Hotelová akadémia - uplatnenie

olli456
6. sep 2023

Ahojte, ako ste sa uplatnili so SŠ Hotelovou akadémiu ? Alebo niekto vo vašom okolí ?

kvet123ka
6. sep 2023

@olli456 mala som prax v hotely, kde som sa po skole zamestnala.

denkabemommy
6. sep 2023

@olli456 poznám ľudí, čo si po HA otvorili vlastný podnik a tiež takých, ktorí skončili za pásom. Snáď som ti pomohla. Lebo uplatnenie tá škola nejak extra nemá, ak človek sám nemá vlastnú víziu (čo ty nemáš, keď sa tu pýtaš). Čašníčku môžeš robiť aj bez školy 🙈. Rok som HA navštevovala, fakt zbytočne zabitý rok 😅

mane01
6. sep 2023

@denkabemommy to aj potom na tych casnickach vidiet, ze su bez skoly 🙄… aj byt dobrym casnikom sa treba naucit, to len na Slovensku je taky zvyk brat ludi bez potrebneho vzdelania do prace za minimalku a potom predavac v elektre nevie poradit, casnicka cele prsty strcene v tanieri, ked ho nesie 🤦🏼

denkabemommy
6. sep 2023

@mane01 nuž vyzerá, často to ale znovu nezáleží od školy ale od toho, že to ľudí nebaví a robila, lebo musia 🙈.

petamich
6. sep 2023

mam hotelovu akademiu, v zivote som v danej oblasti nepracovala, zacala som v banke, skoncila v IT

a exspoluziaci skoncili v hotelierstve, v bankach, telekomunikaciach, maju vlastne podniky 🤷‍♀️ takze asi som tiez nepomohla

jamimo
6. sep 2023

@olli456 ja budem úprimná. Kamarátkina dcéra chodila na hotelovú akadémiu 5. rokov, veľmi šikovná. Uplatnila sa v Tescu za pokladňou.
Kamarátkin syn, tá istá škola... skončil s jednotkami, dvojkami. Počas celej školy sa sťažoval, že len umývajú riady, čistia plesnivú zeleninu a zlievajú polievky 🙄 Sám sa pohoršil, že či sa majster a zamestnanci pred nimi nehanbia. Nevie uvariť ani zemiakové pyré, zeleninovú polievku. Má nadobudnutý "papír na papír" že má stredoškolské vzdelanie, ale je absolútne nevzdelaný. Takže fakt len zbytočný zdrap papiera. On by mal mať vysvedčenie v zmysle: Absolvoval. (ako mnoho iných) Dnes robí taxikára.
Môjho chlapa bratranec 3 roky učilište +maturitná nádstavba= kuchár. Pred 25 rokmi začínal v staničných bufetoch a vývarovňach, akože fakt 🤮 Keď sa sprístupnil pracovný trh v Anglicku pre našich občanov, odlietal medzi prvými. Začínal ako umývač riadov, potom pracoval pre Jamie (ho) Oliver, makal na sebe, dnes šéfuje reštaurácii s Michelin * v Londýne.
Opačný prípad : poznám pár úplne mimo cukrárensky odbor... najskôr piekli ako hobby, potom vzdelanie, živnostenské skúšky, patria medzi top cukrárov na Slovensku. Keď prijímali personál= absolventov cukrárskej školy, vlasy si trhali. Nevedeli nič. Museli ich naučiť aj základný varený krém 🤦‍♀️
Takže? Treba si vybrať také vzdelanie, ktoré je aspoň trochu príbuzné záujmom a smerovaniu absolventa, naklonené aj samovzdelávaniu, práci na sebe. Lebo absolvovať školu, drieť lavice za účasť dnes nič neznamená... potom vyučená krajčírka pracuje v Kii, pekár robí taxikára, absolvent dopravnej školy murára, sociálny pracovník predavača a predavač sanitára... 🤷‍♀️

kornelies
7. sep 2023

@jamimo Rozum sa mi zastavuje, ze kamaratkin syn nevie uvarit zeleninovu polievku. 🙄 Skor mi to pride ako vymyslene z kamaratkinej strany. Je to vizitka jej a jej syna.
Ono to skor bude o tom, ze mlady pan je lenivy. Kazda z nas vie varit, lebo musime.

petamich
7. sep 2023

@kornelies ja tiez uplne nechapem 🙂 v prvom rade hotelka zameranim pripravuje na nieco uplne ine ako
varenie zeleninovej polievky (a to nemyslim v zlom) ale to varenie a technika obsluhy boli tema do 3. rocnika a aj to nie jedina a potom uz tam boli uplne ine predmety - manazment, ekonomia, uctovnictvo...a teda ta moja (chodila som do Nitry) naucila varit snad kazdeho, vratane mna 😃

wiw8
7. sep 2023

Tak uplanenie je hlavne v hoteloch, ci uz riadenie, manazment, alebo mnohe moje kamosky skoncili ako recepcnne a podobne. No mnohe skoncili uplne v inej sfere. JE to individualne. No je pravda, ze ak k tomu nie je nejak vztah, tak to pojde len tazko

jamimo
7. sep 2023

@kornelies nie, nevie, absolútne nemá k tomu vzťah....Mladosť pochabosť, šiel na tú školu, lebo tam šiel kamarát. Po 2. rokoch ľutoval, ale už nebolo cesty späťm Učil sa na 1.-2. Čo mu na praxi kázali, to technicky vykonal. Je to skôr dejepisný a jazykový typ. Momentálne sa pripravuje na štúdium práva.
PS : nezastávam si chalana... celkovo si myslím, že málokto vo veku 15-16 rokov vie, čo chce v živote robiť, alebo ho daná škola (oblasť) nebaví, a aj tak skončí v inom zamestnaní a robí, lebo musí robiť 🤔 Alebo, ide študovať potom úúúplne niečo iném Takto škoda rokov.
PS 2: relácie typu Na nože a s Polreichom sú dôkazom, že nie každý vie variť. Ak tam sú kuchári, absolventi škôl= varia polievku z prášku, dressing z 5kg vedra z Metra, predvarené zemiaky... Do fritézy hádzať polotovary vie aj cvičená opica. Variť a variť je rozdiel😉 Niektiré ženy nevedia variť celý život 🤮. Poznám také...