Môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer počas maródky?

bayuska
11. jún 2014

Ahojte, potrebujem pomoc.

Zacali sme s priatelom pracovat v automobilke cez agenturu. V zmluve mame, ze ak nas do 3mesiacov prepustia alebo my odideme, tak sme im povinny zaplatit za lek. prehliadku a za oblecenie. (resp. ze nam to stiahnu z vyplaty). Viem, ze v skusobnej dobe mozem skoncit pomer bez udania dovodu, ale je to tak isto aj pre zamestnavatela? (Ono nam povedali, ze ta automobilka nam ukoncila prac.pomer z dovodu castej nepritomnosti)- co je ale blud lebo sme nikdy ani nemeskali ani nevynechali, akurat sme od piatku na PN. Papiere sme doniesli vcera teda sme splnili lehotu do 3prac. dni.

Otazka c1. : Pokial viem, tak s nami zamestnavatel nemoze ukoncit prac. pomer pocas PN, ci? Nemali sme ani kontrolu a aj keby tak sme boli cely cas doma, lebo az vcera nam dali vychadzky. Este na margo tej vypovede - nikdy s nami nebol problem, veduci boli s nami spokojny, pracovali sme v case aj kvalite.
Co sa tyka PN - vyzeralo to na virozu prve dni, uz nam bolo lepsie v nedelu aj v pondelok doobedu ale v noci to zacalo zas a vcera mi vysli zle pecenove testy a doktorka mi povedala, ze to vsetko mohlo byt z toho a ze je to sposobene nejakymi chemickymi latkami a odporuca mi zmenit zamestnanie(sice nerobim priamo s chemikaliami, ale mam to aj v zmluve ze som o tom oboznamena, ze budem s nimi vstyku, lebo je to jedna velka vyrobna hala)

A teda otazka c.2 : Mozu odomna vymahat peniaze za lek. prehliadku a oblecenie (ktore im kludne operiem a vratim), ak neodchadzam z vlastnej vole, ale ma oni vyhadzuju evidentne koli PN, na ktorej som vdaka nim? Ved predsa pred nastupom mi robili kompletnu prehliadku a bola som ok, takze je jasne, ze je to koli tym chemikaliam.

Este viac neviem, pretoze lene priatelovi volala pani z agentury, ze ho prepustaju z fabriky koli castej nepritomnosti, tak sa obrnil, ze vsak nikdy ani nemeskal ani nic, ale ze je momentalne na PN a aj ja som na PN (lebo o mne nic nehovorila) a dokonca ze veduca nam potvrdila, ze z jeho linky su 5 na PN momentalne. Tak ona ani nevedela ze sme na PN (teda evidentne k nej papiere nedosli) a povedala, ze si to overi a zavola do fabriky. Potom volala a uz zrazu som bola vyhodena aj ja a ze viac nevie, lebo fabrika s nou nekomunikuje viac. A povedala, aby sme prisli zajtra do agentury. Lenze ja sa tam bojim ist, lebo pocas vychadzky ideme zas k doktorovi a tak sme jej aj povedali(resp priatel, ja som ani s nikym nehovorila), ze sme na PN, a ze pocas vychadzky to nestihame a ona na to ze: "To nevadi, ved aj tak kontrolu posielame my."

Otazka c.3: Moj nazor je, ze ona si nas tam zavolala, posle nam sem kontrolu, my nebudeme doma a hned maju zavazne porusenie a mozu nas vyhodit.

Vobec neviem co mam robit momenetalne... Pomoze kazda rada, alebo ak ste nieco podobne zazili, ako to dopadlo.... Zvazujem, ci nepodat aj trestne oznamenie ze ublizenie na zdravi... ale bohvie, ci by som s tym daco dosiahla...

helenus
14. jún 2014

@lienka.7 Moje tvrdenia som niečím podložila, ty tvoje ničím 😉 Ďalej nič dokazovať nemienim, samo, že všetci právnici na nete sa mýlia 😀 😀 😀
PS: Keď pre teba nie sú rady na nete dosť dobré, pohľadaj v odbornje literatúre, napr. v takom ZP s výkladom od Prof. JUDr. Heleny Barancovej, DrSc. 😉