Návrat do práce po materskej - pôvodné verzus nové miesto

mirkava
10. jan 2017

Caute baby, chcem sa opýtať, musí zamestnávateľ držať pôvodné miesto počas celej materskej, tz. počas celých troch rokov? Viem, že môže ponuknúť iné pracovné miesto, ale ak ho nebudem chcieť prijať, mám nárok na svoje pôvodné miesto? Je tam teraz jedna baba, ktorá má pracovnú zmluvu: počas zastupovania na MD. Ďakujem 😉

annamaria2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annamaria2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
11. jan 2017

ak ti pracovny pomer trva, budes mat narok aj na dalsiu matersku. A ano, mala by si poziadat (a zamestnavatel je povinny ziadoati vyhoviet) o rodicovsku dovolenku - mesiac pred nastupom na nu

cervikpepik
11. jan 2017

Ahojte,neviete mi poradit...vyssie bolo uvedene,ze ked sa zena vrati z RD do prace nemusi jej byt poskytnute rovnake miesto platovo alebo pozicne.
Nastupujem po dvoch rokoch RD do prace,cize RD mi este neskoncila.
Moze mi zamestnavatel poskytnut nizsi plat ako ked som odchadzala na MD?
Som na dobu neurcitu a prac.zmluva trva

havana_frost
11. jan 2017

@cervikpepik Áno. Ak ťa nemôže zaradiť na tvoje pôvodné miesto, musí ti ponúknuť iné, zodpovedajúce tvojej pracovnej zmluve. Ale nemusí ti garantovať, že budeš mať rovnaký plat. Napríklad: pôvodne si bola účtovníčka s platom 1000 eur (v zmluve pracovná pozícia - účtovníčka), po návrate z RD budeš jr. účtovníčka (tiež pozícia účtovníčka), plat 800 euro.

majusqa77
11. jan 2017

@havana_frost podla mna musi aj plat.. ..resp.pozicia nizsia byt moze, ale plat musi ostat

annamaria2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
11. jan 2017

@annamaria2015 ak to nevadi zamestnavatelovi 🙂 on by mal mat tuto ziadost. mozno mu to stacilo ustne

cervikpepik
11. jan 2017

@havana_frost je to cele divne s tym platom...pride mi to ako ,,pomsta,, za to,ze som bola s dietatom doma
Ked ma kolegyna na rovnakej pozicii dajme tomu tych 1000€ a ja som odchadzala tiez s tisickou preco by som po opatovnom nastupe mala mat len 800€
Totalny blud😒
Ale dakujem za info

annamaria2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
havana_frost
11. jan 2017

@majusqa77 Ja si nemyslím, lebo § 157 hovorí že po návrate z MD musí byť pracovné miesto "za podmienok ktoré nebudú menej priaznivé ako pôvodné", zatial čo po návrate z RD táto časť vety chýba, tzn. podmienky môžu byť menej priaznivé.

havana_frost
11. jan 2017

@cervikpepik - pokial nastúpiš na to isté miesto, tak ti nemôže znížiť plat (urobiť podmienky menej priaznivé). To by mohol, ak by ťa dali na iné miesto/pozíciu, pretože pôvodné nie je dispozícií. A tiež, to že zamestnanec čerpá MD/RD, mu nesmie byť nijako na škodu. Tzn. keď sa povyšovali všetci, alebo všetkým sa zvyšovali platy, tak musia aj tomu na MD/RD - po návrate.

majusqa77
11. jan 2017

@havana_frost mne to bolo vysvetlene, ze nesmie dojst k zmene pracovnej zmluvy. a kedze plat je sucastou, so zmenou musi zamestnanec suhlasit

havana_frost
11. jan 2017

@majusqa77 ZP hovorí, že "zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve" - takže hovorí výlučne o "práci", nie o všetkých podmienkach PZ. Ale skúsim si násjť k tomu nejaký komentár, je to dosť subjektívna kategória, kto si pod tým čo vysvetlí.

zinulienka
27. sep 2017

Ahoj, prosim o radu, pracujem v skolstve, teraz sa vraciam po RD do prace, na MD a RD som bola od 2008. Teraz mam nastupit v oktobri, ale zamestnavatel mi navrhol, aby som ukoncila prac.pomer dohodou, aby mi nemuseli platit odstupne a takto mi preplatia dovolenku. Zaujima ma, aky plat mi urcia, kedze od 2008 isli tabulky platov ucitelov vyrazne hore. Musim podpisat nejaku novu zmluvu, aby som mala vyssi plat a teda nemam ukoncit prac.pomer dohodou ale radsej nastupit a potom dat vypoved? Dakujem za odpoved.

eeffka
27. sep 2017

@zinulienka hehe sikovny zamestnavatel ....
pekne nastup a ak chcu nech ti daju vypoved oni a aj odstupne a osobne by som necerpala dovolenku v kvartaly kedy nastupis lebo sa ti bude vypocitavat s predpokladaneho zarobku nie z realneho a pekne na tom prerobis ak ste mali variabilnu zlozku mzdy.

nikuska307
5. jan 2018

@havana_frost mna by zaujimalo ako to je. Mne konci vo februara materska. A bolo mi oznamene ze dostanem vypoved z nadbytocnosti v podstate, ale moja pracovna pozicia zrusena nebola, este dokonca tam zamestnali dalsieho na polovicny uvazok. Akurat pani, ktora je tam za mna ma zmluvu na dobu neurcitu a nie ze zastup na materskej, ale je na mojom mieste, lebo ked som ja odchadzala, moja pozicia bola iba jedna ta moja. Vdaka

tish1986
9. jan 2021

@havana_frost
@eeffka neviete mi náhodou poradiť? U nás v práci je to komplikované: 1. nastúpila som pred 3 rokmi ako zástup za zamestnankynu na MD. Zmluvu mi dali na rok na dobu urcitu s vetou "Zastupovanie XY pocas MD". Ona potom presla na RD. Takze druhy rok mi dali podpisat druhu zmluvu, zase na dobu urcitu s vetou, "Zastupovanie XY pocas RD". Teraz je tehotna s druhym babatkom a tak skoro sa nevrati. Lenze je velka sanca, ze sa ani vobec neplanuje vratit, kedze sa po svadbe pocas prvej MD prestahovali s manzelom do ineho okresu 🙂. Mne teda tento treti rok dali novu zmluvu. V nej uz nemam datum ziadny, cize je otvorena (v predoslych dvoch tam bol stale augustovy datum, zmluva na rok), a je tam veta "Zastupovanie XY pocas RD". Teraz som zistila, ze som tehotna, nastup na MD 3.7. a termin porodu 12.8. Co v takomto pripade? Ked budem s malym doma, a rozhodnem sa po roku, dvoch, ze chcem ukoncit RD, vezmu ma spat? Lebo medzitym uz prijmu za mna od augusta nahradu. Co moze mat ona v zmluve? Ze zastupuje tu povodnu kolegynu XY, alebo ze zastupuje mna pocas mojej MD? 🙂 Dakujem pekne za odpoved,

majusqa77
10. jan 2021

@tish1986 moze mat aj jeden variant, aj druhy