Odísť s rodinou do zahraničia?

milka1978
28. júl 2018

Ahojte. Uvazujeme s manzelom, ze odideme s detmi do zahranicia za pracou. Obaja zarabame, mame syna na ZS a druheho v MS a peniazkou stale malo. Clovek zije od vyplaty k vyplate. A stale cakanie na to ci sa nieco nepokazi, aby nas to nezrujnovalo ma nebavi. Manzel pracoval cca 10 rokov vo Francuzsku po stavbach. No uz je 10 rokov doma. Francuzstinu ovlada. No nevieme ake to je prestahovat sa do zahranicia s celou rodinou a nechat tu dom a vsetko ostatne. Mate s tym niekto skusenosti? Poradte nam. Dakujem

zuzanka.zuzu
28. júl 2018

@milka1978 deti si zvyknú rýchle, s tebou to bude ťažšie vo Francúzsku ak neovládaš francúzštinu. pretože budete sa musieť riadne obracať najmä v začiatkoch, takže manžel bude stále v práci a všetka "administratíva" zostane na tebe, čiže škola, škôlka, lekári, úrady, bývanie... navyše Francúzi "nehovoria" anglicky ani nemecky, len francúzsky. o to viac ak pôjdete mimo Paríža (čo aj odporúčam, lebo tam je dosť draho). čiže ak môžem poradiť, tak skúste Belgicko, tam je viac cudzincov.
možno dostaneš rady, aby manžel išiel napred a urobil vám tam trošku zázemie, ale to je cesta do rozvodového pekla, aspoň podľa mňa.
inak držím palce, treba skúsiť ak si myslíte, že to zvládnete. ale ROZHODNE by som tu nepálila mosty tzn. ak máte vlastný byt tak aspoň pár rokov ho nepredávajte (aby ste sa v prípade núdze mali kam vrátiť)

pribinak
28. júl 2018

Žila som v zahranici a poviem to, ze pre deti je to des, pozeram, ze mas 8 ročného chlapca.
Ak chces, aby to nebola hroza a des, treba ho za az ucit základy jazyka kam idete
Si predstav, ze nebude vediet spolužiakom povedat ani ahoj. Aka bude asi jeho asimilácia s prostredím?
Ako si najde kamosov?
To je ine ako ked ides s maličkými detmi, toto je uz velkac

tenerifka
28. júl 2018

@zuzanka.zuzu o deti sa bobec neboj, velmi rychlo sa naucia jazyk a zaradia sa do kolektivu, manzel si takisto rychlo najde pracu.Na zaciatok by ste mali mat nejake uspory, a kedze ty neovladas zatial.jazyk, pocitaj prvy rok-dva s nekvalifikovanou pracou typu upratovanie, dokladanie tovaru a pod.....ale budete spolu ako rodina a ak do toho date vsetko, za tie 2-3 roky to uz bude dobre, hlavne musite vediet do coho idete, bude to na zaciatku odriekanie, ale urcite sa vam uz od sameho zaciatku bude zit lepsie ako na Sk ( teda v prioade ak sa obaja zamestnate)

tenerifka
28. júl 2018

@pribinak dcera prisla do Spain ako 7 a pol rocna, nevedela ani ceknut....preslo pol roka a bola najlepsou ziackou v triede a huba sa jej nezastavila

pribinak
28. júl 2018

@tenerifka moze byt, ale su deti, ktore sa poriadne vytrápia. Ja som poznala práve taky pripad, ze dieta sa nevedelo naucit a bolo to preň fakt des
Ale nehovorím, ze ti bude zrovna pripad jej syna

tenerifka
28. júl 2018

@pribinak vystudovala, mala kamosky od zaciatku a ma doteraz, je uz dospela, studuje dialkovo na VS a pracuje na letisku ako koordinator pri pristavani a odlietani lietadiel, predtym robila v leteckej spolocnosti, vdaka vsetkym jazykom co ovlada

tenerifka
28. júl 2018

@pribinak tak ale pokial.neskusi tak sa to nedozvie, ja by som do toho isla, poznam vela deti, co to zvladli lavou zadnou

pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zemem
28. júl 2018

@milka1978 my mame teraz v plane sa sťahovať po 12r v zahraničí naspäť na Slovensko. Je to inak keď tam žiješ bez deti, da sa ušetriť....ale teraz žiadna sláva, škôlka drahá, bývanie tiež.... Musia obidvaja pracovať aby si všetky tie výdavky potiahol.
A začiatky sú neskutočne ťažké (ako pri vsetkom) nebudeš poznať nikoho, nebudeš mať ísť ku komu, keď ti bude smutno a manžel v práci.
Má to samozrejme aj svoje pozitíva, neľutujem tie roky, ale prišiel čas sa vrátiť domov.

missdiva
28. júl 2018

@milka1978 nesla by som do toho pokial nemate nic nasetrene. Ak zijete od vyplaty do vyplaty bude to tazke. Na zaciatok treba mat nieco na byvanie, skolku, skolu... Jazyk sa do roka naucis.

bosorkabb
28. júl 2018

Určite treba mať nasetrene niečo. Zabezpečiť bývanie, školu. Všetko niečo stojí. Popozeraj ceny bývania to vieš aj cez net.

judar
28. júl 2018

Zato ze akoze zijete od vyplaty k vyplate a mate malo penazi si mozte sami...treba hladat lepsiu pracu a nie spekulovat lebo mate malo penazi tak treba ist do zahranicia...v zahranici vas mozu zaciatky potopit lebo nieje to tam ziadna slava

rebekav
28. júl 2018

@judar opatrne s vyjadreniami, ako pozeram okres Gelnica,tam mozu byt radi, ze vobec pracu maju a maju celkom stastie, ze su dokonca obaja zamestnani.

kikina84
28. júl 2018

Mozem sa spytat aku prax ma tvoj manzel? Mozno by som ti vedela pomoct..napis mi rp..myslim ze kvoli stavebnictvu netreba jazdit tak daleko aj u nas platia slusne ak je dobry zamestnavatel..

sisaka
28. júl 2018

Nikde nie je napísané, že kde sa kto narodí, tam musi aj zomrieť, ani že, keď niekto odíde do zahraničia už sa vrátiť nemôže, to bolo kedysi.
Takze zvážiť pre proti, zistiť si situáciu vo Francúzsku - trh prace, ceny prenájmov, zdrav. starostlivosť, náklady na život a vyhodnotiť.
Dieťa ma 8 rokov, čím skôr sa rozhodnete, tým lepšie pre neho.
Keďže žijem v zahraničí viem, co to obnasa a nelutujem, keby som sa mala este raz rozhodovat rozhodnem sa rovnako.

milka1978
autor
28. júl 2018

@zuzanka.zuzu tiez sme uvazovali nad dedinou. Nechcem ist do velkeho mesta kde je "plno"

milka1978
autor
28. júl 2018

@pieksamaki urcite koli zlepseniu fin. situacie a zabezpecenia deti do buducnosti

milka1978
autor
28. júl 2018

@judar nepoznas=nesud @rebekav ma pravdu. u nas je tazko najst pracu a ak obaja mame min. mzdu nie je to sranda. Skus si takto zit s 2 detmi. Ceny stupaju kazdym dnom a vyplaty stoja. Nerobim to pre seba ale pre deti

pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
henikav
28. júl 2018

@zuzanka.zuzu Neviem preco jej odporucas Belgicko, je tam rovnako cudzincov ako aj vo Francuzsku. Vo Walonskej casti je prace malo, lepsie sa da uchytit vo Flamskej casti, ale tam im bude francuzstina na nic. Pracovny trh na lacnu pracovnu silu je absolutne presyteny a na managerske funkcie maju svojich... Nevravim ze sa neda, ale takto cela rodina s detmi, no neviem

@milka1978 O deti sa bat nemusis, uchytia sa rychlejsie ako vy, na skolach su zvyknuti na cudzincov a ich integraciu. ALE manzel bude tahat od vidis do nevidis aby Vas uzivil, lebo sice zarobi viac ako na sk, ale potom ked uvidis tie polozky na byt tak ti z nich pride zle. Asi nemal vlastny byt ked tam pracoval, ale nejaku ubytovnu za zlomkovu cenu. Viac zarobi len ak je nejaky odbornik. TY bez jazyka budes velmi tazko pracovat za minimalnu mzdu. Nevravim ze sa neda, ale zas si nenamyslaj ze to bude lahke. Zase franina je lahky jazyk na dohodnutie sa. Na dokonale ovladanie ale budes potrebovat roky

komplikovana
28. júl 2018

ja pridam len taku skusenost, ze na prenajatie byvania vo Fr, musite preukazat prijem, ktory musi byt min 3nasobok najmu. Aspon cez realitky to takto funguje, neviem ako cez sukromnika.

chiara8
28. júl 2018

@judar a ty si bola min.svoj zivot v zahranici ze tu pises take kraviny?? Kazdy treti clovek odchadza do zahranicia lebo na SVK nie je ziadna sláva! Len 30 rocne hypoteky,zadlzeny mlady ludia a ziadna nor. praca..Milujem takych laikov ked zacnu vypisovat dedinske nazory na zahranicie..😂😂😂

johanna_b
28. júl 2018

ak si nikdy nezila mimo sr aby si zistila co to obnasa tak to v tomto veku ani neskusaj.

sisaka
28. júl 2018

@pieksamaki načo sa ozývajú ľudia, ktorí nikdy nežili v zahraničí a nemajú ani potuchy?!
Predstav si, že ja som introvert, nemám žiadne široké lakte, kým sme odišli zo Slovenska žili sme u mojich rodičov, tempo je tu take, ako aj trebárs na Slovensku, t.j. pecene holuby do úst nepadajú treba ráno vstať a ísť do prace a čo sa týka dieťaťa, moja 5 ročná introvertná dcéra, ktorá nevedela po anglicky ani jedno jedine slovíčko sa bez problémov uchytila a dnes študuje na univerzite. Nepoznám žiadne dieťa, ktoré by to tu nezvládalo, možno neskôr v teenegerskom veku...
Jedine čo treba je chcieť, myslieť pozitívne a vyskúšať si na vlastnej koži a hlavne si nedať radiť od ludi, ktorí nevytiahli päty z domu a su negativisticky naladení. Nám takýto “optimisti” tvrdili, ze do Vianoc sme doma (odchádzali sme v októbri) a sme tu už 15 rokov

pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
milka1978
autor
29. júl 2018

@henikav nieco po FR viem mala som ju na ZS a nieco sa nalepilo aj ked som potom studovala AJ

terezka1947
29. júl 2018

@tenerifka no...velmi optimisticky prispevok...ale co ked to tak nebude? Aj na Slovensku sa zarobit a zit normalne da,zalezi aj od vzdelania....samozrejma aj od kraja,aj šťastia.
Zase zahranicie tiez necaka s otvorenou narucou na ludi,kt.tam idu napr.bez jazyka
Ozaj si treba zvazit ako na tom.zakladatelka je...co moze ponuknut,ci sa aspon jazykom pripravuje,atd.