Podpora v nezamestnanosti - má na to dopad ako ukončím zmluvu?

tslobik
2. máj 2019

Prosím vás, je rozdiel v tom ako ukončím prac.pomer? A auguste mi končí prac. pomer na dobu určitú 2 roky - predlžia na dobu neurčitú už. Ale ja chcem odísť. Mám počkať až skončí prac. pomer na dobu určitú alebo je lepšie ukončiť výpoveďou...resp. ako je najlepšie vzhľadom k poberaniu podpory v nezamest. V tejto organiz. pracujem od 1.9.2017. Ale predtým som bola zamestnaná od r. 2004 ale naposledy pol roka PN pred nástupom do tohto zamestnaia. Ako spravím najlepšie? Výpoveď, dohoda, alebo ukončenie k učitému dátumu (ukonč. doby určitej)

mala_hobitka
2. máj 2019

@tslobik Ku koncu svojej zmluvy budeš mať nárok na podporu, len potrebuješ doklepať celú zmluvu do posledného dňa - 730 dní. Rozhodne nepodpisuj novú zmluvu lebo aj keby si hneď 1. deň novej zmluvy dala výpoveď už ti plynie normálna výpovedná lehota. Len treba dať vedieť ten posledný mesiac dva že ďalšiu zmluvu už podpisovať nebudeš... teoreticky ak máš veľmi zlé vzťahy alebo tak na pracovisku stačí to dať vedieť bc až úplne na konci, nie si povinná ďalšiu zmluvu podpísať.

tslobik
autor
2. máj 2019

@mala_hobitka mne končí zmluva 15.8. a určite mi ju chcú predlžiť už na dobu neurčitú. Čiže stačí povedať, že nechcem predlžiť? Neovplyvní to podporu v nezamest.? Alebo je lepšie dať výpoveď s výpov. dobou 2 mes. teda ku koncu júla 2019? Ako to bude pre mna najlepšie?

evittam
3. máj 2019

@tslobik Voči podpore je to jedno. Musíš mat za posledné 4roky aspon 730dni PvN aby si mala narok na podporu. Ta polročna PN bola za trvania PP ci nie?

mala_hobitka
3. máj 2019

@tslobik Môžeš aj podať výpoveď kde uvedieš že končíš k 15/8 ale akože pokiaľ im 14/8 alebo iný skorší dátum povieš že ďalšiu zmluvu už nepodpíšeš tak je to v rámci zákona tiež ok - to už ide o to či chceš byť k zamestnávateľovi fér alebo na nich kašleš. Je úplne jedno ako tvoja zmluva skončí (výpoveď od teba/od nich alebo len nepredĺženie či niečo úplne iné), stačí ak budeš zamestnaná do 14/8 vrátane tak ako ti teraz ide zmluva.

evittam
3. máj 2019

@mala_hobitka A na co bude podávať výpoveď k 15.8.ked jej 15.8.konci zmluva?! Ved stačí nepodpisat novu...

tslobik
autor
3. máj 2019

@evittam Ano, počas prac. pomeru ale nie tohto.

evittam
3. máj 2019

@tslobik To je fuk. Ale PvN "bezalo". Mas nárok na podporu

tslobik
autor
3. máj 2019

@mala_hobitka nemusím skončiť presne 15.8. Lebo tých 730 dní dní za posledné 4 roky mám dávno splnených, aj keď teda nie v tomto zamestnaní.

mala_hobitka
3. máj 2019

@evittam Preto píšem že nemusí. Ide o to že je na nej či to oznámi dopredu alebo nie.

mala_hobitka
3. máj 2019

@tslobik Ak máš odrobených 730 dní tak máš nárok na podporu a nemusíš nič riešiť so zmluvou a výpoveďou. Iba nepodpíšeš novú zmluvu.

evittam
3. máj 2019

@mala_hobitka Este raz-podmienkou nároku na podporu je mat aspon 730dni PvN za posledne 4roky pred ziadostou o podporu. Ziadne "odrobene".

mala_hobitka
4. máj 2019

@evittam Z príspevku jasne vyplýva že autorka pracuje na zmluvu na tpp. Tým pádom zamestnávateľ jej strháva čas z výplaty za odvody do poisťovní a posiela svoju povinnú časť odvodov na poistenie. Ak má zamestnanie na tpp min 2roky (a autorka pracuje od r. 2014 čiže ok) tak z toho logicky vyplýva že podmienku 730 dní PvN spĺňa ok. Zjednodušene teda môžeme povedať že ak niekto robil na tpp 2 roky má nárok na podporu v nezamestnanosti, hoci tou podmienkou je poistenie na ktoré ju v SP prihlasuje zamestnávateľ
a poistné strháva z výplaty (nebavíme sa tu o dobrovoľne poistenej).

evittam
4. máj 2019

@mala_hobitka Ale ja tvoje vysvetlenie nepotrebujem. Ja to ovladam. Ty si pisala o "odrobenych 730.dnoch" na to som reagovala. Podmienka nie je mat odrobenych 730dni ale mat 730dni PvN. To je všetko.

mogaa
4. máj 2019

@tslobik tak nárok na podporu budeš mať nech ukončíš PP hocako - to tu už bolo písané. Ale ty máš zmluvu na dobu určitú do 15.8. - takže buď predĺženie zmluvy a vtedy končíš k tomu dátumu alebo ak chceš skončiť skôr - tak dohodou(musí súhlasť aj zamestnávateľ) alebo výpovedná doba 2mesiace.

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
5. máj 2019

@mamickadusicka Ano pokial PP trvá tak trvá aj NP, PvN,......

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
5. máj 2019

@mamickadusicka Co s tym ma práca na UPSVaR. Ale je z "fachu" a mala by to ovládať. Ale nečudujem sa a takymto ludom ostatní veria ak prídu po rady na inštitúcie kde by mali poradiť a kvalifikovane. No zial je to smutné.....

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
5. máj 2019

@mamickadusicka No mozno aj preto ze aj pani účtovníčka bola mimo. Neviem preco si to overovala na SP.

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz