Robím v Anglicku. Mám nárok na materskú na Slovensku?

iskra08
19. júl 2009

ahojte baby. prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť?
od decembra 12/08 pracujem v uk. budúci rok sa chceme vrátiť na slovensko, mám v pláne aj otehotnieť. chcem vedieť ako to bude s poberaním materskej, alebo či vôbec mám na ňu narok.
dakujem za odpovede

antoniab
22. dec 2009

ahoj
baby na zviseny rodicak budete mat narok uk a sa pocita v ramci eu 😉
na svk mozte odist aj 3mesiace pred porodom ak si usetrite ktomu vsetkemu nejaku dovolenku ja som tak odisla v 28tt 😉

janderka
23. dec 2009

Dakujem baby za rady 🙂
Ja sa planujem vratit na SR az ked tu nastupim na matersku, vypoved zatial nedam. Ale midwife mi vcera hovorila, ze ak sa po materskej nevratim spat do zamestnania, tak ze si zamestnavatel moze ziadat celu matersku spat... Je to pravda? Vcera som od midwife dostala super knizku THE PREGNANCY BOOK. Je tu vsetko rozpisane na co ma zena na matersej narok. Vsetky benefity. Podla toho by som mala narok aj na Maternity allowance aj Statutory Maternity pay bez ohladu nato, ci sa po materskej vratim spat do prace.
A este jedna otazocka... Mozu sa poberat aj Maternity allowance aj Statutory maternity pay alebo len jedno z toho???

antoniab
23. dec 2009

janderka poberat mozes len jedno a vracat to nebudes ja sa tiez nebudem vracat do prace a vsetkym je to uplne jasne aj ked som stale tvrdila ze neviem co potom mamicky ktore nemaju kam dat deti a nenastupia a su v uk ani moja kolegyna nenastupila a nik ponej nic nechcel 😉

janderka
24. dec 2009

antoniab - a nevadi ani to, ak budem poberat UK matersku a budem zit uz na SR? A co sa viac oplati maternity allowance alebo Statutory maternity pay? Asi to druhe, ze?

antoniab
24. dec 2009

janderka to nevadi ja tiez poberam UK matersku a som uz od polky oktobra doma len pred koncom materskej mesiac mam dat vediet ci nastupim do prace alebo ako a ja ukoncim pracovny pomer a vybavim si rodicak doma
co je vyhodnejsie ti velmi neporadim lebo som maternity allowance nikdy nezistovala ale podla mna statutory maternity pay lebo to sa vypocitava s platu tamto je pevna taxa takze asi zalezi od primu 😉

janderka
24. dec 2009

antoniab - dakujem a prajem Stastne a Vesele...
Vidim, ze Tebe sa to uz krati, tak Ti prajem rychly a uspesny porod 😉 a potom vela radosti z babatka 😵
Ja som este len v 7tt 😕 , ale si uz chcem pozistovat vsetko potrebne okolo materskej, lebo je toho strasne vela. A ten formular na matersku by mi asi mala dat midwife vsak?

nika12
24. dec 2009

Janderka da ti ho midwife ale az po 20tt. A po 25tt by ti mala dat form na Heath in Pregnancy Grant...190 £, to je jednorazovy prispevok pre kazdu tehotnu...

janderka
24. dec 2009

nika12, hej o tom grante som tiez citala, vdaka. Aj tebe prajem krasne sviatky a upesne tehu 😉

ivika12
23. okt 2010

Ahojte zienky riesila niektora podobny problem ale v Irsku? Ja tu pracujem takmer tri roky ale planujem sa vratit coskoro na Slovensko a popracovat na babatku. Co v prippade, ze si po navrate ns SK nedajdem pracu? Budem mat na matersku narok na zaklade odvodov ktore som platila tu alebo si mam radsej platit dobrovolne nemocenske poistenie? Z coho by sa potom vyska materskej vypocitala? Vobec sa v tom nevyznam tak neviem ako to vlastne vyriesit, ci sa mozem spokojne vratit domov alebo radsej este potiahnut tuna a vydrzat az do nastupu na matersku? Vie niekto poradit? Dakujem krasne

buchta14
5. jan 2011

@tictactoe ahoj chcela by som sa ta opytat, tu pises ze si pracovala do 8mes. tehotenstva v uk a poberas matersku z uk? ako sa to da, nepomohla by si mi s tymto???ja sa este len chystam otehotniet a chcela by som vydrzat v praci do osmeho mesiaca tiez, moja praca vobec nie je narocna. chcela by som sa opytat ako ti vyplacaju matersku ako ju dostavas na slovensko??? dakujem