Plat snov

30. aug 2021

Ahojte, prosím Vás s akým vysokým platom v cistom ste spokojné? Ide o to, že som dostala p.ponuku s platom 1500 Eur v čistom, v Ba, mám vysokoškolské vzdelanie, 7 ročnú prax v odbore s vysokým pracovným nasadenim..neviem, som trochu sklamaná, čakala som viac. Mám 40 r. Ďakujem.

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alana1
31. aug 2021

@darkswan suhlasim s tym co pises, tu sa tvaria fakt vsetky na superzeny a ze 1500e v cistom je malo pritom by som dala ruku do ohna ze 80% prispievajucich nema ani polovicu z toho 🙂
...uz raz som sa zaplietla do diskusie s jednou babou a ta mi tvrdila ze zaraba 2500e v cistom a nerobi ani cely den a vobec ziadne nadcasy a uplne v pohode s prstom v nose jej take peniaze daju...nakoniec vysvitlo ze robi projektovy management a vymysla si projektove milniky pri vareni 😅 celkom som sa zasmiala na tom, kedze viem co projektove riadenie obnasa...

nafka0483
31. aug 2021

@alana1 Vymysla si milniky pri vareni? Tak toto musi byt naozaj velmi seriozny projektovy manazment :D :D
Nepochybujem o tom ze projektovym manazerom tolko platia, sama tuto pracu robim, ja mam ale mensie projekty, viem velmi dobre co to obnasa aj kolko zarobia kolegovia s velkymi projektami. A urcite nie tak, ze polovicny uvazok a s prstom v nose a bez stresu. Je to riadna zodpovednost.

natalala
31. aug 2021

Ak by som bola dlho bez prace, tak by som to vzala a pripadne si popri hladala nieco lepsie. Nepises o aku pracu ide, tak ani neviem posudit ci je to malo alebo nie. Ja mam 5 rokov po vyske (1,5 roka z toho materska) a zarabam o nieco viac, takze dufam ze v 40 budem niekde inde 🤷🏼‍♀️
Posudzujem ale z mojho pohladu vramci mojho vzdelania a pracovneho zamerania. Chapem, ze niekomu sa to moze zdat ako brutalne peniaze a niekomu zas malo. Urcite by som ale nesla platovo dole v porovnani s predoslou pracou a este aj povedat na pohovore kolko si predtym zarabala mi pride uplne odveci.

alexandra2468
31. aug 2021

Zalezi asi o aku poziciu ide.
Ja som mala taky plat ako cerstva absolventka (na SK a bez znamosti).
Takze po rocnych skusenostiach ako ty, by ma taky plat tiez sklamal.

Ale aby sme sa pochopili. Netvrdim, ze je to malo, xy ludi zaraba menej. Ale zalezi naozaj o aku pracu ide.

nafka0483
31. aug 2021

Inak... ludia sa to rozculuju, ze kolkym by to nestacilo a tvrdia, ze zarabaju viac a ze kolke by tu boli rady za taky plat. Ale netusite co robia tie zeny, co tolko zarabaju.
Vy by ste napr. viedli cele oddelenie ludi, plne zodpovedali za vysledky prace, za zakaznikov, brali si na triko pripadne skody u zakaznika, zmluvne pokuty a pod. a zarobili pri tom nejakych 1000-1500eur a boli by ste spokojne?
Keby sa na poziciu vyzadovala kvalifikacia, ze by ste sa niekolkokrat do roka museli zucastnovat roznych odbornych konferencii, vzdelavani, udrziavat si vzdy platne medzinarodne certifikacie, ist neustale "s dobou" co sa tyka novych metodologii, postupov, tak by ste tiez chceli aby to bolo patricne ocenene. Ze na vase miesto necaka dalsich 10 ludi v rade (ako na ine menej kvalifikovane prace), ze to nie je o tom cloveka zaucit za mesiac, dva, tak asi by ste tiez mali na trhu prace nejaku cenu.

Ja dakedy nemozem vystat to vyplakavanie, ze napr. neviem si najst pracu po rodicovskej - lebo nevyhovuje pracovna doba, lebo potrebujem polovicny uvazok, alebo rovno pracu z domu. Ok, moznosti je plno - co vies robit, aku mas kvalifikaciu, s cim mas skusenosti, co si vyucena, v com mas prax? No ta taaak v obchode, casnicka... jazyky neviem. nezhadzujem ani predavacku ani casnicku, nikoho. Ale ako sa potom mozes cudovat ze ti nukaju zarobit minimalkua ze praca je na smeny?

Vela z vas si neuvedomuje, ze tie, co takto zarabaju pre to nieco obetovali, bud na sebe makali v ramci skoly, alebo/a po skole, vypracovali sa. Nic im nespadlo na striebornom podnose, nic nedostali po znamosti. Len si to tvrdo vydreli - niektore obetovali volny cas a makali na jazykoch a inej kvalifikacii, niektore docasne obetovali rodinu, odsunuli jej zalozenie napr. a tahali nadcasy, isli sa v praci pretrhnut aby sa vypracovali.
Kto vela dokazal, tak vacsinou tomu aj vela obetoval, resp. venoval.

Jasne, ze je tazke stat sa z predavacky zamestnanec v korporate, ale preco nie? Sadni na zadok, uz sa jazyky - kombinacia anglictina a nemcina je stale velmi ziadana. A da sa to zadarmo - na internete je plno materialov, ci ucebnic, ci videi, ci filmov, ci online cviceni. Ano, nebude to hned, ale vypracovat sa nieco trva. Sleduj ake su trendy - ake zrucnosti, schopnosti teraz ficia, akymi kurzmi sa to viem naucit...

nafka0483
31. aug 2021

Ale zas aby to nebolo pochopene zle - isteze potrebujeme vsetky prace, aj tie malo kvalifikovane, aj tie nekvalifikovane a ano, mala by byt kazda praca ohodnotena tak, aby clovek vedel vyzit.

A tiez som toho nazoru, ze by stat mal dotovat a otvarat skolky a jasle, aby sa kazdemu dietatu uslo miesto a aby boli otvorene tak, ze je realne dieta po praci vyzdvihnut.

comika
31. aug 2021

@sivana09 Ja len kvoli tomu ze zena sa nikdy nevyrovna chlapovi. To mam z vlastnej skusenosti. Zial

comika
31. aug 2021

@bluka2 to ze v praci chlap za istu pracu ako zena, dostane viac. Rovnaka pozicia, vzdelanie… chlap ma viac a zena menej. Ja to tak zial mam 😢

nafka0483
31. aug 2021

@comika To kde pracujes? Ake odvetvie alebo pozicia?

natalala
31. aug 2021

@comika ja to zas mam opacne, mam kolegu na rovnakej pozicii kt ma o 7 rokov viac ako ja a viem ze zaraba menej 🤷🏼‍♀️ Ale ano vo vseobecnosti si asi zeny boja vypytat vyssi plat a nepomaha nam ani vypadok tych rokov co sme doma s detickami.

comika
31. aug 2021

@sivana09 zial v biznis svete je to tak, hoc sa hovori o rovnopravnosti a pod.. realita je ina. Nemyslela som podcenovat zenu, len Ja som to vzdala🤷🏻‍♀️ Preto to tak vyzenlo, Pre zenu…

comika
31. aug 2021

@nafka0483 firmu nebudem menovat, pozicia je manazerska. Takmer 20 r som zamestnana, a novo nastupeni maju vyssi plat ako ja. Mam kolegov. A dokonca ich zaucam

nafka0483
31. aug 2021

@comika To, ze ma novonastupeny clovek vyssi plat je normalne, to pochybujem, ze suvisi s tym, ze je to chlap a ty si zena.

Alebo chces povedat ze na vsetkych manazerskych poziciach je to tak, ze zeny maju nizsi plat ako muzi? Novonastupene zeny zarobia menej ako novonastupeni muzi? AK je to vzdy takto, tak ano, je to diskriminacne.

Ak nie, tak aj u nas to funguje tak, ze rovnaka pozicia nema rovnaky plat. Mam kolegu na pozicii ako som ja, ale prisiel s inymi skusenostami (nehovorim ze dlhsie, ine), nastupil o par rokov neskor a ma vyssi plat. Ale nehovorim ze ma viac preto ze je muz.

natalala
31. aug 2021

@comika toto je inac vec kt mi potvrdilo uz viacero ludi co robia na HR, ze novonastupeni ludia dostanu vyssi plat ako ludia co su vo firme roky. Proste tym zvysuju minimalne a spoliehaju sa na to, ze uz tam citia nejaku istotu atd a neodidu, zatial co novych ludi musia nejako nalakat. Mne bolo poradene pytat si co najviac na zaciatku, lebo so zvysovanim je to potom biedne 🤷🏼‍♀️

darkswan
31. aug 2021

@alana1 ano vela ludi sa pasuje za projektovych manazerov a myslim, ze vobec nemaju ponatia co to obnasa...je to narocna problematika, ja som si tiez robila certifikaciu a klobuk dole pred vsetkymi naozajstnymi projektovymi manazermi🙂

ivkazba
2. sep 2021

Píšeš, že "na pohovore som si nevypytala, povedala som im koľko zarábam momentálne a budem rada keď sa môžem kariérne a platovo posunúť vyššie". Neviem akú pozíciu ideš presne robiť. Ale priebojná mi moc neprídeš. Ja keby som išla na pohovor a opýtajú sa má na plat, tak narovinu poviem že 4000 brutto a pod to nejdem. Tebe sa ponuka zdá málo, ale nemala si gule vypýtať si koľko chceš. Ak chceš viac, mala si si pýtať a nie byť teraz sklamaná. Tí, čo zarábajú nadštandardne nečakajú v tichosti.

ivkazba
2. sep 2021

@nafka0483 s tým vyplakávaním si to napísala perfektne. Ja tak neznášam, keď mi niekto povie, že sa mám, že mám také šťastie že tak dobre zarobím. Wtf? Aké šťastie? Všetko som si to oddrela, roky makala ako mukel, vzdelávala sa, čítala, 2 vzťahy mi stroskotali na tom koľko času som venovala práci. Nemám žiadne šťastie. Len tvrdá práca a doslova obeta niekoľko rokov.

terezia323
2. sep 2021

@comika bohužiaľ je to pravda a funguje to tak skoro všade, môj manžel pracuje so svojou spolužiačkou z výšky. Majú viac menej rovnaké vzdelanie, vykonávajú rovnaku prácu, majú rovnaku prax. Jemu už 3 krát dvíhali plat a ona je stále na tom istom, ale vedia to krásne “zabaliť” prečo to tak je

ivkazba
2. sep 2021

@terezia323 našťastie všade to tak nefunguje, ja som roky mala vyšší plat ako kolegovia na rovnakej pozícii, ktorí mali dokonca viac praxe a mali VŠ (ja mám iba, maturitu). Ale mzda bola primeraná nie pohlaviu a rokom praxe, ale výkonu.

terezia323
2. sep 2021

@ivkazba našťastie. Je to hanba že v 21. storočí riešime takéto veci 🤦🏼‍♀️

nika1971
2. sep 2021

mam VS, 23 rocnu prax a plat tak polku z tvojho..

comika
2. sep 2021

@terezia323 presne som to tak myslela, ked som napisala, ze je to pre zenu Dobry plat. Niekedy jednoducho sa moze zena aj roztrhat, nedaju jej viac. Preto som sa ja prestala trhat a pracujem do vysky platu 🙈

kaktus87
2. sep 2021

@comika ja si už dávno vravím, že budem pracovať len do výšky svojho platu ale poradis, ako to mám realizovať? 🙂 Mám ďalšie úlohy, kvôli ktorym by som musela nadcasovat odmietnuť alebo ako?

nikussss
2. sep 2021

V 40 mat 7 rokov praxe, na pohovore si nezapytat presnu sumu... ale hlavne ze nespokojna. No moj ty boh... Tak pri tejto konstalacii by som rozhodne povazovala dany plat za uplne super a dakovala nebesiam. Ja na sebe makam, sama sa staram o male dieta, a nehnijem v jednej praci a nevyplakavam, makam na sebe, vdaka tomu mam dobry plat. (z mimobratislavskej perspektivy mam plat snov, v Bratislave som cca lepsi priemer, plus minus. Ale z jedneho platu zivit dieta a domacnost s hypotekou - dako sa v peniazoch nevalam...) Napriklad plat ako tu Ivka nemam ani zdaleka, ale zas by som pre to ani tolko neobetovala, a nezavidim jej, skor obdivujem. Kazdopadne mnohym na trhu prace by kus sebareflexie nezaskodilo. Mimochodom co mam kamosky/kolegyne (BA, VS, 35-40, korporacie), ktore maju kompletne rodinky, teda aj su dlhsie na materskej ako ja, a menej riesia stovku ci dve navyse, tak tie maju cca plat v hrubom, ako sa tebe máli v cistom. Ich muzi zarabaju o tretinu-polku viac. Just sayin...

nikussss
2. sep 2021

Ozaj a mam kamosku, cerstva 40nicka, 4 deti, cerstvo rozvedena, dlhsia prax ako ty, hypo ako svet (i ked len na klasicky stary panelakovy byt v petrzke)... A nema taky plat, co ty. Ale ked si chcela kupit byt, bila sa za lepsiu pracu, a zacas mala aj dva fulltime joby. A aj tak ma stastie, aj ja. Mnoho mnoho mnoho zien ma ovela nizsi plat, aj ked su sikovne.

hefo
2. sep 2021

Ja len (aj keď to tu už bolo napísané) že ten spôsob vyjednávania o plate nebol moc dobre zvolený. Tu je nejaký článok s radami a odporúčaniami:

https://prace.rovnou.cz/vyjednavani-platu.html

comika
3. sep 2021

@kaktus87 hehe 🤣 chce to prax a velke sebazaprenie ☝🏻. No ja som zacala s tym, ked kolegovci prisli za mnou ze ci im s niecim pomozem/ poradim, tak som povedala Hned, Len si toto dokoncim. Samozrejme ze tolko nemohli cakat…Vsimla som si ze vela veci na mna hadzu lebo vedia ze Ja to dokoncim (rozne reporty) ktore moze naozaj aj iny urobit. Potom som napr. chodila na prestavky len tak sa odpojit od pc, kedze nefajcim a fajciari chodia kazdych 45 min na jednu cigu (cca 10min)… Ja som ani na obed nechodila (lebo mam problem s travenim tak si nosim vlastny a jem ho v nasej kuchyni, to mi trva cca 20-30 min) a ti co chodia na obed maju cca 1 hod prestavku (kym pridu ,vyberu si, kupia… zjedia , vratia sa, vsetko v style Take it easy) tak som Ja po mojom obede zacala chodit von na malu prechadzku. Netreba sa zviditelnovat, netreba brat ulohy navyse, netreba robit za kolegov, treba ist na cas z prace domov a ak sa da, vypnut mobil. Samozrejme zavisi to od pozicie, firmy, ci si to vsetko moze dovolit. Vsimaj si kolegov co robia

kaktus87
3. sep 2021

@comika super dik😃 kolegov tiež takto odpinkavam, aj s tými prestávkami som robila rovnako, teraz mám dlhodobo home office, horšie je keď ma neprimerane zavaluju nadriadení, tých tak ľahko neodpinkam