Nástup do práce popri rodičovskej dovolenke

zzzzana
15. máj 2012

Ahojte dievčatá, som RD s druhým dieťaťom, ktorá mi končí 22.11.2012 (prvé dieťa má 4,5 roka, druhé 2,5 roka). Vyskytla sa mi príležitosť nastúpiť späť do práce už od 1.6.2012. Pracovnú zmluvu som mala doteraz na dobu neurčitú, musí mi teraz zamestanávateľ aj zmeniť pracovnú zmluvu, aby som mohla aj naďalej poberať rodičovský príspevok do 3.roku dieťaťa (tj do toho 22.11.2012)? Čo všetko musím ísť ponahlasovať? A keby mi dal zmluvu na dohodu o vykonaní práce, čo musím ísť ponahlasovať? Aj na upsvar treba nahlasiť, že dieťa nastúpi ale až od sept do škôlky??
A vraj mi počas dvoch po sebe idúcich materských aj vzniká nárok na dovolenku????
A vraj keď som si starú dovolenku vôbec nevyčerpala, ani nedala preplatiť, tak mi už prepadla?? sa mala vyčerpať alebo preplatiť do 3 rokov?? Také nové veci sa dozvedám a potrebujem to trochu objasniť..
ďakujeeem

ukulela
11. aug 2017

@majusqa77 diky. ze skor mozem nastupit a cerpat RD do 3 rokov viem. To sa mi ale neoplati, viem zarabam si u zamestnavatela na externu zmluvu. takze ked nastupim naspat do interneho stavu, dostanem za cely oktober celu sumu rodicaku, bez ohladu, ci nastupim 2, alebo 5 - aj ked sa oficilane rodicak konci 5ho? (jasne, dementne sa pytam - ide mi o to, ze rodicak sa nevyplaca ako materska za den, ale za zacaty mesiac, ze? takze sa mi oplati nastupit 2.10 - to dostanem rodicak za oktober a aj celu vyplatu - keby som nastupila 5.10, tak mam na vyplate o 4 dni menej - spravne to chapem? )

natalienka12
11. aug 2017

@ukulela ano. Rodicak dostanes cely. A to ci nastupis 2. alebo 5. je na tebe. Samozrejme ze ak nastupis 5. tak vyplata bude mensia.

majusqa77
11. aug 2017

@ukulela rodicak je jednak vzdy za cely mesiac a jednak mas narok do 3 rokov veku dietata, bez ohladu na to, ci robis alebi nie

evittam
12. aug 2017

@ukulela Tak ako pise
@majusqa77 . Kedy nastupis do prace nemá nič s tvojim RP.

petrahankova
6. sep 2017

Prosím a vedel by mi niekto poradiť?Syn mal v júny 3roky a ja som s ním dodnes doma,na tej neplatenej predlženej rodičovskej,prihlásená len na zdravotnej poistovni.Teraz od pondelka by som šla na dohodu pracovať,čo všetko treba odhlásiť,prehlásiť?Zo zdravotneho sa treba odhlasiť do 8 dní od nástupu,to som zistila,len neviem,či mám ja niečo nahlasovať na socialne poistovni,dôchodkovom,alebo to už zamestnavatel len nahlási?Dakujem za radu

martinecka28
6. sep 2017

@petrahankova na sociálnu poisťovňu vás nahlasujú zamestnávateľ keď vás zamestná. Ja som začala pracovať ešte počas poberania rodičovského. Musela som sa odhlásiť na sociálne z dôchodkového lebo to za mňa začal platiť zamestnávateľ a nie štát...

evittam
6. sep 2017

@petrahankova Ty ak si sa prihlásila na dôchodkové poistenie pri nástupe na RD tak sa musís odhlasit. Ako pise

evittam
6. sep 2017
petrahankova
7. sep 2017

@evittam Ja len neviem či som tam prihlásená ešte,kedže z rodičovskej platenej som prešla na neplatenú,poslali ma len na zdravotnú sa prihlásiť,v socialnej som nebola,mala som aj tam vtedy ísť?Myslím po skončení platenej na neplatenu ako som prešla.Dakujem

evittam
7. sep 2017

@petrahankova Nie, na SP si sa mala ist prihlasit ked ti zacala normálna RD po MD.

petrahankova
7. sep 2017

@evittam ano,to som aj bola,ale potom z prechodu platenej RD do 3rokov syna som prešla na neplatenú RD do 6rokov,tu myslím,či som mala niečo hlasiť na soc. poistovni

evittam
7. sep 2017

@petrahankova NIE. Si nahlásená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

petrahankova
7. sep 2017

@evittam Takže to je automaticky a tam som pri prechode nenahlasovala nič.A teraz ked idem od pondelka na dohodu pracovať,tak zo zdravotnej sa mám odhásiť,a inde nič netreba?

evittam
7. sep 2017

@petrahankova Na ZP netreba nic.

petrahankova
10. sep 2017

@evittam Prosím a ešte by som sa spýtala,či neviete,v juny mal syn 3 roky a neschvaliilli nam dlhodobo nepriaznivý zdr. stav,tak som s nim doma na tej neplatenej,ale ešte nedavno som si podala na znovuposudenie ešte raz,ak by náhodou schvalili,tak odkedy by mi bol vyplacaný rodičovsky?odkedy mi to schvalia?Dakujem

evittam
10. sep 2017

@petrahankova Tak to naozaj ani len netusim. A myslim,ze nikto nemoze vedieť ako to posudia a od kedy to schvália a ci to schvália.

madono
1. okt 2017

Ahojte, vie mi niekto poradiť, môžem pracovať na plný úväzok s klasickou pracovnou zmluvou a popri tom poberať rodičovský príspevok?

marcelatje
1. okt 2017

@madono ano

mija22
1. okt 2017

@madono ano do dovrsenia 3r

madono
1. okt 2017

@mija22
@marcelatje môžem sa ešte spýtať, mám to aj hlásiť na nejaký úrad? Zrejme treba ísť odhlásiť na SP niečo ohľadne dôchodkového poistenia, je ešte niečo? Ďakujem

marcelatje
1. okt 2017

@madono nie iba to ☺

mija22
1. okt 2017

@madono iba odhlasit sa z dôchodkového poistenia, na ktorom si teraz prihlasena ako poistenec štatu

ukulela
1. okt 2017

baby. po skonceni RD sa vraciam do prace. SP treba vybavit v mieste trvaleho bydliska? (ja si matne spominam, ze nieco som riesila postou dokonca v mieste sidla zamestnavatela ....) nestaci na najblizsej pobocke SP? (trvaly mam inde ako byvam a pracujem a navyse zamestnavatel ma ofic adresu BA)

majusqa77
1. okt 2017

@ukulela kdekolvek

lucijag
1. okt 2017

@mija22 prosim vas a neviete ci to plati aj na predlzenej materskej do 6 roku mslim tej platenej ci tiez nepridem o nu ak budem pracovat na dohodu

mija22
2. okt 2017

@lucijag aj pocas predlzenej mozete pracovať..