Mystery shopping a sprístupnenie nahrávky

nemezys
23. jún 2015

Dobry den, nie je podla vas protizakonne aby mystery pri rozhovore nahraval zamestnanca bez jeho suhlasu a este tuto nahravku spristupnil 3tej osobe?

deltaa
23. jún 2015

mystery su predsa tajne nahodne tak tam ti dobredu nemoze povedat ahoj ja som prisiel robit mystery a suhlasis s tym? potom by to stratilo vyznam. Podla mna je mystery efektivne aspon skutocne vidia kto ako sa venuje zakaznikom a kto sa ich lahko zbavi

nemezys
autor
23. jún 2015

@deltaa otazka ale bola ci to nieje protizakonne, nemozes niekoho bez jeho suhlasu nahravat a este tento rozhovor spristupnit aj inej osobe

natalym
23. jún 2015

@nemezys Pozri sa ako máš napísanú pracovnú zmluvu, príp. nejaký dodatok nej.

nemezys
autor
23. jún 2015

@natalym nic take v zmluve neni

gabrielaslivkova
23. jún 2015

@nemezys myslím, že sa to berie tak, že ak si podpísala pracovnú zmluvu (neviem, či to je v nej zahrnuté) a bola si s touto skutočnosťou oboznámená a nenamietala si, dala si svoj súhlas, nie? alebo ťa už nahrali a až potom ti povedali, že v tvojom prípade prebehol mystery?

nemezys
autor
23. jún 2015

@gabrielaslivkova Nie nic take nemame v pracovnej zmluve

aduskatt
23. jún 2015

@gabrielaslivkova no určite Ti nepovedai, že dopredu, že príde mystery, kedy, kto to bude a s akou požiadavkou. Dokonca myslím, že väčšina mystery sa nenahráva

deltaa
23. jún 2015

pozri do pracovnej zmluvy, dodatku a neviem co vsetko mas o svojej pozicia a plnenei prace a tam to musis mat uvedene.

gabrielaslivkova
23. jún 2015

@nemezys ale oboznámili ťa s tým.

nemezys
autor
23. jún 2015

@aduskatt ale nahrava a potom tie nahravky pustaju kade tade

aduskatt
23. jún 2015

@nemezys väčinou nie......nehovorím, že nikdy

natalym
23. jún 2015

@nemezys Čo je to kade tade?

andreanova
23. jún 2015

@nemezys neviem, či je to protizakonne, alebo nie, ale viem, že niektoré firmy tak kontrolujú úroveň služieb, ktoré ich zamestnanci poskytujú...môže to byť po telefóne, alebo aj pri osobnom stretnutí..
ja som mala šťastie na ,,mystery shopping,, alebo ,,mystery customer,, v predošlom zamestnaní....dosiahla som 100% a riadne som si tým šplhla u nadriadených....
ináč, môj názor je, že by sa mal robiť viac mystery shopping....vzhľadom na neochotu v mnohých úradoch a obchodoch

nemezys
autor
23. jún 2015

@natalym na poradach pred inymi ludmi ako tvoj zamestnavatel

gabrielaslivkova
23. jún 2015

@aduskatt nemyslím tak, že halo, budeme na vás robiť mystery, ale pri nástupe do práce (v prvý deň) ma s tým oboznámili, že zamestnávateľ využíva aj takéto postupy na skvalitnenie služieb. Proste mi povedali, že sa mi môže stať, že budem mať mystery shop alebo mystery call niekedy. A za rok a pol som mala jeden call.
@nemezys myslím, že ak použijú tvoj hlas bez toho, aby ťa presne identifikovali, tak to môžu.

lucia20
23. jún 2015

Mystery si vyziadava zamestnavatel. Je to jeho kontrola voci svojim zamestnanvom. Neviem akej tretej osobe je to spristuonene.., ty si sprostredkovatel (mystrery shopper) ktory je zaviazany zmluvou a vsetky nahravky su odovzdavane zamestnavatelovi zamestnanca. Osobne neviem o tom, ze nahravat rozhovor je protizakonne. Mozes si nahrat hocikoho aj na ulici, ale ako dokaz na sude ti to neobstoji. Ale myslim, ze mastnavatel ma pravo vykinavat kontroly zamestnancom.

gabika87
23. jún 2015

ako hovorí @lucia20, nahrávka slúži pre potreby zamestnávateľa, defacto ani to nie je tretia osoba, keďže si jemu podriadená. Mystery shopper je viazaný väčšinou mlčanlivosťou, takže tá nahrávka ani nie je verejne sprístupnená. myslím, že tu prebehlo všetko košér.

zuska88
23. jún 2015

Pozri si Obč. zákonník § 12 ktory hovori o vyhotoveni zvukoveho ci obrazoveho zaznamu:

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

Takto vyhotovený záznam nesmie byť v rozpore s § 11:

Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

tahomi
23. jún 2015

Ja som robila mystery shoppera a nenahravali sme nikdy nic

misicka101
23. jún 2015

Ja som robila pre jedneho mobil. operatora a museli sme to podpisat ako prilohu uz pri podpise pracovnej zmluvy. Kto mal s tym problem, tak mal smolu... 😖 A inak, podla toho ako Ti dopadne mystery mas aj fin. hodnotenie /odmeny, bonusy a tak/... 🤐

nemezys
autor
23. jún 2015

@zuska88 presne toto som citala aj ja, preto tato diskusia

zuska88
23. jún 2015

@nemezys tak si myslim ze ak to nemas vyslovene v zmluve - co nemas, tak je to vlastne protizakonne...

jeennyv
23. jún 2015

@nemezys zakon je sice zakon, ale dnes mas bezne v predajniach a v niektorych firmach kamery a robia aj hlasove zaznamy ci sa ti to paci alebo nie.....po dalsie mystery je prave o tom, aby zistili na tajnasa co sa deje a co nie, ci vsetko funguje ako ma a este ak si svedomite clovek plni svoju pracu a splnil svoje pracovne povinnosti tak ako mal, tak pre mna nie je o com...mozu ma pritom aj fotit....

kadri
23. jún 2015

@nemezys podla mna to nie su "zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy..." ide o vykon prace, cize sa to tyka nie teba ako fyzickej osoby, ale sluzby, produktu, firmy, identifikacie zakaznikovych potrieb ap. ci si daco osobne rozpravala?

katarinamarkova
23. jún 2015

@nemezys predpokladam ze pracujes na pracovisku, kde aj okem mystery mate bezne pustene kamery, ze? takze niekde pri podpise zmluvy, mozno nie priamo v nej, ale v nejakej kolektivnej zmluve, kt. sa na nu priamo viaze, kt. si ani vidiet nemusela, ale je uvedene, ze k prac. zmluve patri aj kolektivna zmluva......alebo hocijaky papier z tych 100 co ti dal nadriadeny pri nastupe podpisat musel byt aj suhlas s tym, ze si na pracovisku monitorovana....
aaa mimochodom urcite si poskytovala, ked uz nic ine svojmu zamestnavetelovi - suhlas so spracovanim osbonych udajov 🙂
pretoze bez neho by ta poriadne ani v ziadnej databaze nemohol viest.

lucinkaboz
23. jún 2015

@deltaa okrem ineho...si trafila vedla, mystery hovory su pre kontrolu toho či napriklad zamestnanci tlačia zakaznikov do iných veci, tam nejde len o predaj produktu ale troch dalšich....a vyznamnejsich veci, to nie je o tom či sa im venuješ ,ale do čoho ich tlačiš....

lucinkaboz
23. jún 2015

dodatok o mystery s pravdepodobne podpisala pri zmluve...

bianka0111
23. jún 2015

ahoj, nam firma dávala podpisovat dodatočne, ohladne nahravania a sprístupnenia nahrávky....tento dodatok mi dali podpísat hned, ako chceli pracovat práve s touto formou mystery shoopingu.....samozrejme, bolo nám jasne povedané, nemusíte podpísat, ale potom sa ani nemožete obhájit......a samozrejme všetci dobre vieme, ako to dopadne, ak nepodpíšeš niečo, čo zamestnávatel chce....nepodpíš, možeš ist.... 🙂

nemezys
autor
24. jún 2015

@katarinamarkova no to by si bola prekvapena ale nic z toho

misaddd
24. jún 2015

Ja si privyrábam mystery a ked sa nahráva aj agentúry čo to pre firmy robia sa pýtajú firiem, či majú súhlas od zamestnancov. Takže musela si to podpísať, možno nie priamo v pracovnej zmluve ale v nejakom dodatku. Teraz sa nahráva skoro všetko, v minulosti sa skoro nič. Aj ked to by som nepovažovala za mínus pre teba že sa nahráva, takto je to aspoň fér, máš sa ako brániť ak by niečo zle vyhodnotil shopper lebo neurobil tak ako mal a ty by si mala kvôli tomu postihy. ked nie je nahrávka, nedovoláš sa pravdy, takto sa dá z nahrávky zistiť či naprílad shopper urobil všetko tak ako mal alebo nie a preto si nereagovala ako si mala a máš zlé hodnotenie mystery shopingu.