Elektrikár v Rakúsku - možný podvod

24. jan 2024

Žienky, ktoré máte manželov v AT, prosím o radu, pomoc.

Manžel dlhodobo pracuje ako elektrikár v zahraničí s paragrafmi ako živnostník. Dostal ponuku na zákazku s platom 25 eur hodina, s tým, že 600 eur každý mesiac by odvádzal za sprostredkovanie práce jednému pánovi ( dohodil prácu, pretože sám nestíha so svojími chlapmi) . Kontrakt na cca 1,5 roka. Ubytovanie , strava všetko si má hradiť sám vo vlastnej réžií.

Povedal mi, že je to dobrá ponuka. No prijde tých 600 eur každý mesiac divné....
Autom bude chodiť vlastným, platiť si ubytovanie ,plus pohonné hmoty. Nie je to odžub?

ďakujem

guiseppinka
25. jan 2024

@denkatn najst si v at normalne tpp... vydrzat doma este chvilu, maknut na nemcine a moze ist... ked bude mat v rukach normalnu zmluvu, tak potom porusit vsetko na svk. ale nie, ze platit take sialene prachy niekomu a riskovat zdravie a pokutu... a za tym si stojim

tiika
25. jan 2024

Píšeš, že i teraz pracuje v zahraničí na živnosť. Kde, koľko v čistom mu ostáva? Chce to zmeniť kvôli výške zárobku či stabilnejšej práci?
To, ako sa dohodnú podnikatelia je ich vec, pokial to nie je protizákonne. Odzubom by som to nenazvala. (Každý zarába na inom. Veď i agentúry si pýtajú peniaze, zarábajú na sprostredkovaní, podnikatelia dostanú za zákazku viac, než koľko zaplatia zamestnancom).
Riziko je skôr v tom, či bude ta zakazka naozaj tak dlho trvať, či bude rakúska firma uhrádzať faktúry bez problémov (my sme mali obcas takýto problém), čo mu pán za tých 600€ okrem kontraktov ponuka.. Ak neuzatvoria spolu riadnu zmluvu, na jednej strane pán riskuje, ze mu manžel prestane po pár mesiacoch poplatok uhrádzať, na druhej strane nič mužovi negarantuje.

tiika
25. jan 2024

Radila by som vypýtať si kontakt na 1-2 elektrikárov, ktorí pre toho pána robili/robia. Ak ti ich nedá, niečo to znamená. Rovnako overiť jeho meno vo vyhľadávaci, soc. sieťach.
Pokial kontakt dostanete overiť, ako dlho cez neho pracujú, kde boli na akých zákazkách/stavbách (i to potom overiť), pre akú firmu robili, či bolo všetko tak, ako povedal, atď.

denkatn
25. jan 2024

@guiseppinka bez nemciny si asi nenajde tpp elektrikar. preto som myslela ze nejako by zacal aby si osvojil tie pojmy, spoznal ludi, zorientoval sa v predpisoch, potom moze brat svoje zakazky a nemusi platit inym pod ktorymi robi.

guiseppinka
25. jan 2024

@denkatn najskor nech sa aspon trochu nauci nemcinu a tak pride do at... ak bude v partii takto poskladanej, co su turnusaci, tak nemcinu sa nenauci... vo firme pojde hore s jazykom rapidne...

autor
25. jan 2024

@guiseppinka áno rozhodli sme sa tak ako píšeš , aj po tejto diskusii.