Sú platy učiteľov tabuľkové?

21. nov 2021

Ahojte, rozhodujem sa čo ďalej. Mám vyštudovanú strednú pedagogickú školu odbor predškolská a elementárna pedagogika (mš+škd) a rozmýšľam, že by som išla na vysokú školu kvôli tomu, pretože som počula, že na zš majú učitelia vyššie platy. Deti milujem a baví ma práca s deťmi akejkoľvek vekovej kategórie no najviac s deťmi do 10 rokov čiže v podstate to čo mám vyštudované. Bolo by mi v podstate jedno či by som pracovala v mš s malými deťmi alebo so staršími ale chcela by som sa opýtať čo sa týka platov či sú tam veľké rozdiely a či by sa mi oplatilo ísť ďalej na VŠ. Je pravda, že si viem pozrieť na internete tabuľky atď ale zaujíma ma skôr taká ta realita. Sú platy naozaj tabuľkové? Počula som, že na zš sú aj rôzne príplatky pričom v mš nie sú. Oplatí sa ísť do školy? ďalej študovať by mi nerobilo problém, nemám problém sa učiť len či by sa mi to oplatilo.

kacena4
21. nov 2021

platy su viac menej tabulkove priplatky su za dane aktivity, napr. kruzky, triednicvto...

scorpionflower1
21. nov 2021

Neviem kolko zarobia ucitelky v MŠ, ale ja ako ucitelka na strednej (teraz neucim) so 6 rocnou praxou, by som zarobila okolo 800 eur bez priplatkov. Ucila som v troch skolach, ktore sa nachadzali v troch krajoch a zakazdym to bolo viac-menej rovnake. V jednej skole sme dostavali odmeny ku koncu kalendarneho roka, ale to je asi skôr vynimocne.

scorpionflower1
21. nov 2021

Btw. ked som zacala ucit v roku 2011 som mala nastupny plat 439 v cistom (bez triednictva ako neadaptovany ucitel) potom sa platy zvysovali, tak teraz je to uz viac.

misana84
21. nov 2021

@scorpionflower1 tak je potrebné robiť kvalifikačné, kredity a môže sa to vyšplhať aj na 1200 v čistom s vašou praxou

heleninamama
21. nov 2021

@misana84 A to akože 1200 eur pre VŠ vzdelaného človeka s praxou, ktorý robí zodpovednú prácu a pritom je často jednou nohou v base, je v dnešnej dobe nejaké terno?
Okrem toho, kredity a získanie atestácie je po novom podstatne sťažené...

benit
21. nov 2021

Sestra ma vs a robi v ms. Tiez ma priplatok za triednictvo a smennost. Kredity a atestacie akk aj na zs. Akurat ked mas vs si tabulkovo vysie ako so sš. A priplatky su % z platu.

scorpionflower1
21. nov 2021

@misana84 ja som mala vyssi plat, lebo som popri uceni robila aj inu pracu. 3 roky som mala v skole skrateny uvazok a robila som este v redakcii, takze som zarobila viac. Navyse, si myslim, ze pre kazdeho ucitela je praca v sukromnom sektore prinos. Popri dvoch pracach som nestihala robit kvalifikacie. 1200 zarobim ak by som mala dve atestacie, ak sa nemylim, co sa mi vo vtedajsich podmienkach nezdalo vyhodne za ten cas, ktory mam presediet na skoleniach robit atestacne prace + skusky. Mne sa vtedy ovela viac oplatilo mat este jednu pracu. Neviem preco ste nahodili ten mentorovaci ton. Ja som sa nikomu nestazovala. Momentalne sa chcem vratit do skolstva a podmienky este nemam zistene. Mozno sa toho vela zmenilo.

misana84
21. nov 2021

@scorpionflower1 ja som to nemyslela v zlom… a sa ospravedlňujem keď to tak vyznelo… ja som len konštatovala, že dá sa aj viac ak pani bude ďalej robiť na sebe

scorpionflower1
21. nov 2021

@misana84 okej, jasné, fóra sú v tomto niekedy zradné, človek nevidí s kým komunikuje, tak aj zle pochopí, ako to dotyčný myslel. Mňa táto téma zaujíma, lebo sa plánujem do školstva vrátiť. Vy máte tie dve atestácie?

misana84
21. nov 2021

@scorpionflower1 áno aj 60 kreditov, momentálne som na materskej tak nesledujem zmeny ktoré nastali… počula som, že sťažili podmienky

ruzasipova
21. nov 2021

Su tabulkove. Viac ako roky praxe ti spravi platovy postup ako samostatny ucitel a 1. a 2. atestacia.

scorpionflower1
21. nov 2021

@misana84 tak sa vás len spýtam, koľko rokov vám trvalo kým ste sa k atestáciám dostali a keby som chcela, kde mám konkrétne začať. Viem, že treba zbierať kredity na školeniach. Aké školenia ste absolvovali v začiatkoch?

misana84
21. nov 2021

@scorpionflower1 asi po 5 rokoch praxe som spravila prvú a do dvoch rokoch druhu… dalo sa hneď… mala som 60 kreditov a predatestacne… 30 som minula a 30 nechala aby mi vyplácali aj po prvej, potom ďalších 30 a predatestacne… opäť som spravila druhu a 30 si nechala a dorobila 30 aby som mala 60 a druhu atestáciu čiže strop…nikdy som neminula 60 lebo by som zmenu nepocítila na výplatnej páske… lebo atestacia bola asi toľko ako 60 kreditov

scorpionflower1
21. nov 2021

@misana84 okej, tak daleko este nie som, ale uzitocna informacia, vdaka. K tym skoleniam - ako to prebieha? vybrat si skolenie, sediet niekolko vikendov, spravit nieco ako seminarku a odprezentovat a za to dostanem kredity...pisem spravne?

benit
22. nov 2021

@scorpionflower1 uz to nie je o kreditoch. Odporucam skolenie mpc tvorba atestacneho portfolia a tam daju vsetky informacie. Samozrejme inovativne vzdelavanie zaruci po ukonceni 3%k platu. Mozes ich mat 3. Takze9%. Na atestaxiu sa da ist po 5 rokoch praxe.

misana84
22. nov 2021

@benit a s tými kreditnú co nam co bude? Skončí im platnosť?

scorpionflower1
22. nov 2021

@benit takze mi na skoleni povedia ako spravit atestacne portfolio, ja ho urobim (ratam s tym, ze to urcite nebude take jednoduche 🙂 a mozem ist obhajovat aj bez kreditov? To sa mi zda ako zjednodusenie pristupu k atestacii, nie, ze je to komplikovaniejsie. Ale tusim v tom nejaky zadrhel...v skolstve predsa nebolo nikdy nic jednoduche, vsakze? :D

benit
22. nov 2021

@misana84 konci im tusim 2026, takze este kopec casu

benit
22. nov 2021

@scorpionflower1 to portfolio vobec nieje lahka vec. Musis vsetky kompetencie zdokladovat,

scorpionflower1
22. nov 2021

@benit to mi je jasne...

scorpionflower1
22. nov 2021

@benit a pocas toho ako to portfolio robim mozem aj s niekym konzultovat, ci to robim dobre?

benit
22. nov 2021

@scorpionflower1 1 konzultaciu mas na mpc.