Výberové konanie štátna správa, aké máte skúsenosti?

livi13
9. mar 2020

Našiel by sa niekto kto vie poradiť ako to je s tými testami, všeobecný, odborný, zo štátneho jazyka, dá sa to zvládnuť aj bez známosti? Budem vďačná za každé info😘🙏

n_i_ka
9. mar 2020

Ahoj 🙂 ja som bola na dvoch výberových konaniach. V prvom bola úspešná slečna čo v štátnej správe už robila no bola len na mieste na zaskočenie za materskú a na druhom výberovom nás bolo 7 a tam som bola úspešná. Odborný test mal asi 30 otázok všetko len zo zákona. Test z jazyka bol prvýkrát diktát a druhýkrát to boli otázky na tri strany a tiež krátky diktát (veľké malé písmená, i/í, y/ý). Potom nasledoval ústny pohovor kde boli otázky zo zákona a neskôr sa pýtali na zvládanie rôznych situácii a predchádzajúce zamestnania. Je to individuálne podľa úradu a miesta na ktoré máš ísť. Ak máš viac otázok, kľudne napíš. 🙂

oli18
9. mar 2020

Ja som sice nebola, ale v ramci spoluprace spm bola svedkom takeho vyb konania, kde vitazka uz na tom mieste pracovala. Lutovala som tie uchadzacky, ktore o tom nevedeli a brali to poctivo.

alexinkaaa
9. mar 2020

Bola som na výberovom konaní na konci februára. Po novom je test zo štátneho jazyka zrušený... písala som len odborný test, po úspešnom teste nasledoval ústny pohovor.

berny800
9. mar 2020

Bola som. Odborný test bol zostavený z otázok o zákonoch, s ktorými sa budem v praxi stretávať, bolo to okolo 20 -25 otázok. Potom bol text asi na polovicu A4 kde boli vynechané i/y a to som mala podoplnat. Potom bol ešte prakticky test, tam išlo viac menej o tvorbu žiadosti... A nakoniec ústny pohovor kde sa ma opýtali niečo k testu a niečo o mne a mojom životopise.
Nemyslím si, že je všade predom rozhodnuté, lebo ja som sa prihlásila na poslednú chvíľu, nemám nikde žiadneho známeho a zo 72 uchadzacok sOm vyhovela prave ja.

livi13
autor
10. mar 2020

@alexinkaaa ahoj 😊ďakujem za info, kde to môžem nájsť, že to je zrušené, lebo mne prišlo v pozvánke, že súčasťou vyberka je predsa aj ten test zo štátneho jazyka

livi13
autor
10. mar 2020

@alexinkaaa ja ani netusim čo bude obsahovať ten odborný test, je to ekon. oddelenie a to má riadne široký záber🤦‍♀️ Písala si aj ten všeobecný? To bol len zákon, či celkovo prehľad, zo všetkého niečo? Ďakujem pekne za info

alexinkaaa
10. mar 2020

@livi13 mne to hovorila už pani na úrade práce, že testy zo SJ sú zrušené, tuším od januára.
Ja som bola na výberku k policajtom, tam bol odborný test zo zákonov, ktorých sa týka práca na danom oddelení.

lubicakl
31. mar 2020

@oli18 zažila som to aj ja. .bolo to totálne trápne hlavne ústny pohovor bol dosť ťažký kde nemal nik pojem o Tom čo sa pýtali...prišla som taká znechutená,boli tiež dosadene ženy co tam už pracovali a išli na inú pozíciu

alena1989
2. júl 2021

@alexinkaaa ahoj písali ste už davnejšie, ale čitam si tie diskusie lebo ma čaka pohovor na policajné oddenie konkrétne hlavný referent na dopravnom evidenia aut. Bude písomný test aj ústa časť. Treba mi naštudovať až 8 zákonov. Test ste mali zostavený fornou a,b,c,d? Alebo sa trebalo rozpisovať? Ďakujem

1gabriela13
2. júl 2021

@livi13 bola som ešte v roku síce 2012. Spravila som aj fyzické testy na maximum počet bodov aj slovenčinu na 80%. Takisto aj psychotesty. Všetko bez známosti. Vyhovela som podmienkam a prišiel mi papier ze napriek tomu ma nevedia prijať kvôli nedostatku miesta🙈nechápala som to, ďalej som to ani neriešila.

opica_skorica
7. feb 2023

@berny800 aké boli otázky zo zákona?
Napriklad čo? Diky

berny800
8. feb 2023

@opica_skorica už si to moc nepamätám, bolo to dávno. U mňa to bol konkrétne zákon 395/2002 o archívoch a registratúrach a ešte nejaká vyhlaska k tomu. A pomimo to ešte ekonomické otázky ohľadom aktuálnej minimálnej mzdy a takýto rôzny základný ekonomický prehľad.