Stiahnutie z dovolenky

17alisha
28. aug 2017

ahojte, momentalne som na rodicovskej dovolenke druhy rok, v decembri nastupujem opat na matersku.kedze robim v skolstve, mam vyse 70 dni starej dovolenky. rada by som si ju vycerpala este pred nastupom na dalsiu matersku, kedze to mi zase nabehne dalsich 40 dni. chcem sa opytat, moze sa stat, ze prerusim rodicovsku dovolenku, nastupim na dovolenku v praci a riaditelka si zmysli, ze ma stiahne z dovolenky? co sa stane, ak odmietnem ist do prace (mam doma 1.5 rocne dieta, ktore nemam s kym ani kde nechat). som nejako chranena voci tomu, ked som zamestnavatelovi oznamila, ze som znovu tehotna? pripadne poradte, ako to urobit, aby som o tu dovolenku neprisla, lebo ked si ju nevycerpem, tak mi po nastupe do prace prepadne, potom uz nebudem mat sancu ju vycerpat. za odpovede vopred dakujem.

bocianka123
28. aug 2017

ahoj, ja si myslím, že dovolenka ti neprepadne.. neviem síce ako je to v školstve, ale u iného zamestnávateľa ti neprepadne... a odvolať z riadnej dovolenky ťa síce podľa súčasne platných právynch predpisov môžu, ale neurobia to... ved rovnako sa čerpá riadna dovolenka pri prechode z materskej na rodičovskú a neodvolávajú znej ... a ty si dokonca aj tehotná... takže to ťa "chráni" podľa mňa... je to vec dohody so zamestnávateľom. a ešte doplním, rodičovský príspevok ti bude vyplácaný aj počas čerpania riadnej dovolenky zo zamestnania - toto si sa síce nepýtala, ale pre istotu to spomeniem.

17alisha
autor
28. aug 2017

@bocianka123 ahoj, vdaka za nazor. ono, ja viem, ze za normalnych okolnosti sa z dovolenky neodvolava, ale ja mam riaditelku neskutocnu spekulantku, co hlada zakazdym cesticky ako co nevyplatit. preto ratam s touto moznostou...ono ide o to, ze ked si teraz tu dovolenku nevycerpam a prirata sa k nej dalsich 40 dni, tak ked sa vratim naspat do prace, tak to nemam sancu vycerpat za ten kalendarny rok, tym padom mi nejake dni dovolenky prepadnu.

bocianka123
28. aug 2017

@17alisha áno to verím, že máš tieto obavy. žiaľ šéfov si nevyberáme... ale tak snád sa aj ona v tvojej situácii zachová férovo a postaví sa k tomu rozumne normálne.. ved skús jej navrhnúť to čerpanie medzi RD a MD a uvidíš ako zareaguje... držím palce.

helena1982
28. aug 2017

no urobit by to mohla ale pokial je v poriadku tak aj ked je spekulantka tak ta z dovolenky nestiahne. alebo jej povedz, ze si na hodinu prinesies svoje dieta a uvidime co ti na to povie ale poviem ti tak ako to je, bol by to od nej poriadny podraz a hlavne aj dost netaktne ale je to na tebe ci to risknes aj ked chapem, ze aj mne by bolo luto tej dovolenky ale stale ti jej podla mna zostane dost aj keby ti nejaka cast prepadla 🙂

majusqa77
28. aug 2017

ano, moze sa to stat. akonahle zrusis rd, si riadny zamestnanec so vsetkymi pravami a povinnostami

monique02
28. aug 2017

Ja len k teme ze dovolenka po rd neprepada, ani keby bolo neviem kolko dni, vacsinou sa to robi tak ze sa vycerpa vacsia cast este pred realnym nastupom do prace a zvysok postupne, zamestnavatel je povinny umoznit zamestnankyni si takuto dovolenku vycerpat, tu sa

monique02
28. aug 2017

Nevztahuje pravidlo vycerpania do konca roka, ale popytaj sa mzdarky u Vas na skole ;) ak by si cerpala dovolenku urcite daj papier ze si tehotna este pred cerpanim tejto dovolenky

monique02
28. aug 2017

A narok na dovolenku ti vznika iba pocas materskej dovolenky, nie pocas rodicovskej cize to nebude tolko vela dni, ako vravim informuj sa u Vasej mzdarky

tabakmirka
28. aug 2017

Tá dovolenka, ktorú máš a ktorú v podstate ešte aj získaš tak ti nemôže prepadnúť, teda nie počas materskej. To si musíš ale potom aj ty ustrážiť aby si si ju pomíňala, viem, že v škole je asi ťažké si zobrať dovolenku lebo tam musí vždy niekto zastupovať ale máš nárok na to aby si si ju minula.