• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

14. februára 2017 
@zalka ahoj tak som s tym co si mi poradila a vypocitala bola za mzdovou a ze nemam pravdu,ze za 2010 mam narok len 10 dni a 2013 ze 12,5 dna a hotovo lebo ze materska neboli skutocne odpracovane dni :frowning2: tak uz neviem ako sa mozem "dopatrat" pravdy,zevraj to povedali na inspektorate prace...len aby si vedela ze to tak zevraj nie je...ale aj tak vdaka lebo mne to tiez tak logicky ide co si mi napisala...
11. júl 2016 o 15:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jasta2 hm.. stovkám som rátala dovolenky, a pravdu som mala ja, a toto jej inšpektorát, tak by som šla k nej, vytočila číslo na inšpektorát .. a komunikovala pred nou ..
11. júl 2016 o 20:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@zalka ja ti verim a vdaka moc ako som ti uz pisala....
12. júl 2016 o 06:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahojte, možem Vás aj ja poprosiť o radu? Tiež riešim dovolenku. Na 1. materskú som nastúpila 24.5.2011 do 16.1.2012, potom som bola na rodičovskej a hneď som šla na 2. materskú 26.10. 2013-20.6.2014. Medzi Rd a MD som nepracovala. Este pred 1. MD mi zostalo 11 dní dovolenky. Od 1. septembra nastupujem spať do práce. Moja otázka je: Aký nárok mám dovolenku? Podľa zamestnávateľa je to len 8 dní, ktoré si mám hneď vyčerpať. Ďakujem za radu. Jana
15. aug 2016 o 14:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@salatik84 Ak si nevyčerpala ani tých 11 dní čo ti zostalo pred oboma MD tak máš na ne nárok plus na ďalšie dni počas oboch MD. Čiže alikvotne za obdobie od 24.5.2011-16.1.2012 a potom taktiež od 26.10.2013-20.6. 2014. Čiže určite omnoho viac ako len na 8 dní....
15. aug 2016 o 16:27  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@evittam Ďakujem za radu. Už musím nájsť len odvahu a nejako si to vydiskutovať so zamestnávateľom.
15. aug 2016 o 22:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@salatik84 A akú odvahu? Čo ti patrí podľa zákona to ti patrí! Ak necháš so sebou "zametať" a budeš držať ústa, tak sa potom nediv, že si to zamestnávateľ dovolí.....
16. aug 2016 o 09:41  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@zalka vy viete poradiť ohľadom vzniknutej dovolenky. Ja som nastúpila po 2 materských za sebou do pôvodného zamestnámaveľa. Po mojom naliehaní mi nakoniec vypočítali dovolenku ako som zistila, že mám nárok. Ale mňa zaujíma a neviem sa nikde dopátrať, či je niekde aj v zákonníku či dovolenku za to obdobie mi môže zamestnávateľ ďalej prenášať do ďalšieho roka, či je to v zákone nejako špecifikované. Lebo mne zamestnávateľ nechce preplatiť ani jeden deň a pritom nás núti si vyčerpať všetko.
Ale kedže sú mesiace, kedy nám zakazuje, napr.teraz v decembri...potom január, ferbruár, marec tak aj nestihnem všetko si vyčerpať. a od Nového roka mi opäť nabehne nových 25 dní. Za materskú mi vzniklo 50 dní dovolenky+ za už rok 2016 mám ďalších 16 dní. Tak mi ide o to či je to niekde spomenuté, že či sa taká dovolenka za roky 2012,2013,2014 prenášať do ďaľšieho roka. A či má nárok ma nútiť si ju čerpať. napr: že teraz musím byť celý mesiac doma. ďakujem za každú radu.
13. okt 2016 o 22:39  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erika009 no tak oznám zamestnávateľovi čerpanie dovolenky, za rok 2016sa ti vie preniesť dovolenka do roku 2017.
S tou dovolenkou za rok 2016 vie manipulovať zamesntávateľ ale ak ti nenariadiil čerpanie strarej dovolenky tak môžeš ju čerpať ty podla svojho uváženia , sama vidíš ak mu oznámiš teraz že od 14.11. budeš čerpať dovolenku ..t j. 30 dní vopred tak sa môže aj na hlavu postaviť ... malo by byť jeho snahou aby si si dovču starú vyčerpala teraz a nemala ju v decembri ...
obranuj sa týmto §§
§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
13. okt 2016 o 22:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Dobry den. Viete mi niekto poradit vo veci, ze by slobodna matka mala mat narok o 2 dni viac dovolenky v praci? povedal mi to kamarat, ze to u nich v praci tak je, a chcela som si to overit, alebo zistit o aky zakon alebo o co konkretne sa to opiera, aby som to mohla vyargumentovat v praci, ak na to skutocne je narok... ak sa tomu niekto rozumie a poradi, tak dakujem :slight_smile:.
19. okt 2016 o 12:14  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maryzabeth Neexistuje žiadny zákon na to aby mala slobodná matka viac dovolenky ako vydatá matka. Ani nevidím dôvod. Podľa ZP máš nárok na 20 dní dovolenky, od 33 rokov na 25 dní dovolenky. Môže to byť upravené internými smernicami firmy - môžeš mať aj viac dovolenky ale určite nie menej. Čo sa týka štátnej správy, učiteľov a podobne - tam je to tiež ešte inak upravované. Čiže to čo ti povedal nejaký kamarát majú možno v ich firme upravené podľa interných smerníc zamestnávateľa alebo odbormi.
19. okt 2016 o 12:50  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
dobre, dakujem za informacie, ja sa ho este skusim opytat nech zisti cim to maju podlozene oni. Zatial dakujem :slight_smile:
19. okt 2016 o 13:27  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ak sa tu ajde niekto skusený :slight_smile: vie mi povedať v mojej situácii ako to e s dovolenkami?
Trvalý prac pomer, nárok už 25 dní dov...od 25.5.2016 som PNk rizikové tehu do 13.11 a priamo nastúpila na materskú dovolenku.
Za materskú sa mi teda ráta akoby som bola normálne v práci a za PNku(5 celých mesiacov+pár dní) mi niečo strhnú?
Ďakujem pekne
21. nov 2016 o 16:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@martuska2 Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu dôležitých osobných prekážok v práci, medzi ktoré patrí aj trvanie dočasnej práceneschopnosti.
Ak zamestnanec splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v danom roku, dôjde ku kráteniu dovolenky, len ak zamestnanec zameškal 100 dní z dôvodu trvania práceneschopnosti. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania
21. nov 2016 o 18:12  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@zalka idem sa ešte raz poradiť....kedže sa nič nezmenilo...po nástupe po materskej do zamestnania mi zamestnávateľ dovolil čerpať dovolenku len v novembri. December už sme nesmeli. Podotýkam je to dovolenka za vznik počas materskej dovolenky za rok 2012,2013,2014 kde mi ostalo teraz ku decembru 35,5 dňa. Začal nový rok a pripočíta sa mi nových 25 dní. Je nemožné si to vyčerpať do júna... Tak sa ešte raz opýtam, či môže takto starú dovolenku mi zamestnávateľ stále evidovať a nepreplatiť mi ju. A či môže mi ňou manipulovať a prikázať, kedy ju budem čerpať. Preplateniu dní sa veľmi bránia, Teraz január, február a marec 2017 máme aj zakazané čerpať dovolenku. Takže od apríla do novembra máme nato, že si máme 3 kolegyne vyčerpať dovolenku. :confused: aj za kalendárny rok 2017. Neexistuje žiadny bod v zákone, že ak je tak stará dovolenka, že sa nemôže prenášať ? Veď je rok 2017. V PO mám zlé skúsenosti s inšpektorátom práce, tak neviem kde sa ísť poradiť, či mám ja nejaké páky nato, aby mi zamestnávateľ jednoducho preplatil dovolenku. A ešte ma obmedzuje, keď teraz sú slabé mesiace, aby som si ju mohla vyčerpať. Teraz som chorá mohla som ju čerpať, tak som musela ísť na PN, lebo máme zákaz do marca čerpať. Je to choré...ale to sú také bludy zamestnávateľa.:frowning2: ako veľa iných :frowning2:
9. jan o 18:44  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erika009 u nas dovolenka cez 2 roky prepada..
9. jan o 18:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my to amme tak, ze sa nam pocas materskej a rodicovskej zbiera a kedze nam ju nemozu preplatit, papierovo nastupime skor(kolko mame dovolenky)
9. jan o 18:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majusqa77 no pekne :frowning2: ved toho sa obávam. že nestihnem to ani tento rok vyčerpať a potom mi povie v roku 2018 povie že mi zaniká. No skúsil by. Zvažujem a budem robiť všetko preto nájsť si inú prácu, tak ak dám vypoveď aj tak mi ju musí aj tak preplatiť. Tak nechápem načo robí také problémy. Nechali ma mesiac doma na ich príkaz no ubudlo mi len -16 dní dovolenky a kolegyne museli robiť , mali vznikli im hodiny naviac (majú kopec náhr.voľná) a ešte musel zamest. do počtu platiť brigádničku. Tak to strašne výhodné pre neho. :frowning2:
9. jan o 18:53  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kurciatko23 ved to by bolo najrozumnejšie.... to som navrhovala ja ked som mala nastupiť, že mohla som o to obdobie ostať doma a nastúpiť o 2 mes. neskôr a aj kolegyňa, ktora bola na mojom mieste mohla mať prácu dlhšie. Ale oni dali aj jej výpoved aj mne povolili 8 dní čerpať dovolenku, aby som nastupila k 1. v mes a tak opäť ťahali kolegyne 2 v robote každý deň. Vznikli im opäť nadčasy ktoré si tiež musia len čerpať, nemáme ich zaplatené a robime za minim. mzdu podotýkam.
9. jan o 18:57  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kurciatko23 Počas rodičovskej ti dovolenka nepatrí, len počas MD. A čo sa týka toho zostatku - buď ti zamestnávateľ dá priestor na vyčerpanie alebo ti ju má preplatiť - bodka. To akože ak by si dala výpoveď dohodou tak ti ju nepreplatí - no by som sa pozrela!
9. jan o 19:31  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte... v apríli mi končí RD.. chcem sa spýtať ako je to s dovolenkou. Zamestnávateľ mi stále posiela nulové výplatné pásky, takže na tej poslednej z januára je rozpísané:
D-nárok: 25
D-minulý rok: 27
D-zostat: 52

No a moja otázka znie - za tento rok sa mi skráti tých 25 dní na alikvotnú čiastku (január-apríl) čiže nejakých 8 dni nárok za tento rok. Správne to chápem? Podala som si už výpoveď keďže sa do práce nevraciam, tak ma zaujíma na čo mám nárok :slight_smile: Ďakujem za rady..
14. feb o 19:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jasminkaj Pocas RD narok na dovolenku nevznika,cize za tento rok nemas narok na ziadnu dovolenku.
14. feb o 20:13  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok