Práca na 12-hodinové zmeny a život rodiny

jozeffezoj
1. okt 2023

Ahojte.
Manželka pracuje na 12h m zmeny, čiže denna nocna.
Viem že veľa ľudí pracuje v polícii, u hasičov, SBS a iné povolania, zaujíma ma ako to beriete.
Keď sme nemali dieťa m, boli sme mladí a neriešili to.
Časom sa vám život mení amm, príde dieťa, deti, problémy, kadečo a veci ktoré dovtedy zatazov neboli už sú.

Ako zvládate taky život?
Pracuje vaša žena, muž na 12h?
Ako pozeráte na to ze susedia sú po 16.00 spolu, že majú spoločné víkendy a vy polovičku ktorá pre rodinné dobro pracuje týmto systémom.
Že nemáte normálny celý víkend atď?
Je to tiež len o tom ze práca je dobre olatena tak to trpíte alebo vám to je jedno alebo nie je a chceli by ste to zmeniť, aby ste boli viac a normálnej sie spolu?
Je pre rodinu ťažšie ak tak pracuje žena? Alebo muž?
Alebo nebodaj ste na 12ckach obaja?
Vďaka

ivangeline
1. okt 2023

Ja toto velmi nepoznam ale sama premyslam,co po materskej a viem,ze moje pracovne predstavy pred a po rodine,sa budu musiet troska zmenit/prisposobit okolnostiam,lebo inac bude rodina z mojej strany zanedbavana.. a pre mna je rodina dolezita. Myslim si vsak,ze ziju ludia rozne. (Urcite budu pisat.) A vedia si to zariadit tak,ze im to vyhovuje...(S manzelom sme v tomto za jedno,preto tiez menil pracu a hladal vhodnu..aby vedel byt aj s rodinou.)

zmrzlinka2021
1. okt 2023

@jozeffezoj tak výhoda je v Tom, že človek má viac dní voľna. Je veľa ľudí ktorý na takej práci trvajú.

doriiis
1. okt 2023

Pracujem tak už siedmy rok...nemenila by som

jozeffezoj
autor
1. okt 2023

@doriiis nemrzi ta to ze jediný "normálny" víkend je keď si po nočnej a nedeľa voľno?
Nemáš pocit ze to proste nestmeluje rodinu?

jozeffezoj
autor
1. okt 2023

@zmrzlinka2021 ako chápem ale asi aj veľa takých ktorí skôr musia ako chcu

doriiis
1. okt 2023

@jozeffezoj ...ja však nerobím tak,že ranná,nočná dva dni voľna.Ja robím iný režim.
Ale napr.moj muž robí víkendy.....predtým som ja robila iba víkendy.No a sme spolu cez týždeň,vtedy si všetko vynahradzame

jozeffezoj
autor
1. okt 2023

@doriiis tak áno ale keď sú deti v škole tak nejaký celodenný vylet

masinka
1. okt 2023

Manzel tak 6 rokov pracoval, mal 28 dnovy cyklus - uz neviem ako presne, ale cca 3 dni nocne, 2 dni pauza, 3 denne, 2 dni pauza, 4 denne, 3 dni pauza, 4 nocne, tyzden pauza....Robili aj cez vikendy a sviatky. Cely volny vikend mu vysiel len raz do mesiaca, inak bol bud po nocnej alebo pred, na nejake vikendove akcie sme mohli zabudnut, rodinne oslavy sa nam snazili prisposobit, ale inak to bolo onicom. Kym som chodila do prace , tak sme sa minali akurat medzi dverami, ked som bola potom na materskej, tak to nebolo az take hrozne, ked mal volno napr. v utorok a stredu, tak sme aspon poriesili co sme potrebovali ( lekarov, nakupy....), ked som opat nastupila do prace, tak si hladal nieco ine. A dost mu to dobabralo metabolizmus.

jozeffezoj
autor
1. okt 2023

@masinka čiže asi tak ako to cítim ja ze ak je ten drihy teda ja doma tak áno dobre dá sa. Ale ak obaja pracujú aj keď ten druhy na 8smicky tak je to stretko na 2 hodiny poobede pred nočnou alebo na 2 hodiny po dennej pred spaním... A víkendy nič.
Všetko sa len prispôsobuje a špekuluje a dookola

tanyan
1. okt 2023

Manžel pracuje 2*denná, 2*nočná, 4 dní voľna. On má teda 8-denný cyklus a stále sa to voči kalendárnemu týždňu posúva. Ja pracujem pondelok až piatok s pevným jadrom 8:30-15:00. Na celý rok máme urobenú tabuľku v exceli, kde sú manželove zmeny, prázdniny, sviatky, krúžky, tábory...
V podstate iba počas jeho dennej v pracovný deň vozím dcéru do a zo školy ja. Inak všetku dopravu stíha on. Počas voľna toho stihne aj doma viac ako ja . A stíha aj fitko, aj futbal...
Užívame si aj spoločný rodinný život, lebo vlastne iba dve noci z 8 po sebe idúcich dní nie je doma. A keď on cez týždeň stihne "domáce práce," tak vieme aj jeden deň víkendu stráviť efektívnejšie, ale hlavne si vychutnáme vzájomnú spoločnosť.
Naozaj si nemyslím, že ľudia sú šťastnejší, keď obaja partneri skončia v práci o štvrtej.

medda_beda
1. okt 2023

Práve to riešime.Robíme na 8smičky a zmennosť nám v spoločnej firme nastavali tak, že nemáme ani deň spoločného voľna a neuvidíme sa ani v práci 😐.Doteraz sme niekoľko rokov fungovali normálne.

nikiki29
1. okt 2023

Ja som pred dieťaťom robila 12ky, ale dlhý krátky týždeň, žiadne nočné. Muž tak isto. Po dieťati som dala výpoveď, lebo buď dáme smeny rovnako a pol mesiaca musíme riešiť opatrovateľku minimálne do 21:30 alebo smeny naopak a už sa s manželom ani neuvidím. Teraz pracujem na dve zmeny, max do 17:00 a je to lepšie. Máme každý druhý víkend spoločný. Neviem si predstaviť robiť 12ky a popri tom riešiť domáce úlohy…

mandarinka555
1. okt 2023

@jozeffezoj Ale manželstvo nie je o tom, že musíš byť so ženou spútaný. nie? Alebo ju chceš mať permanentne pod dozorom? Ja robím 12-ky, 16-ky, alebo ak treba záskok, som k dispozícii....Muž robí 8-ky, 12-ky...vidíme sa, keď máme voľno a neriešime hlúposti 🙈

dusankomoj
2. okt 2023

Ja robím 2d deň+2d noc a 4d voľno. Nám to napr. vyhovuje veľmi.

enya00
2. okt 2023

Robim tak, denna, nocna dva dni volno.. vikendy ma mrzia, ale co narobim..mam to doma, nemusim cestovat a zarobim viac, ako v meste …je to jednoduchsie, aj ked su deti chore… nemusim rozmyslat nad ocr cely tyzden, ale iba jeden, dva dni..viem si vtedy vymenit, ze idem na dve nocne.Cez den som s nimi, vecer muz.Urcite je to tazke aj pre tvoju zenu, ale dufam, ze jej to nevyhadzujes na oci ..Vylety, cez volny vikend, bohuzial inak sa to neda..spolu sme kazdy den, takze svet sa nezruti..Dalo by sa aj u nas na osmicky, ale padla by som platovo, aj poziciou.Cize nad tym vobec neuvazujem..A do mesta dochadzat, to urcite nie..Muz robi do stvrtej, pride o piatej-to uz z toho dna az tak vela nema..my sme si uz zvykli..netreba z toho robit tragediu a s detmi mozes vybehnut na vylet aj sam cez vikend

jozeffezoj
autor
2. okt 2023

@mandarinka555 tu nejde o totálne spútanie ale o to ze človek má počas leta len pár víkendov kedy vie niekde ísť na 2 dní ako ľudia naokolo, ktorí si plánujú víkendy výlety, návštevy a kadečo. Nejde o VLASTNENIE

sense
2. okt 2023

Nepracujem 12ky ale tym ze pracujeme obaja v rom istom obore, pracujeme obaja nepravidelne aj ked ja robim len rano. Ale teda spolocny vikend mame tak raz za 6 tyzdnov aj to nie cely vikend. A niekedy ked mam ja rannu a on poobednu stretame sa akurat tak v posteli s tym ze spim ked on pride a do prace idem ked spi on.
Tvoja zena ak robi 12 tak urcite.nie 5.dni.v tyzdni.

terina25
2. okt 2023

@jozeffezoj partner nerobi sice 12tky,ale ma 2xdenne,2 xpoobede,2x nocne.a 2,3 dni volno. Vacsinu vikendov je v praci. Teraz napr.mu vyjde 1 vikend volny,v novembri tiez 1 vikend. Co narobim,len zvyknut si clovek musi. Ked ma volno,tak sa snazime si ho uzit.ci wellnes,ci vikendovy pobyt,disco..co pride. Alr chyba mi cez vikendy.

liligreg
2. okt 2023

Ja ani muž síce nerobíme dvanástky, ale veľa času sme mimo domu.
Ja učím od 8 do 15.00. Z domu odchádzam 5.30 a vraciam sa 17.00 – 17.30.
Manžel pracuje v štvorzmennej prevádzke, takže sviatky ani voľné všetky víkendy nepozná, iba jeden víkend v mesiaci má voľný.
Vyhovuje nám to v tom smere, že ak nemá rannú, tak vie syna zaviezť do školy, keď nemá poobednú, vie ho vybrať, inak nám moji rodičia musia pomôcť pár dní v mesiaci, keď ide muž na rannú, tak syn spi u nich, lebo odchádzame spoločne s mužom o 5.30 z domu. My sme si na to zvykli, malo to tako výhody, najmä, keď bol syn menší, bolo potrebné zájsť k dr., tak muž bol doma a vedel ísť. Teraz, keď je syn starší, už začíname cítiť to, že čas sa nafúknuť nedá a sme menej spolu. Manžel dvakrát do týždňa trénuje malých futbalistov, takže domov príde okolo 18.00, syn ma futbalový tréning 3x do týždňa (našťastie dva tréningy má v podobnom čase ako muž).

podobova15
2. okt 2023

Ja som takto robila ked som bola slobodna, a vadilo mi to uz vtedy neskutocne. Rodicia, frajer po vyletoch akciach a ja v robotev lete grilovacky kupalisko a ja v robote, ked som ja mala cez tyzden volno somnou uz nikto nikam nesiel. Uz vtedy som vedela ze ja by som takto pracovat nechela. Hladala som pracu aj s ohladom na tom ze casom som chcela deti . Robim 7-15, a inak by som pracovat nechcela. Viem ze vela ludi na vyber nema, ale aj keby som musela byt v praci viac ten vikend by som kvoli detom chcela mal volny.

vulka
2. okt 2023

@jozeffezoj Beriem, že je to lepšie ako keby bol muž 3 mes v Nórsku a potom 3 týždne doma.

jozeffezoj
autor
2. okt 2023

@podobova15 ved práve. Mne b y strašne vyhovovalo aspoň ja kebyže pracujem 8-16 a manželka nejak. Si to po toľkých rokoch ani neviem predstaviť aby sme po 16tej boli všetci doma ako ľudia a cez víkend detto

20erika07
2. okt 2023

Tak mojmu manželovi vyhovuju moje 12tky, den/noc/2 dni volno, den/noc- 3dni volno, on pracuje denne 8hod.
Ja mam volna az az, vychovali sme 2 deti ,neviem si predstavit chodit denne do prace. Za tie víkendy, ja mam síce lepsi turnus ako je tu spominany, ale vsetko sa da predsa prispôsobiť, nahradne volno, dovolenka na službu, vymena služby, my sme ale dost zocelený kolektiv a s vymenami alebo prebratim sluzby vacsinou nema nikto z nas problem, vieme si vyhovieť a tym padom aj planovat ci uz nieco na vikend a tak. Bezdetni co chcu zarobiť maju vikendovky najradsej u nas

radacak
2. okt 2023

@jozeffezoj pracovala som tak a aj spolu sme jeden čas pracovali.. dcéra bola vtedy u mojich rodičov...no cez víkend sme boli spolu.
Teraz manžel tak pracuje že je celé dni preč,koľko krát sa príde domov len vyspať... Nie je to tak dobre ale čo urobíme? musíme z niečoho žiť 😞no víkend má voľný,to by bolo moc aj na neho keby pracuje celý týždeň a potom ešte aj počas víkendov

A radšej nech je celé dni preč keď iná možnosť nie je ako by mal chodiť preč na 10 dní napríklad a potom 4 dní doma...chodil tak a už by sme do toho nešli..verím ze už nikdy to nebudeme musieť podstúpiť..takto viem že večer príde a ja sa na neho každý deň teším 🤗

masinka
2. okt 2023

@jozeffezoj keby 2 hodiny, tak by to bolo fajn, ja som mala pracovnu dobu od 9:00 do 17:00, domov som prisla okolo 17:45, on robil nocne od 19:00, z domu odchadzal okolo 18:00, fakt sme sa len vo dverach minali, rano zase prisiel o osmej , to sme si tiez len klucku podali. Ked mal denne, prisiel okolo 20:00, rano isiel zase o siestej z domu, tak vecer akurat najest sa, osprchovat a spat aby na druhy denv praci vladal fungovat. Tie volne dni medzi boli tiez take vselijake, prvy po nocnej aj tak prespal, pred nocnou i tiez potreboval trochu oddychnut. Ono clovek si zvykne ked nema lepsiu moznost, ale som rada ze teraz robi normalne cez den.

felycity
2. okt 2023

@jozeffezoj veštko má +/-, + je viac času na vybavovanie, poroboeie, ak sú deti choré je to fajn , nemusíš riešiť OCR, ak sa ti streda pravidelne denná nočná 2 dni voľno tak je to fajn - máš tam priestor aj na partnerku/partnera, mne osobne to vyhovuje aj kd je nočná, občas človek časom potrebuje aj taký ten len svoj priestor, áno víkendy sú troška náročnejši ena čas, ale časom deti majú viac a vica povinností s učením a ak niekam chcete ísť tak sa to dá naplánovať prípdene s niekým vymeniť službu, neviem o akú robotu ide, ale niekedy ked zoberieš službu naviac máš ju zaplatenú čo pri 8h systme až tak nie je. a na záver aspoň si budete vzácnejší 🙂

nika1971
2. okt 2023

@jozeffezoj ja robim 8-cky, muz na smeny 12-tky...sme spolu takmer 30 rokov...je to v pohode...zvykli sme si...ked ma volno, ide na chalupu nieco porobit...cez vikendy sme spolu, ked ma volno...to travime na chalupe...obcas si zoberiem dovolenku a sme spolu aj cez tyzden...ked ma nocnu mam pre seba svoj priestor...nemusime byt nutne spolu...

medda_beda
2. okt 2023

@jozeffezoj Vyhovavali mi 8smičky aj 12stky.
Buď rád aspoň za víkendy.Nám väčšinou vyšli 2 spoločné za mesiac.
My nebudeme mať už ani jeden deň voľný.Skončili nám výlety, všetko.

jozeffezoj
autor
2. okt 2023

@medda_beda tak my práveže tie víkendy nemáme. Píšem že ame jedine taky jed je v sobotu po nocnej

vevapeto
2. okt 2023

@jozeffezoj keby som pracovala na “osmičky”, tak rozpočet by klesol aj o 500€. U nás je to len o zvyku, aj víkend mám voľný, resp. vždy jeden deň cez víkend a áno, chodievame aj na výlety , keď potrebujem voľno, tak si ho viem zariadiť, aj lekárov☝️ To som zvedava, či všetci osmickari sú každý víkend po výletoch.