Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

evittam
9. mar 2017

@kacerkal Nechapem co ma spolocne cerpanie dovolenky s RP? RP patri kazdemu do 3 rokov veku dietata ci pracujes, cerpes dovolenku alebo neviem co....😉

kacerkal
9. mar 2017

@magduska12 Popri rodičovskom áno, ale nie na pôvodnej pozícii u zamestnávateľa, u ktorého ti vznikne nárok na dovolenku za MD

evittam
9. mar 2017

@magduska12 Jasne, ze ano. Neviem o com to tu "splieta" @kacerkal .😉

evittam
9. mar 2017

@kacerkal Trepes dve na tri.....RP nie je ničím obmedzeny....

evittam
9. mar 2017

@kacerkal Mozes u povodneho zamestnavatela aj nastupit a RP dostanes normalne....Nikto to neriesi. Len sa na SP odhlasis z dochodkoveho poistenia.

zalka
9. mar 2017

@magduska12 no 70dní dovolenky to je viac ako 3 mesiace ... ak nastúpiš do zamestnania 1.6.17 do práce tak do augusta čerpeš starú i novú dovolenku
pri takom nástupe do práce by si mala nárok na 11/12tin dovolenky novej ...
a od júna do augusta by si popri dovolenke dostávlaa aj RP z UP .. tých 200e

kacerkal
9. mar 2017

@evittam Ďakujem za upozornenie, máš pravdu.

magduska12
10. mar 2017

@zalka a čo treba urobiť? treba ísť na sociálnu poisťovňu a nahlásiť, že popri rodičovskom čerpám aj dovolenku? či na ÚPSVaR? a aj na zdravotnú poisťovňu?
ďakujem veľmi pekne 🙂 je to super, že takí laici, ako som napr. ja, tu nájdu pomoc 🙂 posielam srdiečko 🙂
pekný deň

magduska12
10. mar 2017

a ešte jedna otázočka... niekde som čítala, že dovolenka, ktorá je staršia ako 2 roky, prepadá... čo je na tom pravdy?
ďakujem 🙂

majusqa77
10. mar 2017

@magduska12 ak pracujes ano. ak nepracujes, teda ju nemozes cerpat (md, rd, dlhodoba pn), tak nie

majusqa77
10. mar 2017

@magduska12 odhlasujes sa na socialke z dochodkoveho poistenia. zdravotku a up to nezaujima.. cerpanie dovo sa berie ako klasicky nastup do prace

magduska12
10. mar 2017

@evittam
@majusqa77 ďakujem 🙂

gogolienuska
6. apr 2017

Dobrý dne. Chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na dovolenku. V máji 2014 som nastúpila na materskú ktorú som mala do 6.1.2015 potom mi zamestnávateľ preplatil zvyšok dovolenky za rok 2014 od 7.1.2015 som na rodičovskej a 14.7.2017 mi končí rodičovská. Mám nárok na nejakú dovolenku??? Pýtam sa preto lebo sa o tom dohadujeme s kamoškou ona tvrdí, že mi vzniká aj počas rodičovskej nejaký nárok na dovolenku keďže som stále vedená ako zamestnaná. Viete mi poradiť?? Vopred ďakujem.

evittam
6. apr 2017

@gogolienuska Nie. Narok na dovolenku vznika len pocas MD. Pocas RD nevznika narok na dovolenku.

martuska2
6. apr 2017

Baby a neviete ked budem uz na rodicovskej doma..a otehotniem, asi sa nemozem dat na PNku rizikove a ukoncit rodicak vsak?? Musim ist zs do roboty na 90dni?? a tak z na rizikovu PNku?

mravvcek
6. apr 2017

@zalka ahoj 🙂 chcela by som ta poprosit o radu 🙂
Od 2012 som na materskej a teraz na predlzenwj rodicovskej zo zdrav.dovodov do 2018
Teraz v septembri nastupujem na MD.
Mozem cerpat dovolenku pred nastupom na matersku?
Mam si pozastavit RD alebo nie?
Dakujem

zalka
6. apr 2017

@mravvcek môžeš čerpať dovolenku, do práce môžeš nastúpiť kedy ti to vyhovuje len informuj zamestnávateľa mesiac vopred ... ako káže zákon ...

majusqa77
6. apr 2017

@zalka s tym nie celkom suhlasim... ..zamestnavatel musi s cerpanim dovolenky suhlasit.
@mravvcek takze ked, najskor sa s nim dohodni na cerpani dovolenky a az potom avizuj navrat do prace.... rd ti konci nastupom do prace, rp nepozastavujes

zalka
6. apr 2017

@majusqa77 súhlasím s tebou ... ale ak ide o starú dovolenku, tak tam si čerpanie určuje zamestnanec už sám, a rátala som s tým,že ide o starú dovolenku čo vznikla počas prvej MD. 🙂

majusqa77
6. apr 2017

@martuska2 RD je rodicovska dovolenka = status v praci. RP je rodicovsky prispevok = davka z UP, ktora nieje zavisla na RD.
mozes ohlasit navrat do prace, ukoncit RD a ist na PN (rp s tym nic nema, ten mozes poberat dalej).
a preco 90 dni???

majusqa77
6. apr 2017

@zalka no ano 🙂 len skusenosti su rozne 🙂 aj s tym, ze zamestnavatel si postavi hlavu a z dovolenky po 1 dni stiahne, ze naliehava zalezitost 🙂

martuska2
7. apr 2017

@majusqa77 tak ci nemusim odrobit zas 90 dni aby som.mala narok na pnku...
Ja nechcem nastupit do prace..ale ci to jie je potrebne aby som.mala narok na pnku...
U mna je to velky risk prave na zaciatku..2xsom potratila lebo som v robote ochorela od pacienrov..robim v lekarni..treti krat som sa dala vypisat od zaciatku a podarilo sa vynisit bez choroby..
A ked chcem druhe babo zas chcem byt vypisana lebo pnku mam 1100e a RP je len 230 co je velky rozdiel.
Robila som kontinualne 12rokov vkuse..az do vlanajsej pnky..
Preto by som chcela vediet ci musim odrobit tych 90dni :(

mravvcek
7. apr 2017

@zalka
@majusqa77 ano ano ide o staru dovolenku. Cize ju mozem ceroat? Staci ohlasit? A materska sa mi vyrata z coho?

zalka
7. apr 2017

@mravvcek o dovolenke sa musíš dohodnúť zo zamestnávateľom,
materská sa vyráta z predpokladaného príjmu,
tj. z toho čo ti potvrdí mzdárka
čerpaná dovolenka na výšku MD vplyv v tvojom prípade nemá

mravvcek
7. apr 2017

@zalka dakujem 🙂

majusqa77
7. apr 2017

@martuska2 ziadnych 90 dni nepotrebujes.. ..ale, musis ukoncit RD, vratit sa do prace a tak mozes ist na PN. a RP poberas dalej, az kym nenastupis na MD

martuska2
7. apr 2017

@majusqa77 dakujem..takze stacinastupit hoc aj ns tyzden..pivybersm si stare dovolenky a pojdem na p ku a pnka sa vyrata z prijmu ktpry som mala predtym v robote. Ja som si myslela ze nemam narok na pnku 🙂

majusqa77
7. apr 2017

@martuska2 staci jeden den skoncit RD a druhy nastupit na PN 🙂 ale, ak pojdes na matersku az dalsi rok, tak by som aspon 1 den dovo vycerpala

martuska2
7. apr 2017

@majusqa77 jasne..dovolenky za 2016 budem musiet vycerpat...

mravvcek
7. apr 2017

@majusqa77 chcem sa opytat tiez na tu Pnku. Mozem na nu nastupit tiez? Mam predlzenu rd a v sept.mi zacina materska. Moze ma vypisat gynekolog? Alebo musim pred pn nastupit?