Mám nárok na materskú, keď pracujem v zahraničí?

janka_89
10. mar 2012

Ahojte,

volám sa Janka. Začali sme sa so snúbencom rozprávať o plánovaní dieťatka, zhodli sme sa že budúci rok na to šupneme ale mne nedá spávať jedna otázka, na ktorú by som rada vedela odpoveď radšej už teraz a tak som sa rozhodla, že sa o ňu s Vami podelím 🙂 Ide o to že cca 1,5 roka pracujem a žijem v Anglicku. Takže by som chcela vedieť, že keď otehotniem a vrátim sa späť na Slovensku, či budem mať nárok poberať materskú? Viem už teraz, že určite nechcem ostať v Anglicku počas tehotenstva a rozhodne tu nechcem rodiť alebo vychovávať dieťa. Preto potrebujem vedieť či tu môžem ostať do doby kým budem tehotná alebo sa musím vrátiť na Slovensko ešte pred tým než sa vôbec začneme pokúšať o dieťa aby som mala vôbec nárok na materskú dávku. Neviem aké zákony máme v tejto oblasti, preto Vás žiadam o pomoc, či dáke rady. Ďakujem veľmi pekne. Prajem všetkým pekný deň 🙂

Janka

grettka
10. mar 2012
janka_89
autor
10. mar 2012

dakujem Vam obom za pomoc, musim to ale dat niekomu prelozit lebo po precitani som z toho jeleň 🙂 ste zlate 🙂

liz_lemon
10. mar 2012

@janka_89 uplne v skratke, ak si bola nemocensky poistena v Anglicku, min. 270 dni z poslednych 2 rokov, tak budes mat narok na materske na Slovensku

janka_89
autor
10. mar 2012

ved to je to ze neviem.. ja viem ze ja si sama nic neplatim ale ci to platia za mna to netusim. budem sa musiet porozpravat so zamestnavatelom, a ak oni neplatia, musim vyzistit ako si to mozem platit sama... nemam strach ze by som nedokazala platit min. 270 dni len ide o to si to vybavit 🙂 dakujem za vysvetlenie. dotycny clanok som rozposlala znamym a uz aj ti mi to vysvetlili, a presne tak ako ty takze je super vediet ze niekto mi moze pomoct 🙂

liz_lemon
10. mar 2012

@janka_89 zacni si to platit na Slovensku, akurat to bude dost penazi, lebo uz je to balik poistenia, nie len nemocenske, vybavuje sa to lahko, len treba prist sem 🙂 staci ist do socialnej poistovne, a prihlasit sa na dobrovolne nemocenske poistenie, oni ti uz vypocitaju kolko mas platit

janka_89
autor
11. mar 2012

na dovolenku idem len v auguste, neviem ci to nie je neskoro.. predpokladam ked ide o dobrovolne nemocenske tak to mozem platit i ked zijem tu, ze?! sa mi mari ze ide o vyse 100 € kde nemas len poistenie na matersku, ale aj v nezamestnanosti a nieco s dochodkom, nie?! urcite viem ze daco budem musiet zriesit, uz sa len rozhodnut ze co... liz_lemon velmi si vazim tvoj cas ktory si mi venovala, dakujem 🙂

liz_lemon
11. mar 2012

@janka_89 na dobrovolne sa treba prihlasit skor ako otehotnies, len tak mas 100% istotu, ze budes mat tych 270 dni
ak by si si zvolila minimalny VZ, platila by si 119,45 E/mesacne, ale tym padom by si mala aj minimalne materske, teda cca 220 E
pri maximalnom VZ by si platila 996,62 E, materske by bolo cca 750 E
zvolit si vsak mozes akykolvek VZ v rozpati medzi minimalnym a maximalnym

janka_89
autor
11. mar 2012

Fuu tak to su riadne sumicky 🙂 daco uz vymyslim, dakujem 🙂