Mám zobrať horšiu prácu kvôli priateľovi?

14. mar 2024

Na objasnenie situacie, mam priatela uz 5 rokov a byvame obaja v dedine pri mensom meste. Skoncila som Bc studium marketingu (dalej uz nechcem pokracovat, ledva som zvladla to) a odvtedy si hladam pracu no v okoli v mojom odbore nic neviem najst, ani mimo odboru co by bolo nejako lepsie platene. Ja by som najradsej odisla zit niekde do uplne ineho mesta, ale priatel stale trva na svojom ze este aspon dva roky nech tu vydrzime. To kvoli jeho otcovi ktoremu o 2 roky konci projekt na ktorom pracuje a je velmi casto v zahranici. Priatel ako teda jediny syn pomaha mame okolo domu, opravuje veci, udrziava to tam, lebo jeho mama je uz starsia. Ja to aj chapem ale co tu mam ja robit, zijem u rodicov, este mam dokonca spolocnu izbu s mladsou sestrou, vobec sa necitim ako dospely clovek. Rodicia mi hovoria nech kaslem na priatela a prestahujem sa do vacsieho mesta aby som mala pracu s nejakou perspektivou, priatel hovori nech zoberiem co pridekludne aj pracu predavacky ze vsak to je len na dva roky. Uz dokonca padol aj nazor (priatelova mama ked sme sa pred nou o tom bavili) ze preco si nespravime dieta, ze teraz je najlepsi cas. Mam pocit ze priatelovi sa ten napad celkom zapacil lebo to este parkrat spomenul... ze aj tak to budeme riesit tak takto uz by sme "to mali z krku" a este by aj rodina pomohla. Ale to sa mi vobec nepaci, nemame peniaze ani kde byvat, priatel zarobi tak akurat a viem ze z toho usetri ledva 200 eur. Prace na vyber z ktorych sa mi ozvali su predavacka a na recepcii v jednom penzione, aj ked to je spojene este aj s obcasnym upratovanim a celkovo pomahanim. Ani z jedneho vsak nemam dobry pocit, ze by som to chcela robit...

jarnajar
14. mar 2024

@hopsas to je dobry pribeh, zlepšila si mi naladu. Úplná pravda, treba skusit.

gejb
14. mar 2024

Len pre zhrnutie. Ty máš robiť dva roky upratovačku, lebo mama tvojho FRAJERA chova zvieratá ktoré ani nechce a ani sa nevládze o ne starať. Tak je to? Všetkým su na pritaz, prečo ich napredujú? Prečo ty máš zahadzovat dva roky (minimalne) svojho života pre nejaké kozy alebo husy?
Mne to pride z jej strany tak trochu výhovorka pre to aby syn nevyletel z hniezda. Svedčí o tom aj nápad spraviť si dieťa. Tvoj partner poriadne nezarobi, ty bývaš v detskej izbe, ak by si ostala tehotná nemáš poriadne na nič nárok, koľko by si dostala od štátu? Najnižší rodicak nejakych 350€? Neuzivite ani seba ani dieťa a budete odkázaní na pomoc vašich rodičov a najma svokry. S touto situáciou budete radi keď vám vasi kupia plienky a donesú navareny segedin... Toto mi neznie ako super životný plan dvoch mladých ľudí.

svetlonos
14. mar 2024

Toto hovorim vyni
ocne ale rodia tvoji maju pravdu. Obe prace su na figu pokial najdes v meste lepsiu. Aby mi skorosvokra povedala kedy mat dieta a olidealne byvat u nej = nechat si kydat do vychovy a suchat nohami lebo byvam i nej. Ani omylom !!!
A zvaz vyber otca svojich deti.

autor
14. mar 2024

To som sa aj ja pytala, naco su im tie zvierata ked priatelov otec je skoro stale prec a nema sa o to kto starat. No lebo ze oni chcu mat domace maso, vajcia, mlieko, ze maju na to miesto tak by bola skoda to nevyuzit. Ale to, ze sa o to musi starat ich syn ich nezaujima, oni to vidia tak ze im pomaha kedze to je syn. Coraz viac si zacinam uvedomovat, ze oni asi ani neratali s tym ze by ich syn mal v najblizsej dobe odist...
Ja som sa ho uz pocas studia snazila presvedcit aby prisiel byvat do mesta v ktorom som studovala, ze miesto chodenia domov za nim si najdem brigadu a mozeme tam spolu byvat, ale to nechcel ze by sme sa len trapili keby som zarobila nejakych 200 eur. Aj preto vlastne nemam ani ziadnu prax, lebo miesto brigad som chodila domov vzdy ked sa dalo...

bluka2
14. mar 2024

Je načase to zmeniť

gejb
14. mar 2024

To je pekne ze chcú mat hospodarstvo, fandím im. Ale to nech praktizuje clovek co ma na to energiu a priestor.
Ale nie že kvôli par zltym vajciam priputam reťazou k domu syna aj s jeho frajerkou.
Nie je lepšie sa presťahovať niekde,kde si nájdete obaja dobru prácu, robit co vas bavi, žiť spokojne, zarobiť, a to mäso a vajcia z domaceho chovu si jednoducho kúpiť?
Keby mi povedal môj muž ze mam robiť upratovačku kvôli nejakym sliepkam a 🐑🐑...asi sa neudržím a niečo nepekne mu poviem.

ibatanecnica
14. mar 2024

autorka- ak mama nevládze ťažké práce, tak nech predá dom a nech ide do bytu. Riešenia sa nájdu. Nemusíš pre to obetovať svoju budúcnosť.

letfenixa
14. mar 2024

Milá @autorka, ženy ti tu dobre píšu. Je tu cca milion tém o bývaní so svokrou, odporúčam ti si ich prečítať. Prosím ťa, si mladá, nezakop sa niekde v dedine, kde to ani nechceš.

tamitamitami
14. mar 2024

Tvoj priateľ nemá ani jeden normálny argument pre ktorý by si mala ostať. Keby má mamu ťažko chorú tak pochopím, keby je toto záležitosť 1-2 mesiacov tiež pochopím. Ale aby si 2 roky robila za minimálnu mzdu a kariérne stála lebo chcú mať domáce vajcia, mäso a mlieko? Naozaj výsmech 😅.
To stým dieťaťom je naozaj iba vrchol všetkého 🙈.

autor
14. mar 2024

oni dom nikdy nepredaju, skor mam pocit ze ako tu uz niekto spomenul, ze ci nahodou neplanuju aby sa o nich syn postaral na stare kolena... len pred par rokmi dokoncili rekonstrukciu, velmi si davaju zalezat na tom dome, ze kolko ma uz rokov a kolko generacii tu zilo. Teraz to zacina zial vyzerat, ze on tiez vobec nemal v plane sa v najblizsom case osamostatnit:( a tym dietatom by ma tu akurat priputal, lebo to by bola este mensia sanca ze niekedy odtialto odidem...

letfenixa
14. mar 2024

Ako ste trávili čas počas tvojho štúdia? Užívali ste si voľno na výletoch, len tak?

autor
14. mar 2024

na vylet sme sa dostali mozno raz za rok na 3-4 dni. Aj napriek tomu ze priatel ma drahe auto (ciastocne dovod preco nedokaze usetrit viac) tak sme boli odkazani na vlaky a autobusy, pretoze nechce riskovat ze by sa autu nieco stalo. Neviem co je na tom pravdy, podla mna ma strach soferovat po cestach ktore nepozna. Raz nastala situacia ze som zmeskala posledny vlak a na dalsi den som mala nieco dolezite. On nerobil a mal cas po mna prist aj ked iba na otocku, aj tak je to stale rychlejsie ako vlakom, a vykaslal sa na mna. Vzdy ked sme boli tak vacsinou niekde na chate alebo stanovat v kampe, V kine sme boli spolu asi 2x lebo podla neho je to zbytocne. Do zahranicia tiez nie lebo jemu sa to nechce riesit ani tam ist. Coraz viac si uvedomujem ze to ais naozaj nema buducnost:(

ms_green
14. mar 2024

Dievča prosím ťa utekaj. Nechce odísť od mamičky, má drahé auto ale žiadne úspory na ktorom aj tak nejazdí? To je čo je pre boha?

alickapusinka
14. mar 2024

Ak pôjdeš k nemu bývať slovo na chvíľu už nikdy neodídete. Už budete tam do výchovy sa vám bude jeho mama starať. Skonči to s ním nájdi si človeka ktorý ťa bude rešpektovať. A nie tam na dedinu. Veľké hospodárstvo do práce pôjdeš budeš dochádzať prídeš domov a tam ťa čaká druha robota. Nikdy by som nepristala ísť bývať k svokre za predpokladu že nechceš žiť na dedine. Skonči tento vzťah nájdi si muža čo bude ako TY moderný a nie z dediny sedliak. Otca má preč a asi potrebujú nejakú silu na starane sa a TY sa budeš drať každý deň. Rozmýšľaj rozchod a hlavne sa chráň ak nechceš deti. Teraz si skončila školu tak sa zamestnaj pekné rob si kariéru šetri si peniaze, cestuj spoznávaj a nie tam sa prisťahovať k jeho rodičom mať deti a už potom nikdy neodídeš. A byť slobodnou matkou nič moc. Ja si myslím že najlepšie by pre teba bol rozchod a žiť život po svojom. Ver mi ak pôjdete na chvíľu bývať k jeho rodičom už nikdy ale nikdy nebude chcieť odisť. ON potrebuje ženu z dediny nie z mesta. Budeš sa len trápiť matka mu diktovať čo má robiť. Možno ON by dieťa ešte ani nechcel len matka nakázala tak urobím. To čo je za chlapa čo mu matka nadiktuje to bude robiť. Rozmýšľaj teraz pokiaľ máš ešte čas. TY si kúp byt ak máš možnosť a ži v meste. Dedina je dobra vtedy ak chcú obaja nie len jeden. Ale TY zjavne nechceš tak ON nech s ostane pri mame na dedine a TY ži v meste. To bude vždy problém jeho matka sa bude starať do výchovy dieťaťa a nakoniec TY vždy budeš zla. A ON povie urob ako mama chce a vždy bude držať pri mame TY nebudeš mať žiadne slovo budeš v cudzom budeš držať ako sa povie ľudovo hubu a krok. Nikdy už sa nepresťahujete do mesta never. Skonči to s ním ak si rozumná časom na to budeš iba spomínať že dobre že si s ním skončila. ON od matky neodíde nikdy neverím ak by bol na tvojej stráne tak sa mame postaví a povie že ide žiť do mesta a budete mať šťastnú rodinu. Ale ON zjavne chce žiť na dedine a v paneláku by sa nudil. Mám kamarátku pred rokmi pristala na to že pokiaľ niečo postavia pôjdu bývať na chvíľu k svokre. Svokra išla do dôchodku a ochorela a teraz nikde sa neprisťahovali muž hovoril ja som jedináčik nemôžem moju mamu nechať v problémoch svokra s choroby vyšla a robí im rozbroje v 30 ročnom manželstve a robí peklo. Povedala ak by som si mala ešte raz vybrať nikdy by k nej nešla bývať ale bývali by sami. Takže aj tu na MK je veľa príbehov ktorý išli bývať na chvíľu a svokry robili zo života peklo stalo ich to manželstvo. Možno sa nejaká nájde čo TI o tom napíše.

maryetta
14. mar 2024

Teraz mas cakat 2roky kvoli jeho rodicom. Potom to bude kvoli comu? A vzdy sa budes prisposobovat. Vlastne za niecim cakat.
Ak som dobre citala spolu nebyvate? On u rodicov aj ty u rodicov? To mozes ist teda kdekolvek. Aj tak s nim nebudes. Budete sa obcasne stretavat-niekde.

Pripadne nech teda idete spolu byvat a napr cez vikend nech ide mame pomoct? Co bude potrebovat?

gejb
14. mar 2024

Urob to co chceš ty. Odstahuj sa, skus si žiť podľa seba. Ak ste si s frajerom súdení tak vám to vydrží a budete spolu do konca života. Ak nie, tak to tak proste malo byt.
Ak sa budes stale niekomu prisposobovat a zit podla predstav ineho cloveka a nie svojich, budeš to potom ľutovať.

evelyn246246
14. mar 2024

.. podla toho co pises... on nechce menit nic ..jemu je dobre u rodicov..vlastne tam chce ostat zit...no a k tomu autu ...dievca zlate, niesi priorita a to len ukazuje, ze ta skutocne nelubi ...vyuzi sancu a odid za svojimi snami ...on nikam nepojde nikdy ...

luteam
14. mar 2024

Ahoj prosim ta velmi popremyslaj a prehodnot tento vztah. Priatel ta vyslovene taha dole, nemas sancu pri nom vyuzit svoj potencial. Poloz si otazku ci si naozaj takto stastna? S clovekom, ktory ta v nicom nepodpori? Pozera len na seba? Co chces od zivota ty? Ja viem je to tazke urobit taky velky krok do neznama a ste aj dlho spolu asi aj zotrvacnost a zvyk tam hra rolu. Skus nabrat odvahu a urovit co je najlepsie pre teba. Ty si zodpovedna za svoj zivot a svoje stastie. Zelam ti vela odvahy a spravnych rozhodnuti.

beckinka
14. mar 2024

Ja by som necakala. Na co? Kym sa chlapec rozhybe a prestahuje? Sama vies ze to tak skoro nebude (ak vobec). Naozaj chces byt iba jedna z moznosti a nie prva volba? Vidis seba samu s tymto muzom o takych 5 rokov v stave akom ste teraz? Ak ano, si s tym spokojna? Chod si za svojimi snami dievca. Zivot mas iba jeden, tak ho prezi s niekym kto je toho hoden.

dadis
14. mar 2024

Necitala som vsetky prispevky - moj nazor - dostuduj mgr., bc aj tak nikto nepovazuje za adekvatny titul - a prestahujte sa po tvojom dostudovani. Pracu v marketingu si hladaj aj teraz - popri skole, napriklad v digitalnom marketingu vies pracovat aj z hornej dolnej. Na dieta si mlada.

yoxinka
14. mar 2024

Kočka, povedz frajerovi, že keď chce byť doma pri mamke a starať sa o kury, je to fajn, ale že ty takto žiť nechceš. Pokiaľ tam chce ostať, nech ostane, ale vaše cesty sa musia rozísť. A potom si choď po svojom kde len chceš a rob tam, čo budeš chcieť. Lebo ak ostaneš kvôli frajerovi v detskej izbe, spravíte si decko, už sa nikdy odtiaľ nepohneš, to ti garantujem. Mám takých prípadov medzi kamoškami xy. Si mladá, môžeš si naštartovať kariéru a zariadiť život ako chceš. Nezahoď to kvôli frajerovi, ktorý nikdy od rodičov nepôjde preč a ak tam ostaneš, budeš si raz trieskať hlavu o stenu s dvoma-troma deťmi a nebude spôsobu, ako z toho von.

zmrzlinka2021
14. mar 2024

Tvoj frajer je obyčajný sedlák, čo ťa bude ťahať len dole.

luccija
14. mar 2024

@zmrzlinka2021 sprosto povedané, ale asi je to tak.Su ľudia čo mimo rodnej dediny a od rodičov nechcú ísť bývať.Nechce sa mu ísť do zahraničia, pritom tam má sestru a otca, nechce ísť do mesta, s autom ďalej nie, lebo čo, keď ..vyhodiť viac peňazí za auto pre mladého chalana bola jeho priorita.
Autorka brzdí Ta...a najviac sa boji, že tu rozprestries krídla a utecies.Sliepky, zvieratá to nevie mama nakŕmiť?pozri, keď má nejakých 23,25 r on ešte nad rodinou nepremýšľa podľa toho, čo čítam.Hladaj si pracu pôjdeš s niekým do podnájmu vyzeráš byť schopnejšia ako on nezahrab sa pri svokre a hospodárstve.Uz si mohla mať prax, alebo pracu, keby si víkendy za ním nechodila teraz môže on za tebou Čo myslíš koľko x príde?bude sa orať, sadiť atď...ak by chcel sám by to navrhol poďme preč...predpokladám, že má prácu za rohom kde býva však?

mantilka
14. mar 2024

No myslím, že v tejto myšlienke mu pomohla mamka. Takto si ťa priklincuju kde ťa chcú mať. Už po materskej nečakaj, že rozbehnes karieru. Náhodou príde ďalšie dieťa. A bývať u svokrovcov, poznám hrôzostrašné historky....nie je to dobré riešenie.
Chlapec povie ty výdrž dva roky, nech sa ukáže on a vydrží on dva roky. Veď budete sa stretávať cez vikend. Ono vyskúšaš a uvidíš, čo je dobrá cesta. Povedz mu, že chces skúsiť. Kto neskúsi, nevie.

olimuc
14. mar 2024

Zober sa a chod si uzit zivot zarobit … nastahovat sa k buducej svokre a s este nebodaj s dietatom je klinec do rakvy. Nic Ti nehovori pani, a ked sa rozidete odides s holou ritou do detskej izby … chod sama a ked vydrzi vztah kym pride za tebou fajn, ak nie aj tak ok. Jeho mama nie je 80 tnicka takze ak k nej zbehne 1 den za vikend tiez to prezije… ale mlady nechce a ty by si bola blba ked sa mu prisposobis

komplikovana
14. mar 2024

Ak sa chces stat lacnou pracovnou silou, tak urob co hovori frajer a uz od nich potom tazko odides. Ak chces v zivote nieco dokazat, pocuvaj vlastny rozum.

natiblaskova
14. mar 2024

Na tvojom mieste ak neberieš antikoncepciu tak by som ju začala brať.... Aby sa naaahodou nezamiesilo....

letfenixa
14. mar 2024

@autorka takže si sa za ním ponahlala, aby si mu pomohla zbierať vajcia v kurine? Neuzila si si ani študentský život, ani bezstarostný život mladého páru, ani cestovanie, spoznávanie sveta.
Rozmýšľaj, dievča, rozmýšľaj.

vso10
14. mar 2024

Čiže on od Teba chce aby si zabila 2r svojho života ako upratovačka s titulom... Pričom Ty si už zabila všetok voľný čas popri štúdiu, teda 3r svojho života. Ten voľný čas počas štúdia si mohla využiť na brigádu, získať prax v odbore, ak nie v odbore, hocijakú prax a financie. Prípadne cestovať, chodiť na výlety, užívať si spoločný čas. Namiesto toho si vyštudovala a letela si za ním domov. On čo urobil pre Teba? Ďalej píšeš, že už to bolo také o ničom počas štúdia. Čiže Vy ani nemáte dobrý vzťah, škrípe to a on chce dieťa? Dieťa nie je záplata škrípajuceho vzťahu. Dieťa je obrovská udalosť, čo ustojí len silný vzťah. Nie je to len o kocikovani, kŕmení a plienkach 💩 nikto Ti vopred nepovie aké budeš mať tehotenstvo, či budes behať ako laň do pôrodu, alebo budeš x mesiacov ležať nohy hore, či po pôrode budeš veselá, nevyspatá alebo budeš mať depresiu. Prípadne koľko mesiacov nebude žiaden sex... Mať dieťa je náročné. Finančné aspekty tu už spomenuté boli, žiaden tehotensky príspevok, žiadna md, po pôrode nízky rodičovský 😐 a keď píšeš, že frajer zarobí len tak tak, uf.
Celkovo by som prehodnotila celý vzťah.

mamatroch
14. mar 2024

Dnes som citala myslienku, ktora sa na tuto temu (+ na milion dalsich na MK) hodi uplne dokonale: zeny dokazu rozlisit 238 odtienov ruzu, ale nedokazu odlisit rozumneho a schopneho chlapa od somara.