Pomoc s výplatnou páskou

12. jan 2023

Ahojte, nechodievam na PN a aj preto sa veľmy nerozumiem do výplatnej páski, potrebujem sa poradiť tu lebo némám osobu z ktorou toto viem porovnať.
Som na DPN- ryzikové tehotenstvo.
Moja výplata brutto je 1520eur.
Moja výplata netto bola 1250-1300eur.
Dnes mi prišla výplatná páska a z firmi som dostala 220 eur, môžem čakať zo sociálnej poisťovne cca do tých 700/800 alebo sa stala v závode chyba a treba ísť na personálno oddelenie?
Keď som na omyle tak sa ospravedlňujem, len už sa veľakrát stálo že som mala doťahovačky na personálnom ich chybou.
Dakujem za radu 🙂

vikusjk
12. jan 2023

Kristepane, kde s takouto gramatikou dokazes zarobit 1500 €? 🙈🙈🙈

Kazdopadne vypocet vyplaty zavisi od toho, kedy si na PN-ku isla, teda tvoja mzda 200 € by mala byt za alikvotny pocet dni ktore si odpracovala, plus prvych 10 dni PN-ky ti plati zamestnavatel tak, ze za prve 3 dni mas 25% vymeriavacieho zakladu (ktory ja neviem, aky mas, rata sa ako priemer zo mzdy za posledne dva roky) a dalsich 7 dni je to 55% z vymeriavacieho zakladu. Tychto 10 dni sa berie kalendarnych, nie pracovnych. Nasledne nastupuje socialka, ktora od 11. dna plati 55% vym.zakladu.

alenah31
12. jan 2023

zamestnávateľ platí prvých 10 dní - prvé tri dni 25% DVZ a 4-10 deň 55% DVZ z hrubej mzdy. DVZ je zvyčajne vypočítaný z príjmu dosiahnutého rok predtým než vznikol nárok na nemocenské - čiže ak si šla na PN v roku 2022 výmer máš počítaný z roku 2021. Podľa tohto to vyzerá, že máš vyplatených 10 dní, zvyšok pošle SP - za všetky zvyšné kal. dni (nie pracovné).

sasanka605
12. jan 2023

zamestnavatel plati len prvych 10 dni PN, zvysok pride od socialky ak mas v poriadku papiere

loginexistuje
12. jan 2023

ale ty ked si na PN nedostanes plnu nahradu mzdy za prvych 10 dni dostanes od zamestnavatela cca okolo 200 eur a od socialky za zvysnych 20 dni dostanes okolo 530 eur

autor
12. jan 2023

@vikusjk Ďakujem za poznámku ohľadom gramatiky.
Nezarábam si gramatikou a Vy keď áno tak sa teším že ju ovládate perfektne 😉
Ďakujem za odpoveď.

autor
12. jan 2023

@alenah31
@sasanka605
@loginexistuje
Ďakujem, je mi to divné lebo je toto druhý mesiac mojej PN.
Novembrová výplata bola 900 a sociálka 130 tak preto mi to nesedí. 🙂

moonlight1210
12. jan 2023

PNka je takmer vzdy "pád" pod hranicu bezneho zarobku. Nie je vobec vyhodna.

Len nerozumiem, ako ti mohla socialka platit uz minuly mesiac (z toho totiz vyplyva, ze tych 10 dni uplynulo uz v novembri a uz v novembri nastal 11-ty den, ked ti zacala platit socialka nemocensku) a napriek tomu ti firma poslala peniaze este aj za december.
Z toho mi vyplyva, ze tych 200 eur bude za nieco ine, ako za odpracovane hodiny, kedze pocas PN nemozes pracovat (je to bud/alebo, nie oboje). A zo socialky ti pride nemocenska za vsetky kalendarne dni (tych 55% z DVZ krat pocet dni). Takze nepojde o ziaden doplatok k vyplate z firmy. To socialka neriesi.

zuzanaete
12. jan 2023

Nemali ste nejaky specialny bonus/odmenu, ktora by sa ta tykala aj ked si na pn?

anickaaa6aaa
12. jan 2023

@vikusjk ako tiež som v šoku

sasanka605
12. jan 2023

ako pise @zuzanaete, boli Vianoce, nedostali ste nieco k platu navyse? Odmeny by sa ta snad tykali

alenah31
12. jan 2023

a nebola si na začiatku PN na prelome mesiacov? Ak si začala PN koncom novembra je možné, že časť náhrady príjmu, ktorú platí zamestnávateľ ti doplatil ešte za december. Ak si napr. začala PN 27.11. - zamestnávateľ ti vyplatil PN za 27.-30.11. v decembri a za december 1.-6.12. teraz v januári. Alebo je fakt dosť možné, že ste mali nejakú koncoročnú prémiu.

autor
12. jan 2023

@anickaaa6aaa ked budete cudzinka v inom štáte a budete ovládať cudzí jazyk tak isto ako aj gramatiku na 100% alebo minimálne tak ako ja tak potom sa mi ohláste.
Kým sa tak nestane, šokujte sa kolko chcete 😊
Ako som už spomínala, zarábam si šikovnosťou a nie gramatikou.
Snáď máme aj my čo neovládame gramatiku na 100% ako Vy, právo na život 😊
Neurážala som tu nikoho, ked mi neviete dať odpoved a správať sa minimálne kultúrne tak to mi je ľúto 🙂

autor
12. jan 2023

@moonlight1210
@zuzanaete
@sasanka605
@alenah31
13.výplata bola započítaná v novembrovéj výplate a to som dostala v decembri.
Teraz by mala byť decembrová tak že určite žiadne odmeny 🤔
Na rizikovéj PN som od cca 10. novembra.
Zostáva mi len počkať a uvidíme 🙂
Dakujem za radu ešte raz a prajem pekný deň 🙂

vepaga
13. jan 2023

Dobrý deň, na to, aká je výška PN vplýva viac faktorov. Vymeriavací základ sa počíta na PN viacerými spôsobmi. Ak chcete, napíšte mi SS. Viem vám povedať koľko dostanete, ak budem vidieť výplatnú pasku. Požiadali ste si aj o tehotenské?