potvrdenú UPSVaR priložiť k žiadosti o materské, a zašlete spolu na SP

challanger
autor
26. dec 2022

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a pomoc.