Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Po ukončení rodičovskej mi chcú dať výpoveď. Čo robiť?

errilo
30. jan 2015

ahojte. potrebovala by som radu co robit? maly bude mat 3.2. 3roky. v praci na osobnom pohovore sme sa dohodli ze mozem nastupit. avsak vcera vecer mi volali ze maju pre mba smutnu spravu a davaju mi vypoved. vsetko uz mam zariadene...nastup maleho do skolky opatrovatelku oblecenie do prace... navrhuju mi vypoved dohodou s 3 mesacnym odstupnym...vraj ak by som chcela vypoved zrusenie miesta...co je vraj dovod preco nemozem nadtupit..tak mi daju odstupne len 2 mediace a vraj budem musiet chodit este do prace... co robit? mate niekto s tym sksenosti? je to maximalne nefer 3 pac dni pred nastupom mi telefonicky oznamit ze mam vypoved....

olifcek
15. mar 2015

@silviaaa21 museli by to ueobit dodatkom k prac.zmluve... ak to podpises, nemas na vyber, ak nepodpises, musia dat vypoved 🙂

silviaaa21
16. mar 2015

@olifcek Ďakujem za odpoveď. A výpoveď by museli dať aj s odstupnym? Pracujem tam už 9 rokov s materskou.

olifcek
16. mar 2015

@silviaaa21 jo, odstupne, jednoznacne 🙂 a vypoved moze byt len podla zakonnika povolenych dovodov 🙂

nasta55
16. mar 2015

Zamestnanec chranena zver 🙂

silviaaa21
16. mar 2015

@olifcek No super, kolegyni povedali, že ju môžu dať aj do iného mesta aj napriek udanému miestu výkonu prace a tak radšej podpísala dohodu, tak neviem či ju len strašili . A dali jej odstupné, ale bolo to špecifikované len ako odmena vo výške 2 platov. Tak uvidím ako pochodím ja. Ešte raz ďakujem

olifcek
16. mar 2015

@silviaaa21 kludne vezmi dohodu, ale urcite pytaj aspon tri platy, na tie mas koniec koncov narok zo zakonnika prace... a az by Ti dali vypoved 63, tak musia dat dva platy a 3 mesacnu vypovednu dobu, kedy este chodis do prace, a ak pre Teba pracu nemaju, musia Ta dat na prekazky, kedy Ti platia priemerkou, co tiez nie je zle... si doma a akoby si bola v praci 🙂

viem, ze je tazke zjednavat, ale minimalne tie tri platy si vydup.. mozete skoncit dohodou, ale, ak je to z origanizacnych dovodov, ak Ti ozaj nemozu pracu pridelovat, nemaju na vyber 🙂 nenechaj si nevyhodnejsiu ponuku... 🙂

olifcek
16. mar 2015

@silviaaa21 no a ano... mozu Ta vyslat na sluzobnu cestu... co mas asi i v prac.zmluve... ale tam zase musia platit diety a pod. 🙂 no a Ty mozes aj ochoriet.. :-P

silviaaa21
16. mar 2015

@olifcek Ešte ma môžu aj zobrať a po nejakej dobe vyhodiť ak nebudem plniť pobočkový plán alebo ho budem plniť najhoršie z pobočky, no uvidím, ako to bude. Každopádne aspoň som ako tak v obraze 🙂

olifcek
16. mar 2015

@silviaaa21 😉 a mas v PZ, ze ak nebudes plnit plany, tak dovi-dopo? to nie je az tak jednoduche, ak to nemaju osetrene 🙂

simca06022011
16. mar 2015

@olifcek plnenie planov vobec nemusi byt v PZ, staci na to interny dokument firmy a nasledne pokarhanie za neplnenie podmienok. Ak si neplnenie nejakych povinnosti daju ako zavazne porusenie pracovnej discipliny, mozu dat kludne aj vypoved.

Dalsia vec, drzat sa silou mocou niekde v praci, kde cloveka nechcu.. no to je super na psychiku ;)

silviaaa21
16. mar 2015

@simca06022011 Asi tak

olifcek
16. mar 2015

@simca06022011 jaj, jasne, zabudla som na prac.priadok, ci interny predpis 🙂

@silviaaa21 jj, urcite neostavaj, ak vies, ze Ta tam nechcu.... to byneprospelo nikomu 🙂

sorko ludia... dnes je moj BD, tak mi to moc nejde :D

sandri
16. mar 2015

Ahojte, tiez sa zapojim do diskusie a prosim o vasu radu. Pri odchode na MD bol na moje miesto prijaty clovek ako zastup pocas MD. Momentalne som na RD, pricom popri tom pre zamestnavatela pracujem par hodin tyzdenne na dohodu. Zaciatkom februara sa ma zamestnavatel pytal, kedy sa chcem vratit do prace, moj planovany navrat je 1.10.2015, pricom maly bude mat 3 roky az 10/2016 (chcem sa vratit skor). Minuly tyzden mi zamestnavatel oznamil, ze je s mojim zastupom nadmieru spokojny a ze ak sa chcem vratit do prace, tak jedine az k 1.1.2016, kedy bude vytvorena este jedna rovnaka pozicia ako som mala a teda zostaneme v praci ja aj moj povodny zastup - a hned sa mi preventivne zacal vyhrazat, ze ak na to nepristupim, tak mi ponukne dohodu o ukonceni prac. pomeru alebo ma vyhodi z organizacnych dovodov. Velmi ma cely tento pristup sklamal a celkovo mame nove vedenie (ceske, ktore nase zakony vobec neovlada), ktore sa kazdemu len vyhraza vyhadzovom, preto velmi zvazujem, ci sa chcem do tohto prostredia vratit (kedze mam dost casu hladat si novu pracu). Zaujima ma nazor ludi z HR a pravnikov, kolko by som mohla zo zamestnavatela vytrieskat prachov na odstupnom - oni su v situacii, ze moja pracovna pozicia tam zostava - neda sa zrusit, cize na org. zmenu mozu zabudnut (inak sa budem ja vyhrazat zalobou). Ak ma tam nechcu a chcu si silou mocou nechat tu druhu osobu, musia mi nieco ponuknut, aby mi zalepili usta, nie? Chapem to spravne? Vdaka za nazor.

jolly84
16. mar 2015

@sandri výpoveď Ti musí prist poštou a plynie výpovedná doba.máte kolektívnu zmluvu, ktora rieši aj odstupné a odchodne? Ak nie, dostaneš odstupné len zo zákona.

jolly84
16. mar 2015

@zuzka4444 ak mi dajú zarobiť a dieťa môže byť s opatrovatelkou, tak neverím, že sa nájde matka, ktora to neprijme........

zuzka4444
17. mar 2015

@jolly84 No to by si sa cudovala. Ja som to presne takto riesila, mala som opatrovatelku. Nikdy, ani jediny raz som nebola na OCR, ani necerpala tzv. "navstevy lekara". Za cele svoje doterajsie pracovne obdobie (30 rokov) som stretla este jednu takuto matku. Vsetky ostatne potrebovali vyuzit vsetko, co im legislativa povoluje a obhajovali sa svojim materskym citom. U mna musela prevladnut zodpovednost za uzivenie deti. Dnes je v sukromnych a hlavne zahranicnych firmach tak nasponovana pracovna zatazenost (myslim administrativu, nie vyrobu), ze ak jeden clovek vypadne, ostatni kolabuju. Takze si nedovolim prijat do kolektivu matku malych deti. Pri zenach, co odisli na matersku dovolenku, mam tiez velmi zle skusenosti pri ich navrate. Kazda dostala a dostane sancu, ale ziadna ju doteraz nevyuzila a museli sme sa rozlucit...

zuzka4444
17. mar 2015

@sandri Musela by si trvat na navrate, aby ti mohli dat vypoved. Kedze tuto ti dat z organizacnych dovodov nemozu, budu sa chciet dohodnut a preto predpokladam, ze ti ponuknu dohodu, kde bude namiesto odstupneho zadefinovana premia. Ta by mala byt vo vyske niekolkych platov, podla to, ako dlho si vo firme. Ak to bude takto, ber a potom sa vrat na rodicovsku a hladaj si v klude pracu. Lebo ak su uplne neludsky, moze ta tam cakat psychoteror, ktory skonci porusenim pracovnej discipliny - oni si uz nieco najdu.
Ak by si cakala do toho 1.1.2016, je mozne, ze oni uz teraz vedia o nejakej planovanej organizacnej zmene a len si to utrpenie oddialis. Dalsi mozny postup je, ze ti dovolia nastupit a po mesiaci ta prepustia pre nadbytocnost - ak usudia, ze tvoj zastupca je sikovnejsi, ako ty,zamestnavatel ma pravo sa rozhodnut - ale aj v tomto pripade je pre neho menej rizikova dohoda.

simca06022011
17. mar 2015

@zuzka4444 u nas je to iste, ALE trochu sa aj administrativa (a teda hlavne ta... v skladoch a vo vyrobe to prave nejde) da zmenit k lepsiemu a flexibilnejsiemu fungovaniu... u nas je to jasnym prikladom, naozaj ak su ludia sikovni, nie je nutne, aby vsetci stale sedeli v kancelarii na zadku od 7mej do 17tej a teda sa kludne stiha vsetko vybavit a aj dieta vyliecit, dokonca aj materska prezit... ale na to treba ohladuplnost, tolerantnost a doveru zo strany zamestnavatela a poctivost, sikovnost a pracovitost zo strany zamestnanca. Vacsinou sa tieto vlastnosti nenajdu. A urcite nie maminky leziace mesiac doma s chorym dietatom a ani 3 rocne prazdniny, ked niekto zaskakuje (ten po zaskakovani vacsinou neodide, odide prave ta chybajuca mamina...a celkom tomu rozumiem). A tada nie je to zabava pre zamestnanca, treba fakt makat a mat zadelenu kazdu minutu, ale bohuzial... nieco treba obetovat.

jolly84
17. mar 2015

@zuzka4444 škoda, že si na mňa nenatrafila 🙂

manula2211
25. mar 2015

@errilo preco je dobre mat aspon jeden den dovolenku?
dakujem za odpoved...

errilo
autor
25. mar 2015

@manula2211 kvoli vypoctu podpory... ked budes mat den dovolenky, tak ta zaeviduju ako zamestnanca a poto msa ti podpora bude ratat zo zarobku za ten jeden den + odstupne.
inak by sa ratala z prijmu 2 roky dozadu a to neviem kolko vychadza.. pri tom aspon jednom dni dovolenky vyde max 820 ;)

zuzka767
25. mar 2015

Ahojte, tiez sa zapojim do diskusie a prosim o vasu radu.31.5 mi konci predlzene RD a 1.6.mam nastupit do zamestnania kde som od r.2003.Ponukli mi 3 moznosti na vyber.Po 1.)okamzita vypoved dohodou + 7 platov odstupne, Po 2.) 3 mesacna vypovedna doba s tym ale ze do prace chodit nebudem lebo miesto je zrusene uz neexistuje ,plat mi pojde na ucet a potom vypoved a 4 platy odstupne.Alebo po 3.) chodit na pohovory a dufat ze ma niekam vezmu vramci firmy.Dovolenku uz nemam ziadnu bohuzial mi ju uz preplatili pocas MD nakolko mi tvrdili ze by mi prepadla.Tak ma zaujima ked vezmem variant c.2 ci mi pocas tych 3 mesiacov vypovednej doby vznikne narok na dovolenku a ci si ju mozem pouzit pri vypovedi aby som dostala max podporu.?
Dakujem pekne za vase rady.

manula2211
25. mar 2015

errilo, dakujem za odpoved 🙂
ak by sa mi vsak nepodarilo dohodnut na tom jednom dni, ja som nepracovala plne dva roky pred nastupom na MD. mala som 4 mesacnu prestavku, kedy som bola evidovana na urade prace. Mala by som potom vobec narok na podporu?
dakujem, M.

manula2211
25. mar 2015

@errilo, dakujem za odpoved
ak by sa mi vsak nepodarilo dohodnut na tom jednom dni, ja som nepracovala plne dva roky pred nastupom na MD. mala som 4 mesacnu prestavku, kedy som bola evidovana na urade prace. Mala by som potom vobec narok na podporu?
dakujem, M.

errilo
autor
25. mar 2015

@manula2211 to neviem... skus si zavolat na urad prace prip na soc poistovnu, tam ti povedia, ked im povies konkretne tvoj pripad..
ja som riesila tu dovolenku alebo ak by mi dovolenku nedali ale zamestnana som bola 7 rokov, cize som to mala inak ano ty...
co som vedela som ti poradila s tou dovolenkou.. staci 1 den a potom sa to rata z toho prijmu za ten jeden den + odstupne ak je vyplatene v tom istom mesiaci ako mzda za dovolenku

matali222
26. mar 2015

@errilo ahoj, musim ta pochvalit, ze si za seba bojovala. Uz davnejsie si sa pytala aku dohodu mi ponukli tak pisem, ze len tu klasiku 3platy... ale nabudila si ma a rozhodla som sa aj ja zabojovat a este raz diskutovat zo zamestnavatelom 😠 Pekny den.

errilo
autor
26. mar 2015

@matali222 ahooj, tak to som rada 🙂 🙂 🙂 a ako to nakoniec dopadlo? drzim palcekyyy

matali222
26. mar 2015

@errilo ahoj zatial nijak. mne konci rd v juni, teda stale je v hre diskusia zo zamestnavatelom.

errilo
autor
26. mar 2015

@matali222 tak to je super, ze si pripravena ;) hlavne sa s nimi dohodni, aby ti dali cerpat aspon jeden den dovolenky kvoli podpore 🙂 potom informuj, ako to dopadlo

matali222
26. mar 2015

@errilo ano ano s tou dovolenkou ste ma uz poucili a myslim na to 🙂