Pracovná doba s nadčasom

alexis81
3. jan 2020

Dievcata ahojte, mam otazocku... od 2/2020 mam nastupit do novej prace (este stale poberam RP, dcerka ma 2 r.)... prislo to necakane, len som skusila ze sak pomaly sa zacnem obzerat po novej praci, kedze z povodnej mi pred nastupom na MD skoncil PP na dobu urcitu. Vyslo to, prijali ma, tesim sa z toho aj napriek tomu, ze to bude uplne ina pracovna oblast aku som robila doteraz... lenze!
Prac.doba v zimnom case je od 7.00-16.00 a v letnom case je od 7.00-17.00. Tzn. ze v zimnom case sa ma odpracovat 9hod. (z toho ja 9.hodina navyse je brana ako pol hodka na obed a pol hodka ide automaticky do nacasu, aj napriek tomu, ze si ju musim odrobit). A v letom case je 10hod.prac.doba s tym, ze 1,5hodiny je brane ako pol hodka na obed a hodina do nadcasu. Aj napriek tomu ze prac.tyzden ma 40hodin, ja musim odrobittak ako som napisala, s rym ze rozdiel mi ide vzdy do nadcasu, za kt.si mozem kedykolvek vybrat volno. Ale ja nechcem volno z nadcasov, naco budem robit nadcas zbytocne ked mozem odist o pol hodku (v zimnom case) a o hodku v letnom case normalne domov, nakolko mi to tak vyhovuje, bo skolky mojich deti su otvorene do 16.15! Ma toto zmysel riesit este pred nastupom do prace? Myslite, ze im to takto mozem povedat a dohodbut sa nejak s nimi? Ci to nema vyznam? Dakujem za vas nazor

liz_lemon
3. jan 2020

to si si mala vyjasnit hned na pohovore

alexis81
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alexis81
autor
3. jan 2020

@liz_lemon hej, lenze v tej stresovej situacii ma to vobec nenapadlo a za okolnosti priebehu pohovoru... az ked som s muzom doma detailne rozoberat moj pohovor a prac.dobu, prisli sme na to, ze tie nadcasy su zbytocnost pre mna. Kazdopadne, este mam stretnutie s riaditelom kt.so mnou robil pohovor bud.tyzden a myslim, ze tam este bude priestor na doplnujuce otazky, a vlastne na to, co sa chcem este popytat a dat si vysvetlit, kedze do nastupu este casu dost

deedol
3. jan 2020

zistila by som si, ci to nie je protizakonne. narychlo som vygooglila napr. toto:
https://www.ip.gov.sk/praca-nadcas/

pripadne:
Podľa § 97 ods. 5 ZP, prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za určitých podmienok aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín. Na základe uvedeného preto platí, že nariadenie práce nadčas má výnimočnú povahu. Zamestnávateľ ju môže nariadiť alebo sa na nej so zamestnancom dohodnúť len pri prechodne zvýšenej potrebe práce alebo existencie verejného záujmu. Prácou nadčas sa nemôže nahradzovať potreba vyššieho počtu zamestnancov. Potreba nadčasovej práce preto musí mať charakter naliehavosti. Preto pri prácach, ktorých potreba je stála a nie prechodná alebo pri prácach, ktorých potreba nie je naliehavá, nemožno nariaďovať prácu nadčas. V opačnom prípade sa zamestnávateľ dopúšťa porušenia pracovnoprávnych predpisov, za čo mu hrozia sankcie zo strany inšpekcie práce.
https://ficek.sk/mozem-odmietnut-pracu-nadcas-1...

deedol
3. jan 2020

@draik urcite bude vediet🙂

alexis81
autor
3. jan 2020

@deedol moj muz hovori, ze naco davat hodiny ako nadcas... naco je prac.cas 9hodinovy 5 dni v tyzdni, ked tyzdenny prac.cas je 40hodin. Lenze vo firme mi bolo v tom mojom strese z pohovoru povedane, ze sice odpracujem 9hodin, ale minus pol hodka na obed = 8,5hod. a druha minus pol hodka ako nadcas = 8hodin a tym padom je to 40hod./tyzdenne. Ale naco? Ja nepotrebujem polhodinu, resp. hodinu v tom letnom case (kedy je firma otvorena dlhsie) davat ako nadcas! Kazdy jeden den si pol hodiny pisat do nadcasu len preto, ze si mozem za to zobrat volno kedykolvek. Pre mna je to na dve veci, kedze ja mam 2 deti a skolky otvorene do 16.15hod. Takze preto som sa pytala, ze ako to podat na stretnuti s riaditelom, este pred nastupom do prace. Tieto veci ma nenapadli hned pri pohovore, kedze som v hlave mala ine veci tykajuce sa priebehu pohovoru...

alexis81
autor
3. jan 2020

@deedol dakujem pockam na reakciu 🙏🏽 od @draik

deedol
3. jan 2020

@alexis81 jasne, chapem. ja nie som pravnik (draik je🙂), ale nejako sa mi to nezda...

kristiii
4. jan 2020

@alexis81 tak tie nadčasy sa ti môžu hodit, ak ti náhle dieťa ochorie (nemusis si hneď brat paragraf či OCR), alebo bude mať nejakú besiedku či rodičovské, kam treba prísť skôr, alebo si ich nazbierať a využiť počas prázdnin a pod. Ja pracujem len tých 40 hodín týždenne, ale rada si potiahnem občas nadčas práve na takéto "príležitosti" alebo ako to nazvať. Ale ak sa ti to nepáči, tak si jednoducho nájdi prácu s pracovnou dobou, aká ti vyhovuje

tinka308
5. jan 2020

@alexis81 ahoj, zamestnavatel ti moze z prevadzkovych dovodov moze rocne prikazat 150h nadcasu, ktore ti musi bud zaplatit alebo dat moznost vybrat nahradne volno. Z mojho pohladu zakon neporusuje a tvojou jedinou moznostou je dohodnut sa vopred. Nemyslim si,ze ma tak rozvrhnuty pracovny cas aby sikanoval zamestnancov.

loginexistuje
5. jan 2020

no z pohladu zamestnavatela je to ok ak to tebe nevyhovuje tak proste tu pracu nezober ja by som si to vyjasnila na dalsom stretnuti ale treba ratat ze ak to otvoris a zacnes hovorit onskolke co konci 16:15 tak ta nakoniec ani nevezmu
inak s vyberanim deti je dobre sa striedat aj s manzelom

evittam
5. jan 2020

@alexis81 Suhlas s
@tinka308
A toto poriešis len osobne so zamestnávateľom. Ak sa ti to nepáči bud ti upravi prac.dobu a sa dohodnete alebo nie a najdes si nieco ine.

evittam
5. jan 2020

@loginexistuje Ano je to dobré ak je to možné.😉

loginexistuje
5. jan 2020

@evittam hej jasne ak je manzel mimo domu na tyzdnovkach a pod tak sa neda ale je dobre mat aspon niekoho v zalohe

evittam
5. jan 2020

@loginexistuje Tak určite. Alebo mat pracu kde to clovek pekne stihne bez stresu.😉

draik
5. jan 2020

@alexis81
Bežný týždenný pracovný čas na nerizikovom pracovisku, bez zmien, bez flexikonta je pre dospelého 40 hodín (5*8h). Nadčasy samozrejme nariadiť možno (obvykle do 150 hodín ročne), ale nemožno s nimi počítať ako s bežnou pracovnou dobou, teda že nadčasová práca má trvale pokryť chýbajúcich pracovníkov. Prácu nadčas je totiž možné nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce. Čiže trvalé nadčasy každý deň vo výmere 0,5 h resp. 1,5 h nie sú zákonné. Vy ste však písali o možnosti vyčerpať si za nadčasy náhradné voľno (kto pracuje vtedy, ak si zamestnanci berú NV?) - je teda potrebné preštudovať si pracovnú zmluvu resp. firemné predpisy, ako je v skutočnosti pracovný čas upravený; či náhodou nejde o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.

alexis81
autor
5. jan 2020

@loginexistuje ved s muzom to mame vybavene, kedze on pracuje na zmeny, tak tyzden kedy ma rannu vyzdvihne deti zo skolky on a ked ma poobednu tak musim ja, a preto potrebujem poriesit tie akoze nadcasy polhodinove a dohodnut sa aspon kazdy druhy tyzden na prac.dobe bez nadcasu do 15.30 a nie 16.00

alexis81
autor
5. jan 2020

@draik dakujem, velka vdaka za odpoved! V pripade, ze si chcem al budem chciet vybrat nadcasy, tak sme na mojej pozicii 4 ludia. Takze je to o dohode medzi nami 4, kedy si chcem vybrat nadcas. Aj zamestnavatel tvrdi, ze kedze sme tam 4 s tou istou prac.naplnou na tej istej pozicii, tak vsetko je o dohode medzi nami. Kazdopadne idem v utorok na stretnutie s riaditelom, este pred oficialnym nastupom, takze tam znova otvorim otazku prac.casu, resp.nadcasov. a samozrejme skusim sa nejak dohodnut, ale ak to nepojde tak nic sa nedeje, jednoducho nevezmem pracu. Aj ked ma to bude mrziet strasne, ale ked sa inak neda tak svet sa nezruti.