Práca v Rakúsku

28. jan 2023

Ahojte žienky , idem sa s Vami poradiť...... Manžel robí v mieste bydliska na TPP, je z práce nešťastný pretože málo zarobí, s mojou výplatou nám to stačí na prežitie ale žiadny luxus... Kým sme sa nepoznali robil v zahraničí potom keď sme už boli spolu ešte pár rokov ťahal zahraničie, nakoniec sme sa usadili,zaobstarali si bývanie a pracujeme v mieste bydliska. Teraz prišiel za mnou, že dostal ponuku robiť do Viedne za slušné peniaze ale na živnosť, čiže videli by sme sa raz za 2 týždne na víkend s tým, žeby tam robil 10h denne plus cesta do práce od ubytovania cca 1 h. Som z toho nešťastná a vydesená, ja ho totiž už nikde nechcem pustiť, chcem aby ostal so mnou doma aby sme boli spolu,..... myslela som , že už obdobie,, práce zahraničia,, je za nami. Pamätám, si ešte kým som študovala sme sa nevideli aj 3 mesiace. Zarobil áno, vďaka tomu máme bývanie ake za akú cenu...
Deti ešte nemáme,

Má zdravotné problémy ( špeciálna strava) problémy, s chrbticou, kĺbami...ja mám jednoducho o neho strach. No on je v tedajšej robote nešťastný skrz peniaze.

viem, že veľa takto manželov funguje a maželky sú doma s detmi samé no ja si to neviem predstaviť :(

marca12
28. jan 2023

Ani ja by som mojho nepustila. To uz nie je vztah,ked sa vidite na vikend raz za 2 tyzdne. Zvlast,ak ma zdravotne problemy,znici sa este viac 10 hodinovou pracou. Nechcete tam ist s nim? Ako velke mate deti?

guiseppinka
28. jan 2023

Na zivnost rakusku ci slovensku? A cestovanie hodinu do prace hodinu z prace znamena co? Kde by byval?

autor
28. jan 2023

@marca12 nemáme ešte deti.... ešte sme nestihli.

autor
28. jan 2023

@guiseppinka živnosť má slovenskú, býval by v BA a do Rakúska by dochádzal s kamarátom s tým, že ubytovanie by mu hradil kamarát pre ktorého by robil, teda spolu s ním by v Rakúsku robil ale on sprostredkuje robotu v Rakúsku, čiže manžel by fakturu dával kamarátovi preplatiť. Ja sa toho hrozne bojím...

guiseppinka
28. jan 2023

Ale ved z ba do viedne dochadza kvantum ludi... Skor by som riesila, ze preco na slovensku zivnost...

autor
28. jan 2023

@guiseppinka ja sa do toho vobec nevyznám , vieš mi to vysvetliť viac čo tým myslíš, že ,,na slovenskú živnosť,,?

guiseppinka
28. jan 2023

Iba to, ze mi to pride divne... Vzhladom na to, ako slovaci odrbuju aj znamych aj kamosov, tak mam z toho taky dibny pocit... Ale samozrejme, ze sa mozem mylit...

luccija
28. jan 2023

Robiť denne 10 hodín plus 2 hodiny dochádzať je aj dosť nie?choďte, ale spolu a taketo prace pre kamarátov dopadnú väčšinou zle.Uz teraz je mladý a má zdr.problemy

bluka2
28. jan 2023

A ako daleko ste od ba?

vroni
28. jan 2023

@autorka, toto mi smrdí problémami až do tej Viedne, kde ma tvoj muz ist. Fakturovat cez kamoša, robit na slovensku živnosť, odpusť drzu otazku, ale inak je pán manžel duševne v poriadku? Ešte povedz, že chce makať na stavbách a už je to úplne v.....

bluka2
28. jan 2023

@vroni tá týchto chodí tá finanzpolizei?

vroni
28. jan 2023

@bluka2, to je to šťastnejšia verzia. Takých chodi s potešením loviť Arbeitsinspektorat a to je cisty mor a cholera aj v super vzornej prevádzke, nie u cudzinca so zahraničným živnostenskom listom na fingovaniej živnosti.

guiseppinka
28. jan 2023

@vroni presne som dufala, ze to prides autorke objasnit, ze je to total nonsens..

guiseppinka
28. jan 2023

@bluka2 inak (finanz)polizei je este stale celkom vysadena na spz, zvlast slovenske... Nepoznam pribeh o ziadnom madarovi, rumunovi, ktoreho by zastavili a riesili znacky... Ale slovakov poznam pozehnane... A to jeden ma dokonca aj na 1 aute at znacky... A aj tak dostal okolo 360e pokutu...

vroni
28. jan 2023

@guiseppinka, akoze, výnimky existujú, majú ich slobodne povolania (umelci, architekti), konzultanti a poradcovia alebo aj opatrovateľky, ale to zase nebývajú ľudia odkázani na kamoša a sprostredkovane faktúry....

guiseppinka
28. jan 2023

@vroni ano, to viem... Opatrovatelky su kategoria sama o sebe... Ako aj gastro sektor... Ale mna to hned pobavilo - svk zivnost v at? Nie... A este cez kamosa? Uz duplom

vroni
28. jan 2023

@guiseppinka, gastro sektor ma milión výnimiek, ale túto náhodou nie 😉

jarmila456
28. jan 2023

Na Svk živnosť môže robiť v zahraničí, keď má zamestnávateľa na Svk. Syn tak robil aj v Rakúsku, aj v Nemecku, vo Francúzku atď. ale zamestnávateľ robí zmluvy s tými druhými stranami a vysiela tam ľudí.

vroni
28. jan 2023

@jarmila456, toto funguje len na krátke časové úseky, inak je to (minimalne v At) daňový unik a trestný čin. A vysielajuce firmy potrebujú zvlastne oprávnenie.

guiseppinka
28. jan 2023

@jarmila456
@vroni tito externisti boli v pohode do 2016... Od jan 2017 sa to cele menilo. Lebo od muza z roboty muselo kvoli tomu odist dooost vela kolegov naspat na svk...

jarmila456
28. jan 2023

@vroni Oni chodia oficiálne, všetko má firma v zmluve, pracovné povolenia vybavujú firmy v danej krajine a fungujú stále, aj cez Covid fungovali.

vroni
28. jan 2023

@guiseppinka, ešte stále sa da, ale je to obmedzené na neviem koľko dní, takže sa to de facto neoplatí. My sme tak minulý rok mali na dva týždne sekuritakov, proste v At nebol ani jeden, museli sme siahnuť po nemcoch. Úrady s tym robili ovácie ako s papezskou návštevou, ale boli sme este v lehote, neviem presne, kolko bola, ale nie obeka dlhšia ako tie dva týždne, co sme potrebovali.

vroni
28. jan 2023

@jarmila456, v tom pripade ich firma v danej krajine prihlasuje, ako ich firma interne zuctuje, to uz je (asi) fuk. A nie sú zrejme nikde ďalšie, ked chodia...

jarmila456
28. jan 2023

Ako ich zúčtuje? Veď zahraničná firma zaplatí svk firme, a syn ako živnostník vypisuje faktúry a tieto mu firma uhradí, a raz ročne daňové. Všetci nerobia na čierno a všetci nie sú podvodníci a zlodeji.

guiseppinka
28. jan 2023

@vroni ak tu pridu, tak max na par dni na sluzobku.. ale dovtedy tu ozaj byvali a boli tu dlhodobo... Teraz uz vacsinou chodia na otocku alebo max 2 dni... Takze verim... Este mi napadlo, ze na svk zivnost robi aj muz @yenneferschwarz tak ju oznacujem, aby si to aj ona precitala

vroni
28. jan 2023

@jarmila456, ak niekto robi pol roka v rakúsku, musi platiť rakúske odvody a dane. Ak to nerobi, je to podvod. Bodka. Ak si ho rakuska firma "pozicia" od slovenskej, zaplatí za neho všetky náležitosti a slovenska firma si to s nim vyúctuje ako si živnostníkom, tak sa to da. Aj keď je to taka šedá zóna....

autor
28. jan 2023

@jarmila456 takto by to mal manžel.

guiseppinka
28. jan 2023

Ibaze muz by oberal seba o rakusky dochodok... Lebo at firma by za neho zaplatila vsetko ako ma, ale ver, ze manzel by tolko nedostal...

vroni
29. jan 2023

@guiseppinka, oni ani netušia, ze je to nelegálne. Zuctuju na Slovensku živnosť, zaplatia dane a odvody na sk a myslia, že majú všetko na poriadku. Na väčšinu podľa mňa vôbec neprídu. Zato ti, ktorých štátni paraziti ulovia, zaplatia aj za nich. 🤷

kiki68
29. jan 2023

Nemate deti, sak chodte obaja do Rakuska a hotovo. Byt alebo co prenajmete na danu dobu.