Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

25daniela
21. apr 2014

@zalka ano, ja som vzdy pocas tehotenstva nepouzitelna a vycerpala som vsetku dovolenku pred nastupon na Md a tych 34 tyzdnov mi vychadza na na 24.3.2012. Dufam ze sa nemylim

zalka
21. apr 2014

@25daniela tak za rok 2011 vieš koľko máš dní .... ak si vyčerpala všetku .. a za rok 2012 ti vznikol nárok na 2/12tiny ročného nároku na dovolenku ...

25daniela
21. apr 2014

@zalka maximum je 25 pri veku nad 33?

zalka
21. apr 2014

@25daniela áno ak nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve viac, a tiež ak nie si učiteľka

25daniela
21. apr 2014

@zalka dakujem velmi pekne, ucitelka niesom a zamestnavatel je klasicky skrob, dostavame iba to najnutnejsie, co zakon prikazuje, takze ma pri nastupe do prace privitaju 4 plus 1 den starsej 🙂

pezu
21. apr 2014

Ahojte, chcem sa tiez opytat. Na MD som nastupila koncom oktobra 2012. Pred nastupom na MD som si vycerpala zvysok dovolenky. Ak sa nemylim, v januari 2013 mi mala nabehnut nova dovolenka, teda za mesiace, ked som bola este v roku 2013 na MD. Je to tak? Vo vyplatnych paskach, ktore mi chodia mam totiz pocet dni dovolenky 0.
Dakujem za nazory

zalka
21. apr 2014

@25daniela áno tak nejako ... ak je šrob tak sa ťa bude snažiť presvedčiť, že ti dovolenka prepadla abo nevznikla a také podobné žvásty ...
@pezu áno za rok 2013 ti vznikla dovolenka za dni na MD ...

pezu
22. apr 2014

@zalka ďakujem za odpoveď 🙂

zalka
22. apr 2014

@pezu rado sa stalo

jankohrasko
9. jún 2014

@zalka Ahoj Zalka, na 14 strane si mi radila, ze kolko mam dovolenky, no mne zamestnavatel vyplatil len 25 dni.. ze dovolenka sa rata pocet mesiacov MD x 1,66 (teda 15x1,66)

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko no zamestnávateľ sa mýli ... reklamuj ... iste som ti tam dala aj paragrafy a ako sa počíta dovolenka .. a oslov inšpektorát práce ...

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko no dovolenku ti musí počítať podla § 101 v roku kedy si bola viac ako 60 dní na MD
a kráti sa podla § 109.
A dovolenka za rok kedy si bola na MD menej ako 60 pracovných dní, sa počíta podla § 105 a tým pádom sa nekráti už podla ničoho.

Zamestnávateľ si nemôže vymýšlať vlastné zákony, musí sa riadiť zákonníkom práce.

jankohrasko
9. jún 2014

@zalka som jej odpisala, a ona ze to je uz uzavrete, 25 dni mi poslala na ucet a viac sa so mnou bavit nebude..

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko napíš jej list ... a upozorni ju , že nevyplatenie mzdy alebo jej časti je trestným činom.

jankohrasko
9. jún 2014

@zalka uz som napisala, ze to idem dat presetrit na Inspektorat prace. No ona tvrdi, ze ma pravdu, lebo ze jej to ratala uctovnicka..

a ze to sa vzdy rata sposobom pocet mesiacov x 1,66 ale tento sposob som nikde nenasla, boze je v tomto taky bordel, ze az, nikto mi nevie povedat pravdu..

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko poslala som ti poštu, pošli prv doporučený list a počkaj na odpoved.

jankohrasko
9. jún 2014

@zalka aj idem 🙂
dakujem za IP 🙂 citas mi myslienky 🙂

deny3
9. jún 2014

@jankohrasko niečo podobné som riešila pred 1,5 rokom aj ja, @zalka radí perfektne 🙂 😉 , mne vychádzala MD v kalendárnom roku presne 60 dní, mzdárka tvrdohlavo len alikvótnu časť, čo je teda poriadny rozdiel, po dvoch mesiacoch sa mi zrazu objavilo na výplatnej páske nejak veľa starej dovolenky, mzdárka si konečne priznala chybu, bola na nejakom školení a tam sa opýtala, takže mi to potom opravila. Ak sa nedá inak, tak aj cestou IP, ale treba si vymôcť to, na čo máme právo 😉

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko rado sa stalo ...
@deny3 aspon si mzdárka priznala chybu, ale sú také čo si ju nepriznajú ani za toho ...

jankohrasko
9. jún 2014

@deny3 dakujem babulky, ste zlate, strasne strasne, v nasej firme ma podla mna chcu jednoducho odr...
Som stastna, ze som odtial odisla, podla mna vedia, ze mam pravdu, ja sama viem, ze mam pravdu, len som proste nie si ista, dlho som bola z fachu mimo..
Ide o to, ze teraz som zistila, ze okaslali aj dve kolegyne..
@zalka

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko spoj sa aj s kolegyňami, bude to zaujímavejšie na súde ... 🙂

jankohrasko
9. jún 2014

@zalka tomu ver, len nemam na nich kontakt.. odisli cca pred 2 rokmi z firmy..
resp. spatna vymahatelnost? doba premlcania? 3 roky?

zalka
9. jún 2014

@jankohrasko tuším áno tuším 3 roky ... ale nie som právnik 🙂

jankohrasko
9. jún 2014

@zalka tak 3r. su 🙂

mysiatko
10. jún 2014

@zalka ahoj, chcela by som ťa veľmi pekne poprosiť o výpočet dovolenky...zostatok pravdepodobne 0, vyčerpala som si všetku pred nástupom na PN...
PN 20.12.2010 - 22.05.2011
MD 23.05.2011 - 14.01.2012
RP 15.01.2012 - 28.06.2014...čaka ma výpoveď s odstupným a dovolenka mi bude preplatená tak dúfam že ma nebudú chcieť obtiahnuť 😎

zalka
10. jún 2014

@mysiatko porátaj si dni pracovné a sviatky pripadajúce na pracovné dni v období od 1.1.11 do 22.5.11
napíš mi číslo ... koľko ti vyšlo a poviem ti koľko máš dovolenky.

mysiatko
11. jún 2014

@zalka ahoj, dúfam, že som dobre porátala, malo by ich byť presne 100. ďakujem

zalka
11. jún 2014

@mysiatko ak ich je 100 tak sa kráti o 1/12tinu tvoja dovolenka ... a ostáva ti 11/12tin tj. cca 18 dní dovolenky .

alexandra011111
15. jún 2014

Neviete mi nahodou niekto poradit???
Nastupila som po RD naspat do prace, kde mi ponukli pracu na tom istom
odbore, ale inu napln prace ako som mala pred RD. Zatial som este nic
nepodpisovala. Ake mam moznosti, ak uvedenu novu pracu nechcem
vykonavat? Mozem trvat na preradeni na povodne miesto a prip. ak by mi
nevyhoveli, mam narok na odstupne? A nasledne, kedze som cerpala po
skonceni RD dovolenku a v praci uz som tyzden - mam narok na podporu v
nezamestnanosti? (Pred nastupom na MD a RD som mala odpracovanych cca 10
rokov po skonceni Vysokej skoly). Dakujem velmi pekne za pomoc.

smejko_a
18. jún 2014

Ahoj zalka prosim ta vedela by si poradit na kolko dni dovolenly mam narok za rok 2014,ked do 29.7.2014 som na materskej ,teraz by som chcela cerpat dovolenku a potom zacat rodicovsku.v praci mi vypocitali 12,5 dna, co sa mi nezda.pred materskou som mala narok na 25 dni dovolenky.dakujem