Kolegyňa ma šikanuje

10. jan 2023

Konečne som si našla prácu, po ktorej som túžila. Po rokoch práce vo fabrikách a v skladoch som strašne šťastná. Hneď prvý deň v práci som bola v šoku. Mojou kolegyňou je moja bývalá spolužiačka zo ZŠ, ktorá má celý 6, 7 a 8 ročník šikanovala. Šikanovala aj ďalšiu spolužiačku, ktorá kvôli nej začala chodiť za školu.
Teraz je mojou kolegyňou a mám pocit, že som sa zase vrátila na základnú školu. Správa sa totiž ku mne úplne rovnako. Zas mi ubližuje, ohovára, keď idem okolo nej a je s inou kolegyňou, tak sa začnú smiať. Niekedy naschvál niečo nahlas povie, tak, že naráža na mňa.
Som zase znechutená a chodím do práce s boľavým bruchom.
Čo mám urobiť? Ísť za vedením?

thereisabear
10. jan 2023

To musí byť strašne nešťastná osoba. Ja by som jej asi pred kolegami ponúkla pomoc alebo odporučila niekoho vyhľadať, keď ju to od ZŠ neprešlo chudinku.

autor
10. jan 2023

Problém je v tom baby, že ja aj keď si v hlave niečo nacvičím, rôzne situácie , čo jej povedať atď, tak v momente ako ona zaútočí všetko zabudnem. A začnem habkať a akurát sa strápnim.

babulkomale
10. jan 2023

Pises ze dajte prakticke rady, ale ako niekto vyssie pise, ľahko sa radi napr.mne, co sa nebojim ist do otvorenej konfrontacie. Cize tak ako pisu baby, normalne zastav, postav sa pred nu, pozri jej do oci a raz a navzdy si to vybav.
Jedna chudera zamindrakovana co sa vysmievala kazdemu v triede, sa prisla raz k nam pytat o pracu. Presne som si povedala ze zivot je zvedavy, ci jej to vratim. Bola som ticho, kolegyna ju vzala k sebe do timu a o dva dni sa vyradila sama, pretoze prisla neskoro a zistilo sa ze je fetka. Neznizila by som sa k tomu aby som na nu nieco povedala. Sama sa vyriesila.

mimi2018
10. jan 2023

Každý sme iný a nie každý má na takúto obranu a neskôr útok žalúdok co ti tu všetko radia. Naozaj keď chceš v tejto práci ostať, musíš začať hrať hru a začať byť s ňou kamarátka aby si tam s kľudom pracovala.

monuska112
10. jan 2023

@mimi2018 ale takyto clovek predsa nechce byt tvoj kamarat, on ta chce ponizit aby sa mohol citit lepsie, dolezitejsie...ako sa ma ona s nou skamaratit? ved to nieje realisticky ciel a preco vlastne by si podla davky sikany mala vyberat svojich priatelov? to ako pojdeme na kavu a budeme ohovarat niekoho dalsieho aby bol aj vlk syty aj koza cela? naozaj neda sa

autor
10. jan 2023

@mimi2018 Toto som videla vo filme, ale v reálnom živote to moc nefunguje. Ona, hlavne ona nechce byť kamarátka a ja by som sa mohla aj rozkrájať. Ona musí pochopiť, že takéto správanie nie je akceptovateľné, keď sa jej bude každý strkať do zadku, tak čo z toho bude?

mimi2018
10. jan 2023

Tak v tomto prípade by som asi z práce odišla.

autor
10. jan 2023

@mimi2018 Aj mňa to napadlo, ale do kelu, je to práca, ktorú som vždy chcela a teraz mám odísť ako zbabelec? Nechcem stále utekať.

0silvia0
10. jan 2023

si s ňou v kancelácii, alebo sa len stretávate niekde na chodbe? Ak má narážky na teba, tak jej povedz keď niečo voči tebe má nech ti to povie narovinu, nemusí sa chcechtať a intrigovať s inými ako 5ročná.

monuska112
10. jan 2023

. ak sa dostavas vdaka nej do stresu, skus protistresove cvicenia, nieco z toho bude aj pre teba...napriklad sa kludne nadychnut trikrat alebo pocitat do desat alebo dychaj a pocitaj, ten tlak prejde a znovu sa ti rozjasni mysel alebo najdi nieco co ti pomaha, niektori ludia si inych predstavuju nahych alebo ze tam nikto nieje...je to len v tvojej hlave a len ty to mozes ovladnut

autor
10. jan 2023

@0silvia0 Áno som s ňou v kancelárii, takže nie je možné sa jej vyhnúť. Mám aj kolegyne s ktorými si super rozumiem, ale sú na inom pracovisku.

0silvia0
10. jan 2023

na takéto typy len slúchadlá na uši (ak môžeš v práci používať) a robiť si svoje a tvrdo ju ignorovať. Ak trepe nejaké sprostosti, s úsmevom sa na ňu zadívať, neodpovedať a robiť si svoje. Netuším či musíte spolu niečo pracovne riešiť, ak nie, tak ignor.

zejdlikova
10. jan 2023

preboha určite netreba kvôli tomuto odchádzať z práce :D pozri ja som bola taký istý bojko ako ty...akonáhle som sa mala brániť začala som hapkať koktať triasli sa mi ruky :D
všetci ma celý život od niečoho odhovárajú komentujú a pod. lebo som si to nechala. Zlato za 50r umrieš a za 100 si ťa nikto nebude pamätať. Naozaj sa bojíš obrániť sa? Vzchop sa ver mi že to zvládneš. Nemusíš vulgárne ani ju nemusíš odvaliť vtipnou poznámkou ako z filmu. Povedz čo máš na srdci....a ak to bude trápne? No a :D Tak bude. Vieš koľko krát som sa ocitla v trápnej situácií kvôli tomu...ale som na seba hrdá pretože som si nenechala skákať po hlave a slušne sa obránila zatiaľ čo druhá strana vedela len uraziť 🙂
Mne vždy pomohlo myslieť na to, že v živote sú oveľa náročnejšie veci...ľudia žijú od výplaty do výplaty a moja jediná starosť bola čo si o mne myslí moja kamarátka :D Toto ma vedelo namotivovať no každopádne nenechaj sa zastrašiť - si osobnosť rovnako silná ako každý len si nechávaš skákať po hlave...ale verím že ti zvládneš 🙂

tykat
10. jan 2023

Vies co, ak by to bolo pred niekým iným tak by som jej milo položila ruku na plece a ostatným by som povedala “jaaaj keby ste vedeli aka bola Anička v škole hnusná, a pozerám ze jej to ostalo, ohováračky to je jej” …normálne ak neprestane by som jej to pripomenula aj pred ostatnými. Ze ci este z toho nevyrastla, a ze tu nie sme na ZS tu nech si papuľu na nikoho neotvara lebo každý ju prekukne. A ze si rada ze ti ju zivot prikopol do cesty aby si videla ze hnusní ľudia sa nemenia.

mijunik
10. jan 2023

Ja Ťa chápem, tiež som človek, ktorý zneistie, keď má pocit, že je niekomu na smiech. Pritom som spoločenská, vychádzam s ľuďmi bez problémov, mám naozaj rada komunikáciu, humor je mi veľmi blízky, ale tá neistota súvisí s mojou povahou, už od detstva som si neverila. Som v rodine prvé dieťa aj prvé vnúča - vycepované, vydrilované, trošku taký výchovný pokusný králik. Plus gény samozrejme. Doteraz, keď napr. nastúpim do MHD a tam sa mládež smeje (úplne prirodzená a veselá situácia), hlavou mi prebleskne - “oni sa smejú na mne”... Samozrejme, že s najväčšou pravdepodobnosťou si ani nevšimli, že som nastúpila. 😁 Hneď tú myšlienku zotriem a ďalej plynie môj život normálne, ale to je to, že je to vo mne. Od malička. Už v škôlke som bola utiahnutejšia, nevedela som si presadiť svoje. No a preto Ti to takto píšem, lebo verím, že pohotovo sa brániť pred tou kolegyňou môže byť naozaj veľmi náročné. Mysli na to, v čom si dobrá, aby si si verila čo najviac. To by Ti mohlo trochu pomôcť ešte zdvihnúť sebavedomie. A keď Ťa kolegyňa naozaj stresuje, tak - nie je to veľmi pekné, ale môže to pomôcť - predstav si ju ako po preflámovanej noci s riadnou opicou sa pokúša vyzerať k svetu. 😂 Alebo si ju predstav v akejkoľvek situácii, ktorá Ťa úprimne pobaví. Použi celú svoju fantáziu. Predstav si to naozaj farbisto, akoby sa to reálne stalo. No a potom si tú predstavu vybav vo chvíli, keď sa Ťa tá kolegyňa bude pokúšať zneistiť. Ak sa rozosmeješ, máš vyhraté. A len Ty budeš vedieť, prečo si v jej prítomnosti taká veselá. 😄😄😄

lukbe
10. jan 2023

@mimi2018 určite sa s ňou nemusí skamarátiť.

dagmarovita
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
10. jan 2023

@zejdlikova Presne toto si hovorím tiež, ale keď sa odhodlám, tak to zase zlyhá na mojom strachu. Začínam si myslieť, že možno psychológ by pomohol, ja mám strach sa brániť. A niečo za tým strachom musí byť, nikto sa nebojí len tak bez príčiny. Možno niečo nespracované, v čom mi pomôže psychológ. Každopádne keď mám otvoriť ústa, obleje ma pot, začnem sa triasť.. taká úzkosť až panika ma zachváti.

zejdlikova
10. jan 2023

áno môže byť že to máš v hlave ale s tým sa DÁ BOJOVAŤ <3...ja osobne som bojovala tak postupne
často sa mi stávalo, že keď som ukázala napríklad kabelku, ktorá sa mi páči všetci ma zhodili - ja som ju aj tak kúpila, poznámky aké mám tmavé obočie aké mám vlasy aké mam rifle(sú to hlúposti ale slabej povahe ako som bola ja to ubližovalo, brzdilo)
dlho som si chcela dať napichat pery, no to vôbec všetci mali blbé poznámky aká budem škaredá - 17.2. mám termín :D Robím veci, v ktorých ma vždy všetci zneisťovali a strašne mi to pridáva na sebavedomí. Idem sama nakupovať, sama na kávu sama si vybavím všetko čo potrebujem aj keď s pomocou by to bolo jednoduchšie 🙂 Toto je to čo mi veľmi pomáha a posúva ma vpred - ako sa dokážem posúvať vpred aj bez opory...skúšaj. Si sama sebe pánom a si strojcom svojho šťastia. Vieš teraz sa bojíš...ale ako by si sa cítila keby sa konečne po tých rokoch obrániš? To bude pocit 🙂 Budeš hrdá posunieš sa verím ti <3

maja22
10. jan 2023

Nebran sa. Naco. Ides okolo nej? Zadivaj sa na nu, neuhybaj pohladom, potlapkaj ju po pleci, opytaj sa: vsetko v poriadku? Usmej sa a chod dalej. Keby cokolvek zle chcela o tebe povedat, napr. priserna sukna, otrasny uces, opat, ziadna obrana, ale opat usmev: Vazne? Ked to hovoris ty, asi to tak bude, ty si odbornicka na vsetko! A nahlas sa zasmej. Ak to bude pred nejakou kolegynou, tak jej tiez povedz: Bacha na nu! Aj teba skritizuje, robi to rada! Proste nikdy neuhybaj pohladom, kontaktuj ju telo na telo - myslim tym to polozenie ruky na plece a vzdy usmev typu mam ta na haku...

ankare
10. jan 2023

@zejdlikova ty si chceš dať napichat pery??? Nerob to, si krásna žena!!! Si prirodzene krásna, jemna, nežná. 🥰

zejdlikova
10. jan 2023

@maja22 toto je super s týmto súhlasím! obrana nemusí byť len útok a vulgarizmy 🙂 toto je krásna slušná reakcia

ankare
10. jan 2023

Viem, mne sa ľahko radí... Ale skús sa Ty vždy milo usmiať, priamo sa na ňu pozerať, pokojne prvá začni konverzáciu. Skús to obrátiť na srandu. Ona je v podstate chudera.
Povedz nám dáku konkrétnu situáciu, čo s ňou prezivas.

kikaaa444
10. jan 2023

Nabudúce keď bude mat nejakú blbu poznámku tak pred vsetkymi kolegyňami sa pri nej zastav, pousmej sa a spýtaj sa jej “ je mi ľúto že si frustrovaná a nešťastná zo života , môžem ti nejak pomôcť ? “ a som zvedavá čo ti na toto odpovie . Čím milšia budeš tam viac ju tým potopis a privedies do úzkych , musíš byt proste extrémne mila až tak provokatívne .. ironicky , musíš to všetko obrátiť proti nej , ona je ta nešťastná , slaba osoba keďže si potrebuje niečo dokazovať .

martul
10. jan 2023

@viestta ale samozrejme že je to šikana! Mám tu odloženú správu zo školy, inšpekcie a detskej psychologicky.

barborachors
10. jan 2023

Príprav si trefne odpovede na útoky a ona prestane. Hlavne nebuď ticho. Na hrubé vrece hrubá záplata. A ked to nevies lebo sa jej bojíš, tak rieš psychológa alebo kouča. Strach nemas z nej ale z niečoho co ona vysiela voči tebe. To rieš.

mogaa
10. jan 2023

Ohováranie šikana nie je.....ale záleží čo myslíš pod ohováraním.....obávam sa, že ísť za vedením ti nepomôže, ty si v skúšobnej dobe, ona má TPP na neurčito, ty si nezaučená, ona tú prácu už má v malíčku....čo myslíš, čo urobia? za teba nájdu ľahko náhradu....žiaľ, je to tak....

mimi2018
10. jan 2023

A aká je to práca ak môžem vedieť? Myslím si ze takú podobnú by si mohla nájsť aj inde a keď nie tak budeš mat aspoň robotu kde bude kľud. Proste ani tisíc rad ti tu nepomôže keď máš takú povahu akú máš, musela by si sa zmeniť od základov a to podľa mňa je nad tvoje sily. Je to super ze tu máš takú silnú podporu od týchto zienok a majú pravdu len musia sa vžiť do teba aká si a ako sa cítiš inak ta nedokážu pochopiť. Škoda ze si nezačala na sebe pracovať už oveľa skôr aby ta takéto situácie neprekvapili. Taka aká si sa mi hodíš naozaj tak do výroby kde si každý robí svoju robotu a nemusí nejako vychádzať s niekym v úzkom kruhu. Koľko máš rokov?

lienka.7
10. jan 2023

By som jej povedala ze myslela som.si, ze od ZS si dospela a svoje mindraky si riešiš inak. Ale ako vidím, stále si rovnaka

macikovaiveta
10. jan 2023

Autorke: Ignoruj ju, nereaguj , nevyjadruj svoj názor , lebo bez Tvojho názoru je BEZRADNÁ / nech nevie čo si myslíš/ ✊🍀