Práca a bývanie v Rakúsku

sirokez
29. apr 2014

Ahojte ako je to s bývaním a prácou v Rakúsku. O chvilu mi konci RD a tu ziadne vyhliadky nemam premyslam nad Rakuskom. Robite tam niekto fyzioterapeuta alebo masera? Ake su podmienky pre zivot rodiny myslim naklady na byvanie , MS,ZS, atd...? Dakujem za kazdy prispevok

marcah
29. apr 2014

@sirokez no, my zijeme tak nejak pol napol, manzel je rakusan, pracuje v prahe, my viac menej s nim, ale travime vela casu v rakusku..... momentalne vazne uvazujeme ze sa presuniem aj s detmi do rakuska na trvalo a manzel bude chodit na tyzdnovky
zatial som si zistovala skolku, na pol dna bez stravy je to cca 129 eur, na cely den bez stravy cca 189 eur, strava neviem kolko.... neviem ci je to vsade rovnako ale je to klasicka statna skolka. Pridavky su tam ale 180 eur mesacne na dieta
S tou pracou neviem, urcite maser, fyzioterapeut je ooomjoho lepsie plateny nez u nas, ale pokial viem, u nich su dost podstatne tie berufschule, akoze vystudovane povolanie, havne co sa tychto remesiel tyka, tak neviem ci nieco mas?
Inac, mne sa tam paci, aj preto uvazujeme nad tym odist tam.... mam pocit, ze aj deti sa tam maju lepsie, kvalitnejsia strava..... mozno zalezi aj to kam by si sla (velkomesto/dedina/...)

sirokez
autor
29. apr 2014

@marcah Ahoj velmi ti dakujem za odpoved 🙂 ja ma vystudovanu VS Bc.fyzioterapia, ale neviem dobre nemcinu iba anglictinu tak som myslela ze by som zacala na nizsej pozicii a ked bude rec ok presuniem sa na svoje miesto... manzel detto. Mame 2male deticky a starsia este jeden rok bude v skolke a potom uz ZŠ vies mi poradit aj nejaky portal prace v AT? dakujem

julietta246
29. apr 2014

@sirokez Zalezi od toho, kam by si chcela ist.. My byvame vo Viedni, tak ti mozem povedat o nakladoch tu. Trojizbovy byt stoji od 600 cez 1000 EUR, zalezi od toho v akej stvrti chces byvat... V statnej skolke sa plati myslim iba za stravu (okolo 60 EUR mesacne), ale miesto nie vzdy dostanes (zalezi od toho, v ktorom Bezirku byvas). Ale ani sukromne skolky vo Viedni nie su drahe. Mesto prispieva okolo 300 EUR mesacne na kazde dieta s trvalym bydliskom vo Viedni. Potraviny stoja priblizne tolko, co na Slovensku, mozno o trochu viac. Sluzby su tu neporovnatelne drahsie ako na Slovensku. Jeden listok verejnou dopravou stoji 2,20, Jahreskarte 365 EUR. Neviem ako je to s pracou v tvojom odbore, ale zvycajne sa tu vyzaduje nemcina na dobrej urovni...

tehula
29. apr 2014

@sirokez portaly na hladanie prace asi najznamejsie www.karriere.at, pripadne www.ams.at co je kvazi urad prace.
Napriek tvojmu vystudovaniu by som si pozistovala, ci ti uznaju to aj v AT bez nejakych dodatocnych nostrifikacii, kedze napr aj mnohe zdravotne sestry, ktore absolvovali VS na SVK, im to vzdelanie nie je uznane bez dodatocnych skusok.
Praca bez znalosti jazyka je pomerne az nemozna, netreba zabudat, ze su trosku ina mentalita od napr Nemcov, kde skor badat ochotu komunikovat aj v inych jazykoch. V sucasnosti je konkurencia na trhu prace taka silna, ze bez komunikativnej urovne v nemcine si clovek neskrtne, aspon nie, ak si job budes hladat sama bez nejakych doporuceni.
Ja byvam v pohranici, skolka je len pre deti, ktore maju v AT trvaly pobyt, nakolko kapacitne je to ltt. Mesacne platby su cca 140eur, no BUrgenland 2x rocne preplaca cca 60eur na mesiac na zaklade trvaleho pobytu.
Zavisi, kde by ste sa chceli usadit, ceny za ubytko smerom k Viedni narastaju

sirokez
autor
30. apr 2014

@tehula Ahoj dakujem za info aj za linky ... prosim ta a nostrifikacia stoji kolko a kde sa vybavuje bez toho by som nesla asi robit. Zvazujeme este CR kde nam davaju dobru ponuku aj s byvanim a benefity.

sirokez
autor
30. apr 2014

@julietta246 Si zlata je dobre evdiet ako by sme na tom boli ak by sem uvazovali prist
a ako rychlo sa da zohnat podnajom? myslis ze smerom dalej je to lepsie?

ichbinich
30. apr 2014

Bez aktivnej znalosti reci to nebude bohvieco. Tak sa snaz naucit co najviac uz aj teraz, hoci aj sama 😉

Naklady na byvanie su rozne, zalezi v prvom rade od stvrte. V "lepsich" je samozrejme drahsie. My mame vlastny byt, takze nemam sajnu, kolko stoji prenajom. Ale pod 500€ urcite nedostanes nic poriadne. K tomu elektrina, zvycajne aj kurenie je zvlast.
Pozor, skolka stoji v kazdom Bundeslande inak. Ja platim v Stajersku cca. 300€ na mesiac, obedy v cene, desiaty/olovranty, prispevok na prostriedky na kreslenie a pod. a vylety extra. Je to mestka skolka.
Za skolu sa neplati priamo, ani za posledny rok v skolke, ale ostavaju samozrejme naklady za stravu, vylety a kadejake ine prispevky.
Rodinne prispevky od statu su zhruba 60€ na mesiac na dieta, maju sa zvysit asi o 4€ 😝
Ostatne ti poradili baby predo mnou 😉

cawes
30. apr 2014

@julietta246 ahoj aj ked mimo temu tak ma to pobavilo a dokonca aj som sa smiala, len este neviem ci od stastia ci od smutku. Zijem vo Svajciarsku budem pisat v eurach, byt 3 ibzovy stoji 1600 euro , skolka na mesiac s tym ze maly ide len dva dni v tyzdni ma stoji 9'00 euro stat neprispieva nic, platim ci je chory, ci sme na dovolenke stale. Ked bude pol roka chory tak budem pol roka platit zato ze tam neni. Listok po ZH stoji okolo 8 euro a rocenka na cely svajc stoji 3000euro na okres Zürich okolo 2000 euro sa mi zda. Sluzby no to ani nehovorim, zdravotne poistenie ja a maly je 380euro mesacne, s tym ze ja si musim do vysky 450 euro zaplatit vsetky navstevy sama a potom 10% zo sumy, maly ma od narodenia len 10% z navstevy u lekara.
Jedlo no ked idem kupit zakladne veci napr ranajky mlieko, chlieb, syr, sunka, vajicka, zelenina tak je ot hned bez problemov 50euro a to nemam mäso ani nic na obed fakt len ranajky.

froschka
30. apr 2014

@sirokez ahoj ja som zila v Innsbrucku cize hooodne daleko a je tam aj draho no manzel je rakusan a tam sme zili ako rodinka kym mali dvojicky 2 a pol roka. Za 4 i byt s energiami sme platili 1000eur, maznel zarobil cez 2tis a ja som mala prijem materskej 670 plus kazdy druhy mesiac dalsich 600eur. Strava nam vychadzala v pohode 100eur tyzdenne a z manzelovho 13 a 14 platu sme si mohli dovolit ist na dovolenky a zit pekne. Zlom nastal ked skoncila materska a manzel dal vypoved.
V skratke je jedno kam ides do akej lokality ale musis mat vopred jasno kde budes robit kolko zarobis kolko dokazes usetrit no zivot v rakusku je na daleko lepsiej urovni ako na SK.

Ja si idem od septembra robit nostrifikaciu vo Wien a potom chcem ist robit do pohranicia lenze ako uz baby pisali konkurencia je neskutocna a ja mam vzdelanie uznane iba ako pflegerin a to som vystudovala este ako zdravotna sestra cize rataj s tym ze bude musiet nostrifikovat alebo si nechat uznat vzdelanie a dost mozne ze ta uznaju iba ako osetrovatelku kym nebudes mat nostrifikaciu

K nakladom si inak este prirataj vydavky na auto ktore musi byt na at znackach ked tam mas trvaly pobyt a tam je ovela drahsie poistne ako u nas

Drzim palce

julietta246
30. apr 2014

@sirokez My sme mali vzdy problem zohnat podnajom, ale nakoniec sa vzdy nieco naslo... Problem vo Viedni je ten, ze je to prilis vela ludi a prilis malo bytov. Lacne byty v dobrych stvrtiach su prec za par minut po zverejneni inzeratu (to si nerobim srandu). Na lacne byty je okolo 70 uchadzacov na byt, na drahsie mozno traja (to mam z vlastnej skusenosti, ked sme sa pytali prenajimatelov, kolko ludi sa im prihlasilo). Zvycajne sa plati kaucia dopredu dvoch alebo trojmesacnych najmom, popripade taky isty poplatok pre realitnu agenturu... Vacsina prenajimatelov chce vidiet aj vyplatne pasky, aby vedeli, ci si ten byt mozete dovolit, to moze byt na zaciatku problem, kedze mozno este nebudete mat pracu... Dalej od Viedne budu byty urcite lacnejsie, uz len v dedinach pri Viedni stoji dom menej ako byt vo Viedni...

@cawes Vieden je povazovana za jedno z miest, kde maju ludia najvyssiu realnu mzdu. Preto sa nam aj nechce odist, aj ked najradsej by som isla niekde do tepla 🙂

katinka71
30. apr 2014

@sirokez ahoj nostrifikacia pre zdravotnicke povolania sa vybavuje http://www.bmg.gv.at/home/Schwerpunkte/Berufe/A... ,najlepsie sa ist opytat osobne co vsetko budes potrebovat,a jazykove vedomosti na urovni B 2,

lll2010
30. apr 2014

@cawes ... ano, ale zarobis aj ovela viac. Schweiz je drahy oproti DE, ale ked som povedala kamoske, co zije v CH kolko zarabam v DE, tak ma "vysmiala"...cize sa stale musia porovnavat prijmy=vydavky.

katinka71
30. apr 2014

@froschka ahoj a nie je ti smutno za Innsbruckom? ja tam pracujem v Saggen ale byvame na dedine radsej budem dochadzat

froschka
30. apr 2014

@katinka71 jeeee mi smutno a este ako, ale co uz mozno sa tam raz vratime 🙂 dvere su otvorene a my sme stahovavy vtaci cize nikde sa dlhsie ako 5-6 rokov neohrejeme 🙂

mrsbrown
30. apr 2014

My sme wiener neustadt a za trojizbak platime 450 a kazde 3 mesiace 300€ elektrinu a plyn...skolka je 18€ mesacne...kurz nemciny je tu zdarma pre cudzincov...myslim ze sa plati len za prihladku okolo 20€..
...ak nie si hrda...myslim tym ze neodmietnes hocijaku pracu len preto ze si fyzioterapeut tak mozes na par mesiacov zobrat hocico a za tri mesiace sa dostanes do zakladov nj...

pausiny
30. apr 2014

Prajem pohodovy podvecer , mozna by ste mi mohli pomoct hladam pracu opatrovatelky , opatrovatelsky kurz mam nemcina zaklady ale zdokonalujem sa , tu pracu potrebujem dost nutne od septembra mi ma dcera zacat studovat na strednej skole , som rozvedena a s mojho platu ktory mam tu neviem ci by som to bola schopna , bola by som Vam velmi vdačna ak mi niekto pomohol Dakujem Andrea Ady_72@azet.sk

1andrea111
1. máj 2014

@cawes no uveď aj príjem, to je neobjektívne. Na SK je priemerný plat cca 500 EUR, a vyratúvať náklady, možno by sme došli k tomu, že sa máš priam kráľovsky.

marcah
1. máj 2014

@ichbinich mozem sa spytat kde v stajersku ste? my sme asi 35 km od grazu..... a z tych 300 eur za skolku kolko z toho je na stravu? alebo to platite cele ako pausal a nie je to rozdelene? ide o celodennu dochadzku? diky 🙂

@cawes svajciarsko je velmi specificka krajina, to sa tazko porovnava...

sirokez
autor
1. máj 2014

@katinka71 Dakujem velmi pekne za info este si musime zrata naklady a vydavky + aky by bol prijem ako pisali baby ...

sirokez
autor
1. máj 2014

@mrsbrown Jej tak toto vyzera dobre co si napisala... len ci tam mozno zohnat hocijaku pracu ked baby pred tebou popisali ze trh je presyteny ...

mrsbrown
1. máj 2014

@sirokez ja pracujem ako upratovacka v banke...mam 8,60 na hodinu...som spokojna...upratovacich firiem je tu habadej a tiez personalne agentury beru...tam mas dokonca okolo 10€ na hodinu...

mrsbrown
1. máj 2014

@sirokez ....a este som ti chcela povedat ze nemecky viem prd
🙂

denaalubos
1. máj 2014

@cawes ahoj 😉 takze si odisla do svajciarska? Ja som v rakuski zase uz 🙂 ako sa mate? Ako nasa skupina, este existuje? @marcah ja som od grazu asi 50 km okres Feldbach a ty?

denaalubos
1. máj 2014

@sirokez my sme 50km od Grazu- mali sme 2 izbak stal 430 € plus 160 € elektrika, sme uz v trojiznaku s terasou platime 640 plus elektrika ale 70...fakt zalezi kde chces ist ...s pracou ja si tiez myslim ze ked chces najdes..aj bez jazyka teda aspon zaklady...ja tiez hladam uz pracu zatial mi bude stacit hoc aka upratovacka...a potom to bude uz zas ine 🙂

denaalubos
1. máj 2014

@cawes prepac sak tusim ty si uz bola vtedy vo Švajčiarsku 🙂

marcah
1. máj 2014

@denaalubos aj my sme okres feldbach - st.stefan im rosental, ale zatial sme tam len obcas

ichbinich
2. máj 2014

@marcah:
Ja som priamo v Grazi.
Celodenna mestska skolka, kolko z toho je za stravu, neviem. Nie je to presne 300, takmer 300 boli jasli, skolka je cosi lacnejsia. Ale mesto ma tabulku, podla rodinneho prijmu to vypocitaju, kolko kto plati. Takze my platime druhu najvyssiu tafiru 🙄
V tomto je iba obed, za desiaty a olovranty platim este 20€ na mesiac. To kupuju a chystaju v skolke, kupuju vela z gazdovskeho dvora, kazdy den maju ovocie aj zeleninu, a ja sa nemusim o nic starat 😉

jasmika
20. aug 2014

Ahoj kočky.. no neviem ..už sa aj bojím opýtať...ale tak skúsim... Čítala som prave že vraj niekde v rakúsku mesto, alebo okres prepláca niečo s výdavkou na škôlku.. Uvažujem že dcérku by som nechala teraz aj na obedy v škôlke. min. rok bola ale ona je hrozný jedák... proste ked dva krát za celý rok zjedla obed tak to nepreháňam... nechodila každý deň.. iba raz za čas.. 3 ečka stojí obed.. tak keby som ju nechala každý deň... možno by sa naučila...ale ked u nás pracuje iba manžel..tak by sa nedalo niečo urobiť s tým že by sme mali lacnejsí obed.?

vroni
21. aug 2014

@jasmika, a co sa vlastne pytas? 🙂 Ano, vo Viedni su skolky zadarmo a rodiny s nizsim prijmom maju preplacanu aj stravu (inde neviem). Lenze na to by tu muselo mat dieta aj rodicia (aspon jeden) trvaly pobyt (nie, prechodny nestaci)

jasmika
21. aug 2014

@vroni my tu máme trvalý pobyt obaja...ale ja nemám prácu kôli tomu že neovládam este dobre jazyk...to som myslela že či by sa nedalo nejako iba tie obedy lacnejšie vybaviť