Elektrikár v Rakúsku - možný podvod

24. jan 2024

Žienky, ktoré máte manželov v AT, prosím o radu, pomoc.

Manžel dlhodobo pracuje ako elektrikár v zahraničí s paragrafmi ako živnostník. Dostal ponuku na zákazku s platom 25 eur hodina, s tým, že 600 eur každý mesiac by odvádzal za sprostredkovanie práce jednému pánovi ( dohodil prácu, pretože sám nestíha so svojími chlapmi) . Kontrakt na cca 1,5 roka. Ubytovanie , strava všetko si má hradiť sám vo vlastnej réžií.

Povedal mi, že je to dobrá ponuka. No prijde tých 600 eur každý mesiac divné....
Autom bude chodiť vlastným, platiť si ubytovanie ,plus pohonné hmoty. Nie je to odžub?

ďakujem

lienka.7
24. jan 2024

@autorka pokial sa tam tvojmu mužovi nebodaj stane nejaký úraz, nedoplatite sa... nechapes to? Plus pokuty ani nehovorím. At nie je ako skorumpovane SK kde na IP každý kašle.
Plus ma dat 600€ a ešte si všetko hradiť sám? Koľko peňazí mu teda reálne ostane? Odkiaľ má dochádzať?

bosorkabb
24. jan 2024

Koľko reálne tvoj muž zarobí a koľko má výdavky ste si rátali?
Lebo začína to vyzerať že v čistom mu neostane veľa. Predpokladám že odvody platí z minima na Slovensku.

autor
24. jan 2024

@lienka.7
@bosorkabb
tak ak sedliackym rozumom rátam tak ak by robil cca tých 150 hodín mesačne tak to je 3750 eur -600eur, tak to je 3150 eur. No z toho treba rátať - strava, - ubytovanie, - cestovanie.

autor
24. jan 2024

@lienka.7
@bosorkabb a ešte - odvody.

lienka.7
24. jan 2024

@autorka cize reálne, kolko v čistom mu teda ostane? To by malo byt podstatne. To ma chodiť na turnusy alebo ako?

autor
24. jan 2024

@lienka.7 tých 1000 eur.

bluka2
24. jan 2024

1000€ v Rakúsku ako mesačný zisk nie je až taká dobrá deal, nie? To myslím zarobí aj hocikto bez jazyka umývaním riadov, keď sa objaví s Google translatorom pri mcdonaldoch a pod.
Na to, že niečo vie robiť, možno by som ešte skúsila sa pridať do nejakých slovenských skupín na Facebooku v Rakusku a popýtať sa, či niekde niekoho hľadajú. Možno nájde niečo lepsie

bosorkabb
25. jan 2024

No to je veľmi málo na elektrikára s §23. A ešte k tomu je preč z domu.
Sorry ale moja mama zarobí ako predavačka na Slovensku takto.

vroni
25. jan 2024

Skvelý Deal. Za tisícku mesačne riskuje pokutu od 20 do 400 tisíc. No, neber to!!!! 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ A ešte sa pri tom nabali nejaký vychcaný zmrd.

lienka.7
25. jan 2024

@autorka prepac, ale 1000€? To nemyslíš vážne... to kuchár ma viac (a to tersz ho nezhadzujem!).
Nech si rozhodi siete na FB - sú rôzne skupiny, kde sa dá nájsť praca

guiseppinka
25. jan 2024

@lienka.7 sikovny elektrikar sa za 1000e nemusi ani trepat niekam do riti a este zvysovat zivotny standard nejakemu vychcankovi a prispievat mu na jeho 3 dovce rocne... a este risk brutalnej pokuty a je mimo rodiny.. remeselnici chybaju na svk ako sol a najst elektrikara je nadludsky vykon

autor
25. jan 2024

@guiseppinka áno a kde chýbajú konkrétne? Akože za 1000 eur, ved to by mu už ostali po zaplatení všetkého takže 1000 eur na odloženie je málo? :O ako ja neviem, ženy s akým vy príjmom disponujete ako vy a vaši muži zarábajú ale nám neraz ostávalo 20 eur mesačne na účte. Takže toto je pre mňa wow suma. Asi žijem mimo realitu, som zaskočená...
@lienka.7

autor
25. jan 2024

@vroni nechám si poradiť, vidím, že sa vyznáte.

guiseppinka
25. jan 2024

1000e na odlozenie malo nie je. ide o to, za akych podmienok mas tych 1000e. ak pojde normalne legalne ako zamestnanec, tak mu neostane len 1000e, ale bude mat aj tych 600 za sprostredkovanie... a hlavne neriskuje pokutu vo vyske nehnutelnosti a nehybe sa v sedej zone, mal by riadne platene odvody atd... naozaj ti vravim, nech sa na to vykasle, nech sa nauci jazyk, uc sa s nim. deti zatial nemate, mozete prist obaja tu...

vroni
25. jan 2024

Tých 600 euro investuje muž oveľa lepšie, ak sa intenzívne pusti do nemčiny, porozosiela životopis na miesta, kde hľadajú elektrikárov, krk dám na to, že bude mať bleskovo naspäť ponuku na normálnu, oficiálnu prácu s primeraným platom, poistením, dovolenkou a 14 x do roka. Ja chápem, že zúfalí ľudia robia zúfalé veci, ale takto riskovať za tak málo, to naozaj nestojí za to. Minimálny plat je okolo 2250 euro v hrubom, to je okolo 1600 euro v čistom. Ale platená poistka, PN, dovolenka plus 14 platov ročne. Plus nezamestnanecke a často preplatenevaj cestovné a ubytovanie, proste úplne oficiálna práca bez rizika,za cca dvojnásobok toho, koľko by zarobil načierno. Pri minimálnom plate. Alebo založiť rakúsku živnosť a pracovať na voľnej nohe. Ale to sa oplatí až od okamihu, keď mu každý mesiac zostanú minimálne 3000 čistého, nie skôr. Netuším, aké má vzdelanie a prax, takže tam nejako rozdiely byť mozu, ale skôr nahor.

guiseppinka
25. jan 2024

600e za 1,5 roka je 10800e. pri hodinovej taxe 15e za lektora 1 na 1, ma zaplatenych 720 hod nemciny a to uz je naozaj investicia do neho a to sa mu vrati x stonasobne... ak strasne chce ist prec, tak nech ide ako pomocna sila do kuchyne. a uz to bude ako pise @vroni vyssie - legalne, s narokom na pnku, 14 platmi...

denkatn
25. jan 2024

@vroni poznam ludi ktori zarobia menej ako 2250, vlastne zarobia dobre len koli nadcasom. okrem toho odborne veci ked ides zapajat nejake zariadenie elektricke sa nenaucis v jazykovke, aj elektr. normy su ine. tam na zaradenie sa medzi elektrikaeov potrebuje niekoho..

panda21
25. jan 2024

Áno. 25€ na hodinu s tým, že platíš bývanie, stravu, cestovanie, socku, zdravku, dane a ešte aj nejakého typka je vážne máličko. Muž robí v Nemecku, má hradené ubytko, cestu, nič navyše nikomu neplatí a pod 20€ by tam ani nešiel.

guiseppinka
25. jan 2024

@denkatn aj ja poznam vela ludi, dokonca samotnych rakusanov, ktori zarobia menej... ale su to normalni zamestnanci so socialnymi benefitmi a ochranou (minimalne arbeiter kammer) a nie taki, ktori su jednou nohou v base kazdy jeden den a riskuju sialenu pokutu... ako pravnicka by si to mohla vediet a nepodporovat tento naozaj sialeny napad... ak chce robit odbornu pracu v at, tak nech riesi nostrifikaciu...

vroni
25. jan 2024

@denkatn, on sa musí naučiť jazyk na bežnú konverzáciu, odbornú terminológii bude musieť dať za pochodu. 2236 je oficiálna tarifná minimálna mzda pre elektrikára. Ak niekto robí za menej, tak alebo nie je oficiálne zaradený ako elektrikár alebo ho firma odzubava. Pod minimálnu mzdu sa ísť nedá, čiastočne sa to dá obísť živnosťou, ale zase len čiastočne a s rizikom, dumpingove firmy tu neradi vidia.

bluka2
25. jan 2024

Inak keď mne by platil len 500€ mesačne, tiež mu tam niečo dohodím 😄
Ale vážne, už sa dá len zopakovať, že davat 40% z platu úžerníkovi nie je cesta.
Tu nemčinu elektrikár nemusí mať perfektnú, je to dobrý nápad, čo ti tu píšu

bosorkabb
25. jan 2024

Sorry mám doma elektrikára ktorý momentálne nemá núdzu o prácu. A to na Slovensku. Stačí otvoriť profesiu. Neviem odkiaľ si ale to čo tvoj muž zarobí a risk k tomu je riadne mimo.
1000 eur ako elektrikár zarobí aj na Slovensku normálne na zmluvu a nemusí platiť ubytovanie v Rakúsku + odvody + uzernikovi.
A popri tom sa môže vzdelávať v nemeckom jazyku cez rôzne kurzy.

denkatn
25. jan 2024

@vroni je to nebezpecna praca pre elektrikara nevediet jazyk. napriklad zhora kde zapajaju ti nieco kricia a ty nerozumies, ktory drot. nie je to ako pomocna sila v kuchyni. potrebujes odborne pojmy vediet, konverzovat o pocasi nemusis vediet.

denkatn
25. jan 2024

@guiseppinka ked je zivnostnik s predchodnou zakazkouz v rakusku a s odvodmi na sk nie je to nelegalne. dokonca smernica eu upravuje aj subeh cinnosti kam mas platit odvody v ktorej krajine a pod. z toho co pise nevies pravne posudit, ci si napr. ponecha aj cinnost na sk zatial. pani sa ale nepyta ani tak na pravne veci ako na to, ako posudzujeme 600 mesacne za sprostredkovanie zakazky.

panda21
25. jan 2024

@denkatn hore autorka píše, že má A1 už aj vybavenú..

vroni
25. jan 2024

@denkatn, to je síce fakt, že konverzovať nemusí, ale keď nebude rozumieť, kam a kedy má prísť a čo má robiť, tak sa k tomu zapajaniu drôtov ani nedostane. Na odborné skúšky príprava vrátane jazykovej existuje, Innung (ako sa toto volá v slovencine?) poskytuje túto službu pomerne bezne. Pochopiteľne, že základ jazyka musi ovládať.
Presne ten súbeh činnosti je dosť problém. Hlavne u zivnostnikov, ktori jednoducho fingovaní živnostníci su a makaju za dumpingove ceny. Vôbec nepochybujem o tom, že právnik, ktorý sa vyzná, tu zákonnú cestu nájde alebo vytvorí medzi dvoma predpismi. Živnostník, ktorý je ochotný dať sumu rovnakú ako dve tretiny svojho úbohého zisku nejakému smejdovi na takéto riešenie kapacitu nemá. Ani vlastnú a ani na zaplatenie toho právnika.

guiseppinka
25. jan 2024

@denkatn ale prechodna zakazka v at nebude moct trvat 1,5 roka s dennym vykonom prace v at... toto sa menilo prelom rokov 2016- 2017... vroni ma rakuske pracovne pravo v malicku. Je to nelegalne a su z toho mega prusery a pokuty...

vroni
25. jan 2024

@guiseppinka, zase nepreháňaj 🫣🤣 Právnik nie som. A toto je hospodárske právo, poznám problematiku väčšinou až od bodu, keď na to niekto doplatil a zákonné odôvodnenie inštitúcií, prečo. Ako by dopadol súboj právnik versus rakúska inštitúcia, to sa posúdiť neopovazim. Zatiaľ súboj so živnostníkmi s prehľadom vyhrávajú úrady. A pokuty sú drakonicke.

guiseppinka
25. jan 2024

@vroni pravnik nie si, ale to, ze tuto problematiku vidis presne od toho bodu, ako si pisala, je super, lebo vies presne varovat, co sa moze stat... my "ostatni" vidime a mame tak max info od okolitych ludi, ktori tym bud presli alebo sa ich to nejako dotklo... podla mna, byt zivnostnik v at, tak na to treba mat hlavne dobru pravnu poistku...

denkatn
25. jan 2024

@guiseppinka presne preto som im odporucila pravne poradenstvo. lebo je to komplexna vec. zase odhlasit vsetko v sk a potom v at nevyjde zakazka. je to na posudenie celeho pripadu.