Mám sociálnu prácu, pedagogické minimum a chcem učiť

ika777
13. máj 2016

Ahojte, ak by sa tu niekto našiel kto mi vie poradiť, mám ukončenú Pedagogickú fakultu odbor sociálna práca, dorobené pedagogické minimum a chcela by som vyučovať slovenský jazyk a literatúru, ktorá sa dá rozšíriť cez Univerzitu Komenského v ba, štúdium je dvojročné a neviem či na základe toho po skončení štúdia budem oprávnená vyučovať SJ a L. Pýtam sa pretoč či tú náhodou nie je niekto kto takto študoval či si dorábal nejaký predmeť.ďakujem

sorciera24
14. máj 2016

@zuzana76 ano, vsade najdes aj takych, aj takych, aj medzi 20rocnymi, aj medzi 40rocnymi....
napr. ja osobne si enviem predstavit naozaj byt super pripravena na prvakov po 2 rocnom rozsirujucom studiu primarnej pedagogiky....ako, zvladnut sa to isto da, to je jasne, co sa tyka uciva....ale trufnut si na 1.stupen po tak kratkom case? kedy treba deti vobec k skole motivovat, naucit citat, pisat....tak aby ich to bavilo a o zvladani inych problemov ani envravim.....viem, si predstavit, ze by som to dala, ale ta zodpovednost....(to je napr. moj pohlad....)......ale zas ako som pisala su predmety, kt. sa daju za 2 roky a v pohode ich dokazes ucit.....

zuzana76
14. máj 2016

@sorciera24 no ved zodpovednost, je dobre ,ze citis zodpovednost, kazdy sa chvilu trapi, na zaciatku kazdy ucitel podla mna nevie ako riesit mnohe problemove situacie, vratane aj predmetu, napr. sa s takym problemom este nestretol, nie je hanba ziakom povedat, toto neviem, ale zistim to pre vas, nikto nepadne ucený z neba, ale ked sa zlepsuje, tak podla mna nie je co riesit

trisp
14. máj 2016

@zuska2001 Preboha, ty učíš na vysokej, a napíšeš "nekvalitný učitelia"? Ja som tiež toho názoru, že dvojročné štúdium nikdy nenahradí päťročné. Aj @zuzana76, dúfam, že náhodou neučíš tú slovenčinu, lebo by ma šokovalo spojenie "mnoho krát". Každý vie, že sa to píše spolu. A to ja ani neučím slovenčinu, ale ak takýchto učiteľov produkuje to dvojročné štúdium, tak amen-tma.

zuzana76
14. máj 2016

@trisp nie , neucim slovencinu, chyby hladat vie kazdy, aj ja ich hkadam neboj, ked mam kopec casu 😀, popri tom ako pisem aj ranajkujem a nepouzivam ani makcene a ciarky, staci ti to? toto beriem ako virtualnu komunikaciu a je mi jedno co si kto o tom mysli

zuzana76
14. máj 2016

@trisp predstav si nekvalitny ucitelia tato chyba sa stala uz aj men pritom davno viem, ze 1 pad plural sa pise makke i, casto sa ponahlame ked piseme, no a co

leto79
14. máj 2016

doplnujuce pedagogické studium sa vztahuje na odbor, v ktorom je vystudovana VS, v tomto priapde Socialna praca, cize by si mala ucit predemt Socialna praca (co neexistuje) - presne ako to tu niekto pisal - mam vystudovanu chemiu, dorobila som si DPS, mozem ucit chcemiu. Alebo mam vystudovanu bilogiu, spravim si DPS, mozem ucit biologiu. Toto mi uz pride totalne absurdne, ze si niekto spravi socialnu pracu, a uz chce ist ucit slovencinu, co je fakt narocny predmet. Nehovoriac o tom, ze dnes socialnu pracu ma vystudovanu hocikto, ja osobne poznam krajcirky, alebo kucharky, ktore si dorobili maturitu a potom hop na socialnu pracu a uz sa "hrdia" VS titulom. Tot nechcem nikoho urazit, cest vynimkam. Ked chces ucit slovencinu, preco rovno nejdes studovat slovencinu? Ved moznosti je niekolko, da sa aj dialkovo. Ale to asi nie je take jednoduche ako socialna praca....

zuzana76
14. máj 2016

@leto79 ale ved ona ide studovat slovencinu, dialkovo, ale ako skratene studium, cize len ten predmet

leto79
14. máj 2016

@zuzana76 jasne, da sa to, len o com to je.... Ked uz dopredu vie, ze chce ucit, lebo so socilanou pracou co uz dnes, tak preco nesla rovno na pedagogicku fakultu? Dnes uz fakt uci hocikto....

zuzana76
14. máj 2016

@leto79 ono je to aj o financiách, dnes si uz kazde studium platis, rok studia stoji okolo 700-1000 eur, takze to sa ti v skolstve vôbec neoplati tolko investovat, ked sa ti to v podstate nikdy nevrati

sorciera24
14. máj 2016

@zuzana76 ved toto, napr. ako som pisala, su predmety, kde si to viem predstavit ...dejepis, biola, geo, napr. ....ale neviem si predstavit slovinu za 2 roky, ozaj so vsetkym......ok, tej teorie, hoci je brutal vela sa da, prax k tomu...ale mna by zaujimalo ako ti 2roc. rozsirujuci dokazu zvladnut precitat za 2 roky tolko povinnej literatury, co my za 5?...ja osobne som mala 50 knih na semester povinneho citania a mala som co robit, nastastie som cestovala do skoly 3 hodiny a vacsinu knih som precitala vo vlaku.....za 2 roky tolko knih?.....bud tolko necitaju alebo su supermani a klobuk dolu pred nimi... 😲

zuzana76
14. máj 2016

@leto79 a vyucovat vies aj pribuzne predmety, napr niekto vystuduje kulturologiu a teoreticky by mohol ucit asi aj estetiku, vychovu umenim a podobne pribuzne predmety

lelocka
14. máj 2016

@leto79 no konecne to niekto krasne napisal. Plne s tebou suhlasim

zuzana76
14. máj 2016

@sorciera24 literatura sa podla mna neda zvladnut precitat, resp za dva roky ano, ked zacnes hned od zaciatku, aj my sme mali povinnu literaturu, ale nastatsie mnohe diela som mala precitane uz skorako som sa na studium hlasila

sorciera24
14. máj 2016

@zuzana76 lebo si s tym pracovala...ale pri soc. praci?...hmmm, no neviem.....450knih za 2 roky?.....ja som mala tiez vela z nich ancitane na strednej, ale citala som ich znova, lebo pre potreby VS by to nestacilo....noo, ale ak to niekto da....tak asi balim ... 😀

zuzana76
14. máj 2016

@sorciera24 ved ano chapem, ja len ze preco clovek hned odsudzuje niekoho, kto sa navyse vzdelava, ved kazdy ma moznost studovat a robit nieco navyse, kritizovat vie kazdy

sardinka335
14. máj 2016

Ja uz ke ked počujem ze sociálna práca tak dovi dopo....svojho času kto nemal vysoku školu tak šup ho na Alžbetku. Naša spoločnost nepotrebuje ročne neviem 500 absolventov soc. prace. Nemaju uplatnenie len sa produkuju vysokoškolaci to je všetko.
ale inak fajn tip..ze 2 roky mi stačia a mozem učiť ..

sorciera24
14. máj 2016

@zuzana76 pozor, ja nesudim cloveka, to je super, ze chce studovat (len trosken nechapem sposob...).......skor sa mi nepaci celkovo system.v skolstve......ale to uz by bolo na dlhu debatu 🙂

zuzana76
14. máj 2016

@sardinka335 stacia, aj ty si ucitelka, vsak? takze kludne mozes studovat treti aprobacny predmet

zuzana76
14. máj 2016

system sa nepaci ani mne, ale co uz, zmenu sme chceli, ja som inak povodne chcela ist studovat znova pat rokov aprobaciu ANJ a spanielcina, vseobecny zaklad pedagogicky by mi asi uznali, aspon s tym by som sa nemusela trapit, ale to by bola strasna palka 3000 -4000 eur za studium

@sorciera24

zuzana76
14. máj 2016

@trisp okrem toho, prestudovala som si co pisala @zuska2001 , vo svojom písomnom prejqave pouzila plural mnozneho cisla aj spravne 2x , to znamena, ze tato chyba co urobila, bola z nepozornosti, ak si ucitelka, tak mas zase nedostatky v pedagogike, pretoze nerozlisujes povod chyby

zuzana76
14. máj 2016

@trisp tvoj príspevok beriem ako vyslovenu provokaciu

leto79
14. máj 2016

@zuzana76 naozaj nemam nic proti DPS, sama DPS mam, aj ked neucim, ale v buducnosti, ktovie... S tym ze mam VS ekonomickeho zamerania, mozem ucit ekonomicke predmety ako uctovnictvo a podobne, popripade anglictinu, kedze mam statnicu (aj to uz asi moc nestaci), ale odbor socilana praca mi naozaj nepride vhodny na uplatnenie v skolstve, a to sa bavime o zakladnom skolstve predpokladam. A dorobit si potom nieco za dva roky dialkovo, no snad nejaku etiku, ale slovencina? Ale ono sa to takto robi, lebo sa to takto da, cize problem je niekde inde, vobec by sa to nemalo dat takto si spravit nejaky predmet s tym ze mam hocijaku VS a DPS. Ved naco potom mame pedagogicke fakulty?

koriblik
14. máj 2016

Som prekvapená že to ide...ja mam strojarine a tiež minimum a to akože chcem ísť učiť slj tak šup na dva roky a mozem? Psycho. Pôvodne som mala plán ísť študovať slj no akosi z toho vzišlo. Ja si teda moc netrufam ísť učiť ani tie predmety čo som mala VS, dokonca mozem učiť len tie čo som z nich statnicovala, ....príde mi to absurdné ...že sociálna práca a učiť slovinu, prepac ...

zuzana76
14. máj 2016

@leto79 ja nemam DPS, ja mam skoncenu normalnu VS filozoficka fakulta a statnica z ANJ ti staci na ucenie, ale inak suhlasim, mne islo o to, ze sa kritizuju aj ucitelia, co uz maju dlhdodobu prax a rozhodli sa rozsirit si studium, lebo mali chut a chcu ucit aj nieco ine

zuzana76
14. máj 2016

@koriblik ano , dolezite je este povedat, ze ucit sa moze len ten predmet, z ktorého je statnica, cize vôbec neviem z coho sa statnicuje na sociálnej praci

leto79
14. máj 2016

@zuzana76 to by som este brala, ze som vystudovana ucitelka v urcitom odbore/predmete, a naskytne sa mi prilezitost ucit aj nieco ine, tak sa dovzdelam. To ma logiku, ale urcite si vyberies nieco podobne alebo pribuzne. Neviem si predstavit, ze niekto ma vystudovanu napriklad SJ a zrazu si chce dorobit chemiu, alebo fyziku.... a to za dva roky.... Alebo naopak. Myslim, ze ak niekto krvopotne vystuduje za 5 rokov napriklad slovencinu, ako k tomu pride, ze je rovnako kvalifikovany a tym aj hodnoteny ako niekto kto si spravi socialnu pracu, popri tom DPS a nakoniec za 2 roky SJ. Myslim, ze kvalitativne su takyto ucitelia neporovnatelni.... Ale hodnoteni by boli rovnako, pretoze by splnali podmienky kvalifikacie. Mne osobne by sa to teda nepacilo.

zuzana76
14. máj 2016

@leto79 neviem si to predstavit ani ja, chemiu by som ucit nemohla, ale to je uz o sudnosti toho ktorého cloveka, zakon ti to umoznuje

zuska2001
14. máj 2016

učím iný jazyk a humanitné predmety, mám zopár titulov, ale som na materskej...takže asi to bude tým mliekom. ak je človek zo školy 25rokov, tvrdé či makké í a ako sa píšu slová nerieši. inak, mňa skor teší iná vec: ak urobím hoci len prkotinku v angličtine, každý pochybuje, či viem po anglicky. ak urobím chybu v slovenčine, nikdo nepochybuje, že ju ovládam, že viem po slovensky, ale rieši odbornú gramatiku. stojím si za názorom, že aj externé, rozširujúce a iné študium dokáže produkovať odborníkov a na dennom štúdiu su lajdáci.

cammille
14. máj 2016

@zuzana76 ked su taki ucitelia ako ty tak dovi dopo...neprizna chybu ani za svet, vzdy je na vine nieco ine alebo niekto iny, a ten kto na chybu upozorni je provokater...aaach ...tie dve chyby co spomina @trisp netreba hladat - ale biju do oci...clovek, ktory ovlada gramatiku, nespravi hrubku len preto, ze sa ponahla...vtedy moze spravit preklep, ale preklep a hrubka je sakra velky rozdiel. Ja som teda hrubku v zivote nespravila, mam to proste v hlave ulozene spravne, nemusim premyslat ci ide o nominativ ci o plural, proste to automaticky viem. Zato preklepov sa mi pri pisani - hlavne na mobile- stava bezne😀.
A ucitel by si hrubky ani ine gramaticke chyby dovolit nemal - a neospravedlni ho ani to, ze to bolo " z nepozornosti" - ucitel ma pravopis ovladat natolko, ze aj ked je zrovna nepozorny, tak ho vie.
A ked uz spravi chybu - a je na nu upozorneny, tak nech si ju aspon prizna, a nie obvinovat druheho z provokaterstva...
@leto79 ja si myslim, ze kludne moze byt lepsi ucitel ten, co studival trebars len 2 roky, ako ten co 5...ono samotne studium este z nikoho dobreho ucitela neurobilo...to chce v prvom rade charakter, velke srdce, empatiu, pevne nervy a trpezlivost, v druhom tuzbu po vedomostiach a chut vzdelavat sa...a 5 r vysoku moze vystudovat aj hnup, a naopak ked je niekto sikovny, zvladne za 2r viac ako hnup za 5...

zuzana76
14. máj 2016

@cammille ja chybu beriem a moj nazor na provokaterstvo zostava, vyhladavt chyby viem aj ja, a hrubka je nieco ine ako slovne spojenie mnohokrat napisane oddelene a nie spolu, zatial sa na mna ako ucitelku nestazovali 😉