Úrad práce a podpora v nezamestnanosti

janulik176
9. mar 2009

Ahojte, moj manžel je PN, ale ked ukonči PN vie že dostane vypoved, lebo prevadzku na ktorej pracoval úplne zrušili. Chcem sa vas opýtat, či može popri podpore v nezamestnanosti pracovat na dohodu, ak ano tak kolko hodin a za aky plat? Započitava sa podpora v nezamestanosti do prijmov na danove? Ďakujem.
PS: Ma manžel narok hned po nahlaseni na UP na podporu v nezamestnanosti aj ked dostane odstupne?

skusihu
14. mar 2016

Ahojte, ja by som mala tiež niekoľko otázok ohľadom podpory.
1. Som konateľkou manželovej spoločnosti - iba na papieri. Ako konateľka nemám nárok na podporu, ale keby som "sa vymazala" z obchodného registra, tak mám nárok? Nemám tam ani pracovnú zmluvu ani žiadny príjem.
2. Som šesť rokov zamestnaná v inej firme. V súčasnosti som na RP do 6.12.2016. Stále som zamestnaná a mal by mi vzniknúť nárok na podporu, dobre uvažujem?
3. Mám možnosť od septembra ísť pracovať na dohodu. Zarobila by som cca 100 € mesačne. To môžem popri podpore zarobiť. Ovplyvní mi to však výšku podpory?
@zalka 😀 ty si odborník 😀

zalka
14. mar 2016

@skusihu
1) áno ak nebudeš konateľka tak n árok máš
2) áno máš nárok na podporu
3) ak to bude dohoda s nepravidelným príjmom .. z tej sa neplatia odvody nemocenské a poistenie v nezamestnanosti tak taká dohoda neovplyvní budúcu podporu
ak však bude dohoda s pravidelným príjmom tak s max. podporou sa rozlúč.
ešte môžeš robiť na živnosť tá tiež neovplyvní výšku podpory

catrina_s
28. apr 2016

Ahojte. Zaujima ma jedna vec. Narok na davku v nezamestnanosti ma clovek, ktory odpracoval nepretrzite 3 roky ? Alebo je to tak, ze musi mat 730 dni bez ohladu na to, ze tam mal medzi pracou pauzu dva mesiace.
Priklad - pracuje v jednej praci 8 mesiacov - zo dna na den ide do inej prace, kde pracuje tri mesiace. Dva mesiace je na UP a potom ide do novej prace kde je rok aj 4 mesiace ?

Dakujem !!

mijo53
28. apr 2016

@catrina_s nemusí byť nepretržite, môžu byť aj pauzy

zalka
28. apr 2016

@catrina_s podmienka je 730 dní (2 roky ) z 3 rokov .. nemusí ísť o nepretržité poistenie.

catrina_s
29. apr 2016

@zalka Dakujem krasne. Super a moze o to poziadat v case ak vystupi z prace a pojde sa zahlasit na urad ? Alebo kedy sa to vybavuje ?

zalka
29. apr 2016

@catrina_s no jedine ak sa zaeviduje na UP ako nezamestnaný a donesie o tom potvrdenie na SP, spolu zo žiadosťou o podporu.

elka74
17. máj 2016

prosím o radu, ak by niekto vedel poradiť. Som na predlženej rodičovskej zo zdravotných dovodov dieťaťa. Ten mi končí 23. júla, kedže dcéra bude mať 6 rokov. Ja som popri tom pracovala na TPP od 6.1.2014 do 31.12.2015. čiže do dvoch rokov mi chýba 6 dní. je možné si to nejakým sposobom doplatiť alebo je tu nejaká možnosť,čo by som mohla urobiť aby som mala nárok na podporu v nezamestnanosti od augusta. dakujem

alchemilkazltozelena
17. máj 2016

@elka74 spatne sa to neda doplatit tiez som si to zistovala kvoli 2 dnom 😢

elka74
17. máj 2016

a keby som sa prihlásila ako dobrovolný platca nejakú dobu pred evidenciou?
@alchemilkazltozelena

alchemilkazltozelena
17. máj 2016

@elka74 to neviem skus sa spytat @gapa alebo @zalka...ja viem len ze spatne sa to neda zaplatit

elka74
17. máj 2016
gapa
17. máj 2016

@elka74 predtým si bola nezamestnaná ani na dododu? Ak nie, tak samozrejme si môžeš zaplatiť tých napr. 6dní (aj ked je to 5dní, ak začal pp 6.1.14 a trval do 31.12.2015), radšej mať nejaký den rezervu, hlavne ak si mala nejakú očr (snád nie dlhšiu ako 10dní) a nemala neplatené volno predpokladám ani žiadny štrajk, Pn dlhšiu ako 52týž. predpokladám nehrozí.
Tj. zájdi na soc.poistovnu, podaj si prihlášku ako dobrovolne poistená osoba a daj si dôchodkové poistenie + poistenie v nezamestnanosti (neviem, či treba aj nemocenské, to si už nepamätám). A predpokladám môžeš hned podať aj odhlášku, uviesť posledný den trvania poistenia. Z oboch výrazne doporučujem si urobiť kopiu a dať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou, ak by boli problémy. Potom ale baacha, treba zaplatiť pod správnym variabilným aj špecifickým symbolom a aj sprvnu sumu a zaplatiť v splatnosti, ani o den neskôr, inak by ti to nepomohlo!!! stači sa prihlásiť z minima 429eur a platí sa aj s nemocenským tuším 35,15% z vym.základu na mesiac.

elka74
18. máj 2016

@gapa bola som teda som 6rokov na rodičovskom. Malá som tento pracovný pomer, predtým som bola tiež zamestnaná. Pred nástupom na materskou som rozviazala PP dohodou. A kedy by bolo podľa teba vhodné sa prihlásiť na SP, aby som nepresvihla termín? Na UP by som sa išla zaevidovať po 23.juli. vtedy dieťa dovŕši 6 rokov

gapa
18. máj 2016

@elka74 ak sa eviduješ v júli 2016, to je jedno, môžeš aj napr. od 1.6. do 6.6. a zaplatiť treba do 8.7., ak sa prihlásiš teraz napr. od 19.5. do 24.5., tak treba zaplatiť do 8.5., neviem, asi posielajú variabilný symbol poštou a asi aj sumu, čo máš zaplatiť a kolko im to trvá neviem. špec.symbol je mesiac a rok

elka74
18. máj 2016

@gapa veľmi pekne dakujem za radu aj za čas.. 🙂

gapa
18. máj 2016

@elka74 možno som už písala, podpora sa ráta z vym.základov v obd.2roky pred zaevidovaním.

zuzujan
15. jún 2016

@gapa chcem poprosiť o radu. Zamestnaná som na TPP u jedného zamestnávateľa od r. 2004. v období od 15.7. 2009 - do 31.3.2015 som bola na materskej a rodicovskej dovolenke. Minulý rok od 1.4.2015 som znova nastúpila na svoje pôvodné miesto. Teraz idem dať k 30.6.2016 z rodinných dôvodov výpoveď.
Ako sa mi prosím bude rátať podpora v nezamestnanosti keď som bola pred vyše rokom to ostatné obdobie na RP? Podpora sa ráta ako 50% z hrubého príjmu priemerného za posledné 2 roky? aby som mala aspoň približnú predstavu, aká vysoká tá podpora bude, keďže sa plánujem nahlásiť na úrade práce ( novú prácu zatiaľ nemám ). ďakujem

zalka
15. jún 2016

@zuzujan 50% z priemernej mzdy od 1.4.15 do 30.6.16
ak si mesačne zarábala rovnako bajočko tak podpora je polovica hrubej mzdy
ak si zarábala rôzne, tak zrátaj hrubé mzdy a vydel kalendárnymi dňami ( bez dní čo si bola na PN a OCR)

zuzujan
15. jún 2016

@zalka dakujem, lebo ja som myslela, ze sa mi podpora bude ratat aj z toho roku, ked som mala rodicovsky, cize cca 205 eur a potom dalsi rok moj prijem a z tohto celeho priemer........vysla by veru velmi mala podpora 😀 😝 Nikdy som este nebola na urade prace, ani som nebola PN (mozno 1x 10 rokov dozadu), ani OCR🙂 tak mam v tom chaos......ked dam vypoved k 30.6.2016, mam 2 mesiace vypovednu lehotu a 1.9.2016 sa nahlasim na urade prace?? divam sa do kalendara, ze to je statny sviatok, staci aj 2.9.2016??? aby som nieco nepresvihla

zalka
15. jún 2016

@zuzujan do 7 dní od skončenia PP sa treba evidovať na UP ... no podpora sa ráta zo mzdy,
nie z PN, nie z MD, nie z RD , nie z OCR... čiže všetky tieto dni sú vylúčené ...
ak zarobím za rok 12000e .. a predtým rok somb ola na RD ... tj. zarobila som 0eur..
tak podpora sa mi nebude rátať 12000+0) / 12+12=.... to je zlý výpočet
podpora sa bude rátať 12000 /12 mesiacov lebo za tie som dosiahla príjem a zvyšných 12 sa vylúči mesiacov ... = 1000e hrubá mzda mesačne = 500e podpora

zuzujan
15. jún 2016

@zalka tak super, ďakujem za odpoveď, bála som sa či vlastne budem mať nejaký nárok na podporu......potešila si ma, nenadarmo pracujem 20 rokov bez prestavky.....treba chvilu aj pauzu🙂🙂

zalka
15. jún 2016

@zuzujan ale neboj budeš 🙂

nellynka
16. jún 2016

Dobrý deň,
manžel končí pracovný pomer k 30.06.2016 a potrebuje sa nahlásiť na úrady, lebo bude nezamestnany. Prosim Vas viete mi poradit kam ma vsade ist? Viem, ze na urad prace a potom aj do socialnej poistovne a aj zdravotnej? Dakujem. A co ma vsetko doniest so sebou?

gapa
16. jún 2016

@zuzujan ešte pre istotu napíšem, že ak doručíš výpoved do konca júna (výpoved sa nedáva k určitému dátumu, ale je podstatné, kedy ju doručíš!!! tj. ak osobne, tak treba aby napísali, kedy prevzali. Ak doporučene, nezabudni, že sa berie až dátum doručenia!!! Potom od 1vého plynie tvoja výpovedná lehota a aj keby si bola pn dajmetomu 31.8., tak ti skončí pp týmto dnom. Inak súhlas so zalka, že sa treba evidovať do 7dní a zaevidujú ťa odo dna po ukončení pp. Ak by si bola náhodou pn, tak počas pn nezaevidujú, až po.
Ty si bola na dvoch md+rd? alebo si mala 1 dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom? Ak to druhé a nepriazn. zdr. stav má stále (niektoré diagnozy, napr. cukrovka u detí to majú), tak môžeš byť po ukončení prac.pomeru dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa s nepriazn.zdr.stavom vo veku 6-18rokov (ale treba zistiť či do toho spadáš), treba doniesť nejaké rozhodnutie a oni posúdia na sp, či môžeš byť.
Ak máš dve deti a jedno je do 6rokov, tak tiež môžeš byť dôch.poistená štátom ako osba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tam stačí okrem prihlášky na RLFo len RL dieťaťa + prehlásenie o riadnej starostlivosti (tieto tlačívá treba aj k vyššie uvedenému prípadu)

gapa
16. jún 2016

@nellynka zaevidovať sa na upsvar do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ked mu príde rozhodnutie o zaevidovaní, tak na zdr.poistovnu sa zaevidovať s dokladom z up (+asi ukončenie pp radšej preukázať, nie som si istá). Na upsvar vypisuje všetky zamestnania, je myslím aj tlačivo na nete, môže sa pripraviť na to popredu. Najvyššie dosiahnuté vzdelanie-doklad a z posledného zamestnania zápočtový list+ ukončenie pp napr. výpoved , dohoda... pozri na nete je dost info.
A ty pracuješ? teda nie si dôch.poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieta do 6rokov? Ak ty poistená nie si, tak on sa môže od 1.7. prihlásiť ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (RLFO+rodný list dieťaťa + prehlásenie o riadnej starostlivosti -- urobiť si kopiu prihlášky=rlfo a dať opečiatkovať prevzatie a založiť najlepšie do dôchokdu). Takto môže byť dôch.poistený štátom z vym.základu niečo nad 500eur a bude sa mu to rátať do dôchodku (ak má vysoký príjem, netuším, či sa to oplatí, musí sa rozhodnúť, nemusí to využiť) Poistenie v soc.poistovni nie je povinné, no ak sa prihlási napr. na doborovolné poistenie, musí ho platiť, inak po istej dobe zanikne. A to je drahé. Môže byť dôch. poistený štátom+dobrovolne aj to sa dá.

elka74
17. jún 2016

@gapa ešte by som mala jednu otázočku. dneska mi prišiel papier zo SP, prehlad obdobia poistenia za rok 2015. a tam mám vypísaný každý mesiac a počet dní poistenia. no a tam mám v mesiaci február počet dní 16. inak mám každý mesiac normálne kolko má dní. v tom februári som bola PN. teraz tomu nerozumiem. doba pn sa nezarátava do doby poistenia? má to vplyv na vyplácanie podpory v nezamestnosti? hádam som to napísala zrozumitelne. inak mám odpracované v tej firme rok a 359 dní. zvyšné dni som si doplatila ako si mi poradila. dakujem

zalka
17. jún 2016

@elka74 dni na PN sú vylučiteľné, tj. rátajú sa do splnenia podmienky, ale neprihliada sa pri výpočet výšky nakoľko podpora sa ráta zo mzdy a nie z PN ani iných dávok

elka74
17. jún 2016

@zalka takže je to v poriadku? nemusím sa báť že mi nevznikne nárok na podporu 🙂

zalka
17. jún 2016

@elka74 je to v poriadku neboj sa