Po ukončení rodičovskej mi chcú dať výpoveď. Čo robiť?

errilo
30. jan 2015

ahojte. potrebovala by som radu co robit? maly bude mat 3.2. 3roky. v praci na osobnom pohovore sme sa dohodli ze mozem nastupit. avsak vcera vecer mi volali ze maju pre mba smutnu spravu a davaju mi vypoved. vsetko uz mam zariadene...nastup maleho do skolky opatrovatelku oblecenie do prace... navrhuju mi vypoved dohodou s 3 mesacnym odstupnym...vraj ak by som chcela vypoved zrusenie miesta...co je vraj dovod preco nemozem nadtupit..tak mi daju odstupne len 2 mediace a vraj budem musiet chodit este do prace... co robit? mate niekto s tym sksenosti? je to maximalne nefer 3 pac dni pred nastupom mi telefonicky oznamit ze mam vypoved....

karinkaeich
28. feb 2015

@gapa a keď som mala tu dohodu pred viac ako 2r., aj dnp ešte predtým, tak nič? teraz stále cerpam u zamestnávateľa rd. tak ak náhodou príde nato, chcem využiť, nech mi dá ten 1-2 dni dovolenky, a žiadať podporu. hádam teda budem mať max. alebo dovtedy zoženiem ešte novú prácu, uvidím, kiežby. dakujem

gapa
28. feb 2015

@karinkaeich ano, ked dohoda a dobrov.poistenie v nezam. nespadá do obdobia 2roky pred zaregistrovaním na UP a po ukončení Rd budeš mať vym.základ z čerpania pár dní dovolenky+preplatenie zostatku, tak ti to podporu neovpyvní.

karinkaeich
1. mar 2015

@gapa super teda, aspoň niečo pozitívne. i keď dúfam, že si nájdem prácu, prípadne ostanem v starej

eltimea
1. mar 2015

ešte jedna vec ak vezmem odstupné tak stále budem poberať až do veku 3 rokov dieťaťa materskú?
alebo ako to prebieha po vyplatení odstupného

karinkaeich
2. mar 2015

@gapa ahoj, este ma napadlo, ci vysku podpory ovplyvni prelom mesiacov (teda ja zatial vsetko iba hypoteticky beriem, nech som o krok vpred, hadam nebudu nejake zmeny). ide o to, ze mne rd konci 30.12., cize dovolenku by som mala cerpat 31.12. a 1.1.2016 (mozno aj 2.1.2016). neviem, co bude lepsie. este mam k dobru 38 dni, zostatok mi preplatia v najblizsej vyplate + odstupne hadam. vies poradit? dakujem

gapa
2. mar 2015

@karinkaeich no ovplyvnuje to situáciu, aj ked v tvojom prípade, ak máš odstupné a ide o 1den v jednom mesiaci (po rd) a napr. 1den v dalšom, by to malo byť ok. Ak by si aj mala mzdu za december nízku, tak ten 1 či 2dni v januári pri odstupnom by mali dať maximum čo sa platí (je o dost vyššie ako maximum, z čoho sa ráta podpora), tj. v priemere to bude iste aspon 55eur na den odvodov. Lebo maximu na podporu je také, vyše 54eur, no maximum na 1den odvodov je 4120eur :31dní, tj. nerátam, vyše 130eur to tuším bolo., tj. ked budeš mať aj v decembri menej a v januári mzdu vysoku, vdaka odstupnému, tak to iste bude v priemere viac ako 55eur. Iba v prípade, že by v decembri bolo viac dní po rd pred koncom roku a január by to už neprevážil, tak by to bolo treba domyslieť.

karinkaeich
2. mar 2015

@gapa ja skor isto nastup do prace nebudem davat (teda do tejto povodnej nie), a syn bude mat 3r. az 30.12. tak dufam, ze mi to tak vyjde, ak bude treba cerpat podporu. pevne verim, ze si najdem nove zamestnanie, pripadne sa dohodnem s nimi, co by islo o skratenie uvazku. uvidim. no v tomto mam jasno, dakujem moc

karinkaeich
13. mar 2015

@gapa este jedna vec ma napadla. viem, ze ja musim pisomne oznamit moje vratenie do prace najneskor mesiac predtym. a zamestnavatel ma tiez nejaku povinnost zo zakona vyjadrit sa k tomu? spekulujem, ze by som im napr. uz 1.10. oznamila, ze teda chcem nastupit k 31.12. (do 30.12. na rd). a tym by som od nich mala cierne na bielom, co a ako. a vlastne teda aj priestor na vyjdednavanie o odstupnom a pod. dakujem za objasnenie
@zalka

canama
13. mar 2015

@karinkaeich nie zamestnavatel sa k tomu nema povinnost vyjadrit, nakolko ty oznamujes ze sa do prace vracias, ty sa nepytas na jeho nazor.

fanta
13. mar 2015

Ahojte baby, prosím vás ako je to dnes s odstupným, ak mi po materskej chcú dať výpoveď a bola som tam zamestnaná viac ako 10 rokov? Dostanem 3 mesačné odstupné, alebo je to teraz peniaze za 3 mesačnú výpovednú dobu + 3 mesačné odstupné? Ďakujem

gapa
13. mar 2015

@karinkaeich podla mna je to rozumné im to skôr oznámiť, ted nie až tesne mesiac, lebo v tvojomprípade tam sú Vianoce a sviatky, NOvý rok ..., tj. možno ich to skôr rozhýbe a budú o tom skôr uvažovať a riešiť to. Ale nijaký zákon im nedáva povinnost sa k tomu vyjadriť skôr.

olifcek
13. mar 2015

@karinkaeich zamestnavatel Ti ale kludne moze napisat, ze s Tebou rata, ci nerata ale, ze sa to vsetko este moze zmenit, ze je este casu dost :-P

Ty oznamujes, a zamestnavatel sa vyjadrit nemusi, ale predpokladam, ze to urobi. ved ho o to v pisomnom oznameni poziadaj 😉 ale predpokladam, ze odpovedou moze byt len nejaka nic nehovoriaca a nic neslubujuca formulka

karinkaeich
14. mar 2015

@gapa dakujem, aj som si myslela, ze to tak je. neviem no 😒 hadam k tomu nedojde a dovtedy najdem nieco ine. pripadne, ze ma oni vezmu spat bez problemov. uvidime. je to takze, ze teraz je miesto mna zastup, vobec neviem, co by potom robili s nou (i ked ma to trapit nemusi). no budu akurat vsetky uzavierky, statistiky, prelom rokov. tak rozmyslam, ci ma bude mat kto zaucit a tak. lebo som mimo 5r. (i ked robim pre inu firmu papiere, ale aj tak, dost sa tam toho isto zmenilo) 😝
potom mi vlastne musia preplatit zvysnu dovolenku. akym zakladom? dakujem
@olifcek

gapa
14. mar 2015

@karinkaeich berie sa pravdepodobný z predchádzajúceho kalend. štvrťroka. Ak má niekto pohyblivú časť mzdy, tak viem, že s tým býva problém, a mamičky tú píšu, že dávajú zo základu, ale stretla som sa raz aj s tým, že ako pravdepodobné brali mzdy pred md.

karinkaeich
14. mar 2015

@gapa cize cca asi mozem pocitat s tym, co mi uviedli do papierov na matersku. mam pevny plat + pripocitali vtedy aj rocne zvysenia, co boli vo firme

fanta
14. mar 2015

@gapa
@olifcek
baby vidím že ste tu naslovo vzaté odborníčky, tak sa vás skúsim spýtať aj ja, 25.03. by som mala mať výpoveď, keďže po RD nemajú v práci pre mňa voľné miesto. Mala by som dostať odstupné, ale aj preplatenú dovolenku (cca 27 dní). Ale od 01.04. nastupujem do novej práce. A teraz moja otázka, čo je pre mňa lepšie, mám poprosiť pôvodného zamestnávateľa, aby ma zobral na tie štyri dni späť do práce, na dovolenku samozrejme a výpoveď by som mala k 31.03., alebo mám ísť radšej na tie štyri dni na úrad práce? Ide mi o to, aby som si nejak tými štyrmi dňami nepokazila základ, z ktorého sa počíta výška preplatenej dovolenky a odstupného. Ďakujem

karinkaeich
14. mar 2015

@fanta ja trosku mimo tvoju otazku, ale zaujima ma, ako vies, ze pre teba nemaju volne miesto? pisala si im? ci mate nejake lepsie vztahy, tak si informovana? super, ze ti dali aj odstupne 😉

fanta
14. mar 2015

@karinkaeich ja som s nimi v kontakte už od novembra a stále nič, naposledy som sa pýtala minulý týždeň, som v kontakte s našou personalistkou

karinkaeich
14. mar 2015

@fanta nic moc teda, ale aspon vies, na com si. ja mam dojem, ze ked napise na nase personalne, tak ma odbiju len nejakou "carovnou" vetou, ze to este ma cas a budeme to riesit aktualne. a potom nieco najdu, aj medzi riadkami, ako to vedia, zial 😒 😝
ale aspon, ze sa ti podarilo uz novu pracu, ja tiez nieco pozeram

fanta
14. mar 2015

@karinkaeich no ja som zvedavá, kedy začnú riešiť mňa, už nemajú veľa času, ale tak mám od apríla novú prácu, takže aspoň tomu som rada

jojo161
14. mar 2015

Ahojte baby prečítala som pár strán ale nenašla som čo by som potrebovala. Prosim poraďte. RD mi konci az v septembry ale už teraz viem, že so mnou nerataju, lebo moje miesto zrušili. Takže pojdem na urad prace na podporu. A tu sa chcem opýtať ak mam teraz tri mesiace dohodu a pred Md som bola riadne 7 rokov zamestnana vypocitaju mi podporu aj z tejto dohody, alebo zo zamestnania pred Md? Ďakujem za odpovede

olifcek
14. mar 2015

@fanta nech Ta vezme na 4 dni na dovolenku 🙂

silviaaa21
14. mar 2015

Chcem sa vás spýtať, či nemáte niektorá skúsenosti ako to je s nástupom do práce ak má zamestnávateľ viacero pobočiek, môžeme ma presunúť na niektorú inú v inom meste ak v pôvodnej už nemajú pre mňa miesto? Je toto nejako dané v zákonníku ? Ďakujem za odpoveď

gapa
15. mar 2015

@karinkaeich áno, myslím, že tak.

gapa
15. mar 2015

@fanta môžeš to riešiť čerpaním dovolenky alebo ak tvoje dieťa chodí do škôlky len na 4hod, tak by si to ani tak riešiť nemusela a by si mohla byť zdravotne poistená štátom ako osobariadne osobne a celodenne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ale tá dovolenka bude asi pre teba taká jasnejšia a predpokladám dieťa ti chodí na celý den. Nezabudni na odhlášku do soc.poistovne do 8dní od vzniku poistenia zamestnanca (uknčenia rd)

fanta
15. mar 2015

@gapa mladsia dcera co bude mat 3 roky nechodi este do skolky, meni sa tym nieco?

olifcek
15. mar 2015

@silviaaa21 zalezi, co mas uvedene v prac.zmluve v kolonke ,,miesto vykonu prace" ak tam mas len mesto, tak Ta v ramci mesta mozu supnut do ktorejkolvek prevadzky.... alebo tam mas aj cosi ine? 🙂

gapa
15. mar 2015

@fanta asi tolko, že by nevadilo, ak by aj skončil pp posledným dnom Rd. Nevzniklo by ti poistenie zamestnanca (lebo počas RD je prerušené), tj. dni medzi ukončením jedného a začiatkom nového pp by si bola nadalej dôch.poistená štátom (ak máš podanú prihlášku) a odhlášku by si dala až dnom ktorý predchádza vzniku nového prac.pojeru (dala by si ukončenie poistenia 31.3. v odhláške)
Jedine zdravotné poistenie je povinné. A ak ti nechodí dieťa do škôlky, tak by si zašla na zdr.poistovnu, neviem, či by bolo treba aj doklad dokedy poberáš rodič.príspevok, podla toho, či ta odhlásia v zamestaní asi, ak odhlásia, tak netreba, ak neodhlásia, tak asi treba. A na zdr.poistovni len podpíšeš, že si osoba riadne osobne a celodenne sa starajúca od ieťa do 6rokov, začiatok den po ukončení poberania RP(3roky obvykle berú) a ukončenie den pred nástupom do práce.

fanta
15. mar 2015

@gapa
@olifcek ďakujem baby veľmi pekne

silviaaa21
15. mar 2015

@olifcek Mám tam konkrétne mesto, ale ide o to, že by ma presunuli práve do iného mesta. Že vraj to môžu urobiť, tak zisťujem, či je to skutočne možné.