Invalidný dochodok pre študenta

obcansr
27. jan 2014

Zdravím žienky, chcela by som sa opýtat či niekto vie , či sa dá vybavit dochodok pre študentku. Moja segra bude mat teraz 18 rokov, 3 roky je operovaná na chrbticu ma tam šroby a ešte nejaké tyčky alebo čo to je . Mala skoliozu 54% preto ju operovali. Zaujímalo by ma či by mala narok na invalidný dochodok, ZTP katru ma. Mate niekto s takýmto niečim skúsenost? Dakujem

bosoriak
27. jan 2014

Ahoj, invalidny dochodok priznava socialna poistovna. Treba im napisat e-mail, co vsetko ma sestra dolozit, aby vedeli posudit narok. V zakone o socialnom poisteni 461/2003 je priloha c. 4, tam je zoznam diagnoz a percentualna miera znizenia schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost. Ak je to nad 70%, tak ma narok na plny invalidny, ak menej, tak na prislusne percenta z invalidneho dochodku. Je tam aj skolioza, ale stupen ti podla tvojho opisu povedat neviem.
Najlepsie sestre ale poradia priamo v socialnej poistovni.

maminuska
27. jan 2014

@obcansr ja teraz vybavujem dcére invalidný , tiež je ešte študentka. Volá sa to takzv.invalidný z mladosti .
Presne ako ti napísala
@bosoriak , sestra nech si vezme kartu od lekára a s nou nech ide na sociálnu poistovnu , tam jej zavolaju revíznu , ktorá jej dá žiadost a povie čo všetko a od koho potrebuje na určenie aspon polovičnej invalidity. Potom pobehá príslušných odborníkov , donesie papiere a čaká na termín posudkovej komisie.

obcansr
autor
27. jan 2014

@maminuska dakujem velmi pekne poviem jej

kaktusik007
28. jan 2014

@obcansr tie tycky sa volaju stabilizatory 🙂 a tiez ich mam dva roky a kusok priskrutkovane k chrbtici.
po operacii chrbtice su 3 stavy uvedene v prilohe c. 4 zakona o socialnom poisteni -- prvy stav je kde su percenta 10 - 20%, cize nic - tu spadaju ludia, co su po operacii a maju obcas bolesti..
druhy stav - teda pismeno B - je od 30 - 45% -- teda ak ma recidivujuce bolesti, budi sa v noci, trvalo berie analgetika od bolesti - tak ju revizny lekar zaradi sem, k tomu, k akemu percentu sa prikloni je viac menej v rukach revizneho lekara, ale musi zohladnit celkovo diagnozu, ake su tam bolesti, svoje vysetrenie, a tiez prihliadnut na vek poistenca... toto mam ja a plny invalidny by som nikdy ani nechcela, pretoze pismeno C - tam je rozsah 70 - 80%, ale to uz znamena ze dochadza k porucham hladkeho svalstva - to znamena, ze clovek sa napriklad sam nevymoci, ale bud trpi inkontinenciou a musi mat plienky, alebo sa musi do konca zivota cievkovat... akoze toto fakt ze nie... to, ze trpi nocnymi bolestami a je stale na analgetikach - to plati nadalej.

k tomu naroku avsak na invalidny dochodok by som bola skepticka --
@maminuska tvoja dcera preukazatelne nie je schopna sama sa zivit, to je ine, tuto myslim budu ziadat nejake roky poistenia, podla veku... ono je to prave dost zasadnom rozdiele tychto dvoch diagnoz...
@obcansr - behni na dochodkove do socialnej poistovne, tam jej to povedia presne, alebo si to precitaj v zakone 462/2003 - aj tam je to presne, len terz to nemam cas hladat 🙂

obcansr
autor
28. jan 2014

@kaktusik007 díky mama tam pojde povedala, to B by sa hodilo na nu , však uvidí za to nič nedá , však uvidia čo či jej to schvália ale ak ma na niečo nárok prečo by to nemala mat, chce ist dalje študovat a peniaze treba, dobre by bolo kebyže ma všetko dobre a žiadnu operáciu ba nemusela mat ale stalo sa a je to tak

arnoldko2
3. okt 2015

Pekny den. Prosim Vas podarilo sa ziskat invalidny dochodok z detstva pre sestru? Ak ano napiste mi ako ste postupovali a kolko dostala prosim . Moja dcera je tiez po operacii skoliozy ma 18 skrutiek a dve titanove tyce stabilizatory oozdlz celej chrbtice . Srdecna vdaka . ari@atlas.sk

arnoldko2
3. okt 2015
obcansr
autor
7. okt 2015

@arnoldko2 nie nepodarilo, lebo ževraj to mala vybavovat ked bola chorá a nie po operácii. Jedine ak by mala aj iné problémy nie len chrbticu , tak vtedy že by sa dalo polovičný , ale segra len chrbticu a nemá nejaké problémy s nou, pobolieva ju to ale nejak to nerieši. Neviem skúste sa ešte poinformovat vy.

marcelllka123
20. jún 2017

Ahojte🙂
Mám 14 rokov a mam skoliozu druhý stupeň.Chcela by som podstúpiť operáciu ale odradujú ma že to je rizikové.Mám korzet ale už som počula niečo v podobe že mi to chrbticu úplne nenarovna ale iba zastaví to.Čo si myslíte o operácie vy?Mám ju podstúpiť?I keď mi rodina vraví že to je rizikové lebo tam je miechy a môžem ochrnut atd.....

Ďakujem za každú odpoveď

arnoldko2
21. jún 2017

@marcelllkaskrutiek Ahoj .Dcera je uz po druhej operacii chrbtice a ma pozdlz celej chrbtice dve titanove tyce a 28 skrutiek .Operacie su tazke,narozne aj 8 hodinove .Zotavenie tiez ale zvladnes to aj ty. Uplne ta nevyrovnaju len tolko kolko dovoli miecha ale to sleduju pristroje monitoruju.Operovali nas v BA Kramare . Ma sa dobre .Drzim palce ak ta nieco zaujima napis podelim sa so skusenostami;)

simonka22s
Odpoveď bola odstránená
Zobraz