Strhávanie peňazí neprávom. Ako sa brániť?

nebeskabrana
10. sep 2019

Dobrý deň chcem sa spýtať či mi môže zamestnávateľ strhávať peniaze s dôvodom ktorý nie je pravdivý. Príklad mám vyrobiť 200 000 ks niečoho chodí mi to v košoch po 30 000 . No nie je žiadna garancia že to v nom naozaj je má byť 30 000 ale je príklad 25 000 . Na konci zákazky mám príklad zmätky 33000 ktoré som fyzicky ani nedostal a strhnú mi z platu aj kolegom nemalé peniaze , chceli sme to riešiť kontrolnou sondov ktorá by narátala kusy ešte pred vstupom na linku nie až na konci no so smiechom nám povedali že takto to je správne ......fakt nevieme ako sa brániť

stela01
10. sep 2019

@nebeskabrana a akú máte zmluvu ? Vy máte zodpovednosť koľko ks prevezmete ?

jancazvalova
10. sep 2019

@nebeskabrana fuha, tak v tomto sa asi neubranite. Ked si vrchnost mysli, ze takto to je dobre tak ich nijako nepresvedcite. Jedinou moznostou je dat vypoved a najst si nejaku lepsiu pracu

arcticcode
10. sep 2019

Nezostal by som tam ani minutu. O strhnute prachy sa môžete sudiť

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@stela01 prémie mám rozložené na 4 stĺpce kvalita kvalifikácia výkon spolupráca vždy mi strhnú z kvality 25% keď prevezmem kôš nasnimam lístok na ktorom sú kusy no ja ich nemám možnosť spočítať a overiť

jankapepe
10. sep 2019

@nebeskabrana musíte sa všetci čo robia to čo ty postaviť a jednoducho povedať že ak máte byť zodpovední za počet kusov tak si tých 30 tis. kusov jednoducho pri preberaní preratate až potom preberiete. ( Čo je nereálne......ale niekto ti nemôže nanútiť zodpovednosť za niečo čo si si pri preberaní neoveril a neskontroloval. )
Alebo proste zodpovednosť rázne odmietnete lebo pred vstupom nemáte možnosť overiť dodaný počet.

Ide o to že musíte byť jednotní. Ale bohužiaľ slovenská povaha je taká že všetci frflú nadávajú.......ale keď majú reálne povedať buuuu tak z toho vychádza len jeden odvážlivec ako debil a ostatní cusia a idú ako ovce ďalej.

korunka1
10. sep 2019

@nebeskabrana bohužiaľ nárok má, keďže prémie nie sú nárokovateľné. A predpokladám, že keď sa ozveš, tak to bude o ďalších 25% za spoluprácu menej

janne318
10. sep 2019

Tiež si myslím, že prémie patria k pohyblivej zložke platu a nárok na ne nie je. Len na základný plat - a ak to správne chápem, z toho Ti nestrhávajú nič. Takže asi si nepomôžeš. Buď sa s tým zmieriš, alebo sa poobzeráš po inej práci.
P.S.: nie si jediná takto "motivovaná". Funguje to tak aj v iných spoločnostiach a na iných pracovných pozíciách.

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

Ok odpoveď je že kompenzáciu máme čakať na konci roka v 14. Plate čiže si myslí že sme sprostý lebo pochybujem že mi napíšu do pasky chyba v systéme a dajú presný počet strhnutých peňazí povie mi že to mám V kolónke 14. Plat kde to on mohol a nemusel dať pretože pri sume 1400€ sa to ľahko stratí... Toto nám spravili na začiatku roka keď nam chybne prepocitavali priemerný zárobok z čoho sa potom vypočítava dovolenka maródka a pod. Keď vám pol roka dávajú priemer menší o 2.8 € n/h a zoberiete si dovolenku tak vás tiež pekne natiahnu mne to osobne vyšlo 130€ ktoré som akože dostal v 13. Plate pričom to tam nebolo napísané .... tiež mi ukázal na kolonku 13 plat že to je v tom....

anna_maria1
10. sep 2019

Obdivujem ta @nebeskabrana, ze este v takej praci vobec si. Uz by som davno odisla alebo keby toto muzovi robili, trvala by som na tom, aby z tade odisiel.

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@anna_maria1 ma to výhody aj nevýhody bohužiaľ za posledný rok nevýhody prevažujú ....

anna_maria1
10. sep 2019

A ako dlho si v tej praci @nebeskabrana?

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@anna_maria1 šiesty rok .... Plat je slušný to nemôžem povedať len nám dosť skáču po hlave a tých čo vyskakujú nahrádzajú ukrajincami ...

mechurik
10. sep 2019

Radsej chod robit do lidla jak takto

anna_maria1
10. sep 2019

@nebeskabrana tak to si tam uz riadne dlho. Tak preto si dovolia skakat vam po hlavach lebo vedia, ze vas mozu nahradit a za lacnejsiu pracovnu silu.

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@anna_maria1 hej presne .... Našťastie ja mám odbornú prácu ... Takze mňa ukrajincami vydierať nemôžu a vedome prichádzať mesačne o peniaze mi 2x nevonia ., Nemám v povahe byť tichúčko 🙋

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@mechurik to by som nezarobil ani slabšiu polovičku čo mám teraz... Výpoveď nie je riešenie a ticho neviem byť takže to budem riešiť ochotou v práci za čo mi strhnúť nič nemôžu aspoň budem mať dobrý pocit že oko za oko asi mi nič neostáva. 😉

eliska13
10. sep 2019

@nebeskabrana nedá sa tých 30 t kusov v balíčku odvážiť?je to niečo ľahké? ak by chýbalo veľa kusov je to rozpoznateľné?

stela01
10. sep 2019

@nebeskabrana keď budú chcieť strhávať ... cestu si nájdu ....
ako je byt dostatočne “ ochotný “?!?

Keď že si tam tak dlho skúsila by som lepšiu zmluvu ochotne vypracovať pre teba .

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@eliska13 váha je iná záleží od materiálu a kvality plechu dá sa to počítať po jednom do vstupu ale oni to nechcu

nebeskabrana
autor
10. sep 2019

@stela01 za tie roky som pochopil že všetkých hádžu do jedného vreca čo sa týka peňazí a zmlúv je jedno či tam robíte 1 rok alebo 20 .... Ochotný mám na mysli ..... nevedel by si opraviť aj toto.... Nie nevedel....., neostal by si dlhšie on to nevie spraviť neostal 😉

stela01
10. sep 2019

@nebeskabrana a tak časom ti začnú strhávať za spoluprácu , kto chce palicu si nájde .....
Držím palce