Práca na živnosť

17. aug 2023

Ahojte mam taku otazku, kedze som este nikdy nemala zivnost tak neviem ako to chodí. Chcela by som pracovat vo firme na zivnost a myslela som že tam treba podpisovat nejaku zmluvu, ale zamestnavatel mi povedal, že zmluvu na živnosť nedavajú, že im iba raz mesačne pošlem fakturu. Tak ako to teda je? lebo mne to pride divne, ako budem mat zabezpecene to, ze mi tie peniaze aj naozaj vyplati? 😃

bublinka1426
17. aug 2023

to je na zivnosti nevyhoda.

patka06
17. aug 2023

Prečítaj si tento link:
https://fgconsulting.sk/co-je-svarcsystem-a-pre...

Živnostníkom sa dáva Zmluva o dielo alebo minimálne objednávka na práce a podľa nej sa potom fakturuje.

andrea_82
17. aug 2023

Ani zmluva ti nezabezpeci, ze ti vyplatia peniaze.

vulka
17. aug 2023

Za Tvoju odvedenú prácu mu vystavíš faktúru(akurát sumu si určí on 🙂)
Inak podľa zákona neexistuje pracovný pomer na živnosť. To je úplná hovadina. Buď pracuješ ako zamestnanec a máš pracovnú zmluvu. Alebo si obchodný partner a môžeš byť teda napríklad živnostník.A v tom prípade si platíš sama odvody a napríklad keby sa Ti v práci stal úraz, tak si si za to sama zodpovedná. Žiadne, že pracovný úraz a odškodné,...

autor
17. aug 2023

@vulka ano, akoze neocakavala som niekolko stranovu zmluvu ako pri normalne pracovnej zmluve, ale myslela som ze sa tam aspon nejaka zmluva alebo hocico posobne podpisuje, kde sa proste stanovia podmienky, odmenovanie atd.. Viem že známy, ked robil na zivnost, tak mal normalne podpisanu zmluvu, tak preto teraz neviem ako to teda má správne byť 🧐 ja s tym vobec skusenosti nemam bohuzial

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oli18
17. aug 2023

Pracovat na zivnost pre niekoho je najhorsi typ "pracovneho pomeru".

vulka
17. aug 2023

Bože, to koľko máš rokov? je to základ finančnej gramotnosti, ktorá sa už pekných prá rôčkov povinne učí.
Žiadna zmluva, ktorá Ti zaručí plat. Veď Ty budeš vlastne dodávateľom pre Tvojho "akože" zamestnávateľa. Ty dodáš pracovný výkon, na ktorom sa dohodnete a keď to urobíš(mesiac), tak mu potom vystavíš faktúru, ktorú Ti on zaplatí(alebo aj nie-to závisí od jeho serióznosti. Inak je zaujímavé vedieť, že tradičná dĺžka splatnosti faktúr je 14 dní a v SR je ich až 75% zaplatených po termíne).

zic
17. aug 2023

@oli18 a este k tomu nelegalny...

patka06
17. aug 2023

Autorka: podľa toho čo píšeš, by si si mala nájsť spoľahlivého ekonomického poradcu
Ak si živnostník nepracuješ vo firme ale si jej obchodný partner - všetko sa riadi Obchodným zákonníkom

melanta
18. aug 2023

Pripájam môj komentár na podobnú otázku pár dní dozadu. https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/praca-na-zivnost-zamestnanecka-zmluva-2/