Musí mať každý podnikateľ registračnú pokladnicu?

adamikovalucia
28. feb 2012

Dobrý den, chcem sa spýtať či musí mať každý podnikateľ, reps. firma s.r.o. registračnú pokladnicu. Máme málo dokladov a sem tam úhrada v hotovosti. Musia to mať všetci podnikatelia, alebo iba nejaké sektory firiem? Dakujem

sisaha
28. feb 2012

@adamikovalucia ak predavas tovar, tak ano.

dadapu
28. feb 2012

musia. aj pri 1 doklade a jednej uhrade hotovosti bohuzial musia.

adamikovalucia
autor
28. feb 2012

Dodávame a montujeme zabezpeč. systémy, posielame fa. ale niekto zaplatí aj v hotovosti - takže si musíme zriadiť pokladnu. No super, dakujem Vám.

gumimaci
28. feb 2012

@adamikovalucia ak chces predavat za hotovost, tak ano musis mat RP. Ak budes fungovat ako velkoobchod a predavat cez faktury s platbou na ucet tak netreba.

gumimaci
28. feb 2012

@adamikovalucia mne ked po novom roku chce zaplatit v hotovosti tak ho poprosim aby mi to isiel vlozit do banky, lebo tiez nemam vela hotovostnych platieb a preto nemam chut si kvoly 3 blockom kupovat RP 🙄 😠

kvetinka211
28. feb 2012

@adamikovalucia podla mna ked mu das fakturu a prijmovy pokladnicny doklad (tlacivo co sa kupi v sevt) tak by to malo byt oki ... ale nemam to overene ...

adamikovalucia
autor
28. feb 2012

@gumimaci -jeej dakujem, to je nápad, budú to vkladať na účet. Len či budú všetci ochotní to ísť vložiť na účet. Len problém je v tom, že pokladna bude v kancelárii a montážnici alebo majitel pojde ku klientovi a tam bude platiť v hot.

adamikovalucia
autor
28. feb 2012

@kvetinka211 ved takto sme to robili, ale jedna zákazníčka, pýtala doklad z pokladne, že takto to nestačí.

ivetah
28. feb 2012

@kvetinka211 to uz nestaci. ak je hotovost, musi byt RP. cize jedine tie vklady na ucet.

kvetinka211
28. feb 2012

@adamikovalucia určuje to zákon o ERP, odporúčam preštudovať:http://www.mojepodnikanie.sk/zakony/zakon-o-pouzivani-...

gumimaci
28. feb 2012

@kvetinka211 od roku 2012 sa nesmie predavat na pokladnicny doklad, tusim su len vynimky, ze ked sa pokazi RP tak sa mozu vystavovat paragony....

@adamikovalucia no ved to je to, ze potom sa moze stat, ze na tie peniaze budes cakat. Nam sa tak stalo, bohuzial baba mala pracovnu dobu, co jej kolidovala s otvaracimi hodinami banky, takze sa jej tam podarilo dostat az po 2 tyzdnoch. Este teoreticky by sa dalo, vystavit povrdenie resp. Prijmovy listok ale iba pre ucely platcu, aby mal potvrdenie ze odovzdal peniaze a pojdete si to vlozit sami...

olimon
28. feb 2012

Dá sa to riešiť aj faktúrou zo splatnosťou. Tam je riziko, či to zaplatí alebo nezaplatí ten klient. Istota je hotovosť. Klasicku fa s príjmovým pokladničným už nemôžeš dať, pretože ked Ti príde kontrola je za to mastná pokuta...
Potrebuješ fiškálnu pokladnu, dá sa kupiť aj používaná, nemusí byť uplne nová. Stačí sa informovať v predajni IT, kde sa špecializujú aj na pokladne.
aj ja som musela kupovať pokladnu, pretože "predávame" služby 🙂) Vyšla nas 300,- a použijem ju asi 20x do roka a aj to hovorím veľa 🙂)
Štát sleduje malých podnikateľov aby neokrádali na daniach ale veľké ryby s miliónmi a milionmi, tak tých si nevšímajú....

adamikovalucia
autor
28. feb 2012

@kvetinka211 dakujem preštudujem, ale už som si našla na inej stránke tiež písané o pokladniach. Idem študovať.

gumimaci
28. feb 2012

@olimon ja som mala min. rok 5 hotovostnych platieb. To je potom trochu drahy blocek z registracky, ze? Ak je min. naklad 300€
Inak suhlasim, buzeruju za vsetko, teraz som zistila, ze si v mieste bydliska kde mam aj zivnost nemozem dat do nakladov stavebne upravy bez toho aby som podala danove priznanie za nebytove priestory atd... uplne ze cele zle...

olimon
28. feb 2012

@gumimaci presne tak buzerácia. Môžeš fungovať aj bez registračky, okrem funkcii ako autoservis, autoumyváren, kaderíčka, kozmetička, účtovník, parkovacie služby, predaj jedál a nápojov, leasing a nájom, fotograf, kupaliská, práčovne a dokonca aj kaderníctvo pre psíkov 🙂 To je platné do nového roku 2012.
Čo sa týka daňovej kontroly, tak neviem či by sa dalo obhájiť, že daš klientovi faktúru a pošleš ho vložiť peniaze na účet.
Ja by som asi riešila registračku, aj ked s druhej ruky ale maš čistú robotu a nemôže Ťa nikto buzerovať, že okrádaš štát 🙂

gumimaci
28. feb 2012

@olimon no spytam sa este mojej uctovnicky a tie priame platby v banke, ale ak mam aj vkladovy listok z banky s menom zakaznika totoznym ako na fa, tak by to malo byt OK? Podla mna sa dockame este niekolkych uprav v zakonoch 😝

zlobinka
28. feb 2012

no napriklad firma, ktora predava a montuje plastove okna ak na fakturu da predaj plastoveho okna + montaz, tak nepotrebuje rp, ale iba fakturu a prijmovy doklad...pre istotu napis na danovy urad email, oni su povinny do 30 dni sa ti oficialne ozvat..nas uctovnik,ked si nie je niecim isty, tak im napise, oni sa vyjadria, email vytlaci a dolozi k uctovnictvu,takze keby nieco pokutovat nemozu,lebo to spravil podla nich..
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuali...

olimon
28. feb 2012

@gumimaci Urcite budú novely hlavne keď sa zmení vláda 🙂

olimon
28. feb 2012

@zlobinka Od nového roka sa menil zákon o fiskalnej pokladni a o evidovani tržieb v hotovosti.
Súhlasím s Tebou, treba napísať na daňový a ako sa vyjadria, no a podľa toho sa zariadiť.

gumimaci
28. feb 2012

@zlobinka ale musi byt na tej fa asi aj montaz, keby to bol len vyrobok, v tomto pripade okna, tak by uz bolo treba RP?

gumimaci
28. feb 2012

@olimon najlepsie je , ze DU urady momentalne nevedia kde je prava a lava ruka 😝 chcela som aby mi uctovnicka spravila Danove priznanie, DU ma vsak formulare len v pdf.... stale to davaju aj v tv, ze jeproblem sa do ich call centra dovolat. platcovia dph musia po novom podavat elektronicky, ale system vraj este stale nefunguje. Som zvedava, ked skonci kvartal...

zmurka25
28. feb 2012

Ak beries peniaze v hotovosti ci uz za sluzbu alebo za tovar musis dat pokladnicny blok.Ak davas fakturu a k nemu plus blok/namiesto primoveho/ tak na bloku musis mat napisane uhrada faktury.Ak by si dala fakturu na montaz a na blok nauctujes tiez polozku montaz musela by si to zuctovat 2x a 2x by si odvadzala DPH.

olimon
28. feb 2012

@zmurka25 My to presne takto riešime faktura v hotovosti plus doklad z registracku o uhrade danej faktúry. Naši klienti chcú mat na faktrure rozpisane všetky položky detailne. 🙂

olimon
28. feb 2012

@gumimaci Tvoja uctovnicka nepoužíva software na vytvorenie daňového priznania? Pozri napr stránku kros.sk a tam máš zdarma daňové priznanie tlačová ale len pre živnosť.
Pokial toho neni veľa tak ísť na dú po tlačiva.
Ja som ručne vypisovala mesačne vykazy do zdravotnej, lebo na dva papiere mi minulo snáď polku toneru. Teraz im to posielam elektronicky, takze ušetrí čas, papier aj toner 🙂)

lenocka84
28. feb 2012

@adamikovalucia nastuduj si na zakon o ERP, tusim len 16druhov zivnosti je povinnych mat ERP. napr ja mam upratovanie a nemusim ju mat.

zlobinka
28. feb 2012

no podla prilohy z danoveho tam niesu zahrnuti ani robotnici,murari.(keby predavali len material,tak samozrejme musia mat rp)..len v autoservise,kde je aj montaz treba rp..skuste pozriet aj na poradu,tam je toho najviac popisane...moj muz je zivnostnik, a on numusi mat rp,lebo fakturuje montaze,resp. odpracovane hodiny...ale najlepsie je obratit sa na danovy urad,kde najlepsie poradia..ja byt na tvojom mieste,tak tam zavolam informujem sa a este im aj napisem,nech mam potom odpoved aj na papieri...

janka369
28. feb 2012

Týka sa to len tovaru, pri službách sú to taxatívne vymedzené služby podľa Štatistickej klasifikácie ekon.činností ,pri kt. musíš mať pokladňu,ak činnosť nespadá do týchto služieb,tak pokladňu mať nemusíte

gumimaci
28. feb 2012

@olimon urcite pouziva nejake software, predpokladam ze pracuje v Edane,
S účinnosťou od 27.2.2012 bolo v aplikácii EZU doplnené tlačivo daňového priznania k dani z príjmov PO za zdaňovacie obdobie 2011.

S účinnosťou od 27.2.2012 bolo v aplikácii e-DANE doplnené Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň o zamestnaneckej prémii a daňovom bonuse, vzor platný od 1.1.2010 na zdaňovacie obdobie 2010 a 2011

@zlobinka
@janka369 dik baby skusim to pozriet podrobnejsie...

katka13122
15. júl 2013

ahojte,otvorila som si zivnost,a som magor koli pokladnam,ako to vlastne je ked si kupim starsiu pokladnu kt.ma fisk.modul???som stoho jasna

nikolca
17. júl 2013

@katka13122 no nad otvorenim živnosti rozmyšlam aj ja a som z toho tiež jasna,no tušim som sa akurat dočitala pokial by som platbu v hotovosti neprimala tak pokladnu mať nemusim no zas potom netušim ako sa vystavuju faktury a čo všetko musi faktura obsahovať 😒