Práca v lekárni

3. mar 2024

Zaujíma ma len pre info... Čoskoro ukončím strednú školu odbor biotechnológia a farmakologia a takmer už od prvého ročníka nám učitelia v škole vraveli že môžme ísť do lekárne s takýmto odborom pracovať. (Niečo ako farmaceutický laborant)... Je to pravda? Viem že na prácu v lekárni je potrebné mať farmáciu . Ďakujem

taynee
3. mar 2024

Na pozíciu farmaceutického laboranta ti vo väčšine lekárni postačuje stredoškolské vzdelanie. Neviem aký máš presne odbor, tento sa študuje na stredných zdravotníckych školách.

autor
3. mar 2024

Bola som v lekárni praxovať a bolo to pre mňa "nudné"... Celý týždeň som iba lieky triedila a ukladala kam patria čiže mňa to dosť odrádza a sestra mi vravela že ona keby môže šla by do lekárne kvôli dobrému platu vraj videla aktuálnu ponuku práce niekde v lekárni.... Tak ja už som z toho jeleň

autor
3. mar 2024

@taynee je to vlastne chemický odbor sme aj v laboratóriu

letfenixa
3. mar 2024

Vysokoškolsky vzdelaný farmaceut môže vydávať lieky na recept, stredoskolsky vzdelaný nemôže. To, čo si robila na praxi, mi príde v poriadku. Nemohli ťa predsa dať hneď k okienku.

autor
3. mar 2024

@letfenixa ja rozumiem... Iba opisujem že celkovo práca s liekmi ma nebaví

natalienka12
3. mar 2024

So strednou školou nebudeš môcť expedovať lieky na lekársky predpis, ani pripravovať lieky na predpis ani dávať rady pacientom ohľadne dávkovania, interakcií, to môžu len farmaceuti. Ako laborantka nečakaj v lekárni neviem aký plat, veď skús pozrieť ponuky v tvojom meste. Farmaceuti majú 2x toľko.

natalienka12
3. mar 2024

len tak zbežne som pozrela ponuky práce a hrubá mzda 1000-1300 €

autor
3. mar 2024

@natalienka12 o plate prehľad mám lebo moja teta pracuje v lekárni ale ona ma strednú školu odboru farmaceutický laborant

anavixy
3. mar 2024

Ako uz pisu, mozes pracovat v lekarni v podstate ako “predavacka”. Mame v rodine slecnu s ukoncenou strednou, pred VS brigadovala v lekarni Dr.Max a zarabala teda na to kolko robila a ze to bola brigada krasne 🙂 pokial to ale riesis kvoli tomu, ze zvazujes ci ma zmysel ist dalej na vs, tak to si myslim ze zmysel v tvojom pripade ma

autor
3. mar 2024

@anavixy rozhodujem sa medzi VŠ (aspoň Bc) niečo alebo pomaturitne štúdium ako napríklad zdravotná sestra u zubára

anavixy
3. mar 2024

To uz chod radsej na bc z osetrovatelstva a bud normalne sestra, ci to nechces? Alebo teda ako prakticka sestra mozes byt aj u zubara aj hocikde ine, ked ta nieco prestane bavit, mozes skusit ine odvetvie, ak teda nechces byt sestra s bc 🙂

autor
3. mar 2024

@anavixy áno uvažujem aj takto ako píšeš

luccija
3. mar 2024

Ty máš chemickú školu odbor biotechnológie, farmakologia?mne je zvláštne, že 4 r študuješ školu a nevieš čo môžeš robiť.

autor
3. mar 2024

@luccija ja som rozhodnutá že radšej pomaturitne štúdium zdravotnej sestry (aj s osobných dôvodov) ale sestra ma tlačí po maturite pracovať

klivus
3. mar 2024

Na "voľnom predaji" môžeš robiť len s odborom farmaceutický laborant pokiaľ viem, kde po tuším dvoch rokoch praxe si ešte robíš atestáciu, aby si zo zákona mohla i naďalej expedovať na tom voľnom predaji , to nie je len tak robiť tú "predavačku"

gemerka17
3. mar 2024

Ak už pôjdeš smerom zdravotnej sestry, tak chod na VŠ, žiadne pomaturitné štúdium. To bude mať vždy menšiu váhu. Aj keď sa zdá možno cesta VS ťažšia, oplatí sa to a ocenis to v budúcnosti o 20 rokov. Detto to platí aj keby si zostala robiť niečo v blízkosti liekov.

natalienka12
3. mar 2024

Ak chces studovat, tak urcite VŠ a ziadne Bc. a pomaturitne, urob si riadnu vysoku skolu. Na sestru sa vykasli, co ta ona ma co “tlacit”

lalenka33
3. mar 2024

@anavixy s jej ukončenou strednou školou nemôže pracovať v lekárni ani ako ,,predavačka" aj tá podľa teba ,,predavačka" musí byť farmaceutický laborant a to autorka nieje

lalenka33
3. mar 2024

So svojou školou môžeš robiť v lekárni len sanitárku. Keď chceš pracovať v lekárni čo očividne nechceš, tak by si si musela spraviť vyššie pomaturitné štúdium, ale to je teraz len v Čechách. Pár rokov dozadu sa to dalo aj u nás na zdravotných.

anavixy
3. mar 2024

@lalenka33 ano, uz som to zistila.. myslela som (chybne), ze moze v lekarni robit aj s inou sš podobného zamerania fakt ako ta predavacka (nemyslela som tym laboranta..), ale dany odbor sa ani nestuduje na szš, takze moja chyba 🙂 je tu o tomto odbore aj ina diskusia, kde absolventka pise ze im to tiez v skole bolo tvrdene, maju to uvedene aj v popise studijneho odboru, ale nie je to pravda 👎🏻

lalenka33
4. mar 2024

@anavixy áno, veľa škôl chemickeho zamerania takto zavadza, dokonca chodia počas štúdia aj na prax do lekárne, ale reálne tam robiť nemôžu.