Mám nárok na dovolenku pri dlhodobej práceneschopnosti?

oblivian
7. feb 2015

Na internete som nenašla nijaké rozumné vysvetlenie, ako by som mohla vypočítať, či budem mať nárok na dovolenku po dlhodobej PN. Ak by mi s tým niekto vedel pomôcť, bola by som vďačná.

Pracujem v školstve, teda mám nárok na 8 týždňov dovolenky. Som zamestnaná od 1. septembra 2012.
Od 1. decembra do 18. decembra 2014 som bola PN, 19.-ho som nastúpila do práce, 20.-ho sa začínali vianočné prázdniny. Po prázdninách (8.1.2015) som sa vrátila do práce. 8. a 9. 1. som bola v robote, od 12.-ho som zase PN až do 9.2.2015.
10.2. sa vrátim do práce. Budem tam len 3 týždne (14 pracovných dní) a už budeme mať jarné prázdniny (5 prac. dní). Potom prídu veľkonočné prázdniny (2 dni okrem štátnych sviatkov).
Som tehotná a chodím aj na VŠ externe. Teraz končím, štátnicovať budem v 8. mesiaci tehotenstva. Rozmýšľam, že by som vybrala pred štátnicami ešte zvyšnú dovolenku, ktorú by som nevyčerpala kvôli nástupu na materskú dovolenku. Ale neviem, či na to budem mať nárok. Na materskú by som mala nastúpiť 14.6.2015 (alebo o 1-2 týždne skôr). Najradšej by som ostala doma už od mája, aby som sa mohla kľudne pripraviť na skúšky, nechcem sa zbytočne stresovať. Ale neviem, či to obdobie budem môcť pokryť dovolenkou, alebo na ňu nebudem mať nárok a budem musieť ostať na PN... Čo myslíte, ako by som to mala naplánovať? Viete mi poradiť?
Ďakujem za pomoc... 🙂

alik87
7. feb 2015

Viem ze pri dlhodobej pn sa dovolenka krati.

petrouchka
7. feb 2015

Dovolenka sa krati az ked vymeskas 100 dni v kuse a v jednom kalendarnom roku. Ak nastupis na matersku v juni, tak sa Ti ani kvoli tomu dovolenka kratit nebude, pretoze materska sa rata ako vykon prace a dovoleka sa kvoli nej nekrati. Krati sa len pocas rodicovskej, ale ta urcite v tomto kalendarnom roku nepresiahne viac ako 100 dni, cize by si mala mat plnu vymeru dovolenky na tento rok.

zalka
7. feb 2015

@petrouchka no skoro aj dobre si napísala ... ale opravím ťa ... 100 dní nemusí byť v kuse, a ide o 100 pracovných dní a sviatkov pripadajúcich na pracovné dni... strávené na PN alebo RD ...

@oblivian čiže pri tvojom opise nevidím, žiadnu dlhodobú PN ... tak dovolenka sa nebude krátiť, len či ti zamestnávateľ umožní čerpať dovolenku pred prázdninami, v školstve je to problém či?

oblivian
autor
8. feb 2015

@zalka @petrouchka Ďakujem za odpovede. 😉
No neviem, čo mi na to povie, ale vlastne on ani nechcel, aby som sa teraz vrátila do práce, už chcel za mňa prijať niekoho iného, lebo "so mnou budú len problémy"... 🙄

nyusika
8. feb 2015

@oblivian
uprimne,,,,byt ty zamestnavatel a mas zamestnanca, co je viac PN, ako v praci - nezmyslala by si aj ty rovnako ?
Ja chapem, ze sa neflakas preto, lebo ta to bavi, urcite na to mas dovod. Ale zamestnavatelovi to aj tak komplikuje situaciu, kolegyne ta musia zastupovat, nahradu za teba prijat nemoze....je to neprijemna situacia, ale ja tvojho sefa plne chapem.
dovolenka sa tebe nekrati, lebo nesplnas podmienku 100 dni...a ja by som ti dovolenku rozhodne dala, lebo aj tak si uz kolegyne asi spravili nejaky system potrebny na tvoje zastupovanie. a ty aj tak viac nie si, ako si v praci. cize ja by som si uz nerobila zbytocne starost s tym, ze by som ti just nedala volno, ty by si chodila do prace nahnevana...co uz, kazdy problem ma riesenie. a ty teraz, ci s ti to paci, ci nie, si problematicky zamestnanec.

maskalinka
8. feb 2015

môžete mi kočky povedať nejaký vzorec 🙂 ako sa kráti dovolenka, ak je niekto dlhodobo PN? vdaka

alby2014
8. feb 2015

Ja som pripad ako ty, od 1.5 mienim cerpat dovolenku. Ak odratam jarne prazdniny aj velkonocne, tak mi so suplovanim a nadpocetnymi hodinami ostanet mozno nejakych 38 dni dovolenky a tie mienim cerpat az do nastupu na matersku, co je 9.6. najskor, alebo 26. 6..... uvidim ako to vyjde. V skole su s tym zmiereny, odmakala som si tam 8 rokov, priniesla kopu vysledkov a chcem pokoj a v pohode sa pripravit na babo. Pridem este odmaturovat decka na dva dni a staci. Narok na plnu dovolenku mas aj ty aj ja preto, lebo nasledny pol rok materskej sa rata ako keby si pracovala a teda mas oduceny cely rok....tak mi to vysvetlila ekonomka. Momentalne citim, ze kazdy mesiac sa citim choro a mam pocit, ze chytam od deciek vsetky bacily, co su v skole.

evita68
8. feb 2015

@maskalinka za prvých 100 dní 1/12 a za každých dalších 21 dní 1/12 nároku

joyance
7. jan 2016

Dievcence pomozte mi, ale potrebujem taku polopatisticku odpoved.
Uz 4 roky pracujem u jedneho zamestnavatela, za tie 4 roky som bola PN mozno tak 10 dni max, Teraz, od 04.01.2016 az do cca konca maja som na PN, potom nastupim na matersku. Tento rok som neodrobila a zrejme ani neodrobim ani jeden den, (6 mesiacov PN a 6 mesiacov MD).
A teraz moja otazka - mam vôbec za rok 2016 narok na dovolenku? Ak ano, kolko dni za obdobie PN a kolko za obdobie materskej? V tejto oblasti sa vôbec neorientujem a na nete som ohladom PN a dovolenky nenasla nic.
Vdaka za kazdu odpoved.

evittam
7. jan 2016

@joyance Počas dlhodobej PN sa dovolenka kráti - ak si PN dlhšie ako 100 dní tak sa kráti dovolenka o 1/12, počas MD ti patrí celá dovolenka.

eeffka
7. jan 2016

@joyance nie tak celkom :
Počas dlhodobej PN sa dovolenka kráti - ak si PN dlhšie ako 100 dní tak sa kráti dovolenka o prvych 100dni o 1/12, a nasledne za kazdych 21dni dalsia 1/2tina
cize ak budes na PN dajma tomu id 1.1-31.5, vtedy je cca neodpracujes 104dni vezmu ti 1/12 z naroku
ak budes PN az do 30.6, , vtedy neodpracujes 126dni vezmu ti 2/12 z naroku

hexena
17. máj 2016

@eeffka tych 100 dni sa rata prosim ta kalendarnych alebo pracovnych dni?

zalka
17. máj 2016

@hexena pracovných a sviatkov pripadajúcich na pracovné dni

matkojulko
19. jan 2017

Zenusky ja som bola na md cely rok ale mam ceskeho zamestnavatela cize pracovala som v cechach vie my niekto poradit dakujem

zalka
19. jan 2017

@moniika4 veľmi by som sa tej kalkulačky nedržala, vyráta tak max. dovolenku ak niekto nastúpi do zamestnania v priebehu roka ..
ale ak si zamestnaná celý rok, a si 4 mesiace PN a 8 robíš .. a tam zadáš 8 mesiacov tak ti vyráta dovolenku len za 8 mesiacov čo je hlúposť lebo máš nárok na celú dovolenku pretože na PN si nebola viac ako 100 pracovných dní.

Verím niektoré kalkulačky má sme podarené ale toto je riadny shit.

matkojulko
20. jan 2017

No zienky ja som sa informovala a dostanem za pol roka 4200 kc.. A na marodila som 12 mesiacou cize materska tak preco mam narok len pol roka nechapem tomu apsolutne..

olifcek
20. jan 2017

len dievcata... nezabudajte, ze narok na celorocnu dovolenku vznikne az pri odpracovani 60 dni... Pn sa do tej doby nerata.. nechce sa mi to cele citat, len upozornujem...

olifcek
20. jan 2017

este by som dodala... pokial sa uz do prace neplanujem vratit a chcem ostat doma az do nastupu na MD, zachovam sa korektne i voci zamestnavatelovi. treba sa nechat vypisat az do nastupu na MD, nech sa zamestnavatel vie zariadit a mozde odbremenit kolegyne, ktore supluju zamestnancom, ktory bude prijaty na dobu urcitu na zastup pocas PN, nasledne i pocas MD, RD... takto, ked zamestnanec prde do prace na tyzden, potom ide na dva tyzdne na PN, vrati sa po Pn na dva dni do prace a nasledne zase po prazdninach ,,ochorie" a ide zase na dva tyzdne na PN a toci to dokola, sposobuje problemy nielen zamestnavatelovi ale i zamestnancom - kolegom, ktori by tiez iste uvitali, keby uz suplovat nemuseli a mohol sa prijat clovek na zastup...

otazne je, ci je opodstaneny dovod na PN az do MD... ci to lekar da...

majulikd
25. okt 2017

Dobrý deň,
mám otázočku. Máme zamestnanca, ktorý nastúpil do PP 1.4.2017 a 26.4.2017 už bol na PN a tá trvá dodnes. Zmluva mu končí k 31.12.2017. Nárok na dovolenku by nemal mať, lebo neodpracoval požadovaný počet dní, ale program mi stále ukazuje, že má nárok na 19 dní dovolenky.. Ďakujem za odpoveď

olifcek
25. okt 2017

@majulikd nema narok na ziadnu dovcu.

majulikd
25. okt 2017

Ďakujem za odpoveď a programe mám ručne zrušiť nárok na dovolenku? A kedy až keď sa mu skončí zmluva? Lebo nemyslím si, že by sa chcel vrátiť do práce, ale ľudia sú niekedy dosť vypočítaví

majulikd
25. okt 2017

@olifcek Ďakujem za odpoveď a programe mám ručne zrušiť nárok na dovolenku? A kedy až keď sa mu skončí zmluva? Lebo nemyslím si, že by sa chcel vrátiť do práce, ale ľudia sú niekedy dosť vypočítaví

oskvarka
25. okt 2017

@oblivian
pozri Zákonník práce § 101+102+109, ak trvá prac.pomer celý klaend. rok, tak záleží, kolko dní je odpracovaných a kolko neodporacovných (rátajú sa dni pondelok až piatok, aj odprac., aj neodprac. ) Odpracoané -fakticky odprac, dni čerpania dovoelky, MD,, pripadne paragraf ak si bola v praci vecsinu dna Neodpracované - rodič.dovolenka, PN, očr, celodenny paragraf alebo vymeskana vecsina dna
Ak trvá pp celý kalend. rok:
0-20dní odpracovaných - žiadny nárok na dovolenku
21-41dní odpracovaných - nárok na 1/12tinu z celoročného nároku
42-59dní odpracovaných - nárok na 2/12tiny z celoročného nároku
60 a viac dní nárok na celorčonú dovonleku, ktorá bude krátená podla počtu neodpracovaných dní
- za prvých 100dní - o 1/12tinu
- za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu

majulikd
25. okt 2017

@oskvarka no však zamestnanec prakticky pracoval od 1 do 25.4 to je 17 dní a od vtedy je na PN. Program mi ale stále ukazuje 19 dní nárok na dovolenku na ktorú nemá nárok.

olifcek
25. okt 2017

@majulikd nemusis nic pozerat, narok nema, ako si i pisala 🙂 neodpracoval 21 dni, aby mal narok aspon na 1/12 a uz vobec neodpracoval 60 dni, aby mal narok na alikvotnu cast dovci 🙂

nemas v programe moznost ,,prepocitat dovolenku,,? ak nie, tak mas tam ,,kratenie dovolenky,,? aky program 🙂

PP skonci dobou urcitou 31.12., len mu poslite domov papier, hoc i dnes, oznamenie o skonceni dobou urcitou 🙂 az by si nic neposielala, tak, az by prisiel po 31.12.2017 d prace, nepustit ho na pracovisko a nepridelit mu ziadnu pracu 🙂 ale ano, v podstate je stale v skusobnej dobe, ak teda bola dojednana v prac. zmluve, lebo ta sa predlzuje o prekazky na strane zamestnanca 🙂

majulikd
25. okt 2017

@olifcek ďakujem, za radu, program mám MRP, dá sa aj prepočítať, ale stále mi nabehuje 19 dní ale mám tam aj krátenie dovolenky. 🙂 a na tú skúšobnú dobu sa musím ešte pozrieť. ešte raz ďakujem

11jana
16. máj 2018

Ahojte...chcem sa spýtať na môj prípad nakolko v tom mám zmätok.
U zamestnávateľa pracujem od 1.5.2015
Od 28.2017 do 2.3.2018 som bola PN a následne som nastúpila na materskú dovolenku. K 30.4. 2018 sa mi skončil pracovný pomer.
Zostatok dovolenky za rok 2017 bol 4,5 dňa. Mám nárok na dovolenku aj za rok 2018?
Vopred pekne ďakujem za príspevky.

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz