Problémy so zrakom a zamestnanie

tiper24
8. mar 2017

ake zamestnanie mozem vykonavat ked mam problemy so zrakom?

skyahiah
13. mar 2017

@maria123 poziadaj si, za skusku nic nedas. posudkova komisia sa riadi tabulkou, ktorej cast prikladam ako obrazok (nie je problem si ju vygooglit). treba si ju prestudovat, kam s tvojou diagnozou patris. Jedna znama ma problem s jednym okom, neviem presne aku ma diagnozu, a invalidny jej uznali.

maria123
13. mar 2017

@tiper24 chcem mat istotu,niekto mi spominal,ze ak neschvalia..je tam potom nejaky zadrhel alebo co..

tiper24
autor
13. mar 2017

@maria123 zadrhel v com?

maria123
13. mar 2017

@tiper24 to ti teraz presne neviem povedat,ale muz si chcel vybavit pre seba a hovoril s lekarom z poistovne,kedze ho pozna a musi mat vsetky potrebne doklady a spravy a neviem co,lebo ked sa to narazt vsetko poda a nieco bude chybat,potom ze je problem,ale fakt si teraz nespomeniem

tiper24
autor
13. mar 2017

@maria123 a kolko vychadza pol.invalidny?

maria123
13. mar 2017

@tiper24 netusim

tiper24
autor
13. mar 2017

@maria123 ja tiez fakt neviem co teraz robit ci podat na dochodok ci pockat na nejaku robotu

maria123
13. mar 2017

@tiper24 ja by som skusila hladat pracu az potom to dalsie,drzim palce

tiper24
autor
13. mar 2017

@maria123 ved skusam ale vsade treba dobry zrak minule som bol na konkurze na vysokozdvizny a nezobrali ma ani operatora do vyroby

babulina
13. mar 2017

my mame kolegu, ktory je slabozraky a robi programatora, a je vynikajucii - ma usposobeny pocitac na svoje potreby - mozes robit cokolvek na co si trufnes

tiper24
autor
13. mar 2017

@babulina ja si trufam na pc tablety a mobily som expert a vobec na ITtechnologie ale ked nemas skolu a papier nemas sancu lebo zoberu radsej toho s papierom

babulina
13. mar 2017

asi otazka potom mala zniet trosku inak - nie ze ake mozem vykonavat zamestnanie, ale mam take a onake vzdelanie a vaznu poruchu zraku - ake zamestnanie mozem robit?
lebo ani maturita, ani jazyk to hold dost tazko aj uplne zdravy clovek sa vie zamestnat

tiper24
autor
13. mar 2017

ja mam astigmatizmus presbyopiu

tiper24
autor
13. mar 2017

@babulina ked mam maturitu a viem anglicky nie je problem sa zamestnat

medovka14
13. mar 2017

Skus si dorobit maturitu. To by mohlo pomôcť 🙂
Môj ujo je nevidiaci, urobil si masérsky kurz a pracuje ako masér. Mamina je tiež nevidiaca, od puberty postupne strácala zrak, už cca 10 rokov chodí s paličkou, a pracuje ako rehabilitačná, študovala na gymply, potom nadstavba, a neskôr okolo 35-40 si robila VOV, prednášky si nahrávala, kedze už vtedy nevidela na papier pred sebou..

tiper24
autor
13. mar 2017

@medovka14 to bude trvat aj 2 roky a teraz ani peniaze na to nemam

fefe123
13. mar 2017

tak ja neviem, vlastne čo chceš počuť? baby radia na všetky smery a Ty len ako sa nedá.... ja chápem, že máš problém, ale nevrav, že ak máš zručnosti v oblasti IT ako píšeš, tak Ťa nikam nevezmú.... maturitu nie, na operáciu nie, rekvalifikačný nie, chránená dielňa nie.... tak? tu Ti nikto nevybaví invalidný dôchodok vo výške 1000 eur.... ak budeš sedieť doma, tiež Ti nič nepribudne... troška sa vzchp, nohy máš zdravé, pobehaj úrady, či už pracovný, prípadne sociálku a iné... nohy a hlavu máš predsa zdravú...

babulina
13. mar 2017

@fefe123 lepsie by som to nenapisala😉

tiper24
autor
13. mar 2017
skyahiah
14. mar 2017

@tiper24 este k tomu, ci podat na ziadost na invalidny alebo cakat na robotu... to vybavovanie je dlhy proces, na zavolanie pred komisiu sa caka niekedy aj viac nez pol roka (samozrejme pri priznani dochodok doplatia aj spatne, o nic neprides), takze robotu si zhanaj, ako uz bolo povedane, da sa aj pracovat aj poberat dochodok.
co sa tyka jeho vysky, tak ta sa odvija od viacerych veci - percentualny pokles, tvoj osobny mzdovy bod atd. minimalna suma by mala byt niekde na urovni okolo 140 eur, neviem presne. Rozhodne to nie je ziadna zavratna suma, je fajn mat popri tom aj zamestnanie.
Dolezite je tiez ale ci budes mat vobec narok nan, nie z hladiska zdravotneho, ale z hladiska odvedenych odvodov do soc. poistovne - je urcene kolko rokov musis mat odrobenych vzhladom na tvoj vek, aby si mal narok. Je to vsetko na ich stranke uvedene. Specialnym pripadom je dochodok z mladosti, ak tvoj zdravotny problem vznikol v case, ked si bol nezaopatrenym dietatom, vtedy netreba mat odrobene nic.

tiper24
autor
14. mar 2017

@skyahiah dakujem za informacie 🙂

juliet86
14. mar 2017

@tiper24 ahoj kolko mas rokov a odkial si? Kludne napis aj sukromne mozno by som mala tip....

tiper24
autor
14. mar 2017

ja uz by som normalne robil aj smetiara len aby uz nejaka robota bola