Plat asistenta učiteľa

denisse1311
11. aug 2020

Dobrý deň,

je tu prosím niekto, kto by mi vedel presne napísať aká výška platu je momentálne pre asistenta učiteľa?

Od septembra nastupujem ako asistentka učiteľa, mám stredoškolské vzdelanie ukončené, a momentálne budem v maturitnom ročníku odbor Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo.

Riaditeľka mi povedala, že budem zaradená do 4. platovej triedy, kedže nemám ešte prax, aby som si našla na internete. Nehovorila ani o hodinovej mzde, lebo sama nevedela ako je to presne podľa tabuliek.

Prosím je tu niekto, kto by ma reálne uviedol do obrazu? kto túto prácu vykonáva a vie mi poradiť ako sa pohybuje reálna mzda asistenta učiteľa?

Koľko mi to vychádza aspoň v hrubom podľa tabuliek bez praxe v 4.platovej triede?

Či je tam len nejaký smiešny príspevok čo dostavajú asistenti? Alebo normálna mzda?

Ďakujem krásne. D 🙂

sorciera24
11. aug 2020

https://www.minedu.sk/data/att/16799.pdf tu más tabulku, hned tá prvá: pracovná trieda jeden, mzda je v hrubom

denisse1311
autor
11. aug 2020

@sorciera24 ďakujem veľmi pekne, to znamená v hrubom 738,50 eur? ak som správne pochopila?

sorciera24
11. aug 2020

@denisse1311 ano, presne tak

denisse1311
autor
11. aug 2020

@sorciera24 ďakujem veľmi pekne 🙂 🙂 🙂

sara07
11. aug 2020

@denisse1311 no tak až tak smiešna suma nie je čo,

denisse1311
autor
11. aug 2020

@sara07 hej presne tak, lebo stale len počúvam že asistenti su smiešne platení a veľa ludi sa mi dokonca smeje, že či to chcem robiť za nejakych 200 e mesačne? takže som veľmi vďačná za každu radu, ktorú tu môžem dostať 🙂

mogaa
11. aug 2020

@denisse1311 nuž čistá mzda cca 580eur ale budeš pracovať s deťmi ktoré majú diagnózu - to znamená začne tam po tebe vrieskať, hádzať veci a podobne.....to nie sú len deti s ADHD alebo dyskami ale aj deti s asbergerom alebo autistické deti ktoré sa dajú integrovať.....

denisse1311
autor
11. aug 2020

@mogaa ty máš skúsenosti s prácou asistenta? Som vďačná za každú reakciu a odpoved kto mi pomoze dá aspoň trosku vcítiť do prace asistenta učiteľa

szdan
11. aug 2020

U nás beru asistentov len ako dovrovol. činnosť cez úrad práce na 4 hodiny denne a vtedy aj dostávaš nejakych smiešnych cca 200 eur

denisse1311
autor
11. aug 2020

@szdan hej, ale dobrovoľná činnosť je niečo iné ako prác.zmluva však?

mogaa
11. aug 2020

@denisse1311 nie nemám, pracujem v inej oblasti, len známy mi hovoril že jeho dcéra pracovala ako asistent a teda nič moc, záleží aké dieťa dostaneš na starosti, zvyčajne viac detí v triede ktorým sa musíš asistovať.....môže byť asistencia len na 1 konkrétne dieťa ale vo väčšine prípadov beháš po celej škole kde ťa pridelia....čiže 1hodinu môžeš byť u tretiakov a pomáhať s matematikou 3deťom v triede a ďaľšiu hodinu si u siedmaka ktorý má poruchu autistického spektra....

szdan
11. aug 2020

@denisse1311 samozrejme. Je to pre ľudí evidovaných na úrade práce na 6 mesiacov myslim. Ale očakáva sa od nich to isté 😊

denisse1311
autor
11. aug 2020

@mogaa viem že to nie je bohvieaký práca ale ja dom za nu veľmi vďačná, nakoľko nemá dokončené úplne pedagogické vzdelanie, mám maturitu no v inom odbore a teda som bez praxe ako nekvalifikovaná. Beriem to ako pozitívum, ako prácu počas ktorej mozem dokončiť tento školský rok štúdium a budem kvalifikovaná ako učiteľka v Mš a vychovávateľka. Získam prax a mozem sa posunúť ďalej v školstve.

sorciera24
11. aug 2020

@denisse1311 ja som ucitelka a mam viacerych asistentov, je to praca asi nie vhodna pre kazdeho, lebo naozaj ten ucitel pri takychto detoch potebuje pomoc....nie, že asistent si odsedi pri ziakovi a ma zarobene a ide domov (bohuzial niektorí kt. som zazila si to takto predstavovali a mala som s nimi viac roboty než s tými detmi), mám aj skvelých asistentov, kt. naozaj pomáhajú mne i dieťaťu......o tom aj táto práca má byť - očakávaj úzku spoluprácu s danými učitelmi, a mala by si im byť nápomocná pri vyučovaní, ked potrebujú niečo nachystat, upraviť napr. nejaký text pre žiakov a hlavne priamo na hodine vedieť "vycítiť", že ked sa nieco robí, pomôcť tomu žiakovi, aby to v rámci svojich možností zvládal (kludne ho aj zobrať von z triedy a napr. písať s ním písomku, cvicenie, diktát samostatne, aby nebol rušený triedou), velmi záleží o akého žiaka sa jedná, s akou poruchou a vyžaduje si to individuálny prístup....sú žiaci, pri kt. je to jednoduché, pochopia rýchlo,...ale sú žiaci, kt. su nesustredení, majú rôzne poruchy a treba sa nučiť trpezlivosti a pracovať s nimi.....

szdan
11. aug 2020

@denisse1311
Ja mam Bc. MAJSTER ODBORNÉHO VÝCVIKU.
A po ukončení rodičaku za pár mesiacov by som to tiež rada vyskusala i keď len za tie 2 stovky.
Celý život som robila po úradoch a to už nechcem.
Celkom ma láka aspoň takýmto spôsobom prinuchnut k mojej kedysi vysnívanej pedagogike 😊

denisse1311
autor
11. aug 2020

@sorciera24 krásne napísané a vysvetlené 😊 Ďakujem ☺️

mogaa
11. aug 2020

@denisse1311 od teba ako asistentku na prac.zmluvu sa bude očakávať spolupráca s učiteľom, dieťaťom a aj školským psychologom príp.špeciálnou pedagogičkou - ak škola nejakú má......keďže si na prac.zmluvu budeš dostávať "ťažšie"prípady keďže už ako asistentka musíš mať požadované vzdelanie a určité vedomosti...niekoho kto je na škole cez UP ako asistent(cez projekt alebo absolvetská prax) nemôžu posadiť k dieťaťu ktoré má poruchu autisticého spektra, pretože s ním nebude vedieť pracovať, nemá na to ani najzákladnešie vedomosti), takže ho môžu dať k deťom ktoré majú bežné dys-ky na 1stupni alebo ADHD na prvom stupni....teba už budú ale ako zamestnanca dávať k ťažším "prípadom", kludne môžeš dostať puberťáka ktorý ti začne z ničoho nič nadávať a ty nebudeš môcť absolútne nič - lebo má na to papier a je integrovaný....školská dochádzka je povinná a porušili sa špeciálne školy takže väčšina detí musí byť "integrovaná", takže môžeš dostať aj dieťa/deti s poruchami chovania ktoré by patrilo skôr do osobitnej alebo špeciálnej školy...naozaj záleží aké deti sú na škole a k akým ťa "pridelia"

mpg
11. aug 2020

@mogaa Je to tak, že záleží na tom, aké deti bude mať pridelené, lebo sú rôzné poruchy a treba si vedieť s tým poradiť. Niekde sa začať musí, ale to nebude ani pre tie deti pomoc asistent bez skúsenosti a aj ona môže mať problémy (kvoli chýbajúcim skúsenostiam).

mogaa
11. aug 2020

@mpg ono najväčší problém je, že sa porušili špeciálne školy a je snaha o čo najširšiu integráciu.....s bežnými dys-kami si človek ako-tak časom poradí, naučí sa pracovať s takými deťmi a aj im vysvetliť učivo tak aby to pochopili, ale už keď sa integrujú deti s poruchami správania, tam bežný človek ani pedagóg nemá potrebné vedomosti ako s takými deťmi pracovať....tam treba špeciálneho pedagóga, ktorého veľa škôl ani nemá...aj s dyskami nie každý učiteľ vie pracovať, neterka mala na prvom stupni dyslexiu,dysgrafiu aj dyskalkúliu väčšinu učiva čo vedela sa naučila v špeciálno pedagogicko-psychologickom centre ktoré vtedy robilo kurzy pre takéto deti....učiteľka ju mala za sprostú a posadila ju do poslednej lavice, miesto aby ju mala na očiach a vysvetlila jej učivo správnym spôsobom aby to pochopila. Teraz študuje na VŠ ale ten prvý stupeň bol katastrofa....vtedy sa integrácia ešte veľmi neuplatňovala a učiteľka miesto aby dieťaťu pomohla ho mala za sprosté.....naozaj tie základné veci sa naučila v tom centre kde boli vždy len 3-4deti a špeciálna pedagogička sa im venovala....v prvom ročníku jej sestra denne vysvetlovala rozdiel medzi "b" a "d", tá špeciálna pedagogička jej to raz vysvetlila a malá to už vedela...

sara07
11. aug 2020

@mogaa ano , ano
ale pokial si ona zoberie knihy, su rodičia čo vedia čo platí čo neplatí tak z toho čo píšeš sa stane len občas
ak dieta má amok,,to znamená že má pretlak v sebe a kedže to vie takto ventilovat je to , potom je na tebe ako poznáš to dieta a vedia sa rychlo uklunit niektore stačí len aby sa mohli skryt do kuta alebo niekde zaliezt kludne aj s tebou alebo častejšie tebe len na dohlad a oni sa prepn do normálu
tiet deti maju narušenu komunikačnu schopnost a problém je v komunikácii a pochopení druhej strany , ty ako asistent, rodič , učitel máš najst cestu a ukazat dvere ano toto bude pre nás dobré zvládneme to
velakrát vidím totálne neprofesionálne spravanie uč, asistentiek lebo oni toho maju dost a vela a blabla ,,, lenže ak im tam dieta vypení tak je to len a len ich chyba nie chyba dietata to má problém a na okolitom svete je aby sa mu pomohlo preto tam ten asistent je nie na sušenie šuniek a pozeranie sa do okna, veget
všetko je to o tom čo si naštuduje o danej problematike, diagnoze, ako sa pripraví ako sa chce pripravit , je teraz vela knih čo vedia pomôct
a potom to budu mat komplet všetci lahšie

najlepšie a najlahšie a vrcholne neprofesionálne je zahlasit no autista zase nerváči
a bud je teda integrované s nejakou dg a škola ma viac prachov

sara07
11. aug 2020

@denisse1311 to je uplne niečo iné

sara07
11. aug 2020

@mogaa no a ked vie odhadnut že niečo sa deje , že dieta začne obhryzat pero, alebo vždy maju niečo tu istu činnost pri ktorej treba spozorniet
aha spytam sa všekto ok, treba pomôct, ideme von ,atd
vždy to dieta vyšle najskôr nejaku nazvyme to morseovku ktorá sa dá naučit ked sa chce a nadavanie, vrieskanie nemusi vôbec byt, oni to najskôr dusia , a ked sa prehliada morsevka tak až potom buchnu
ale to je najlajšie ano spratek, aspik ,autiska atd
vidíš a dala by si neterku do špec, školy nie ani náhodou predpokladám , prečo lebo tam nepatrí tak aj tieto deti tam nepatria pokial maju normo intelkekt atd ani ho nesmu zobrat do špec školy, a špecialne školy nie su porušené

sara07
11. aug 2020

z
@denisse1311 su tu skupiny deti s adhd, poruchy učenia , daj sa do skupin ak budeš potrebovat pomôct vždy sa nájde a teraz je fakt vela informácii
zvyknu aj rodičia napisat niečo o dietatu čo by ti mohlo pomôct, každé ma plán
a pokial ta máš napr atyp pas a má v papieroch že nemá pisat bleskovky tak ich nemá preto lebo nezvlada tlak nie preto lebo nevie, takže potom je to na tebe skusime nebude to na známku alebo si to dáme pomaličky len my dvaja, alebo bez známky alebo skusime dnes napisat jednu len ulohu atd
ale nie šlahneme bleskovku a potom no nerváči,zase vyvadza atd
každé jedno buchnutie má svoje pozadie, to isté to nie je že z čista jasna niekoho buchne, on si len spomenul že by mu to mal vratit, a on to urobí je mu jedno či ho vidi alebo nevidí , a ako sa k tomu dietatu sprava okolie tak sa ono sprava naspät ako zrkadlo, čiže ten z čista jasna buchnat bol vrateny buchnát ktory dostal ale nik to nevidel a žial su asistentky ktoré sa tvaria že to nevidia

mogaa
11. aug 2020

@sara07 ja ale nedávam nikomu za vinu že tie deti sú integrované, problém je skôr ten že dostanú asistentku bez potrebného vzdelania či povedzme zaškolenia ako s daným dieťaťom pracovať....ano špeciálne školy sa všetky neporušili, len sa zredukovali ich počty....ono je obrovský rozdiel ak dieťa učí špeciálny pedagóg , či učiteľ ktorý už má prax ako pracovať s takýmto dieťaťom alebo asistent ktorý na to nemá ani potrebné vzdelanie a musí sa držať len toho čo je na papieri od špeciálneho psychológa....ja vidím skôr problém v tom ak škola nemá špeciálneho psychológa ani śpeciálneho pedagoga a dieťaťu sa pridelí síce asistent ale tomu nemá kto vysvetliť ako s daným dieťaťom pracovať....lebo asistent nie je ani pedagóg qby vedel vysvetliť učivo správnym spôsobom aby to dieťa pochopilo a ani psychológ aby vedel ako s dieťaťom pracovať,,,,,u kamarátky na škole mali školskú psychologičku, takže deti s poruchami písali veľké písomky u nej, počas hodín "výchov"tiež chodili k nej a pracovala s nimi.....ale ak škola nemá psychológa ani špeciálneho pedagóga - ostáva to na asistentovi a učiteľovi a tí už nemusia vedieť ako s takými deťmi pracovať, hlavne ak s takými deťmi predtým nepracovali......

kacena4
11. aug 2020

@mogaa k ruseniu specialnych skol: nie nezavadzaj nie je to tym ze niektore "ine" deti su v beznych skolach a nie v specialnych skolach lebo sa porusili ci zredukovali... ale je to tym, ze sa zmenil skolsky zakon, ktory hovori ze dieta s IQ v hranicnom pasme ma navstevovat klasicku ZS nie specialnu t.j nespada do mentalneho postihnutia, to je ten velky rozdiel a tak tieto deti chodia do beznych skol a ucia ich bezny ucitelia (ktory nie su specialne vyskoleny), casto su to deti s roznymi poruchami, ktore predtym boli selektovane v specialnych skolach pre mentalne postihnute deti... pretoze nezabudnime specialne skoly su tiez rozne nie len pre mentalne postihnute deti ale aj pre nevidiacich, nepocujucich, autistov ale aj napr. pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou, ci telesne postihnutych ale to je ina tema

mogaa
12. aug 2020

@kacena4 ale ja som nikde netvrdila že všetky deti zo špeciálnych škôl sú integrované a chodia do klasických ZŠ.....len naozaj si mysím že dieťa ktoré má poruchu autistického spektra by malo dostať na výber (teda rodič) a nie byť zaradené len na základe IQ.....tam nejde o to že tie deti sú hlúpe, to si ani nemyslím, tam ide o to že učiteľ s ním vie lepšie pracovať a aj dostať z neho viac ako na bežnej škole asistent....a nech mi nikto nehovorí že asistenti neovplyvňujú výučbu...možno mám len skreslené predstavy, lebo za mojich školských čias asistenti neboli...ale mňa osobne by rušilo keby pri vyučovaní boli ďaľšie podnety - teda že počas hodiny vysvetluje niečo učiteľ a do toho niečo sem tam povie aj asistent tomu pridelenému žiakovi...vlastne si ani neviem predstaviť tú výčbu lebo musia sedieť niekde vzadu alebo na boku a byť vyčlenený...ale možno mám len ako laik len zlú predstavu, lebo nikdy som výučbu s asistentom nevidela ani nezažila.....za mojich čias sa nejaké dys-ky neriešili, u ďaľšej generácie to bolo na učiteľovi a dieťa prípadne chodilo do toho psychoogicko-pedagogického centra kde bol špeciálny pedagog, teraz je to na asistentoch....pozerám sa na to len ako laik ale napr.ako môže asistent vysvetliť matematiku v 7-8ročníku dieťaťu ktoré má dyskalkúliu - veď to nie je ani učiteľ ani špeciálny pedagóg aby vedel ako to vysvetliť, aby to to dieťa s dyskalkúliou pochopilo...

larati
28. dec 2020

Ahojte, ja by som sa rada spýtala kde sa dá spraviť si externe maturitu v pedagogickom.odbore.mam záujem o túto prácu, mám však len maturitu ( gymnázium) a nadstavbovu ( cest.ruch). Viete mi prosim poradiť školy s týmto zameraním? Ďakujem za odpovede ❤️

beky82
3. jan 2021

@larati turc. teplice napriklad

myshela
14. apr 2021

Viete mi prosím niekto napísať v ktorej triede teraz som? Od 2015som na MD rodicaku, vyčerpaný mesiac dovolenky, nástup na druhú MDŽ rodicak a ten mi končí teraz. Zmluva trvá. V roku 2018 som bola v 14skupine , trieda 10, stupeň 1. Zamestnaná som v škole od r 2009 ako špeciálny pedagog-vychovavatel. Mám Mgr spec pedagogiku.

jazminn
24. aug 2021

Mam ukončené Mgr. v odbore Socialna práca, nemám pedagogické minimum, a idem robiť asistentku učiteľa, ale len na polovičný úväzok, nie je niekto, aký tam bude plat asi...?