Pedagogický asistent - skúsenosti

dianalysayova
10. máj 2021

Zdravím viete mi poradiť tomto smere, budem Vám veľmi povďačna. Mám ukončenú filozofickú fakultu odbor Manažment kultúry a turizmu plus štátnu skúšku z nemeckého jazyka a chcela by som vykonávať prácu pedagogického asistenta. Na vysokej škole, kde som sa informovala mi bolo povedané, že nie možné podľa novej vyhlášky z roku 2020 si spraviť pedagogické minimum a vykonávať prácu asistenta, len učít štátnicove predmety na strednej škole hotelovej. Je možné ešte si dorobiť externé pomaturitne štúdium dvojročné vtedy by som mohla robiť učiteľku v MŠ, vychovávateľka a tiež asistentku na ZŠ. Len problém je v tom ,že v mojom okolí sa hlási cca 150 a berú 35 a skúšky sú talentové a ja nemám hudobný sluch. A na výkon práce pedagogického asistenta, ktorý bude asistovať na slovenčine,matematike atď toto vôbec nie je potrebné aby človek krásne spieval a kreslil ako Picasso. Ja v škôlke učit nechcem. Nemáte niekto s týmto skúsenosť?

majka1231990
10. máj 2021

Nemám sice VŠ,ale tiež mám podanú prihlášku na pomaturitné štúdium do LV. Netušim ako dopadnú talentovky,ale tiež by som chcela robiť pedagogickú asistentku-ak sa zadarí.

dianalysayova
autor
10. máj 2021
dianalysayova
autor
10. máj 2021

@dianalysayova ahoj Majka si zlatá ,že si sa ozvala ,tak sa tam stretneme, kľudne napíš súkromnú správu, budem sa tešiť a pokecame. Dobru 😉

panelacikova
11. máj 2021

ešte som nepočula, žeby pri štúdiu ped.minima boli potrebné talentové skúšky, fakt nie... to je nejaká novinka?
@dianalysayova lebo v minulosti (cháp do 10 rokov dozadu) si ho robilo veľa ľudí z môjho okolia, ale nikto nespomínal nič také... boli to hudobné antitalenty...

alexandra197
11. máj 2021

@dianalysayova ja som si robila pedagogické min. 4roky spat na UCM v TT. Žiadne talentové skúšky nebolo treba. Mala som vyštudovaný Slovenský jazyk a literatúru na FF UK v BA.

sendy1977
11. máj 2021

@panelacikova ale ona si nechce dorobiť ped. minimum ale pomaturitné štúdium učiteľstvo pre MŠ vtedy sa robia talentovky

panelacikova
11. máj 2021

@sendy1977 jáj, zle som prečítala, áno. i tak mi nejde do hlavy, prečo si nemôže urobiť pedagogické minimum...? fakt nie?

alexandra197
11. máj 2021

@panelacikova tiež by som išla radšej do toho. Tiez 2roky a píše, že nechce byť v MŠ, na asistenta by to stačilo.

benit
11. máj 2021

@panelacikova lebo na pracu pedagogickeho asistenta nestaci minimum. To je pre vysokoskolakov neucitelskeho smeru, ktori chcu ist ucit. To uz evidentne pani ma a nepomoze jej to. Ak chce robit asistenta musi mat prislusne vzdelanie. Mozno by som si to este overila na ministerstve, volakedy to robila p.belesova.

panelacikova
11. máj 2021

@benit ja neviem ako je to po novom, kedysi stačila VŠ a ped.minimum. a ešte dávnejšie dokonca stačila len SŠ bez akýchkoľvek iných podmienok, ale to fakt už dávno....

susedka
11. máj 2021

@dianalysayova ja aktualne studujem Doplnujuce pedagogicke studium. Ak to chceš studovat musis mat ukoncenY 2 stupeň VŠ. Prvy rok je základný modul a druhy rok si vyberás bud ucitel( ale to budes len ucitel napr. Manazmentu co si vystudovala) potom tam je možnosť vychovavatel alebo asisten.... co je novinkou je to ze este pred rokom to fungovalo tak, ze prvy rok mas len skusky a v druhom rocniku mam zaverecnu pracu a statnice, teraz to je tak ze po prvom roku je zaverecna praca a štátnice a to iste je po druhom roku. Cize mas 2 roky studia a 2 x statnice.....

vulka
11. máj 2021

@dianalysayova Nikde nieje povedané, že budeš asistovať na slovenčine a matike. Kľudne to budú aj iné predmety. Ak budeš na strednej škole, tak to bude programovanie, ekonomika, technické kreslenie, fyzika a pod. U nás musia asistenti makať na všetkých predmetoch a teda je to drina. Myslela si na to?

kacena4
11. máj 2021

https://www.minedu.sk/data/att/11187.pdf tu mas presne aku musis mat skolu na asistenta

dianalysayova
autor
19. máj 2021

@vulka len na základnej škole by som chcela

dianalysayova
autor
19. máj 2021

@susedka niekoľkrat som volala prodekanka na VŠ či sa to dá spraviť u nich a či môžem vykonávať prácu asistenta bohužiaľ po novom nie, vyšla nová vyhláška. Určite by som to radšej absolvovali tam bez skúšok nakoľko mám ukončený titul magister, lebo kotul vzad a stojku a nevyužijem určité,nech mi žiadna učiteľka nehovorí že to ovláda a spieva tiež ako Marika Gombitova lebo tomu neuverim

dianalysayova
autor
19. máj 2021

@panelacikova bohužiaľ to nie je možné na VŠ, vyšla nová vyhláška v roku 2020

didi2102
19. máj 2021

@dianalysayova nevie ako po novom no v našej škole sú dve asistentky a ani jedna nemá pedagogické vzdelanie

romanka125
19. máj 2021

Aj ja som si podala do LV na pomaturitne štúdium ,som zvedavá na talentovky

sendy1977
19. máj 2021

@didi2102 tiež viem, že stačí klasická maturita

dianalysayova
autor
19. máj 2021

@didi2102 to vážne?

didi2102
19. máj 2021

@dianalysayova no to vážne , nechápem a prvýkrát počujem že musi mať pedagogický asistent pedagogické vzdelanie ale ako som písala možno po novom je to tak

kacena4
19. máj 2021

staci ak maturita ale v pedagogickom odbore, inak si musi dorobit dodatocnep

dianalysayova
autor
19. máj 2021

@susedka A môžem sa spýtať na ktorej škole je to možné? Áno mám titul magister. Ďakujem

dianalysayova
autor
19. máj 2021

@alexandra197 no pred 4 rokmi to bolo možné ešte, teda aj teraz sa dá spraviť pedagogické minimum ale nie je možné potom vykonávať prácu asistenta nebudem kvalifikovaná, iba môžem učiť statnicove predmety

kataleya
19. máj 2021

@dianalysayova na základnej škole robia asistentov aj ľudia z úradu práce. Vôbec nemusia mať pedagogické vzdelanie. Môžem dať viac info cez SS. Radšej vezmu pracovať človeka bez vysokej školy ako s vysokou školou kvôli platu.

sendy1977
19. máj 2021

@kataleya môžem poprosiť aj ja viac info do SS. Ja som sa pýtala na prácu asistenta učiteľa na UP a úradnícka mi tvrdila, že cez UP sa také niečo nerobí

susedka
22. máj 2021

@dianalysayova ja študujem: doplňujúce pedagogicke studium zakladny modul cize 1 rok na Katolickej univerzite, Pedagogicka fakulta

vavaska
22. máj 2021

Na vykonávanie profesie pg. asistenta je nevyhnutné mať pedagogické vzdelanie, ak to robia niekde inak nie je to vporiadku a ani v súlade zo zákonom. Je však možné nastúpiť do tohto zamestnania aj bez pedagogiky, ale do 2 rokov musí začať niekde študovať...
Som prekvapená z toho, čo píše autorka, lebo ja sama mám ukončené VŠ 2. stupňa a k tomu DPŠ pre pg. asistentov - na UMB v BB, skúste sa informovať tam...

vavaska
22. máj 2021

Na FB je skupina Asistenti učiteľov, skúste si pýtať radu aj tam...okrem toho Metodicko-pedagogické centrá začali opäť so školeniami pre asistentov učiteľa...
Čo ja viem, tak na vykonávanie práce pg. asistenta nemuselo byť DPŠ priamo pre asistentov, ale akékoľvek, teda aj učiteľské, alebo pre majstrov odborného výcviku...veď aj "klasickí"učitelia môžu robiť asistentov alebo tiež SŠ s nejakou pedagogikou...ale podstatné je, aby tam nejaká pedagogika bola...

dianalysayova
autor
23. máj 2021

@vavaska áno bolo to možné študovať aj na VS pred rokom 2020 ,aj ja som bola prekvapená že už sa to zmenilo