Učiteľstvo v jazykovke a učiteľstvo na klasickej škole

2. feb 2022

Ahojte.. nájde sa tu niekto, kto by vedel porovnať učiteľstvo v jazykovke a na klasickej škole (ZŠ, SŠ)? Je platovo výhodnejšie ísť učiť do jazykovky? Ako to tam funguje časovo s hodinami? Ďakujem

marfikchov
2. feb 2022

Moja skúsenosť, že v jazykovke som robila len na dohodu a platená od oducenych hodín, koľkokrát žiak odvolal hodinu a ja som tam tak či tak musela, lebo po nej som mala ďalšieho. Výhoda, že sú tam ľudia, ktorí sa učiť chcú, nie ako na ZŠ kde musí

sobinka707
2. feb 2022

Ahoj. Ja učim aj na ZŠ aj v JŠ. to čo ti písala predomnou kočka je pravda- ale to sa to sa rozprávame o súkromných jazykovkách, ktorých je 99%. Ja učím v štátnej jazykovej škole- sú iba 3- u nás v BA, KE a BB. A tam sme platení a kvalifikovaní ako učitelia strednej školy. Platená som od kurzov koľko mám a nie, koľko ľudí mi na hodinu príde. Pred Covidom som mávala kurzy s cca 13-20 ľuďmi, priemerne chodilo 12- 15 ľudí, ale stalo sa, že aj nikto- hlavne pred Vianocami, ale zaplatené som to mala, bola som fyzicky v škole. V štátnej si teda platená od úväzku, v súkromnej naozaj podľa toho, či odučíš, alebo nie. Učila som aj v súkromných a vždy to bolo tak, daj si pozor na podmienky a zmluvu.

sobinka707
2. feb 2022

Štátna či už JŠ, ZŠ alebo SŠ ti dáva istotu pokiaľ máš úväzok. Súkromných je veľa a naozaj sú závislé od ľudí, ktorí si ju zaplatia a ľudia väčšinou si zaplatia iba to, čo reálne dostali- čiže ak ti neprídu na hodinu, nezaplatia jazykovke tú hodinu a jazykovka ti ju nezaplatí- česť výnimkám. Som sa rozpísala, prepáč

autor
2. feb 2022

@marfikchov to sa aj mne páči, že do jazykovej školy idú ľudia dobrovoľne, pretože sa chcú učiť, narozdiel od normálnej školy, kde je kopa detí znudená a dáva to najavo 😅

autor
2. feb 2022

@sobinka707 to som nevedela, že to takto funguje. Ďakujem za informácie😊 a dá sa zarobiť dobre?

kvojtanikova
2. feb 2022

Treba si zvazit aj to, ze v beznej skole ucis plus-minus v case medzi 7:30-15:00, pricom v jazykovke mas ranne kurzy (aj od 6:00hod pre manazerov firiem atd., ktori potom idu do prace, alebo studenti) mozno do nejakej 9:00 a potom zase az cca po 14:00-20:00. Takze ak mas deti, je dost tazke to zladit, ked ty mas volno, oni su v skole a naopak..

sobinka707
2. feb 2022

myslíš v jazykovke? úprimne? v ZŠ mám riadiacu funkciu a plat rovnaký ako plný úväzok v JŠ- ale to je štátna a som braná ako učiteľ strednej školy.... ja jazykovku milujem ale naozaj musíš si zvážiť hodiny- učí sa buď ráno alebo poobede- ja učím 15:30- 20:15 napríklad...

frantisska
2. feb 2022

Ja som učila aj v jazykovke kde som mala odučiť 40 hodín týždenne a plat bol porovnateľný s platom na SŠ. To bolo hrozne. Nedala som to. Ale učila som aj na super jazykovke kde bol vynikajúci kolektív, skvelí študenti, super plat. Ale klasická škola je pre mna taká istota, aj hlavne kvôli pracovnému času. Mna celkom láka ísť učiť do školy a postupne sa to tam snažiť meniť.

miriam_s
2. feb 2022

@frantisska z mojej skúsenosti by som musela v jazykovej škole oducit násobne viac hodín pre rovnaký plat. A v škole mám aj súbežné hodiny kedy napr 3x učím to isté - ale reálne to pripravím raz. V jazykovej škole, čo klient to iné potreby, preferencie, úroveň. Avšak aspoň u nás je to ošetrené že študent môže zrušiť hodinu 24 hodín vopred, ak nezruší a nepríde, hodinu musí uhradiť, tak to máme aj v zmluve...takže tu sme chránení... Len v jazykovej škole si na živnosť, nemáš pn, dovolenku atď, nerobíš, nemáš ....

zuzinabila
3. feb 2022

manzel ucil 10 rokov na skole a teraz 3 roky ako lektor v jazykovke. vravi, ze v skole (SŠ) sa namakal neporovnatelne viac ako v jazykovke s dospelymi a ze keby je aj ten plat rovnaky, co nie je (v jazykovke vyssie), tak ho mas za menej namahy. teda v jazykovke-vyssi plat, menej narocne. ale..zvaz nevyhody zivnosti ako uz bolo spominane-nemas dovolenku, musis si na nu zarobit/nadrobit a ostatne veci. PN a OCR normalne ma, nerozumiem, ako tu pisu, ze nemaju, vsak odvody do socialky platis, takze narok mas..