Mám dať výpoveď?

aknel_ba
9. mar 2016

Ahojte moje meno je Veronika mám 21 rokov a pracujem v jednej nemenovanej automobilke do ktorej dochádzam 15 km autobusom. Potrebujem od vás radu. Pracujem tam pol roka na tri zmeny. Mám veľmi zlý kolektív, sme tam štyri kolegyne a sú odo mňa o 20 rokov staršie - dávajú mi to veľmi pocítiť. S jednou z nich mám vážnejšie problémy, stále do mňa hučí a tvári sa ako keby mi bola nadriadená. Zle to tam zvládam, som mladá nato aby som zhnila v tej strašlivej fabrike. Dostala som skvelú príležitosť v biznise. Baví ma to, stretávanie sa s klientmi , práca s ľuďmi, semináre, atď. veľmi sa ale bojím že keď dám výpoveď v práci z ktorej asi zachvíľu skončím na cvokárni, tak to moji rodičia doma nezvládnu. Nechcem im zostať na ocot, keby sa zapojím do toho biznisu tak to trvá dlhšie čo zarobím nejaké peniaze. V práci Nemám zle zaplatené ale skutočne ma to nebaví a ubíjajú ma aj tie tri zmeny ktoré vážne škodia aj zdraviu a nechcem skončiť zle v takom mladom veku. 😖 Plus dlhšie tu kolegyňu asi nevstrebem kedže som s ňou každý pracovný deň osem hodín v jednej miestnosti. Prosím o radu ☹

pribinak
9. mar 2016

Si mladá, zivot pred sebou, treba ist a skusit pretaviť svoje sny v skutočnosť.
Nemas muza a ani deti, takze nic ta tu neviaže a ani nedrží
Ak to nevyjde dobre, vzdy je šanca zbaliť si svojich 7 slivak a ist makať do zahraničia

hefo
9. mar 2016

Poviem to takto: treba si veľmi dobre zvážiť a zrátať, čo znamená "príležitosť v biznise".
Často totiž "keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú", a končí to ako finančný predajca (tzv. "poradca", ale reálne je jeho prácou nie poradiť, ale zohnať čo najviac zmlúv s čo najväčšou províziou), s minimálnymi príjmami, otravujúci všetkých kamarátov a rodinu, skrachovaná existencia, aj keď na začiatku si myslí, ako dobre a s malou námahou zarobí. Alebo rôzne obchodovanie na burze a pod., kde človek bez kapitálu v ráde miliónov a bez nejakého špeciálneho prehľadu v nejakej oblasti alebo kontaktov na vysokých miestach vo firmách ľahko prerobí aj gate.

Totiž: zárobok človeka, či už zo zamestnania alebo podnikania závisí na tom, či vie robiť niečo také a takým spôsobom, čo málokto druhý dokáže. Úspech je kombináciou vrodeného talentu (či už fyzického alebo duševného), tvrdej práce a šťastia (pri podnikateľskom riziku, kde ale človek môže aj veľa stratiť). Čím má človek menej jedného, viac to musí kompenzovať iným. Ja napríklad zarábam aj ako zamestnanec (t.j. žiadne podnikateľské riziko) vcelku dosť a aj máme dobrý kolektív a práca ma +- baví, ale zas okrem talentu som musel aj dosť zamakať na vzdelaní a samovzdelávaní, a tak ovládam veci, za ktoré je zamestnávateľ ochotný dobre platiť a nenájde na ulici veľa takých, čo by ma vedeli nahradiť.

To som ale asi odišiel trochu od témy. K otázke: ak si mladá a bez záväzkov, si pomerne slobodná v tomto (a viem sám, že náklady na samého seba v takom veku som mal veľmi malé v porovnaní so živením rodiny), a preto by som určite odporučil zmenu zamestnania - ale veľmi si premyslieť to čo som spomenul hore. Alebo skúsiť získať ešte nejaké vyššie vzdelanie, ak by si sa na to cítila - v tomto veku je človek ešte veľmi flexibilný - ale takisto sa zamyslieť nad tým, aké vzdelanie bude pre teba prínosom v budúcnosti. Rôzne filozofické fakulty, politológia, sociálna práca, atď. nijako nezvyšujú hodnotu na trhu práce (t.j. čo človek vie robiť naviac a lepšie oproti iným), a tak by som sa im určite vyhol, lebo ich absolventov sú plné McDonaldy.

Toľko rady starého (vekom ani nie, len pocitom) fotra.

maxiva
9. mar 2016

odid odtial tvoji rodicia to preziju.zdravie mas len jedno.a ked je zly kolektiv,tak to je zaberak na psychiku.este nemas deti,tak mozes poskusat 🙂

misel0806
9. mar 2016

@aknel_ba zensky kolektiv je sto krat horsi jak kolektiv zeny verzus muzi. Robila som zo zenami aj s chlapmi. Momentalne robim v zenskom kolektive som tu najmladsia raz svieti slnko potom pridu hromy blesky. Aj ked som najmladsia man svoju hlavu svoj rozum svoj nazor a urcite si nenecham do seba navazat. Aj ked clovek ma mat uctu k starsim pokial mne niekto rozkazuje diriguje mudruje a pod. Tak zakrocim v praci sme si vsetci rovny. Respektujem jedine svojho nadriadeneho. Hlavne sa neboj kolegyn nedaj sa mas svoj nazor svoje usta tak sa ich neboj pouzit. Cim viac budes placha bojazliva tym viac sa budu do teba navazat. Popripade zmen zamestnanie si mlada prac.prilezitosti je urcite dost. Vo svete sa urcite nestratis vela stastia😄😄

dadis
9. mar 2016

@hefo pises mi z duse. Ja tiez, aby som sa dostala k svojmu dream job dom si musela vela odtrpiet, vela sa naucit. Teraz robim, co ma bavi a slusne uzivi. Byt financnym agentom na sk zatial nema vyznam, je to v 98% utocisko skrachovanych a nestastnych ludi. Ak ta bavia financie, vyuzi sancu a popri praci si zacni ten smerbstudovat dialkovo vs, najdi si free webinare na nete, free knihy a pod. Odputa ta to stale riesit pracu a podmienky v nej. Idealna moznost ( casto nemozna, malo pravdepodobna, ale nie nezrealizovatelna) je moznost postupit, nieco nove sa naucit, zacat robit to, co ta skutocne bavi v ramci aktualnej prace, pretoze aj ked vystudujes, co ta bavi, nikdy nemas zaruku, ze sa v tom odbore zamestnas, prax v cv zavazi viac nez vzdelanie. Ja som vystudovala dream odbor, ale az 10 rokov mi trvalo zacat skutocne svoju pracu robit. Si mlada, zameraj sa na budovanie kariery a zvysovani kvalifikacie, ak by bolo najhorsie, financneho agenta mozes zacat vykonavat kedykolvek pocas zivota, ale zivot ide rychlo. Mozes premrhat sancu robit v zivote to, co by ta naplnalo a bavilo cely zivot. Ja som to nasla v marketingu.

lintu
9. mar 2016

prečítaj si to ešte raz po sebe... myslím, že žiadnu radu nepotrebuješ, lebo už teraz sama vieš, čo chceš....jediným problémom sú, zdá sa, len tvoji rodičia... nebooj, oni to určite prežijú 🙂 je to tvoj život... nevyjde toto, bude niečo iné... každý máme obdobia, kedy sme raz hore a raz dole 😉

vierocka888
9. mar 2016

Ahoj. Co sa tyka sikany zo strany starsej kolegyne, poznam to aj ja. Mala som pracu, kde bola jedna kolegyna, ktora si o sebe myslela prilis vela a navazala sa do mna pomaly aj za to, ze som nezapla rano radio 😡 po par mesiacoch som zacala mat nevolnosti, bolel ma zaludok a to vsetko kcoli tej starej strige, co ma nicila. Manzel sa uz na to nemohol pozerat a stale trval na tom, nech dam vypoved. Chvala bohu ze som ho pocuvla a odisla som odtial! Bolo to to najlepsie rozhodnutie ake som mohla urobit. Bola som volna, stastna... nasla som si druhu pracu a som spokojna ☺ takze nevahaj, ak to tak citis, odid. Praca sa vzdy da najst, ked sa chce 😉 drzim palce, bud silna 😚

deltaa
10. mar 2016

nepises tu ci si to skusila riesit dom a v praci, nepises ci rodicia o tom vedia a ich nazor a co ti poradili. Dalej nepises ci si to preberala s nadriadenim a co oni na to. Tazko radit a pisat nazor ked vieme iba to ze v praci je to na nevydrzanie. Ja by som odchod riesila az ako posledne keby sa to nedalo vyriesit v praci a mala by som podporu aj zo strany rodicov, kedze mas 21 rokov tak vlastne este zijes s nimi a asi narok na nejake davky tym padom ani nemas ....

kvetinkaaaaa
10. mar 2016

Je to tvoj život, a nie život tvojich rodicov, sprav si ako je tebe najlepsie !

tykat
10. mar 2016

Pri slove biznis mi zasvietila kontrolka. Moj odhad...treba na to dat prachy a vysledok neisty. Najdi si inu pracu...nieco medzi hnusnou automobilkou a biznisom.

ave_eva
10. mar 2016

Veronika,mala som podobny pripad,ale peklo mi robili rovnako mlade baby ako sim ja,a to len preto ze som nemala chut sa s nimi bavit o renach typu kabelka versace...odisla som v skúšobnej dobe.teraz mám pracu v prevazne mužskom a he to stokolektivehe jedno. Do prace musi clovek ist s radostou,nie so strachom co zase bude....neboj pracu si najdesa bbudes spokojna.

katarinamarkova
10. mar 2016

@aknel_ba o akú obchodnú super príležitosť presne ide?
- ak chces výpoveď daj, ked nechces nedaj.......si dospelá zodpovedná za svoje rozhodnutia.....a kedze si dospelá, mozno najvyssi cas sa od rodicov aj konecne odstahovat a zit si svoj zivot, nie? ak u nich bývas, tak sorry ale áno, maju co hovorit do toho, akým dielom prispejes do rodinneho rozpoctu.
- a ps: co ti brani pracovat v automobilke a popritom rozbiehat ten obchod?

hefo
16. mar 2016

@aknel_ba: No co, ako to pokracuje?

slivka11
17. mar 2016
Používateľ slivka11 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od slivka11.

@aknel_ba Ako si sa rozhodla?