Máme odísť do zahraničia?

starsirius
3. sep 2012

Ahojte. ako tak kukám túto stránku,tak vidím,že tu každý kto môže, pomôže. Ja potrebujem pár názorov/skúseností od starších a skúsenejších 🙂 Takže, študujem druhý rok na VŠ učiteľstvo, popri tom si privyrábam (snažím sa niečomu priučiť,lebo škola ma až tak nenadchla)...pomaly som sa ale zmierila,že budem ešte 4 roky študovať a budem bez peňazí (rodičia o tom.že nechám školu a pôjdem kamsi robiť nechcú ani počuť). priateľ (plánujeme spoločnú budúcnosť) tu má prácu,kt. ho nebaví a je tam viac,ako doma. ja som vždy chcela ísť aspoň na 3 roky do zahraničia a niečo zažiť, on nie. teraz však by možno aj šiel,ale sám nevie...že možno o rok...možno o pol roka a tak...ja ale nechcem ďalší rok zbytočne stráviť v škole,ak z nej nakoniec odídem. neviem či to mám nechať tak alebo ho presviedčať,nech do pol roka odídeme (v UK máme kamarátov, majú dom, prácu, pomohli by nám niečo si nájsť). mňa to veľmi láka,školu predsa môžem dokončiť aj potom nie?ale na druhej strane tu vyštudujem aspoň za učiteľku a tam by som musela robiť zrejme nejaké pomocné práce. (čo iné môžu ženy v cudzine robiť bez VŠ???)keby si tu dokončím aspoň Bc. tak tam by som zrejme aj tak nemohla učiť (mám kombináciu s angličtinou,preto ma jazyk netrápi). teraz vlastne neviem či to nechať tak alebo sa snažiť prehovoriť ho odísť čím skôr... 😒

janano
3. sep 2012

@starsirius a nemozes prerusit studium na rok, to sa predsa da, nie? Ak mate priatelov v UK, ktori vam pomozu, chodte. V dnesnej dobe sa praca v zahranici velmi tazko zhana, problemy su aj s ubytovanim, o to to vy mozete mat lahsie. A rok je dlha doba, vela sa moze zmenit... 😉

cenculinka
3. sep 2012

@starsirius ja som studovala nieco, co ma vobec nebavilo ☹ velmi zle som to v druhom rocniku znasala. tak som si podala prihlasku na inu skolu a vzali ma. tak som vlastne z jednej odisla a do druhej nastupila. stratila som sice dva roky, ale je to lepsie ako stratit 5 rokov, ak ucit nechces, resp. ta to uz dnes nebavi, lebo ta to ani bavit zrejme nezacne. ale co sa tyka odchodu do zahranicia, ak raz s priatelom odides, prerusis skolu a zacnes zarabat, uz sa do skoly ako studentka bez penazi (resp. bez prijmu) nevratis. a studovat externe, to nech robia ti, ktori tu skolu maju len kvoli pozicii v praci a nie kvoli tomu, ze chcu byt v danej oblasti dobri (nechcem nikoho urazit, je to moj nazor). ved kto z nas by sa nechal operovat lekarom, keby vedel ze vystudoval popri praci a 3 detoch?vyber si skolu, co ta bude bavit a pusti sa do studia alebo sa na to definitivne vykasli a zacni si hladat zaujimavu pracu. je vela skvelych oblasti, kde VS nepotrebujes, ide len o to, ci vies, co by ta bavilo 🙂

starsirius
autor
3. sep 2012

@janano to môžem,ale len na rok. a kvôli jednému roku priateľ robotu nechce nechať ☹

starsirius
autor
3. sep 2012

@cenculinka tak ja by som preto potrebovala aj poradiť, čo všetko sa dá v cudzine robiť. viem len o kuchyni,čašníčkach,opatrovateľkách. nič iné. prípadne niekde v sklade

janano
3. sep 2012

@starsirius no ak nemas nejaku kvalifikaciu, tak asi nic lepsie v zahranici robit nebudes 😕 plus musis aj dobre ovladat anglictinu

starsirius
autor
3. sep 2012

anglictinu ovladam perfektne v tom problem nie je...len neviem ci by nebolo lepsie byt tu ucitelkou,ako tam zacat casnickou alebo chyznou a vlastne ani neviem,co potom...

ywulla
3. sep 2012

Zo skúsenosti by som ti poradila, aby si si spravila aspoň to Bc-čko, keď už máš rok za sebou. Ono sa ti to šuchne, ani nebudeš vedieť ako. Potom choďte do sveta na skusy 🙂 Bude aj vlk sýty aj ovca celá - vaši spokojní, že si školu celkom nenechala a ty tu nebudeš musieť "obsmŕdať" toľký čas 🙂 2. stupeň si budeš môcť dokončiť kedykoľvek. Určite by si si neskôr vyčítala, že si si ten 1. stupeň nedokončila.. (ako aj ja ☹ )

dejka77
3. sep 2012

@starsirius Ak ovladas jazyk perfektne tak mas rozhodne lepsie moznosti ako robit casnicku, chyznu (toto by som nerobila, malo penazi a namakas sa ako kon). V podstate tu si dava kazdy do zivotopisu aj to co nerobil a vacsinou si to ani nezistuju. Mohla by si pokojne robit v obchode s oblecenim, alebo v nejakych obchodoch za kasou. Supervisor-om sa tu stane pomaly kazdy a velmi lahko. Kamoska napr. chcela byt rovno manazerkou v predajni s pecivom. Bola uz v uk nejaky cas, ale taku pracu pokial viem predtym nerobila. Povedali jej, ze musi zacat prv za kasou 2 mesiace, az potom moze postupit. Manazerkou sa nakoniec aj stala a bola tak dobra, ze jej ponukli miesto area manager. Vtedy mas na starosti niekolko predajni a chodis, kontrolujes a samozrejme je to lepsie platene. Z toho ale nebolo nic, lebo ostala tehotna 🙂 . Takze ak si ambiciozna a vies urobit dobry dojem, da sa to. S dobrou anglictinou by bola skoda robit chyznu.

albireo
3. sep 2012

@starsirius najprv k skole:aka bola tvoja motivacia studovat obor,ktory studujes?ak ta to nebavi a chces studovat na VS,skus sa zamysliet,co ine by ta eventualne bavilo.Ako tu uz odznelo,je skoda zahodit rok studia.Ak nevies poriadne,co presne by si v zivote chcela robit a zaroven si chces zarobit, prerus na rok studium a chod robit do zahranicia hoc nekvalifikovanu pracu. o rok uvidis,co dalej. z vlastnej skusenosti by som ti casom odporucala si nejake vzdelanie dokoncit, je obrovsky rozdiel v uplatneni- aspon v zahranici,ked mas patricnu kvalifikaciu.

lenka_b
4. sep 2012

@starsirius Ahoj, ja som na Slovensku tiez studovala VS. Studovala som Anglictinu a Etiku - vobec to nebolo zazivne a po prvom semestri som odisla. Ale ja som odchadzala s tym, ze som chcela studovat v zahranici. Tu som najprv robila predavacku, potom som si nasla pracu v kancelarii a oni mi platili za VS. Uz to mam za sebou, som plne kvalifiovana, pracu mam super a zije sa mi fajn. Na rok sa skola prerusit da, ale neviem, ci je to pre teba dost si nieco poriadne privyrobit. Kedze naklady budete mat na cetu tam, zaciatok tiez nieco stoji a potom ubytovanie a tak.. Ja by som na rok neodchadzala, pokial na SK mate dobre zazemie. Neviem, ci sa ti to oplati financne. Ale ak by si mala pracu uz od zaciatku, tak som si ista, ze by to bolo jednoduhsie.. V kazdom pripade sa rozhodnut musis ty a tvoj priatel 🙂 Vela stastia.

trish31
4. sep 2012

@starsirius v prvom rade si uvedom,ze kdekolvek v zahranici ta necakaju s otvorenou narucou.Vzdy ked tam prides budes robit pomocne prace,aj keby si mala 5 vysokych skol.Lebo si cudzinka.Na high level pracu tam maju svojich,nepotrebuju nejaku Slovenku.

Uzrejmi si v hlave,CO CHCES.Lebo zazijes tazke casy,aby ti ta skola potom nechybala.

Zrataj si kolko mas penazi tu,kolko dostanes tam,co usetris a podobne.

Uvedom si,ze budes daleko daleko od domova,si na to dostatocne silna?

Ak ano,a laka ta to,chod do sveta(ja sa uz chystam🙂

Ale uzrejmi si za cim do sveta ides,co tam hladas,aky mas ciel.

norwayka
4. sep 2012

Takze 11 rokov dozadu, manzel- Nor a Bc. zo Slovenska, prijata na MGr. v Norsku. Napriek tomu som zacala ako upratovacka, neskor casnicka a bola som stastna, ze mam robotu. Netreba byt moc cocky 🙂 Potom som skoncila Mgr. v Norsku, dalej rok anglictiny a dalsiu nadstavbu anglictiny, neskor nieco ekonomicke a rozne kurzy. Cely cas som popri tom robila casnicku. Neskor som robila na trajekte Norsko-Dansko (sezonna- letna praca). Potom som sa konecne dostala do ropneho priemyslu ale len ako technicka asistentka. Za to, ze mam tolko vysokej skoly tu nikto na zadok nepadol. Ale potom to uz slo, isla som za svojim a vedela som sa predat. Neskor documentation supervisor, a teraz technical sales support administrator. tituly moc nehovoria, ale plat ano 🙂 To, kde som dnes mi trvalo 11 rokov a to zase opakujem, mam manzela Nora, vysokej skoly viac nez dost, jazyk- absolutne nie je problem, atd, atd... Na vsetko treba cas a na vsetko treba mat trosku plan. Uz od zaciatku treba vediet, chcem ist len na rok, viem, si predstavit zit v zahranici, chcem aby moje deti raz tu vyrastali a podla toho sa clovek potom musi aj zariadit. Ja osobne som nesla za muzom, az kym som si nespravila Bc a nemala uz dohodu s vysokou skolou v Norsku, ze ma prijmu...

PS: Jedine zamestnania, co ja poznam, co nemaju taky problem je lekari, zubari 8i ked rozne atestacie a jazyk a podobne) a potom inzinieri.

starsirius
autor
11. sep 2012

neodradilo va szahranicie tym,ze tu mate isty komfort? myslim tym,ze po case si mozme vziat nejaku pozicku a postavit pekny domcek a splacat ho az do 50tky :D lebo kamarati,co su napr. v anglicku,tak nemaju velmi na ruzaich ustlane. typicky anglicky podnajom so skaredymi tapetami a kobercami a starym nabytkom...a kolko sa tak priemerne zaraba v anglicku?na eura, mesacne, napr. casnik,chyzna alebo nejaka vypomoc, recepcna

elizabeth453
26. apr 2014

ahoj, nebudem teda vytvrat novu temu, napsiem sem, dufam, ze sa najde par nazorov, lebo neviem co robit ....takze,,,mam moznost ist aj s namzelom a dcerou predskolckou do irska,/mam tam znamych a s robotou by problem nebol/ ,,manzel vsak nechce. mne skoncila predlzena materska, takzeja budem bez prijmu,,,,a tu na svk za 200e robit nechcem. manzel je zivnostnik ,,,,mame na SVK dom,...no ale on povedal, ze ja mozem ist, ale on zostava doma, lebo jemu sa jeho praca paci,,,zili sme uz v anglicku 5rokov, tam sa narodila aj mala. ale vratili sme sa , lebo som ja chcela. co by ste robili na mojom mieste? odisli by ste bez manzela s dcerou. 😢 my tvrdi, ze budeme mat viac vydavkou, kedze aj naklady na tento dom budeme musiet platit+teda zit v dubline a spacat najom atd. ale tam urcite obaja zarobime viac....diky za kazdy nazor

espanola89
15. jún 2015

Cestujete, študujete alebo pracujete v zahraničí? Tak určite poznáte tú situáciu, keď sa vrátite domov a vidíte svoj účet za telefón. Už žiaden roaming v Európe! Zrušme nezmyselné poplatky za telefónne služby v zahraničí od decembra 2015. Podporte našu petíciu proti roamingu v Európe a zdieľajte: http://www.change.org/zero-roaming #zeroroaming. Nenechajme telefónne spoločnosti, aby rozhodovali za nás. Sledujte nás na twitteri: @zeroroaming2015 a na facebooku: Zero Roaming 🙂

jersey333
15. jún 2015

akoze sorry ale co mozu zeny bez VS robit v zahranici? ...ja som sa na vs tiez vykaslala a vobec nerobim podradne prace som delegatkou pre tunajsiu CK v ramci sezony a inak pracujem ako sekretarka v uctovnej kancelarii..v zahranici som uz vyse 5r a nemysli si ze VS a titulom ti budu v zahranici nohy bozkavat...v zahranici sa "nase' tituly vobec neakceptuju ..co chces robit v anglicku ked sa tak opieras o tu vysku a o to ucitelstvo hadam nie vyucovat v anglickych skolach anglinu 😀 pride mi to trochu smiesne lebo vela mladych si mysli ze zit v zharanici je med lyzat..na kamaratov sa nespoliehaj/ ja som sem dotiahla par kamosiek a len som na nich doplacala.....

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz