Ako postupovať pri výpočte podpory po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
1. aug 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD, 28.10.2023 bude mať moje dieťa 3 roky. Pracovný pomer mi stále trvá (TPP, zamestnaná som od 4/2016) na dobu neurčitú. Do tejto práce sa už ale neplánujem vrátiť, chcem to oznámiť zamestnávateľovi a dohodnúť sa na ukončení pracovného pomeru. Zostáva mi tam 9 dní dovolenky.

Počas RD som od 11/2022 začala pracovať na dohodu (100 eur v hrubom mesačne), dohoda stále ešte trvá. Viem, že musím ukončiť aj tú, ak chcem požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Bolo mi povedané, že ak chcem čo najvyššiu podporu, je taká možnosť, ak ukončím pracovný pomer v deň, kedy mi končí aj RD (teda 28.10.2023) a všetku dovolenku si dám potom preplatiť. Tým pádom by som nebola znovu poistená a prihliadalo by sa na vyšší vymeriavací základ, ktorý by bol z práce z TPP.

Ako to najlepšie spraviť, aby som dostala čo najlepšiu a najvyššiu podporu?

Kedy dať výpoveď v práci na TPP a v práci na dohodu?

Koľko dovolenky vyčerpať (či vôbec) alebo koľko si dať preplatiť a kedy?

Ak je moja informácia správna, môžem ukončiť pracovný pomer 28.10., keď je sobota?

V tejto práci sa pracuje aj cez víkend.

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení pracovného pomeru i dohody sa môžete zaevidovať na ÚPSVaR.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom by vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Vedľajší príjem ovplyvňuje výšku podpory, dohoda, ktorú máte, Vám totiž ovplyvní výpočet na podporu. Budú zohľadňovať aj tú a nie len ukončený trvalý pracovný pomer po skončení RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka