Príplatok za zastupovanie

darina1952
28. máj 2014

Ahojte, zaujímalo by ma, či mám v zamestnaní nárok na niečo ako "príplatok za zastupovanie" počas PN kolegu a vykonávam počas toho svoju a aj jeho prácu. Pracujem v súkr. spoločnosti. Je niečo také v zákonníku práce? Našla som len zákon, ktorý sa vzťahuje na štátnych zamestnancov.
Ďakujem 🙂

havana_frost
28. máj 2014

V Zákonníku práce takýto príplatok definovaný nie je. Zamestnávateľ ti môže prideľovať prácu podľa tvojej pracovnej zmluvy.

majusqa77
28. máj 2014

nie 🙂

zita19
28. máj 2014

U nas sa niekedy daval. Ci to bolo zo zakona alebo nad ramec neviem. Podmienko bolo zastupovanie viac ako 6 mesiacov. Takze som zastupovala 7 mesiacov a priplatok som dostala za jedn 😝

ammellia
28. máj 2014

Ja som zastupovala sefku pocas md a mojou odmenou bola skusenost 🙂))))

darina1952
autor
29. máj 2014

@havana_frost @majusqa77 @zita19 @ammellia
tak sme s kolegyňou prešli aj KZ - kolektívnu zmluvu a tam sa nič nespomína 😒 ...len že mi môže nadriadený navrhnúť osobnú odmenu za nejaký zlepšovací návrh, bla bla..... 😠 už som si istá že za to dostanem NIČ... veď ja som v KE a nadriadení sú v BA majú nás na háku ☹

zita19
29. máj 2014

@darina1952 to tak byva... Ked treba robit, si nenhraditelne, uzasna, sikovna... Ked treba zaplatit, tak zas az taka hviezna nie si... 😝 😖

lili_mia
29. máj 2014

@darina1952 A ked Ty budeš PN? Budeš rada, že aspoň niečo spraví z Tvojej roboty. Robíš jeho prácu v pracovnom čase, nie je dôvod na príplatok.

darina1952
autor
30. máj 2014

@lili_mia práveže to tak nie je - on prebral v minulom období odo mňa nejaké práce aby som sa ja mohla plne venovať inej a o práci ktorú robím teraz nemá ani páru 😠 ...takže v prípade môjho výpadku ma zastúpi iná kolagyňa 😉

eeffka
30. máj 2014

@darina1952 bavime sa o PNke 10dnovej alebo 10mesacnej? lebo ist si pytat priplatok za anginu je take ..."slovenske" 🙂

darina1952
autor
30. máj 2014

@eeffka ...je preč od veľkej noci a ešte PN potiahne 😒

lili_mia
30. máj 2014

@darina1952 Absolútne nepodstatné kto má akú náplň, čo si mi napísala, riešiš blbosti. Prečítaj si pracovnú zmluvu. Máš tam bod .. rieši/venuje sa (iné synonymum) práci podľa pokynov zamestnávateľa? Aj keby Ti dal drhnúť hajzel, je to podľa pokynov zamestnávateľa a Ty nemôžeš ani pípnuť, pokiaľ chceš plat. A kašli na priradenie práce podľa zmluvy na ktorú Ťa prijímali. Vetou podľa pokynov zamestnávateľa je obsiahnuté aj to drhnutie hajzlov, aj keby si bola MUDr., PhD.
Alebo rovno odíď, ked sa Ti nepáči, že za jeho PN nedostaneš príplatok. Keby on robil chyby, brzdil tím, nepoviem, ale riešiš tu niekoho zdravotný stav a Ty si urazená, že nemáš príplatok za prácu v riadnej pracovnej dobe. Choď pracovať do Valea, aby si vedela, čo je to robiť na linke, kde sú 5 ľudia namiesto 8 a nikoho netrápi, že nestíhajú, na konci zmeny musia odovzdať stanovený limit. Alebo choď k lekárom. Odrob celú noc, 12hod službu, ale plat dostaneš iba za 8. Pretože tie 4 hod bol stav, kedy musíš byť v nemocnici, keby došlo k pohotovosti, ale ak k nej nedôjde, nemáš ich zaplatené.
Kľudne sa sťažuj, ak máš pocit, že si v práve.

monciky
30. máj 2014

@darina1952
zamestnavatel Vam moze za zastupovanie kolegu dat jedine odmenu, ale nie priplatok, to nie je nikde zakotvene..., ten priplatok by odkial zobral? z akeho fondu?
ja som priplatok dostala len ked som zastupovala kolegynu na nizsom poste, ale mala som to riadne zakotvene v zmluve a aj v kolektivnej sme to mali...
vykonavat pracu za kolegu, ktory je chory alebo za PN je podla mna kolegialne, ak sa tak stane aj Vam ked vypadnete z pracovneho procesu z roznych dovodov, nesla by som si pytat priplatok, lahko sa Vam moze stat, ze padnete do nemilosti sefovi a podobne....

sense
30. máj 2014

ked som robila na slvoensku este pred par rokmi tiez sme tahali za kolegynu co bola tri mesiace pn, nedostali sme ani korunu naviac, a kolegyna na pn dostala este aj plne premie.... a tretia kolegyna kt. robila len svoju pracu dostala tiez to co aj my hoci nehla naviac ani prstom len sa stazovala kolko ma prace....ono je to tak ked treba robit je to pre sefov o.k a ked by trebalo alebo sa patrilo priplatit tak to nie....

fialkaa
30. máj 2014

V mojej byvalej robote to bolo tak, ze ked niekto odisiel alebo ho vyhodili, makali sme aj namiesto neho a prachy na jeho plat firma usetrila .... tak sa to robi na SK.

darina1952
autor
2. jún 2014

@lili_mia ...tu ide o problémového zamestnanca - už na konci roka dostal upozornenie za neplnenie pracovných povinností... následne bol kľud a stále sa tváril že všetko má spravené a stíha.... ale ja teraz za neho riešim takmer rok staré reklamácie 😒 ... a teraz to vyzerá tak že vie že ho chcú "vyliať" a preto ťahá PN-ku
A pýtala som sa slušne na fóre či náhodou niekto o niečom nevie... o prednášku typu "keď sa ti nechce makať tak odíď" som nestála 😖

lili_mia
2. jún 2014

@darina1952 Dostala si odpovede na to, čo si napísala. Ak ozaj riešiš po ňom rok staré reklamácie, oznám to nadriadenému. Ak ten s tým nepohne, tak čo ozaj chceš? Nadriadený nechce riešiť, tak čo naozaj čakáš? Nehas, čo ťa nepáli. Nerieš, na čo nemáš páky. A bude sa ti ľahšie spávať. Nedávaj do toho emócie. Stará reklamácia? Fajn, vyrieš a konečná, pusti sa do ďalšej. Proste ako robot. Emócie ti len spravia žalúdočné vredy.

emily76
2. jún 2014

@darina1952 zalezi len od zamestnavatela, ci ti cosi da lebo nie... zakon toto neosetruje... vo firme, kde pracujem teraz to maju tak, ze ak je zamestnanec pn viac ako mesiac, tak dostavas za zastup nejaku odmenu.. ale iba za cele mesiace. cize ak napr odide na pn 3 a vrati sa 25, tak odmakas 2 mesiace ale nedostanes nic. Takze ked bola kolegyna dlhodobo pn, tak ked vedela, ze bude koncit, dohodla sa s dr, aby ju vypisal ku koncu mesiaca, aby sme neprisli o premie. 🙂 Ale ak je to tak, ako pises, ze robis za neho to, na co rok kaslal, tak by som isla s konkretnymi vecami, podkladmi za sefom a kludne mu povedala, ze zastupovanie oOK ale nie riesit nieco, na co sa on vys....l 😠 Ale zase zalezi len na nom, ci uzna, ze robis nieco navyse a da ti cosi... 😝